Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z uruchomieniem komputera (przycisk power)

blademccoy 29 Lip 2010 20:49 5277 17
  • #1 29 Lip 2010 20:49
    blademccoy
    Poziom 8  

Witam

mam problem z uruchomieniem komputera za pomoca przycisku POWER - zanim komputer zaskoczy i sie uruchomi, musze go przyciskac kilkanascie razy, czasem nawet naciskam go wielokrotnie, lub trzymam wcisniety przez kilka minut, zanim zaskoczy...

przycisk jest najprawdopodobniej dobry, bo przy wylaczaniu komputera wystarczy go delikatnie raz nacisnac i komputer od razu sie wylacza

przestawilem w biosie uruchamianie na 'uruchomienie przy powrocie zasilania' (tak jak w serwerach) i probowalem go uruchomic wylaczajac glowny kabel zasilajacy i wkladajac go na nowo, aczkolwiek tez nie spowodowalo to uruchomienia komputera... uruchomil sie automatycznie dopiero po kilku minutach jak stwierdzilem ze dam sobie spokoj z meczeniem sie z wlaczeniem komputera :D

opcja wlaczania z klawiatury, lub myszki odpada, bo sa bezprzewodowe i nie maja polaczenia z komputerem kiedy ten jest wylaczony, wiec nie moglem tej opcji przetestowac ale mysle ze tez bylyby problemy...

jak komputer sie juz uruchomi to dziala ok, aczkolwiek po wylaczeniu znowu sa problemy z uruchomieniem (kiedys jak mialem taki problem to resetowalem BIOSa na plycie glownej i uruchamial sie od razu, ale na nowo musialem wszystko ustawiac...)

mysle ze problem nie tyczy sie raczej plyty glownej z tego wzgledu, ze przy poprzedniej plycie glownej mialem ten sam problem

podejrzewam ze problem moze lezec po stronie zasilacza, aczkolwiek nie jestem tego do konca pewien, wiec postanowilem zapytac sie fachowcow ;)

kiedy komputer sie juz uruchomi nie ma zadnych problemow, nawet podczas obciazenia grami, i nie ma problemow jesli chodzi o spadki napiecia etc, wszystko dziala normalnie, aczkolwiek czasami potrafi mi sie nagle powiesic i trzeba go zresetowac (rzadko bo rzadko, ale srednio raz na 1-2 tygodnie)

posiadam zasilacz TOPOWER TOP526P6 (chyba 420W)

ewentualnie jesli problemem jest zasilacz (nie mam mozliwosci podpiecia innego do sprawdzenia), to rozwazam zmiane zasilacza na Tagan TG680-U33II lub Revoltec BEQUIET StraightPower E7-700W, pytanie tylko ktory jest lepszy? ...i czy w ogole problemem jest tutaj zasilacz :D

z gory dzieki za pomoc

konfiguracja komputera
    Procesor: Intel Core I5 2,66 GHz
    Płyta główna: GIGABYTE GA-P55M-UD2, BIOS F8
    Karta graficzna: Gainward GeForce GTS 250 PciEx 512MB
    Pamięć RAM: 2x1GB GEIL
    Audio: Creative SB Audigy 2ZS
    Dyski:
    Samsung HD103SJ 1TB SATA,
    Western Digital 320 GB SATA,
    Western Digital 250 GB SATA,
    Western Digital 120 GB ATA

0 17
  • #2 29 Lip 2010 21:28
    KrisPier
    Poziom 15  

Jestem zwolennikiem metody prób i błędów :) dlatego proponuje odłączyć zasilanie od trzech dysków oprócz tego na którym masz system; zrobi to pewien zapas mocy dla zasilacza bo wydaje mi się że 420 może być za słaba. Spróbujesz i odpisz czy dalej tak samo.

Jeśli chodzi o przycisk to ja osobiście żeby go przetestować odłączył bym go a piny powera odpalił śrubokrętem :P jeśli oczywiście nie masz miernika żeby przetestować przycisk.

0
  • #3 29 Lip 2010 23:09
    comarpl
    Poziom 9  

Mam dokładnie taki sam problem na 4 komputerze z rzędu, a każdy z nich posiadał zupełnie różne konfiguracje sprzętowe i różnych użytkowników.

Nie jest to wina przycisku power, ponieważ przy innej obudowie, a więc innym przycisku jest dokładnie ten sam problem.

Nigdy wcześniej nie spotkałem się z czymś takim, a miałem do czynienia z wieloma komputerami. Jedyne logiczne wyjaśnienie to przepięcia w sieci elektrycznej, spowodowane np. burzami. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić co w tym przypadku jest uszkodzone, szczególnie, że po jednorazowym, udanym uruchomieniu komputera działa całkowicie poprawnie.

