Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niespodziewane wyłączenia rcd

faaja 30 Lip 2010 03:15 17355 38
 • #1 30 Lip 2010 03:15
  faaja
  Poziom 9  

  Sprawa wygląda mianowicie:
  Siedzę sobie w domu nieświadomy niczego, przykładowo oglądam telewizor i nagle nie mam prądu. Idę do rozdzielki i widzę wyłączoną różnicówkę. Włączam urządzenie i myślę nad powodem jego zadziałania. Wszystkie odbiorniki pracowały cały dzień i wszystko było ok. Nic nowego nie załączałem, nie posiadam żadnych urządzeń okresowo załączających się (typu bojler). Na domiar tego kilka dni od tego momentu wszystko było ok, aż nagle znowu klik i dźwignia w dole. Posiadam wiekową rcd, kupiłem więc nową i zamontowałem. Kilka dni w porządku i któregoś dnia znowu to samo. Sprawdziłem czy nie ma gdzieś zwarcia do uziemienia ale wszystko wygląda ok. Najgorsze jest to ,że dzieje się to w najbardziej nieoczekiwanych momentach kiedy od dłuższego czasu pracują te same urządzenia.
  Instalacja jest jednofazowa w układzie sieci TNS (za granicą) w domku jednorodzinnym. Różnicówka była trzyfazowa 63A w której użyto tylko jednej pary styków w związku z czym nie działał test(dedukując bo w tej nowej również nie działa). Kupiłem w sklepie również trzyfazową (z powodu braku jednofazowych większych niż 25 A).

  Może któryś z kolegów ma jakieś sugestie na temat przyczyn, być może kryje się ona w niewątpliwych lukach mojego doświadczenia.

  1 29
 • #2 30 Lip 2010 06:56
  cepilek
  Poziom 26  

  Musi gdzieś być przyczyna: na przykład przemoknięta puszka w ścianie czy przewiercony przewód w łazience powoli namaka i robi się mniejsza oporność izolacji? Kiedyś tak miałem jak sąsiadka z góry zalała mi sufit i ściany w łazience były mokre a przewód był przewiercony - bez izolacji... A punkt rozdziału PEN na N i PE masz dobrze uziemiony? Styki dokręcone wszystkie dobrze w rozdzielnicy?

  0
 • #3 30 Lip 2010 07:51
  bestboy21
  Poziom 39  

  Moja sugestia to przepięcia i warystor np. w listwie sieciowej który jest podłączony między L/N - PE. Druga sugestia to dziurawy dach i mokre ściany, moim zdaniem mniej prawdopodobne ;) , prędzej np. może bruździć pralka/zmywarka i sprzęt któremu woda nie jest obca. I co bardzo prawdopodobne to uszkodzona listwa sieciowa której warystor już dostał kilka strzałów i puszcza wtedy kiedy nie musi, już kilka takich przypadków znam.

  0
 • #4 30 Lip 2010 13:52
  faaja
  Poziom 9  

  Posprawdzam to co koledzy sugerują, jak na razie weekend pracujący napiszę jeśli tylko się czegoś dowiem.

  0
 • #5 30 Lip 2010 19:59
  Lukas555Lukas
  Poziom 13  

  Witam.

  Ja na twoim miejscu wspomógłbym "Elektryków" i dał im jakąś pracę, właśnie aby przeglądnęli co jest nie tak w czasie kiedy Ty będziesz pracował. Bo to może być niebezpieczne, i nie wiadomo czy sam będziesz potrafił to naprawić. Bo wyłączniki Różnicowo Prądowe 3 Fazowe mogą być podłączone pod instalację 1 Fazową i nic nie stoi na przeszkodzie, tylko trzeba ją podłączyć pod odpowiedzią Fazę aby działa przycisk TEST, z tego co tutaj czytam to wcześniej i teraz TEST odpadł i nie jest używany a to nie dobrze. Radziłbym to zmienić, zamieniając parę styków na Wyłączniku, aż natrafimy na fazę w której będzie działał przycisk Test.

