Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Car Audio Xsara na subie es250. Pytanie techniczne.

Przemeksik 30 Lip 2010 21:42 2027 15
  • #1 30 Lip 2010 21:42
    Przemeksik
    Poziom 18  

Witam !
    Tak jak w temacie, moja luba zakupiła Citroena Xsarę Coupe, w którym fabrycznie było radio alpine IDA-x300 i głośniki Hertz'a Dsk 165.

Chcę dołożyć jej coś do bagażnika, myślałem o hertz es250 w zamkniętej budzie.

Mam pytanie techniczne, jeżeli bym zabudował jedno nadkole czy obudowa do głośnika może być w kształcie litery małej d ? Przedstawie to na obrazku poniżej.
    Bo jak rozumiem głośnik w obudowie zamkniętej tak jak podaje producent ma mieć przedział od 17 - 22 l.

Czy jednak koniecznie głośnik musi mieć obudowę zbliżoną do kształtu sześcianu ?

Tak jak widać ta wąska szczelina na górze miałaby szerokość ok 6-7cm.

Chcę uzyskać coś na wzór:

0 15
  • #2 30 Lip 2010 21:44
    sanders156
    Poziom 35  

Nie nuie musi byc szescianem , z grubsza ma sie zgadzac pojemnosc , oczywiscie myslisz o wzmaku ??

0
  • #3 30 Lip 2010 21:46
    Przemeksik
    Poziom 18  

Zakupiłem Hertz H420.
    2x75W rms @4ohm + 1x200W rms @4ohm.

Postawiłem na es250 w zamkniętej budzie , ponieważ chcę uzyskać jakiś chodź niewielki bass, jednak nie ma być przeciągający i buczący, taki był warunek dziewczyny :)
    I wydawało mi się że es250 w zamkniętej budzie będzie dość szybki.

No i przy okazji DSK będą grały na wzmacniaczu, nie na radiu.

0
  • #4 30 Lip 2010 23:22
    sanders156
    Poziom 35  

Zobaczymy jak bedzi z kontrola glosnika bo sub ma 250wat a hertz wedlug pomiarow 160wat , zalerzy jak bardzo jest wygluszony bagaznik samochodu bo moze wystarczyl by jakis sub 8' i chociaz dobrze kontrolowany albo polecam Rockforda Fosgate P1 w tej cenie latwiejszy do zasilenia i grajacy z wieksza kultura niz hertz

0
  • #5 30 Lip 2010 23:27
    Przemeksik
    Poziom 18  

Wiadomo iż to nie będzie klasa F1 z Alpine, chodzi o jakikolwiek w miarę szybki bass bez buczenia, auto nie będzie jeździć na zawody, ma po prostu przyzwoicie grać muzyka na średnim poziomie głośności podczas dojazdów do pracy. Raczej mi się wydaje iż będzie lepiej grać niż jakikolwiek chińczyk typu peying "buszmen" "alpierd" czy temu podobne dostępne na ogół w sklepach. Nie pomijając również serie blaupunkta

0
  • #6 30 Lip 2010 23:40
    sanders156
    Poziom 35  

JA tylko napisalem ze Hertz potrzebuje z 300wat zeby zagrac poprawnie ( nie buczec , nie latac jak szzmata ) poprostu zeby zagrac jak powinien a ty mnasz wzmaka ktory oferuje polowe tej mocy wiec chyba dobrze by bylo wybrac glosnik ktoego wzmak odpowiednio zasili czyli sub okolo 150wat

0
  • #7 30 Lip 2010 23:46
    Przemeksik
    Poziom 18  

Tylko cały pic w tym, że głośniki będą grały na max "pół gwizdka".

Max, maxów jaki można wyciągnąć będzie tylko i wyłącznie stosowany kiedy ja będę od czasu do czasu chciał posłuchać sprzętu. Dlatego wydaje mi się iż nie jest potrzebny piec aź 300W. Sam swego czasu jeździłem na 2x50W i 1X100W i było naprawdę wystarczająco.

Nikt tym samochodem nie będzie się "popisywał" chodzi o zwykłe zwiększenie zakresu niskich tonów w aucie. Tym bardziej iż jest to dziewczyna która na dzień dobry nie daje na pełen gwizdek (btw. znam kumpla który dał dziewczynie auto i w 2 dni spaliła wszystkie głośniki gałka full opór volume) ale nie w tym rzecz. Tutaj nie chodzi o niewiadomo co - chce poprawić niskie tony, dlatego wydaje mi się iż es250 na tych rzekomych "200W" wystarczy w zupełności, tym bardziej iż na przodzie są DSK które mocno kują w uszy

0
  • #8 31 Lip 2010 01:57
    sanders156
    Poziom 35  

Ok przeciez to twoja kasa skoro pytasz o rade jak bedzie lepiej to ci pisze , nie chcesz sluchac nie ma sprawy nikt mi za to nie placi zebym kogos zmuszal do danych wyborow ;) Mi poprostu sie wydaje ze z jakiegos powodu uparles sie zeby miec caly sprzet hertza i chociaz bym uzywal najwymyslniejszych argumentow to i tak juz wybrales...

