Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Zelmer 500.3 (20-letni), złożenie silnika

Benjamin 30 Lip 2010 16:42 11935 6
  • #1 30 Lip 2010 16:42
    Benjamin
    Poziom 10  

Witam wszystkich,
    po 20 latach pracy w odkurzaczu jak w tytule zablokował się wirnik silnika. Wymieniłem łożysko i silnik chodzi jak nowy. Mam jednak problem ze złożeniem układu turbin. Jest to typowy zespół spotykany w polskich odkurzaczach. Są tam 3 turbiny, z czego 2 jednakowe, 4 okrągłe podkładki, dwie tulejki z zazębieniami (jedna wyższa, druga niższa) i jedna tulejka gładka, montowana najbliżej górnego łożyska. Jest też nakrętka na gwintowany koniec wałka. Przy demontażu starałem się poukładać elementy w odpowiedniej kolejności, by później nie mieć problemów, jednak musiałem gdzieś popełnić błąd. Po wielu próbach złożenia układu turbin na najróżniejsze sposoby silnik zrobi pół obrotu i jego wałek blokuje się. Trudno potem odkręcić nakrętkę na wałku. Uruchamiam silnik bez osłony na turbiny, więc to nie ona blokuje. Czy ktoś może dysponuje rysunkiem złożeniowym, który pomógłby prawidłowo ustawić turbiny i przywrócic własciwą kolejność poszczególnych podkładek, tulejek itp.? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

• #2 31 Lip 2010 09:24
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Witam.
    Tą największą turbinę (kierownice) wstawiasz pośrodku ona stoi w miejscu a dwie pozostałe tak żeby nic nie ocierało i gotowe:)
    Wstaw foto to pomogę.

• #3 31 Lip 2010 09:39
    szwagros
    Poziom 29  

Benjamin napisał:
    Uruchamiam silnik bez osłony na turbiny, więc to nie ona blokuje.

To właśnie ta osłona ustala prawidłową pozycję kierownicy (największej nieruchomej turbiny).

• #4 31 Lip 2010 15:04
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Od strony łożyska: Gładka tulejka kołnierzem na zewnątrz silnik, na to jedna z 4 podkładek. potem turbinka jedna z tych 2 jednakowych. Na nią podkładka, potem tulejka z zazębieniami, zębami na zewnątrz silnika. Na nią duża turbinka (kierownica), dalej kolejna tulejka z zębami kołnierzem na zewnątrz silnika. Teraz podkładka, turbinka, podkładka, nakrętka i koniec. Osłona metalowa ma blokować kierownicę.
    pzdr

• #5 31 Lip 2010 20:54
    Benjamin
    Poziom 10  

PtasiorWro napisał:
    Witam.
    Tą największą turbinę (kierownice) wstawiasz pośrodku ona stoi w miejscu a dwie pozostałe tak żeby nic nie ocierało i gotowe:)
    Wstaw foto to pomogę.

Dołączam zdjęcia z przebiegiem montażu, przed założeniem pokrywy. Interesuje mnie szczególnie położenie tulejek zębatych na osi. Obawiam się, że tu coś pokręciłem. Czy powinny one nachodzić na siebie zazębieniami jak na ostatnim zdjęciu (aby lepiej pokazać, turbinę kierownicę celowo pominąłem)?

Odkurzacz Zelmer 500.3 (20-letni), złożenie silnika Odkurzacz Zelmer 500.3 (20-letni), złożenie silnika Odkurzacz Zelmer 500.3 (20-letni), złożenie silnika Odkurzacz Zelmer 500.3 (20-letni), złożenie silnika Odkurzacz Zelmer 500.3 (20-letni), złożenie silnika

Dodano po 4 [minuty]:

dzi_dziuś napisał:
    Od strony łożyska: Gładka tulejka kołnierzem na zewnątrz silnik, na to jedna z 4 podkładek. potem turbinka jedna z tych 2 jednakowych. Na nią podkładka, potem tulejka z zazębieniami, zębami na zewnątrz silnika. Na nią duża turbinka (kierownica), dalej kolejna tulejka z zębami kołnierzem na zewnątrz silnika. Teraz podkładka, turbinka, podkładka, nakrętka i koniec. Osłona metalowa ma blokować kierownicę.
    pzdr

Dzięki za odpowiedź. Za tydzień wracam z urlopu, znów zabiorę się za ten silnik i wypróbuję sposób, który podałeś. Gdybyś mógł zerknąć na załączone zdjęcia w odpowiedzi koledze PtasiorWro. Chyba coś pomieszałem z tymi trzema tulejkami.

• Pomocny post
    #6 31 Lip 2010 21:49
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Więc tak. kolejność montażu jest poprawna za wyjątkiem pierwszej od strony łożyska tulejki, ma być założona odwrotnie. Zęby mają w siebie wchodzić.
    pzdr

Dodano po 15 [minuty]:

• #7 31 Lip 2010 23:10
    Benjamin
    Poziom 10  

dzi_dziuś napisał:
    Więc tak. kolejność montażu jest poprawna za wyjątkiem pierwszej od strony łożyska tulejki, ma być założona odwrotnie. Zęby mają w siebie wchodzić.
    pzdr

Dodano po 15 [minuty]:

Rysunek wyjaśnia wszystko. Wielkie dzięki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME