Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SGI 4902/07 - zmywarka spalił się drugi triak

keex 30 Jul 2010 14:16 12465 1
 • #1
  keex
  Level 10  
  Witam wszystkich,

  Mam problem ze zmywarką Bosch SGI 4902/07. Aktualnie zmywarka po włączeniu nie daje żadnych znaków życia (po włączeniu nie świeci się żadna dioda ani display). Na płytce procesora wcześniej znalazłem i wymieniłem spalony triak (jak się później zorientowałem zasilał on spalony aktuator)

  Pytania:
  czy podejrzanym jest panel procesora (sam procesor) czy też może inny element (nie liczę spalonego aktuatora)? Czy brak wyświetlania czegokolwiek na display’u i na diodach może mieć przyczynę gdzie indziej niż na panelu procesora? Czy w przypadku podłączenia nowego panelu elektroniki istnieje możliwość jego uszkodzenia (nie podłączając aktuatora)?

  Opis historii choroby:
  Problem zaczął się od odkrycia , przy okazji innych czynności konserwacyjnych, że na płytce procesora spalony jest triak oznaczony jako TY4 (Z0103). Później znalazłem ten post Link ze zdjęciem
  Bosch SGI 4902/07 - zmywarka spalił się drugi triak
  niestety zbyt późno....
  Po tym odkryciu, zamiast poczytać posty na elektrodzie, wlutowałem zastępczy triak Z0107 i uruchomiłem zmywarkę. Działała kilka minut jak należy po czym strzeliła wywalając bezpieczniki.

  Następne uruchomienie (kilka minut później) pokazało iż lekko „zgłupiała“ : nie chciała dać się nastawić na dowolnych programach i uparcie nastawiała o wiele za krótki czas na tych gdzie się dała. Nie chodziła też jak trzeba na tych, na które dawała się ustawić. Po jeszcze kilku próbach wciskania klawiszy w rozmaitych kombinacjach odmówiła współpracy kompletnie gasząc wszystkie (do tej pory jednak coś pokazujące) diody oraz display.

  Rozebrany panel elektroniki miał wypalony ten sam triak
  Bosch SGI 4902/07 - zmywarka spalił się drugi triak
  oraz dodatkowo spaloną (odparowaną) jedną, węższą ścieżkę łączącą 2 szerokie ścieżki masy zazn."1" oraz „odparzone“ ścieżki zasilania triaka zazn."2" (jakby lekko odeszły od druku).
  Bosch SGI 4902/07 - zmywarka spalił się drugi triak
  podreperowany druk (dodatkowe rys. na płytce moje :-) ):
  Bosch SGI 4902/07 - zmywarka spalił się drugi triak

  Okazało się z lektury postów na elektrodzie iż triak ten steruje aktuatorem do zamykania zaworka wody kiedy chcemy myć tylko w jednej szufladzie. Od jakiegoś czasu żona dziwiła się iż zmywarka nastawiona na mycie tylko jednej szuflady myje chyba obydwie. Myślę, że był to skutek wcześniejszej , niezauważonej w skutkach, awarii, która szczęśliwie skończyła się tylko padnięciem triaka.

  Edit: 5.08.2010
  Dzisiaj podczas pomiaru napięć, po którymś włączeniu spalił się (wybuchł) drugi triak (TY2) zdjęcia:
  Bosch SGI 4902/07 - zmywarka spalił się drugi triak Bosch SGI 4902/07 - zmywarka spalił się drugi triak Bosch SGI 4902/07 - zmywarka spalił się drugi triak Bosch SGI 4902/07 - zmywarka spalił się drugi triak
  Czy ktoś wie co jest przez niego zasilane? Co sprawdzić aby bezpiecznie było wstawić nowy panel procesora?
  z góry dziękuję za wypowiedzi
  K.