Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suche kondensatory :) .

06 Wrz 2004 23:13 2830 4
 • Poziom 40  
  Intryguje mnie jedna sprawa. W jaki sposób co poniektórzy na forum stwierdzają, że kondensator jest suchy? Już kilka razy spotkałem się ze stwierdzeniem, że jakieś kondensatory były suche? W jaki sposób stwierdzono to wizualnie nie wylutowując ich z płyty? Nie mówię tu o pomiarach ich paratmetrów, bo to oczywiste. Dlaczego tak często jako przyczynę awarii podaje się suchy kondensator? Ja w swoim już ponad 15-letnim spotkaniu z elektroniką, ani razu nie spotkałem się z przypadkiem uszkodzenia spowodowanego samoistnym wyschnięciem kondensatora, a może Wy? Opiszcie mi czym to się objawia? W jaki sposób, nie uszkodzony mechanicznie kondensator może wyschnąć (nie wylać)? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
 • Poziom 28  
  No cóż, wyschnięcie kondensatora to nic innego jak zmiana właściwości fizycznych dielektryka. Zmieniają się odległości pomiędzy okładzinami a co za tym idzie - pojemność także. Wcale nie musi to być widoczne, a przecież taki kondensator potrafi się grzać, jest narażony na działanie wilgoci, czasu czy innych czynników. Ja nigdy nie wierzyłem w to, że kondensator może być uszkodzony. Zasiadłem więc kiedyś z ciekawości z miernikiem w ręku i okazało się, że typowy kondensator o wartości 1000µF wymontowany z TV może mieć wartość nawet ok 490µF a jego oporność wewnętrzną dało się już mierzyć omomierzem!!! Niby nic z wierzchu nie widać, tylko skurczającą się plastikową osłonkę :) Pozdrawiam.
 • Poziom 23  
  po wylutowaniu bez pomiaru można coś o kond. powiedzieć,wystarczy popatrzeć na spód - gumka izolacyjna zmienia barwę i/lub jest jakby przegrzana widać to po jej jakości.taki kondensator nie musi być wyschnięty "do końca" może tylko stracić trochę pojemności...już nie mówię o pękniętej folii na elektrolitach bo to je od razu dyskfalifikuje.przy z reguły większych kond.widac na płytce że się wylał ;) = trup
  ja natomiast niestety spotykam b.często wyschnięte kond. głównie przez przegrzanie lub poprostu elementy są stare i tracą swoje parametry,te o znacznych odchyłach od razu wymieniam - jak jest możliwość to na tantalowe żeby uniknąć ponownego wyschnięcia...po 20 latach ;)
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Praktycznie jeśli się zastanowić z wszelkich elementów elektronicznych, tylko kondensatory zmieniają (może nie tylko, ale głownie one) swoje parametry w czasie. Rezystor albo jest dobry, albo ma przerwę, nie słabnie powolnie, bezpiecznik, czy nawet półprzewodnik, albo jest sprawny, albo nagle uszkodzony. Kondensator "siada" stopniowo.
  Co dzieje się fizycznie wewnątrz każdy wie - wysycha elektrolit, bądź z jakiegoś powodu wydostaje się na zewnątrz przez co stają się słabsze, nie znoszą przewidywanych obciążeń, w rezultacie puchną, a nawet eksplodują.
  Dlatego potocznie o złym kondensatorze elektrolitycznym mówimy, że "wysechł".
  Polecam bardzo ciekawy filmik:
  https://www.youtube.com/watch?v=wZYC5dGZfP8