  (Jak zagranicą to pewnie inne, ale z tych co pamiętam)

  Legrand - 1F
  Moeller - 3F
  Schrack - 3F
  LC - 2F
  Hager - 1F
  ABB - 3F

  A później zająć się przeglądem całej instalacji.
  Pozdrawiam.

  0
 • #6 03 Sie 2010 02:14
  faaja
  Poziom 9  

  Zamienilem wejścia w roznicówce i w końcu dziala test (dzięki za tą informację).
  Niestety nie mam czasu na sprawdzenie dokladnie instalacji, zatrudnianie elektryka też nie chodzi w grę.
  Użylem rcd 63 A dlatego, że w tym domu mieszkają dwie rodziny czyli:
  - Dwie kuchenki elektryczne z czterema palnikami o mocy okolo 7kW każda(oczywiście mowa o zalączonych wszystkich palnikach).
  - Dwie pralki, lodówki, piekarniki, czajniki elektryczne, itd. ... .
  Jest tylko jedna róznicówka na caly dom. Z tego co widzialem, wszystko wygląda ok niedawno ktoś wymienial przewody i są dobrze dobrane pod względem przekroju. Nikt tutaj nie oszczędza na materiale.
  Nowym faktem w tej sprawie jest to, że po wymianie wylącznika różnicowo-prądowego, samoczynnie wylącza się mniej więcej o tej samej porze mianowicie okolo pólnocy. Lokatorzy twierdzą, że nie ma żadnych samowlączających się urządzeń. Jutro zapytam czy światlo w ich częsci ogródka nie jest podlączone przez wlącznik zmierzchowy.
  Jeżeli to przeciekający dach to dlaczego rcd wybija od czterech dni (okolo pólnocy?). Nikt nie używa też filtrów do komputerów mamy zwykle listwy.
  Chcialbym mieć chociaż jakiś trop zanim zacznę sprawdzać puszki, jest ich tutaj dość sporo.

  0
 • #7 03 Sie 2010 10:59
  faaja
  Poziom 9  

  Dla mnie to wszystko jest jasne w mojej wypowiedzi. Próbuję dodać więcej informacji. ZE nic nie przelącza bo dzieje się to tylko u mnie u sąsiadów jest ok (mieszkam w tzw. szeregowcu czyli kilka domków obok siebie polączonych razem)
  .Prawdopodobnie trzy fazy rozlożone są pomiędzy tzy kolejne domki.
  . Jedynym logicznym rozwiązaniem jest wlącznik zmierzchowyy ponieważ tutaj okolo pólnocy się ściemnia o tej porze roku. Napisalem o sprawdzaniu puszek bo nie mam prawie żadnego punktu zaczepienia. Co to znaczy ''skatujesz'' fazę?.

  0
 • #8 03 Sie 2010 18:16
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #9 04 Sie 2010 02:07
  faaja
  Poziom 9  

  Pójdę za radą bronka22 i jutro zakupię drugą różnicówkę, zainstaluję ja na wynajmowanym przez ze mnie piętrze. Przynajmniej wyjaśni się może, które z pięter jest odpowiedzialne za tą calą sytuację. Wlącznik zmierzchowy okazal się w porządku zalącza i wylącza bez żadnej reakcji rcd. Dzisiaj wybilo ją okolo 21 czyli wcześniej niż zawsze.

  0
 • #10 04 Sie 2010 05:41
  cepilek
  Poziom 26  

  faaja: różnicówka po różnicówce nie może być instalowana, trzeba ogólną tę na cały dom wypiąć i wpiąć tam wyłącznik ogólny np. FR 101 63A jak nie masz takiego wyłącznika bo w jego roli na przykład była wspomniana różnicówka z którą masz kłopoty lub zakup FR 303 63A gdy masz jednak tam 3 fazy a potem dopiero rozdzielić obwód na dwa obwody według pięter (i faz jak masz jednak 3 fazy dostępne na korytarzu aby obciążenie na fazy było równomierne mniej więcej) i wtedy dopiero należy na wydzielone obwody dać różnicówki jednofazowe nawet na mniejszy prąd obciążeniowy np. 32A na jednego użytkownika (co razy 230V daje już ponad 7 KW a nie wiem czy fizycznie tyle energii każdy z użytkowników pobiera w szczycie i czy masz zezwolenie na taką moc jako pojedynczy użytkownik w bloku czy domku jednorodzinnym) - po co przepłacać jak nie macie trzech faz w mieszkaniu a będziesz wiedział na którym piętrze się to dzieje czy u którego odbiorcy jak wywali znowu... Piszę o tym, bo nie wspomniałeś o wymontowaniu tej co masz i o tym czy masz jakikolwiek wyłącznik typu FR. No i w końcu faktycznie z jednej fazy aż dwa mieszkania (dwóch odbiorców) ma zasilanie? A jak wywalało to dotykałeś bezpośrednio po wywaleniu obudów S-ów i RCD czy FR? - żaden nie był zbyt ciepły? A w ogóle to masz jakiś wyłącznik ogólny zamontowany? A gdzie są liczniki energii i czy wydzielone na mieszkania czy nie? Może schemacik jakiś i zdjęcie tutaj wrzucisz? Pamiętaj również aby przewody N i liniowy (fazowy) należące do tego samego obwodu podłączać do tej samej różnicówki, bo jak pomylisz to będzie totalna porażka i nic się nie dowiesz poza tym, że pomyliłeś przewody a RCD będzie wywalało zaraz po włączeniu FR... Jak do domu przychodzą gdzieś trzy fazy to ja jednak rozdzieliłbym obciążenia dwóch użytkowników (2 piętra) na dwie różne fazy a piwnice i ogród z trzeciej fazy a nie z jednej fazy zasilał cały dom? To w tym sensie kolega Bronek wyżej pisał, że zamęczysz (zakatujesz) jedną fazę.

  0
 • #11 04 Sie 2010 14:49
  faaja
  Poziom 9  

  Instalacja wygląda następująco:
  Glówna rozdzielnia jest w garażu, do której dochodzi jedna faza. Po kolei jest zabezpieczenie przedlicznikowe bezpiecznik topikowy nie pamiętam jakiej wartości. Następnie jest glówny bezpiecznik góra (bezpiecznik topikowy). Kolejno owa różnicówka a za nią glówny bezpiecznik dól 30A. Rozdzielnie są również na parterze i 1 piętrze z resztą bezpieczników. LIcznik jest jeden na caly dom.
  Akcja dzieje się w kraju korzystającym z energi geotermalnej czyli rachunki są naprawdę niskie, dlatego też ludzie (czasem bezmyślnie i z przesadą)nie oszczędzają prądu. Myślalem o rozdziale tej fazy przed różnicówką i zamontowaniu nowej w rozdzielni u mnie czyli na parterze.
  Bronek 22 skoro wyraźnie nie masz chęci pomocy dlaczego umieszczasz kolejne posty (czy chodzi tu o punkty?). Dziękuje za czas który, poświęcieleś.

  0
 • #12 04 Sie 2010 15:32
  O^O
  Poziom 21  

  Nigdzie w dotychczasowych postach nie doszukałem się informacji na jaki prąd różnicowy jest ta różnicówka. 63A to obciążalność styków. Piszesz, że domownicy nie używają filtrów przy komputerach - filtry są także wbudowane w sam zasilacz komputerowy, jak i zasilacze wielu innych urządzeń. Jeśli jest ich dużo, a różnicówka jedna na cały dom (czyli tak jak u Ciebie), to suma upływów do PE wsparta drobnym przepięciem w sieci, niwelowanym przez filtry, może spokojnie wyzwalać zabezpieczenie.

  Bez odpowiedniego miernika i podstawowej wiedzy w zakresie jego obsługi, możesz jedynie szukać na ślepo który obwód powoduje problem, albo... zaprosić fachowca, który problem zdiagnozuje i usunie.

  0
 • #13 04 Sie 2010 16:01
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Zgadzam się z kol. O^O i Bronek22. Cudów nie ma, różnicówka sama z siebie nie zrzuci. Z tego właśnie powodu błędem jest stosowanie jednego RCD na cały dom.

  Z tego co pamiętam, to upływność na przetwornicach [zasilacz komputera i jemu podobne] może być rzędu 5mA/szt., dolicz do tego sianie zakłóceniami i masz taki wynik, jak w tym temacie.

  0
 • #14 04 Sie 2010 18:47
  cepilek
  Poziom 26  

  Ludzie nie przesadzajcie: instalowałem ostatnio 10 stanowisk komputerowych na jednej różnicówce 30mA nic się nie dzieje a według Waszego wyliczenia powinno być już 50 mA skoro po 5 mA na sztukę i powinno dawno wywalić. Jakoś przez rok nie mam ani jednego zgłoszenia. Teoria jest teorią i nią pozostanie choćby się nie wiem jak rozpisywać...

  0
 • #15 04 Sie 2010 19:28
  faaja
  Poziom 9  

  Obydwie są 30 mA firmy Rogy

  0
 • #16 04 Sie 2010 19:52
  kkas12
  Poziom 41  

  Witam!

  Cytat:
  Ludzie nie przesadzajcie: instalowałem ostatnio 10 stanowisk komputerowych na jednej różnicówce 30mA nic się nie dzieje a według Waszego wyliczenia powinno być już 50 mA skoro po 5 mA na sztukę i powinno dawno wywalić.
  Jeden z moich kolegów twierdzi podobnie (ludzie nie przesadzajcie) siadając za kierownicą po dwóch do pięciu setkach. I naprawdę jak do tej pory nic naprawdę się nie dzieje.
  Jednak czy takie przykłady należy nasladować?

  Może jednak autor wątku znajdzie chwilę czasu i pokusi się o wykonanie szkicu sytuacyjnego z podanymi parametrami aparatów.
  Chociaż to możemy mieć do czynienia ze zwarciem PE-N.

  0
 • #17 04 Sie 2010 20:40
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #18 08 Sie 2010 05:13
  faaja
  Poziom 9  

  Przepraszam za zwlokę tego postu. Zalączam zdjęcie rozdzielni. Przyznam się szczerze, że trochę zglupialem. Kiedy wymienialem rcd zrobilem to w pośpiechu i bezmyślnie nie sprawdzając co jest grane:cry:.
  Opis zdjęcia:
  Przewod fazowy od przylącza wchodzi na rozlącznik bezpiecznikowy(brązowy kolor) 63A.Neutralny natomiast od razu do rcd. Z rozlącznika bezpiecznikowego faza wchodzi do różnicówki(kolor żolty) od spodu,skąd przewód fazowy wędruje do licznika. Neutralny przykręcono do listwy a następnie do licznika. Kolejno z licznika przewodem brązowym na bezpieczniki (jeden od oświetlenia garażu 10A, drugi nie wiem16A, trzeci 32A jest glównym bezpiecznikiem przyporządkowanym parterowi (mieszkanie, które ja wynajmuje)). Czerwony przewód u dolu tego zbioru bezpieczników wpięty jest w stary bezpiecznik topikowy 35A prawdopodobnie zapezpieczający 1 piętro.Niespodziewane wyłączenia rcd
  Zaoferowalem swoją pomoc i nie chcialbym się teraz poddać. W związku z czym proszę o radę.
  Czy powinienem caly ten uklad przerobić w następujący sposób( wliczając zamontowanie dwóch jednofazowych różnicówek):
  Z rozlącznika bezpiecznikowego 63A pójść fazą na licznik, kolejno z licznika na bezpieczniki glówne poszczególnych pięter i dopiero rcd, z kolei na końcu rozdzielnie na piętrach. Proszę napisać mi jeśli jestem w blędzie i jeżeli ewentualnie muszę coś dokupić(wymienić). Dziś mam wolny dzień i chcialbym w końcu się za to zabrać na poważnie.

  0
 • #19 08 Sie 2010 08:53
  januszbe
  Poziom 19  

  Witam
  Licznik jest ZE ? czy to jakiś podlicznik?
  A teraz tak : przewód główny zasilający L daj na rozłącznik bezpiecznikowy i potem na licznik, N od razu na licznik. Przewody wychodzące z licznika od dołu na RCD ( L i N ) następnie N dajesz na listwe a L z RCD na bezpiecznik 63A i 10A a później sobie rozdzielasz. Chyba zrozumisz co napisałem jak masz pojęcie o elektryce :). Czyli- zabezpieczenie przedlicznikowe-rcd-rozdział fazy na poszczególne bezpieczniki. Nie można raz brać N z przed różnicówki a raz po róznicówce.

  0
 • #20 08 Sie 2010 09:04
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Witam.

  A swoją drogą ta "rozdzielnia" to wielka porażka, Kolego faaja

  0
 • #21 08 Sie 2010 11:05
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Po pierwsze powinieneś zmienić RCD, bo 3-fazowy jest do instalacji 3-fazowej, a 1-fazowe do 1-fazowej. Czy jest chociaż podłączone tak, że test działa?

  Ta rozdzielnica, jeśli tak można ją nazwać wymaga rozebrania i montażu od nowa z elementami najlepiej jednego producenta, oznaczeniem przewodów, oraz użycia odpowiedniego osprzętu łączeniowego, bo teraz to wygląda, jak złożone z materiałów znalezionych na śmietniku, co kto miał pod ręką, to dał.

  Pominę już fakt braku końcówek do przyłączania przewodów do listew [linka zakręcona i pod śrubkę], nie zachowanie odpowiednich kolorów przewodów,a przewód od B16 jest nadpalony..

  Takie "coś" nie powinno być dopuszczone do eksploatacji.

  0
 • #22 08 Sie 2010 14:30
  O^O
  Poziom 21  

  Widzę, że nie tylko u nas istnieją jeszcze takie "potworki".

  januszbe napisał:
  A teraz tak : przewód główny zasilający L daj na rozłącznik bezpiecznikowy i potem na licznik, N od razu na licznik. Przewody wychodzące z licznika od dołu na RCD ( L i N ) następnie N dajesz na listwe a L z RCD na bezpiecznik 63A i 10A a później sobie rozdzielasz. Chyba zrozumisz co napisałem jak masz pojęcie o elektryce :). Czyli- zabezpieczenie przedlicznikowe-rcd-rozdział fazy na poszczególne bezpieczniki. Nie można raz brać N z przed różnicówki a raz po róznicówce.
  Coś chyba kolego pomieszałeś, bo nie dość, że wg Twojego opisu zabezpieczenie przedlicznikowe jest za licznikiem, to jeszcze sugerujesz konkretne wartości zabezpieczeń bez znajomości przekroju przewodów.

  Pamiętajmy, że ta instalacja znajduje się za granicą (nie wiemy nawet gdzie). Nie wiadomo jakie tam panują przepisy i zwyczaje. Może się zdarzyć, że po naszych poradach, rozdzielnia będzie wyglądać ładniej, ale wcale nie zapewni większego bezpieczeństwa. To powinien obejrzeć miejscowy elektryk!

  0
 • #23 08 Sie 2010 14:34
  januszbe
  Poziom 19  

  Najlepiej to tylko krytykować

  0
 • #24 08 Sie 2010 14:53
  O^O
  Poziom 21  

  Konstruktywna krytyka jest lepsza od bezsensownych porad, które w tym zawodzie często niosą zagrożenie dla mienia, zdrowia, a nawet życia.

  0
 • #25 08 Sie 2010 14:57
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Witam.

  januszbe napisał:
  Najlepiej to tylko krytykować

  A co, nie można było poukładać przewodów/drutów ?
  Nie można było dać zaciski, końcówki, odpowiednie kolory izolacji ?

  Skoro nie można było, to taka a nie inna reakcja.

  0
 • #26 08 Sie 2010 16:26
  faaja
  Poziom 9  

  Tak jak w opisie zabezpieczenie przedlicznikowe w tej rozdzielce sklada się z rozlącznika bezpiecznikowego i rożnicówki dopiero za licznikiem jest rozdzial na zabezpieczenia pięter. Instalacja ta znajduje się w Islandii jest tutaj takie same napiecie i częstotliwość takie rozdzielnie już mialem nieprzyjemność spotkać. W nowych instalacjach zasady są praktycznie identyczne jak w Polsce.Stosuje się tu jescze w niektórych miejscach system dwufazowy( czyli instalacja zasilana jest z dwóch faz 230V i nie ma przewodu neutralnego) Wiem, że wygląda to okropnie ale jest jak jest i wlasnie chcialbym to zmienić. W miarę możliwości naszkicujcie koledzy prawidlowe wykonanie, nie często mi się zdarza przerabiać takie rzeczy. Pracuję glównie przy budowie nowych instalacji. Licznik jak już pisalem jest jeden na caly dom innego nie ma.

