Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramfon GRUNDIG Konzertschrank Verdi 10 - zmiania obroty

blasta1 29 Jul 2010 20:15 1545 9
    blasta1
    Level 9  
    Witam!
    Od pewnego czasu mój gramofon przestał działać tak jak powinien. Tzn. na każdej prędkości ciągle przyspiesza i zwalnia co jest bardzo irytujące oraz przez co nie można słuchać z niego muzyki.

Nie mogę w internecie nic znaleźć na jego temat, jest jedynie podobny model - Verdi 4.

Załączam filmik z działania gramofonu:
    http://www.youtube.com/watch?v=uJO4-DtUErc

Utwór to Blondie - Atomic i powinien on brzmieć jak tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=qW6OrdLkCLU

Jeżeli będzie ktoś w stanie mi pomóc, to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
    Szymon
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Byneq
    Level 27  
    Nie napisałeś czy gramofon zwalnia i wraca do normalnej prędkości. Zwalnia i przyspiesza cyklicznie w miarę obrotów płyty? Zacznij od czyszczenia i smarowania osi talerza, ewentualna wymiana paska o ile taki jest powinna załatwić sprawę. Temat był poruszany kilkakrotnie w ostatnim czasie wystarczy poszukać.
    blasta1
    Level 9  
    Zwalnianie słychać na filmiku który dołączyłem wcześniej. Zwalnia i wraca do normalnej prędkości i tak w kółko. Co do Czyszczenia, smarowania itp. jak ściągnąć talerz?
    Byneq
    Level 27  
    Nie mam pojęcia, pooglądaj. Kiedyś miałem Emanuela i Daniela, pierwszy miał na górze metalową zawleczkę, a drugi o ile dobrze pamiętam miał chyba tylko nakładany metalowy talerz ale głowy za to nie dam.
    blasta1
    Level 9  
    Na tym talerzu u góry było coś w rodzaju zawleczki, ale po wyjęciu jej, talerz i tak nie chce wyjść. Do gramofonu dostałem coś w todzaju metalowej rurki z odstającą malutką rurką z boku, a po srodku talerza jest wcięcie jakby na tą małą rurkę. Coś w rodzaju klucza do odkrecenia talerza, lecz nie mam jak tej rurki przekrecić.
    Byneq
    Level 27  
    Zrób jakieś fotki , może coś wymyślimy.
    lysy158
    Level 10  
    Jeśli to nie mechanika to może elektronika sterująca stabilizacją obrotów. Przydał by się wtedy schemat i można kontynuować.
    Jakub Urban
    Level 17  
    Witam!
    Tam nie ma żadnej elektroniki!
    To cudo, to stary szrot z wystawki z lat 60.Gramofon jest w nim o takiej samej konstrukcji jak nasze polskie Bambino cz WG-550.W tym gramofonie zastosowano napęd cierny przez kółko gumowe,a przełączanie prędkości odbywa się przez przeskakiwanie tego kółka po wale silnika(230V) który ma odpowiednie żłobienia.
    Musisz odkręcić silnik i go rozebrać.Łożyska trzeba umyć w nafcie i nasmarować olejem do maszyn do szycia.Kółko gumowe musisz umyć(najlepiej izopropanolem).Podobnie brzeg talerza(w środku) też wyczyścić.I MUSI działać!!!
    To jest proste jak młotek,a psuje się ze starości i brudu.
    P.S.
    Gramofon pewnie firmy Dual?
    Byneq
    Level 27  
    Przecież pisze że Grundig. Problem w tym że Autor nie wie jak zdjąć talerz. Na filmie widać że zwalnianie jest mniej więcej co obrót płyty czyli problem czysto mechaniczny.