Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie kotła gazowego dwu funkcyjnego na elektryczny.

29 Jul 2010 21:26 5109 13
 • Level 15  
  Witam. Moje pytanie jest nietypowe i nie widziałem żeby ktoś wpadł na podobny pomysł. Otóż mam piec gazowy a właściwie kocioł dwu funkcyjny IMMEGRAS NIKE IONO 21, który chciałem zastosować do podgrzewania C.W.U. oraz C. O. w swoim 45 metrowym mieszkaniu. Niestety Kominiarze nie zezwolili mi na używanie pieca z otwartą komorą spalania tylko z zamkniętą. Z tym że jak się okazało nie ma wolnego ani jednego komina i w ogóle kocioł na jakiekolwiek paliwo odpada. Mogę wybudować komin ale koszt tego przedsięwzięcia przekracza mój budżet. Pozostaje mi kocioł elektryczny ale koszt takiego kotła to 2,5 tyś zł co po generalnym remoncie mieszkania (dopiero się wprowadzam) jest dla mnie poważną barierą przy dzisiejszych zarobkach. Z tąd moje pytanie czy jest możliwość przerobienia takiego pieca na grzanie elektryczne poprzez wstawienie tam zamiast np. palnika gazowego jakichś grzałek elektrycznych? Jeżeli jest taka możliwość zrobienia takiego czegoś to na czym miało by to polegać i gdzie co i jak podłączyć. Chciałbym aby ten piec działał jako dwu funkcyjny ale zamiast na paliwo gazowe był na elektryczne. Proszę a jakieś sugestie.
 • Level 13  
  na twoim miejscu sprzedał bym kocioł na najpopularniejszym serwisie aukcyjnym i kupił bym bojler.

  no chyba ze masz zasobnik przy tym kotle to można by sie było pokusić o wsadzenie grzałki elektrycznej do niego.

 • Moderator on vacation ...
  Sprzedaj ten kocioł i kup elektryczny ;)
  Po pierwszym sezonie zrobisz operację odwrotną. Zainwestuj w komin i po sprawie.
 • Level 15  
  Kocioł jest wystawiony tyle że nikt nie chce kupić ;)
  Co do elektryki to się zgodzę że droga ale na dzień dzisiejszy nie stać mnie na koszt komina więc muszę zadowolić się prądem :(

 • Moderator on vacation ...
  Jednak radzę przemyśleć budowę komina. Temat na przyszłość. Dzisiaj masz kłopot z kasą na komin, a "jutro" możesz mieć z kasą na rachunki za "prąd".
 • Level 13  
  ile osób będzie mieszkać w waszym mieszkaniu ?


  jak 2-3 osoby to czas zwrotu komina może się okazać na tyle długi że najlepszym rozwiązaniem jednak zostanie prąd.

 • Moderator on vacation ...
  xuzi wrote:
  ... czas zwrotu komina może się okazać na tyle długi że najlepszym rozwiązaniem jednak zostanie prąd.


  Koszt komina, to kwota od 300 PLN. W zależności od sposobu wyprowadzenia spalin.
  Na którym piętrze jest to mieszkanie i jak daleko do dachu jest?
 • Level 15  
  Mieszkać będą w sumie 2 osoby i dziecko. Mieszkanie jest na pierwszym piętrze - do dachu są jeszcze dwa piętra plus strych. Zaznaczam że kominiarz zalecił budowę 2 kominów ze stali kwasoodpornej - do kotła z zamkniętą komorą spalania. Pozostaje kwestia wspólnoty która będzie robiła problemy oraz sąsiadów którym rozwalę łazienki i kafle aby wybudować komin. Kominiarz mówił mi coś o 2 tys potrzebnych na wybudowanie takich kominów.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  A dlaczego dwa ? Wystarczy jeden - koncentryczny.
 • Level 15  
  Co do komina to się nie znam - wiem to co mi powiedział zakład kominiarski. Pytanie postu dotyczy przerobienia kotła gazowego na elektryczny i pod tym kątem prosiłbym o odpowiedzi a nie o kominach, kosztach itp.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Niestety jak już wcześniej napisałem - nie stać mnie na budowę komina i kocioł z zamkniętą komorą spalania.
 • Level 30  
  A masz odpowiedni przydzial mocy i w ogole instalacje trojfazowa? Bo moze sie okazac ze i do elektrycznego kotla trzeba bedzie zrobic inwestycje. BTW zawsze pozostaja piecyki na nafte :) - nazywaly sie zibro czy podobnie, do nich nie trzeba komina i kominiarz moze sobie....

  A co do samej przerobki - zupelnie nieoplacalna , i tak musisz kupic grzalki styczniki itp , poza tym cala elektronika od gazowego tez musialaby isc do wymiany wg mnie sam koszt czesci bedzie wiekszy niz uzywany kociol elektryczny - na roznych gieldach mozna kupic takie kotly za 200-300zl
 • Level 15  
  Instalacja trójfazowa jest - gdyż był plan aby założyć piece akumulacyjne - poprzedni właściciel chciał to zrobić. Co do przydziału mocy to nie pamiętam ale chyba powyżej 12 kw był czy coś takiego.
 • Heating systems specialist
  Ci, którzy doradzają ci sprzedaż kotła gazowego i zakup elektrycznego niestety mają rację, choć przeróbka jest oczywiście możliwa. Trzeba by tylko wymontować wszystkie bebechy z kotła gazowego, i pozostawić do wykorzystania z niego płytę nośną z naczyniem wzbiorczym i obudowę, i do niej zamontować zespół grzejny, zabezpieczenia, płytkę elektroniki i panel sterowania oraz pompę np: z kotła Kospela. Niestety będzie to kocioł jednofunkcyjny. Aby był dwu funkcyjny musiałbyś zamontować jeszcze obok tego wszystkiego wnętrzności jakiegoś podgrzewacza przepływowego. Najlepiej też z tej samej firmy (kwestia współpracy przy pierwszeństwie ogrzewania CWU) Pytanie, które ciśnie się na usta. Po co to wszystko?
 • Level 15  
  Zupełnie zapomniałem o tym temacie :). Ostatecznie kupiłem kocioł Kospela i bojler elektryczny Galmeta. Rachunki nie są takie drastyczne - około 450 zł zimą przy minus 25 stopni na dworze, i 160 zł latem. Dodam tylko że kamienica nieocieplona. W tym roku będzie termomodernizacja budynku. Temat przeróbki z w/w powodów nieaktualny i zamykam. Dziękuję wypowiadającym się i pozdrawiam.