  0
 • #27 08 Sie 2010 17:56
  cepilek
  Poziom 26  

  A po co w takim razie plomby na liczniku, jak przed licznikiem można sobie grzebać w zabezpieczeniach, różnicówkach itd itp? A może to jest sublicznik? Różnicówka wywala może dlatego, że jest przed licznikiem? No i przed licznikiem odbiory masz podłączone pod różnicówką (tak mi się wydaje po niebieskich przewodach) jak na przykład gniazdo widoczne na zdjęciu? No to Ty nielegalnie pobierasz energię gdy obwody są podłączone pod różnicówkę znajdującą się przed licznikiem bez udziału licznika jak sam piszesz, że różnicówka jest przed licznikiem i jak widzę tam są ze trzy jeszcze niebieskie przewody podłączone pod rożnicówkę? I one też nie lecą przez licznik? Sama faza leci tylko przez licznik? A skoro piszesz, że różnicówka jest przed licznikiem no to faza na różnicówce jest z przed licznika a obwody odbiorcze na rożnicówce niebieskimi są bezpośrednio podłączone do różnicówki bez udziału licznika?Niebieskie (neutralne) przewody z odbiorów nie lecą przez licznik? Może źle widzę, może tylko mi się wydaje w tej plątaninie? Może narysuj schemat jak jest teraz i jak będzie po Twoich zmianach?
  A gdzie jest punkt rozdziału PEN na PE i N ? Uziemiony jest ten punkt rozdziału?

  0
 • #28 08 Sie 2010 18:26
  marian_em
  Poziom 26  

  cepilek napisał:
  Sama faza leci tylko przez licznik?
  Widziałeś licznik który mierzy prąd w neutralnym przewodzie?

  0
 • #29 08 Sie 2010 19:11
  cepilek
  Poziom 26  

  Nie widziałem, ale wydaje mi się, że skoro neutralny z różnicówki idzie na odbiory to z tej samej strony różnicówki fazowy też powinien iść na odbiory bezpośrednio a nie przez licznik. Może realizacja tego przez licznik źle wpływa na prawidłowe działanie różnicówki? Myślę tak, bo nie widziałem jeszcze w praktyce różnicówki przed licznikiem. Z drugiej strony nie dałbym jednak głowy za to czy fazowy z różnicówki idzie na licznik czy nie na S-30 32A? Jeżeli jednak idzie na licznik to pomijając wszystko przecież możesz chyba dopływ fazy tej co idzie na różnicówkę dać na licznik a z licznika odpiąć odbiory i dać fazę na różnicówkę i po różnicówce podłączyć odbiory (rozdzielić) na bezpieczniki czyli różnicówka wtedy będzie podłączona fazą po liczniku i zobaczyć jak to wpłynie na działanie różnicówki i czy nadal będzie ona wywalała wieczorami? Do wykonania takiej próby przecież nie trzeba dużo roboty? A gdzie jest punkt rozdziału PEN na PE i N? Uziemiony jest ten punkt rozdziału?

  0
 • #30 08 Sie 2010 20:10
  faaja
  Poziom 9  

  Na zdjęciu jest widoczne od spodu wchodzi neutralny od przylącza i idzie do listwy gdzie jest zwarty z neutralnym, który idzie do licznika. Jest tylko jeden licznik na caly dom oplaty są dzielone na wszystkich. Na zdjęciu widać trzy przewody idące do licznika, dwa brązowe i i niebieski. Myślę, iż nie ma co debatować na temat tego co jest proszę o jakieś sugestie czy powinienem to zmieniać. Chcę zalożyć dwie różnicówki na każde piętro jedną ( zakupilem dwie jednofazowe 40A 30mA). Wolalbym się upewnić zanim się za to zabiorę. Muszę kupić nowe przewody i kilka innych rzeczy więc muszę być pewny żeby nie marnować czasu.

  0