Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Phreostat (układ regulacji jasności podświetlenia wnętrza)

30 Lip 2010 14:54 1269 4
 • Poziom 12  
  Witam, w moim autku Mitsubishi Eclipse 1G zamiast żarówek we wszystkich podświetlanych guzikach, przełącznikach zamontowałem diody LED z wbudowanymi rezystorami. Problem polega na tym że oryginalny regulator jasności jest przystosowany do reg. jasn. żarówek. Efekt jest taki że przez 95% obrotu diody prawie w ogóle nie ciemnieją a w przedziale 5% obrotu dopiero można regulować ale jest to niedokładne i ciężko ustawić odp. poziom. Na schematach el. od auta nazywa się to phreostat, wewnątrz ma sporą płytkę, parę tranzystorów no i potencjometr. Reguluje on poziomem jasności oświetlenia "minusem" tzn. oświetlenie ma stałe 12V a masę bierze z tego phreostatu, względem masy auta pojawia się na jego wyjściu odpowiednio coraz większe napięcie im ciemniej ustawiam. Dzisiaj dołączę zdjęcie wnętrza tego urządzonka, pomożecie przerobić go tak żeby całym zakresem potencjometru regulował jasność diodek?
 • Moderator Samochody
  Coś źle patrzysz na ten schemat bo rzeczony phreostat, czy może raczej presostat to czujnik ciśnienia (w układzie klimatyzacji).

  Jasność LEDów reguluje się prądowo, nie napięciowo (mają zupełnie nieliniową charakterystykę I=f(U)), a w praktyce stosuje się modulację (kluczowanie) zasilania.
 • Poziom 35  
  Trzeba go przerobic tak, aby sterowal PWMem. Czyli tranzysotr wykonawczy, w tym przypadku jakis NPN albo N-mos, do tego generator PWM np na ukladzie 555 o wspolczynniku wypelnienia sterowanym z w / w potencjometru.
 • Poziom 12  
  tylko chciałbym się ograniczyć do ew. przeróbki tego niż tworzenia zupełnie nowego urządzenia ;/ dołączę zdjęcia to zobaczycie jak będziecie mogli czy da się coś z tym zrobić, dziękuję za zainteresowanie
 • Poziom 39  
  Element ten nazywa się "rheostat" czyli po naszemu - potencjometr. W twoim przypadku nie jest to, jak widać, prawdziwy potencjometr a układ spełniający jego funkcję - regulację napięcia na żarówkach. Prawdopodobnie można łatwo ten układ przerobić na sterowanie oświetleniem LED nie ingerując we wnętrze a tylko wrzucając dodatkowe rezystory. Bardziej rozbudowana elektronika komplikuje sprawę a nic nie wnosi do funkcjonalności.