0
  • #4 29 Lip 2010 23:55
    blademccoy
    Poziom 8  

tak wlasnie comarpl, mam dokladnie tak samo - musze przyznac ze jeszcze nie odlaczalem dyskow, bo zeby to zrobic musze wylaczyc kompa, a jesli go wylacze, to bede mial problem z tym zeby go na nowo wlaczyc, wiec w ogole go nie wylaczam :D - ale jak go wylacze, to sprobuje cos pokombinowac

...obudowy nie zmienialem od kilku lat, jako ze kupilem kiedys dosc dobrego chiefteca, wtedy z gornej polki, ale zmienialem plyte glowna moze pol roku temu... a problem nie ustapil...

dodam jeszcze tylko tyle ze wymienilem od czasu pojawienia sie problemu praktycznie wszystkie podzespoly oprocz jednego dysku twardego, nagrywarki dvd, karty dzwiekowej i zasilacza.

mysle ze przepiecia raczej nie maja wiekszego znaczenia, bo mam po drodze do kompa listwe filtrujaca i UPSa... (probowalem tez podlaczyc bez UPSa bezposrednio do pradu kompa ale to nic nie zmienia)

za to zastanawiam sie czy na zasilaczu nie padlo jakies PFC czy cos w tym stylu... bo wiem ze PFC ma wplyw na pobor prądu w momencie startu komputera, moze z tym sa jakies problemy?

0
  • #5 30 Lip 2010 15:34
    blademccoy
    Poziom 8  

KrisPier napisał:
    Jestem zwolennikiem metody prób i błędów :) dlatego proponuje odłączyć zasilanie od trzech dysków oprócz tego na którym masz system; zrobi to pewien zapas mocy dla zasilacza bo wydaje mi się że 420 może być za słaba. Spróbujesz i odpisz czy dalej tak samo.

Jeśli chodzi o przycisk to ja osobiście żeby go przetestować odłączył bym go a piny powera odpalił śrubokrętem :P jeśli oczywiście nie masz miernika żeby przetestować przycisk.

próbowałem odłączać dyski, zostawiłem podpięty tylko systemowy - problem nadal istnieje... nie pomogło to niestety :(

0
  • #6 30 Lip 2010 16:22
    prymus122
    Poziom 13  

mam podobny problem, wymieniałem już dyski twarde i nic nie pomogło, przycisk sprawdzałem tak jak w swoim starym komputerze, a mianowicie śrubokrętem robiłem zwarcie na pinach do których przycisk jest podłączony, ale okazało się że to nie jest wina przycisku, a co do zasilacza to na razie nie mam jak sprawdzić, i w sumie też jestem ciekaw jaka może być przyczyna.

0
  • #7 30 Lip 2010 16:27
    propiro
    Poziom 12  

Zasilacz, Zasilacz, Zasilacz.

0
  • #8 31 Lip 2010 01:26
    blademccoy
    Poziom 8  

propiro, to potwierdzone info? ...bo jednak zasilacze tanie nie są:D

rozważam wybór pomiędzy Tagan TG680-U33II lub Revoltec BEQUIET StraightPower E7-700W - ktory z nich jest lepszy?;)

0
  • #9 01 Sie 2010 04:25
    blademccoy
    Poziom 8  

zauwazylem jeszcze ze po resecie biosa przez zworke na plycie glownej komputer uruchamia sie od razu za pierwszym wcisnieciem przycisku power... juz sam nie wiem co jest grane :/

0
  • #10 01 Sie 2010 09:46
    tronic1
    Spec od komputerów

Może masz podłączony jakiś czytnik kart na USB ? Albo inne urządzenie które powoduje problem ? Odłącz wszystko od płyty oprócz dysku systemowego i sprawdź jak się zachowa po ustawieniu opcji w biosie. Podaj też co zmieniasz w biosie w stosunku do ustawień Default.

0
  • #11 01 Sie 2010 10:02
    blademccoy
    Poziom 8  

problem wystepuje niezaleznie od tego jakie urzadzenia sa podpiete pod kompa na USB etc...

w stosunku do default zmieniam:
    - Wyłączam audio Azalia na plycie
    - Ustawiam tryb wykrywania dysków na AHCI
    - Wyłączam ekran startowy (obrazek maskujący) przy uruchamianiu kompa
    - Ustawiam kolejnosc bootowania z dysków

to chyba tyle, albo po prostu wiecej opcji tak z glowy nie moge sobie przypomniec :D

1
  • #12 06 Sie 2010 14:30
    blademccoy
    Poziom 8  

problem zostal rozwiazany - wymienilem zasilacz na nowy i uruchamia sie juz ok, blue screen podczas pracy tez nie wyskakuje ;)

0
  • #13 06 Sie 2010 16:49
    skystar12
    Poziom 10  

Też mam podobny problem, wymieniłem baterię na płycie głównej,
    nadal muszę włączać komputer w przedziwny sposób,
    jednocześnie przycisk Power i włączenie zasilania na listwie.
    Też rzeczywiście dosyć rzadko komputer się restartuje.
    Czyli pewnie też zasilacz,
    chociaż specjalnie kupiłem Tagana 420V żeby był niezawodny, jest już czwarty rok ,to już po gwarancji.
    Jaki polecacie zasilacz i jakiej firmy do tej konfiguracji:
    płyta główna DFI LanParty nF4 Ultra-D
    procesor AMD X2 3800+
    karta graficzna Zotac 9600 GT
    pamięć RAM 4x1 Gb
    dysk optyczny LG
    dyski twarde Seagate 3x320 Gb RAID 0
    karta satelitarna Skystar 2

0
  • #14 06 Sie 2010 22:16
    Stylowy102
    Poziom 10  

Może odłączony kabelek odpowiadający za zasilanie?

0
  • #15 07 Sie 2010 12:22
    skystar12
    Poziom 10  

raczej nie, bo również na płycie głównej mam przycisk do włączania napięcia,
    takie same zachowanie.

0
  • #16 16 Sie 2010 23:50
    LukisK
    Poziom 2  

Musze przyznać że ostatnio pokazał mi się ten sam problem (a po datach widze że temat aktualny) tyle że jeszcze komputer wyłancza się podczas grania ale nie zawsze i nie zależnie od czasu i dodam że nie gram w żadne wymagające gierki WARCRAFT 3 to chyba nic nadzwyczajnego i nie zabierającego zbyt dużo zasobów systemowych z resztą wcześniej takich problemów nie miałem. Myślałem na początku że to wina przegrzania ale po wyczyszczeniu kompa (nawet wymątowałem wiekszość podzespołów z płyty aby zrobić to dokładnie) problem nie zniknął temperatury są w normie wiatraczki się kręcą itp. jak uruchamiam to jak na rozruch auta musze czasami kilka razy kliknąć power (najczęściej robie tak że odrazu gdy słysze że przestał chodzić klikam w power aż do czasu aż odpali przeważnie jakieś 5 razy nie wiecej niż 10) komputer już ma swoje lata i chodził bez problemu jedyne to pare miesięcy temu zmieniłem karte graficzna na RN HD3650 pozostałe to:
    Procek AMD 3000+ 3Ghz
    1GB RAM
    Windows XP

Temperatury posprawdzałem przez HW Monitor. Ale to jest tak że rano czasami zaskoczy za pierwszym razem ewentualnie za 2. Mysle że jutro pokombinuje z tym zasilaczem i może z biosem zobaczymy co z tego będzie (nie jesteście sami :) )

0
  • #17 17 Sie 2010 12:19
    razcwoo
    Poziom 10  

Sprawdź napięcia zasilacza przy pełnym obciążeniu

przewód czarny – masa(–)
    przewód pomarańczowy +3.3V
    przewód czerwony +5V
    przewód żółty +12V

Norma ATX dla napięć - zakres od - do:

Dla napięcia +3,3V wynosi 3,14V-3,47V

Dla napięcia +5,0V wynosi 4,75V-5,25V

Dla napięcia +12,00V wynosi 11,40V-12,60V

Jeśli twoje napięcia mieszczą się w tych granicach szukaj problemu gdzie indziej...ewentualnie sprawdź chłodzenie zasilacza, i odkurz go troche

0
  • #18 22 Sie 2010 01:49
    pathirrus
    Poziom 11  

Witam.
    Właśnie jestem po złożeniu nowego kompa:
    płyta główna: FOXCONN MODEL NF4SLI7AA LGA S775
    procesor: Pentium 4, 3GHz technologia HT 1M pamięci cache
    karta graficzna: Radeon HD 4650
    RAM: 2 DDRII x 512 MB
    Zasilacz:ATX 450WAT FIRMY CARBON
    nagrywarka DVD
    dysk; 500 GB
    I mam problem, bo wgl nie moge uruchomić kompa. Po wciśnięciu na POWER wiatrzaczki włączają się na sekunde i dioda czerwona też, a po tej sekundzie się wyłącza wszystko i nic sie nie dzieje. W czy może być problem?

EDIT

Dzisiaj rano zauważyłem że wtyczka ATX z zasilacza ma odcięty biały kabelek który (jak wg schematu) wprowadza -5V. Czy może to być przyczyną, że komp sie nie chce włączyć?

0
  Szukaj w 5mln produktów