Dodano po 9 [minuty]:

Tylko sie jeszcze osmiele zaproponowac jedno rozwiazanie , mianowicie Hertz ES 200 zamiast 250 , zalety - szybszy , latwiejszy do zasilenia oraz do zabudowy w boczku , minusy - mniejsze zejscie czego nie poczujesz skoro i tak nie bedzie sluchane na wyzszych poziomach glosnosci pozatym to jest duza wada gdy ktos slucha rapu ale jak dziwczyna slucha czegoos innego to wezmie to za zalete bo bas bedzie bardziej precyzyjny , punktowy i szybki raz ze wzgledu na rozmiar membrany a dwa ze zapewne bedzie lepiej kontrolowany bo moze i wspolczynnik DF nie ulegnie zmianie ze wzgledu na podlaczony przetwornik lecz mniejsza masa drgajaca odegra pozytywna role w kwesi kontroli.... Tyle odemnie ;) I nie pytaj czy z 8' glosnika bedzie slychac bas bo zapewniam ze bedzie chyba ze ta xsara ma budowe bagaznika bardziej jak sedan niz hb to by trzeba jeszcze pomyslec co bylo by lepsze...

0
  • #9 31 Lip 2010 10:22
    sanders156
    Poziom 35  

Do R1 zalecane skrzynki to minimalna 20litrow , zalecana 29litrow , max 50litrow lecz jak juz wybierac z produktow RF warto dolorzyc pare zloty i zastanowic sie nad P1 skrzynki takie same poleca producent i wiem ze marudze ale 12' do uzupelnienia pasma jest duze jednak 10' bym polecal :D

Dodano po 1 [minuty]:

Bagaznik jest jak w HB wiec z przebiciem sie nie bedzie problemu , taki typ nadwozia przyjmie nawet male woofery i bedzie ladnie uzupelnialo czy bedzie lepiej dla mnie by bylo mimo ze ES to dobry glosnik to potrzebuje mocy a RF juz od 150wat jest dobrze kazda nadwyzka mocy jest na plus

0
  • #10 31 Lip 2010 10:42
    Przemeksik
    Poziom 18  

To już zostańmy przy rockfordzie ze względu na wzmacniacz jaki kupiłem.

Teraz pytanie czy warto dopłacać do P1, bo R1 mogę kupić poniżej 300zł.

I kwestia 12 vs 10 cali.
    Jakiekolwiek różnice poza wymiarem ? Czytałem iż przy RF nie ma większej różnicy i tak będzie szybki a filmik :

http://www.youtube.com/watch?v=ky_katbko3A&feature=related
    Zrobił na mnie wrażenie co do szybkości głośnika

0
  • #11 31 Lip 2010 10:50
    sanders156
    Poziom 35  

Ja bym stawial na 10' , roznica pomiedzy R1 i P1 jest nie wielka P1 potrafi zagrac troche bardziej miekkim i zroznicowanym basem niz R1 , zy warto doplacic.... ja bym doplacil

Dodano po 2 [minuty]:

P1 jest mocniejszy w ogolnym tego slowa znaczeniu , potrafi wiecej i jest bardziej wytrzymaly w koncu P1 to seria wyzej niz R1

0
  • #12 31 Lip 2010 11:00
    Przemeksik
    Poziom 18  

Jestem uparty za co przepraszam.

Teraz jeżeli kolego miałbyś wybrać między es250 a R1 12'' na wzmaku h420 który byś wybrał ?

Z P1 się wstrzymam, za różnice w cenie mogę kupić już miary dobry komplet kabli zasilających.

Na stronie RF wyszło mi coś takiego

BoxAdvisor Target
    28.89 Internal Vb
    2.86 Woofer Disp.
    Target Vb 31.750 Total Liters

Czyli rozumiem, robić skrzynkę/zabudowę o objętości wewnętrznej 31.75 litra?

0
  • #13 31 Lip 2010 11:08
    sanders156
    Poziom 35  

Dobrze rozumiesz ;) Jest to skrzynia optymalna... Gdybym ja decydowal pod tego wzmaka to RF R1 gdyby wzmak byl troche mocniejszy ( okolo 250 wat ) to es 250

Dodano po 2 [minuty]:

Zeby nie bylo ze jestem goloslowny co do mocy tego wzmaka ( choc i tak jak widac sie pomylilem i zawyzylem moc ) to tutaj jest link do testu
    http://www.audiocar.pl/testy/hertz/h420/h420.html
    Sam chcialem kupic tego wzmaka ale ze wzgledu ze moj sub jest bardzo wymagajacy mocowo to musialem sobie odpuscic a jak zobaczylem ta stronke to zwatpilem

0
  • #14 31 Lip 2010 11:15
    Przemeksik
    Poziom 18  

Czyli wracając do pytania z 1 postu, podany kształt skrzyni nie będzie przeszkodą dla głośnika ? Tłumić zamkniętą skrzynię czy dać sobie spokój ? Bo jak rozumiem tłumienie zwiększa pozorną objętość skrzyni

0
  • #15 31 Lip 2010 11:18
    sanders156
    Poziom 35  

Co do pozornej objertosci sie nie wypowiadam wydawalo mi sie ze jest tak jak mowisz ale po jednej z dyskusji zwatpilem wiec tu niech ktos inny sie wypowie a co do wygluszenia to najlepiej posluchac bez i z wygluszeniem i ocenic , kazdy lubi co innego ja zawsze troche wygluszam

0
  • #16 02 Sie 2010 13:34
    Przemeksik
    Poziom 18  

Zakładając że głośnik i wzmacniacz już będzie,

Jak odciąć suba - do ilu hz ?
    I czy te hertze na przodzie dać pełnym pasmem czy uciąć od dołu ? Jak tak to o ile ?

I tak się zastanawiałem czy nie zmienić przodu na el comp 6 z udimmensiona, niestety ich nie słyszałem.

Chyba że zostawić dsk, będą grały na wzmacniaczu h420.

Jak myślicie ?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo