Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podział internetu radiowego (WiFi) na PC i laptopa

dropsik86 29 Jul 2010 23:21 3549 21
    dropsik86
    Level 9  
    Witam użytkowników. Wiem, że podobnych tematów jest sporo ale przejrzałem większość i dalej stoje w martwym punkcie. Proszę o wyrozumiałość dla laika w sprawie sieci :)

Jestem szczęsliwym albo nieszczęsliwym użytkownikiem sieci radiowej.

Z anteny na domu idzie kabel antenowy prosto do karty wifi w komputerze. Chciałem rozdzielić to w następujący sposób: wkrętka do Edimaxa 7206Apg z niego rj45 do routera d-link dl-524 i z tego oto d-linka kablem do kompa i wifi do laptopa.

Problem polega na konfiguracji Edimaxa. Probowałem już chyba wszystkiego i lipa. Dalej nie ma dostępu do neta... Jak bym skonfigurował edimaxa to potem dalej można kombinować z dlinkiem.

Po podłączeniu wkrętki do edimaxa i z niego rj45 do kompa nie mam neta :/

W jakim trybie powinienem ustawić edimaxa? Station infrastructure? Dane od mojego dostawcy są takie:
    Ip192.168.0.209
    255.255.255.0
    br 192.168.0.111

dns 192.204.152.34
    192.204.159.1

BSSID 00-4f-xx-xx-36-5d

MAC sieciowki bezprzewodowej z komp. 00-80-xx-xx-70-c2
    , dodam że radiowka działa na maca i IP.

Powinienem przepisać maca do edimaxa? Ustawic dhcp jakies ? Chciałbym narazi tylko zrobić zeby był net w tym edimaxie i po kablu do pc potem sie zajme routerem bo jak na razie juz nie mam siły do tego edka.
    bogiebog
    Level 43  
    Ustaw Edimax w tryb "Station Mode Infrastructure"
    dropsik86
    Level 9  
    I tam mozna "wklepać" wszystkie ustawienia a raczej większość. Tak robiłem ale neta nie było... A czy może być przyczyną, że ip edimaxa zmieniłem na Ip dostawcy?? Tzn w ustawiwniach LAN wpisałem ip i brame dostawcy zamias domyślnie 192.168.1.2
    bogiebog
    Level 43  
    IP od dostawcy wpisujesz w dlinka w ustawienia WAN.
    IP edimaxa ustaw najlepiej na 10.1.2.33 mask=255.255.255.0, brama i inne pute, ten edimax w trybie station pracuje jak mostek miedzy WIFI a ethernet.

wydaje mi się że to ma być tak

===antena=== [edimax](port LAN) ===== (port WAN)[dlink]
    dropsik86
    Level 9  
    być może masz rację co do ustawienia edimaxa. Zrobiłem na infrastructure i jest taka opcja, że wyszukuje sieci pobliskie więc podłączyłem się do tej mojej. BSSID kanał i wszystko ustawiło się samo tak jak powinno, a mac`a przepisałem z radiowki z kompa. Wszystko niby działa jest połączenie z siecią, wysyła odbiera pakiety ale nie ma neta i strony nie chodzą. Pisze w powiadomieniu, że brak dostępu do internetu. Do d-linka jeszcze nie podłączałem bo zauważyłem w ipconfigu, że jest serwer dhcp u operatora taki sam jak brama?? W ogóle w ustawieniach radiówki na kompie w TCP/IP było na auto wszystko i ip i dns`y W czym może tkwić problem?? Może nie poprawna konfiguracja dhcp w edimaxie?? Jak powinienem skonfigurować dhcp. Obecnie jest tak jak zaproponowałeś i jest połączenie pakiety odbiera i wysyła mac`a przepisałem z radiówki do edimaxa a net nie chodzi... :(
    bogiebog
    Level 43  
    Wyłączyłeś DHCP serwer w edimaxie ? zrób to.

Podłącz neta jak przedtem do karty WIFI w komputerze, upewnij się że jest internet.
    Uruchom CMD.exe, wpisze

ipconfig /all

załącz wynik.
    dropsik86
    Level 9  
    Tak DHCP wyłączone ale i tak coś nie tak bo nie ma neta nadal.

Proszę o to screen z ipconfig:
    Podział internetu radiowego (WiFi) na PC i laptopa
    Zdjęcia, oraz wszelką grafikę dodajemy za pomocą opcji "Dodaj obrazek". Poprawiłem ale proszę zapamiętać i stosować. (gsm_virus)

Wydaje mi się dziwne że wygląda jak by były 3 dns`y z czego ten pierwszy taki sam jak brama i dhcp. Tak powinno być?
    bogiebog
    Level 43  
    DNS i brama i dhcp mogą być takie same, to jest OK.

Quote:
    Powinienem przepisać maca do edimaxa ??

