Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Safari 5 przerobienie zakresu fal krótkich na zakres radiaCB

emil_elektryk 30 Jul 2010 18:39 7042 13
    emil_elektryk
    Level 21  
    Witam.
    Mam pytanie, czy istnieje możliwość przestrojenia starego radia Unitra Safari 5, na odbiornik z pasma CB? Tzn. chodzi mi o sam odbiór jakiegoś kanału, np. 19-go. Odbiornik posiada pasmo 5,95-6,2 MHZ i myślę że się da jakoś je przestroić na wyższe pasmo np. 26,730MHz, tylko nie wiem jak.
    Pozdrawiam.
    emil_elektryk
    Level 21  
    Na jakości odbioru aż tak mi nie zależy ponieważ, przygodę z CB radiem dopiero zaczynam i w przyszłości mam zamiar dokonać zakupu normalnego CB radia lecz jak narazie nie mam na to wystarczających środków więc postanowiłem na początek przerobić zwykłe radio.
  • Helpful post
    sp3ots
    Level 38  
    Witam !
    Teoretycznie jest to możliwe, poszukaj na schemacie cewki od fal krótkich
    ( wejściowe i heterodyna ).
    Przy pomocy miernika częstotliwości dobierz najpierw obwody heterodyny, czyli zmień (zmniejsz) doświadczalnie ilość zwojów heterodyny przy jednoczesnym zwiększeniu średnicy drutu np. użyj drutu 0,7mm jeśli jest fizyczna możliwość takiej zmiany, trzeba też zmniejszyć pojemność równoległą przy tej cewce.
    Jak już uzyskasz już właściwą częstotliwość heterodyny to dopiero zabierz się za podobne zmiany obwodów wejściowych ( antenowych ) na słuch.
    Powodzenia życzę. Stefan
    emil_elektryk
    Level 21  
    Hmm widzę, że to nie jest prosta sprawa. Mógłby mi ktoś zaznaczyć na schemacie które to cewki? W ogóle nie wiem gdzie znajduje się tor fal krótkich :/Miernika częstotliwości niestety nie posiadam. Poniżej zamieszczam schemat.

Safari 5 przerobienie zakresu fal krótkich na zakres radiaCB
    Olek II
    Moderator
    Stefan, jaka szerokość pasma występuje w CB, a jaka w radioodbiorniku?
    Czy słuchając naraz kilkunastu stacji będzie jakaś przyjemność?
    Trzeba jak to się mówi "na gwałt" zawęzić pasmo p.cz. A czy to opłacalne? No cóż.
    Pozdrawiam.

A i jeszcze jedno, stabilność generatora.

emil_elektryk wrote:
    Wogle nie wiem gdzie znajduje się tor fal krótkich :/Miernika częstotliwości niestety nie posiadam.

To porywasz się z przysłowiową motyką na słońce.
  • Helpful post
    sp3ots
    Level 38  
    F203 i F204 to są prawdopodobnie cewki obwodów wejściowych zakresu fal krótkich.
    L208 to jest prawdopodobnie cewka heterodyny zakresu fal krótkich.
    Łatwo można odszukać cewkę heterodyny:
    włącz radio na fale krótkie, poszukaj obojętnie jakiej stacji na tych falach, kiedy ją znajdziesz dotykaj palcem np. zacznij od cewki L208, po zbliżeniu palca do cewki odbierana stacja powinna zanikać a w to miejsce może wchodzić inna stacja lub zakłócenia, będzie to oznaczało o tym że jest to cewka heterodyny KF.
    emil_elektryk
    Level 21  
    W obu cewkach mam zmniejszyć ilość zwoi oraz zwiększyć średnicę drutu?
    sp3ots
    Level 38  
    Zacznij od lokalizacji cewki heterodyny.
    Poszukaj też kondensator C211 koło cewki L208 200pF, jego trzeba zmienić ( zmniejszyć pojemność ).
    Napisz czy L208 to szukana cewka ? policz jeśli to możliwe ile jest zwojów i jaka jest średnica drutu ?
    Zapraszam na GG6293398 ( pisanie )
    DarekPhilips
    Level 18  
    Witam kolego.
    Skórka nie warta wyprawki .Selektywność safari wynosi około 30 dB a typowego CB 60~70dB .
    Przy tej selektywnośći to Twoje safari bedzie ściagać całą 40CB.
    Skórka nie warta wyprawki , lepiej kupić jakieś radyjko używane za 50 zł.
    sq6ade
    Level 40  
    Można też dorobić konwerter z przedwzmacniaczem.
    Ale .... taki sprzęcik juz wkrótce jak nie już może być niezłą sztuką dla kolekcjonerów- lepiej się zastanowić czy to kastrować z oryginalnych właściwości.
    emil_elektryk
    Level 21  
    Mam drugie Safari (wersja 6) które jest w 100% sprawne, przestrojone i po wymianie kondensatorów elektrolitycznych, którego nie zamierzam dewastować. Piątkę mam w opłakanym stanie, więc postanowiłem ją jakoś wykorzystać.
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    sp3ots wrote:
    F203 i F204 to są prawdopodobnie cewki obwodów wejściowych zakresu fal krótkich..

Dwuobwodowwy filtr pasmowy nieprzestrajany na pasmo 49m. Tam częstotliwości lustrzane jakoś nie przeszkadzają (stosunkowo duża róznica: 0,93MHz przy częstotliwości środkowej pasma ok. 6,1MHz) ale po przejściu na 27MHz i przy niezmienionej pierwszej p.cz. już tak dobrze nie będzie.
    Quote:
    L208 to jest prawdopodobnie cewka heterodyny zakresu fal krótkich.

Owszem: ona też jest nieprzestrajana (ściślej mówiąc jest dostrajana - jako trymer indukcyjny). Do strojenia heterodyny na falach krótkich używa się połączonej równolegle z nią cewki wariometrycznej L3 przystosowanej do pracy na na falach średnich. W paśmie 49m jakoś to jeszcze funkcjonuje: nie tylko dzięki temu że częstotliwość robocza jest większa "tylko" nieco ponad 3 razy, ale i dlatego że zadowala nas przestrajanie w bardzo wąskim zakresie, i dzięki temu na pracę heterodyny główny wpływ wywiera cewka L208, a nie cewka L3 o znacznie większej indukcyjności. Ale jakiej pracy możemy spodziewać się po cewce L3 w zakresie 27MHz? Stratność rdzenia ferrytowego będzie masakryczna!
    Quote:
    Łatwo można odszukać cewkę heterodyny:
    włącz radio na fale krótkie, poszukaj obojętnie jakiej stacji na tych falach, kiedy ją znajdziesz dotykaj palcem np. zacznij od cewki L208, po zbliżeniu palca do cewki odbierana stacja powinna zanikać a w to miejsce może wchodzić inna stacja lub zakłócenia

Nie w tym przypadku: cewka L208 wykonana jest identycznie jak filtry p.cz. serii 7×7mm, tj jest wyposażona w zewnętrzny wannowy rdzeń ferrytowy i osłonę ekranującą, toteż jej dotykanie nie będzie miało wpływu na częstotliwość heterodyny.
    Quote:
    będzie to oznaczało

...że pomysł przestrajania na pasmo CB akurat radia samochodowego, w szczególności Safari 5 jest chybiony na całej linii. Już zdecydowanie lepiej nadaje się do tego jakikolwiek odbiornik turystyczny wyposażony w zakres fal krótkich, np Jowita, Ewa, itd. Przejście z radiofonicznego pasma 13m a nawet niższego na pasmo CB (ok.11m) to nie jest już taka gimnastyka, tym bardziej że stosowany w tych odbiornikach kondensator strojeniowy zachowuje dobre parametry również w paśmie CB, w przeciwieństwie do cewki wariometrycznej przeznaczonej zasadniczo do pracy w zakresie fal średnich.
    Natomiast można polecić przestrojenie radia Safari na zakres UKF CCIR. Sama wymiana kondensatorów w głowicy UKF (tu C101, C102, C106 i C115) sprawi żeodbierany będzie tylko wycinek pasma. Nieco lepsze rezultaty można osiągnąć odwijając część zwojów z cewek L103 i L05, tak aby ich długość nie przekraczała skoku mosiężnych rdzeni przestrajających. Jenak pełne pokrycie zakresu 87,5-108MHz zapewni ponad wszelką wątpliwość dopiero wykonanie nowych karkasów, o ściankach możliwie cienkich, tak aby zmaxymalizować wpływ rdzeni na indukcyjność. Najlepiej jest wykonać je poprzez nawijanie włókna szklanego klejonego Epidianem. Żłobkowanie można sobie darować: stabilność okazuje się bardzo dobra, ewentualnie gdy uznamy że zestroiliśmy jak najlepiej - pokryć uzwojenia warstwą kleju.