Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec z podajnikiem retortowym, sterowanie zaworedm 3dr

30 Lip 2010 16:12 9878 14
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich, mam pytanie co do sterowania zaworem 3dr na załączonym schemacie. Kocioł Zębiec, wersja Castorama, sterownik Luksus - nie obsłuży tego zaworu. Myślałem, żeby sterować temperaturą w jednym reprezentatywnym pomieszczeniu, na grzejnikach nie ma (i nie da rady założyć) zaworów termostatycznych. Wiem, że na rurze do naczynia wzbiorczego nie może byc zaworów, ale o niej tak naprawdę jest zasilana instalacja i nie mam jak osobnej rury wstawić, stąd kombinacja z zaworem różnicowym na obejściu pompy i 3rd razem. Znacie układ sterownik+siłownik+zawór 3dr, który zadziała w tym schemacie?
    pozdrawiam

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Trochę chyba muszę dopisac, bo z mojego opisu nie wynika, że problem mam między innymi w tym, że kocioł jest przewymiarowany. Dlatego zawór 3dr. Czytam instrukcję mojego regulatora i stoi jak byk, że pompą cwu może sterować, natomiast współpracuje z regulatorem pokojowym, ale poprzez zmianę temperatury wody na wyjściu z kotła, co nic mi nie da, bo przy 0 C na zewnątrz i 50 C na kotle, w domu jest 25 C, czyli jest przegrzewany.
    Help?

Wkleiłem też schemat od producenta sterownika, niestety u mnie nie zadziała, ze względu na przewymiarowanie kotła.

• Poziom 9  
    NIe no ja nie chciałem udowadniać, że mam rację, tylko dla porządku pisałem o tym jaki mam sterownik. Mój sterownik to Luksus R, juz w szczegóły sie nie wdawałem, bo w tym zakresie wiem co mam i wiem, że nie uzyskam parametrów wody w instalacji c.o. takich, jakie chcę bez zastosowania podmieszania lub rozdzielenie strumieni. W schemacie, który zaproponowałem jest oczywiście zawór rozdzielający. Sęk w tym, że ręczne ustawianie zaworu 3dr przy zmiennych warunkach zewnętrznych to ciągłe chodzenie do kotłowni i niewygoda jesli np. nie ma nikogo w domu przez 3 dni a temperatura spadnie o 10 stopni.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wyjściem z sytuacji będzie zakupienie tego :MR65-AC f-my Frisko . Cena przystępna ,choć to trochę na wyrost do twojej kotłowni . Uzyskasz pełna pogodową regulację układu . Nie kotła .
    Jest tańszy i wystarczy . Jednak nie ma możliwości podpięcia t. zewnętrznej .
  • Poziom 9  
    Dzięki za podpowiedzi. Na podstawie tego, co napisaliście stworzyłem schemat oparty (niestety) o 2 sterowniki. Tzn sterownik kotła utrzymuje temperaturę na kotle - jedyne co z nim robię to odłączam pompę c.o. (a za to przyłączam pompę c.w.u. oczywiście nie pod to samo wyjście). Za to RT-12 kontroluje pracę zaworu 3dr i pompy c.o. (docelowo dodam do niego regulator pokojowy, ale na razie będzie mierzył i utymywał temperaturę na zasilaniu).
    I teraz się zastanawiam, czy sterownik Luksus R nie będzie miał problemu z tym, że odłączę od niego pompę? Czy kocioł mi nie zwariuje jak sam nie będzie mial możliwości włączenia pompy, żeby odebrać ogrzaną wodę?
    Co sądzicie?

Raczej nie powinno mieć to wpływu na pracę sterownika kotłowego. Będzie po prostu podawał sygnał na wyjście pompy , aż temperatura zacznie spadać .
  • Poziom 9  
    Damian, dzięki za sugestie, ale ja tego zaworu mieszającego w ogóle nie mam. Kupię po prostu taki, jaki będzie potrzebny. W schemacie, który ja przedstawiłem, zawór działa jako mieszający, bo zależy mi na obniżeniu temp. wody idącej w obieg c.o. Jeśli zawór byłby za pompą, to chyba RT-12 mierzyłby cały czas tę samą temperaturę, prawda?
  • Poziom 9  
    Damian, wcale nie myślę, że wiem wszystko i nie wiem, czym mogłem Cię urazić. Po prostu chodzi mi o to, że komponentów układu jeszcze nie mam i dopiero je skompletuję. Jak możesz to wytlumacz proszę. Czy chodzi o to, że jak mam regulator pokojowy to RT-12 już nie mierzy temperatury na rurze zasilającej c.o.?