Zrób to.
    dropsik86
    Level 9  
    mac przepisany dhcp w edku wyłączone ale jak nie ma dhcp to jakie wartosci teraz w tcp/ip przypisac ?? połaczenie z moja siecią jest odbiera i wysyła pakiety ale dalej pisze ze brak dostepu do netu :( wydaje mi się ze to wina adresów i wartosci nie wiem jak by to teraz poustawiac zeby wszystko smigalo? Narazie dlinka nie podłaczam chce miec net w samym pc teraz przez tego edka jak juz sie to ogarnie to router dojdzie chyba ze teraz juz powinienem podpiac ?
    bogiebog
    Level 43  
    Quote:
    Narazie dlinka nie podłaczam chce miec net w samym pc

bardzo dobrze kombinujesz.

Quote:
    ale jak nie ma dhcp to jakie wartosci teraz w tcp/ip przypisac

W tcp/ip karty LAN ustawiasz automatycznie, karta twoja ma pobrać IP adres od DHCP serwera dostawcy (tak jak pobierała karta WIFI).

Załącz status routera i "ipconfig /all" z komputera po podłączeniu
    ==kabel-antenowy== [edimax](port LAN) ===rj45== [komputer]

Dodano po 1 [minuty]:

Załacz konfigurację WIFI, z przepisanym MAC-kiem.
    dropsik86
    Level 9  
    tylko że jest jeden problem... jesli ustawie edkowi ip 10.1.2.33 to nie moge na niego wejść. Jak było domyslne 192.168.2.1 to zeby na niego wejsc to w tcpip musiałem ustawic 192.168.2.10 nie rozumiem tego ? co powinienm teraz przy tym ustawieniu 10.1.2.33 na edku wpisac w tcpip zeby na niego wejsc?? Dodam tylko ze inne urzadzenie np ten dlink albo netgear ktory posiadam po wpisaniu ich adresu w przegladarce z dynamicznymi ustawieniami tcpip łacza sie bez problemu. Tak powinno byc w edku ? Screeny wrzuce jak tylko do domu dojade :)
    bogiebog
    Level 43  
    Ab wejść na edka musiałby edek mieć IP w tej samej sieci co karta komputera.
    Aby wejść na edka musiałby mieć IP 192.168.0.x ale to jest w sieci dostawcy i ryzykujesz IP konflikt z dostawcą bo dostawca przydziela 192.168.0.x z DHCP i nie wie że tu mu podpiąłeś swoje urządzenie z takim adresem. Lepiej tego nie rób.

Nie ma szybkiego rozwiązania, normalnie można przypisać wiele IP do karty komputera ale nie jak masz DHCP ustawione, pobieranie IP automatycznie, a IP automatycznie musisz mieć bo tak przydziela dostawca.

Wieć zostaw edka jak teraz jest, jak kcesz wejść na konfigurację edka to musisz ustawić IP komptera ręcznie na 10.1.2.10,
    dropsik86
    Level 9  
    Nie smiga w dalszym ciągu :(

Wrzucam tutaj screeny ze statusu edka i konfiguracji.

1. Tutaj po podłączeniu anteny do edka jakie śieci widzi (moja to adderplanet2)
    Link

2. Tutaj ustawienia wireless w edku
    http://img409.imageshack.us/img409/9726/ss2u.jpg

3. Tutaj status całej konfiguracji
    http://img687.imageshack.us/img687/1087/ss3ze.jpg

4. Tutaj ustawienia dla ip z wyłączonym dhcp
    http://img3.imageshack.us/img3/475/ss4ug.jpg

5. Tutaj screen z centrum sieci windy przy ustawionym TCP/IP dynamicznie
    http://img824.imageshack.us/img824/6774/centrumsieci.jpg

6. Tutaj screen z ipconfiga dla karty ethernet przy wszystkich powyższych ustawieniach i dynamicznych adresach w TCP/IP
    http://img237.imageshack.us/img237/2758/ipconfig.jpg

Ehh widzicie tu gdzieś jakiś błąd albo co trzeba poprawić?

Adaxuss bramy na edku nie idzie ustawić 192.168.0.111 woła mi że musi być taka sama brama jak adres ip.

Dzięki za zainteresowanie koledzy tematem ;) Powiedzcie co można zmienić albo co może być nie tak jak trzeba to wrzucę jeszcze jakieś screeny.

Zdjęcia, oraz wszelką grafikę dodajemy za pomocą opcji "Dodaj obrazek".
    Regulamin punkt 14. Nie używaj określeń slangowych - reg. p. 10.9.
    Proszę powyższe poprawić oraz zapamiętać i stosować. (gsm_virus)
    bogiebog
    Level 43  
    Spróbuj wpisać ręcznie do karty LAN takie ustawienia jak dostaje twoja karta PCI WIFI kiedy jest podłączona do anteny. ip=192.168.0.209 mask=255.255.255.0 ...

Rozumiem że station-infrastructure nie powinno to znaczyć ale czy masz w tym trybie dostęp do statusu WAN ? co pokazuje.
    dropsik86
    Level 9  
    To jest tak, że w każdym trybie można tylko wpisać WAN mac`a. IP ustawia się w zakładce system utility dla każdego trybu. Ale zwróć uwagę, że po wpisaniu WAN MAC 00-80-xx-xx-70-c2 tak jak w linku nr.2 MAC urządzenia zmienia się na 00-80-xx-xx-70-c1 z jedynką na końcu tak jak w 3 załączniku z całkowitej konfiguracji. Może tu jest jakiś problem?? Spróbuje jeszcze ręcznie poprzypisywać w tcp/ip adresy dostawcy.
    bogiebog
    Level 43  
    Zrób reset do fabrycznych i ponowną konfiguirację.
    MAC musi zaskoczyć, ma być x-C2. Być może x-C2 jest już gdzieś wpisane i nie przyjmuje tego ? Może w WAN konfiguracji gdzieś to wpisałes ? reset zrób.

Spróbuj tak jak możesz.
    Skonfiguruj DLINKa jako AP (bez żadnych zabezpieczeń wireless), i spróbuj podłączyć do dlinka edimaxa (w trybie station infra) i zobacz w statusie dlinka jaki MAC adres jest widoczny w urządzeniach podłączonych do access pointa.
    Adaxuss
    Level 10  
    Ze zdjęcia 6 widać, że z dupy ci przydzielił niepoprawny IP.
    Z tego względu ze DHCP na edimaxie ma wyłączone a ty na sztywno na kompie tez tego nie uzupełniłeś - masz dwa wyjścia:

Włącz DHCP na edimaxie lub ustaw na sztywno dane na swoim PC.

Nie podoba mi się sztywno ustawiony IP na edku.
    Pamiętaj, że z twojej sieci dostałeś 192.168.X.X więc nawet nie powinien działać na innym.

Spróbuj może teraz ustawić na ipku te dane, które sobie spisałeś na kartce jak u mnie byłeś :P

Zobaczymy co będzie... Możesz potem też uruchomić DHCP, sam powinien przydzielić możliwie wolne adresy więc w konflikt nie powinien cie wprowadzić.

********* ZANIM ZROBISZ POWYŻSZE ***********************

Weź no wrzuć skany takich pingów:

ping 10.1.2.33 -t

ping 192.168.0.111 -t

ping 212.77.100.101 -t
    bogiebog
    Level 43  
    kolego @adaxuss poczytaj sobie jak funkcjonuje station infrastructucture tryb http://www.edimax.us/html/Faq/FAQ_EW-7203APG2.htm
    Tryb ten służy wyłacznie do mostkowania sieci WIFI na ethernent i IP AP-eka nie powinien być w sieci dostawcy bo ryzykujesz IP konflikt z IP przydzielanymi przez DHCP dostawcy.

edimax wrote:
    Double click on Local Area Connection. Click on Support tab. It should get an IP address from the AP1 wireless network. Then the computer C is connected to the AP1 network.

IP adres komputer ma dostać z bazy (AP1 w/g FAQ) a nie z APeka w trybie station.
    Adaxuss
    Level 10  
    Wiem w jakim trybie działa ten sprzęt bo znam tą sieć.
    Provider po rozpoznania maca sam przydziela adres IP ( chyba ze cos sie u nich zmieniło )
    Dziwi mnie ze tu na automacie po sklonowaniu adresu z karty klienckiej - samo sie nie wypełnia :/

Wiesz co Dropsie... Weź ty tą karte radiową, ten cały sprzet do siebie, wpadne i sie to zrobi szybko...

Co ty na to :P ?
    dropsik86
    Level 9  
    To może najpierw z innej beczki. W poprzedniej sieci radiowej jaką miałem ten sam własnie edek działał w trybie WDS. Ten sam schemat jak tutaj antena do edka w trybie WDS i z niego to dlinka. Mac karty wifi był sklonowany do dlinka. Wszystko działało ładnie i pięknie. Teraz pytanie jeśli by ustawić edka w WDS to zakładam, że DHCP powinno być wyłączone?? I jaki mac przypisać bo w WDS chce też maca, żaby przypisać mu. Ma to w ogole sens żeby tak spróbować?? I całą konfiguracje przeprowadzić w Dlinku??
    bogiebog
    Level 43  
    Aby WDS zadziałało AP dostawcy (baza) musi być ustawiony tryb WDS i mieć wpisane MAC edimaxa, a takich dziwactw dostawcy nie robią bo w tryb WDS nie wpływa dobrze na wydajność łącza WIFI.

Ten MAC _musi_ być ustawiony, główkuj dlaczego edimax nie przyjmuje MAC-a.