Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejne kolumny podłogowe by Joker.

Joker2 31 Lip 2010 00:08 12747 18
  • Kolejne kolumny podłogowe by Joker.

Witam wszystkich.

Chciałbym zaprezentować kolumny wykonane własnoręcznie na znanych i lubianych przetwornikach Tonsila GTC 16/40 (eksportowana do niemiec wersja GDN 16/50) i GDWK 10/80/19. Budowę zacząłem w styczniu tego roku. Po zakończeniu postawiłem je w pokoju z kondensatorem 3,3µ wpiętym szeregowo z GDWK żeby wygrzać głośniki przez kilka dni przed budową zwrotnic i przez ciągły brak czasu stały tak pół roku :) aż do teraz! Zwrotnica jest ważnym elementem zestawu, dlatego postanowiłem się do niej przyłożyć. Zacząłem od rozpisania metodą symboliczną, a skończyłem na męczących symulacjach. Nie mam odpowiedniego sprzętu więc tylko na słuch. W końcu opracowałem odpowiednią, która odpowiada mi brzmieniowo. Nie żałowałem miedzi. Cewka na niskotonowe nawinięta drutem Φ 1,3mm. Żeby było śmieszniej zwrotnica po tylu moich próbach i testach jest praktycznie taka sama jak projekt Pawła S. z elektrody. Widać że gość zna się na rzeczy. Pozdrawiam serdecznie. Różnica jedynie w tłumiku, ponieważ On zastosował wysokotonowy SC10 a ja GDWK 10/80/19. Podaje link do Jego projektu-> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=773083&highlight=zwrotnica+gdn+16%2F50&sid=

Kolumny wykonałem z płyty wiórowej okleinowanej 18mm w kolorze ciemnego orzecha. Łączona na sam wikol (w miejscach łączeń laminat jest zdarty, a od wewnątrz wklejone listewki mocujące). Jak widać na jednym ze zdjęć rogi wychodzą całkiem estetycznie. Zrobiłem w ten sposób kilka par kolumn. Ogólnie polecam tą metodę. Wymiary do 24x28x85. Strojenie 50Hz. Wytłumione matą tłumiącą.

Brzmieniowo jestem z nich bardzo zadowolony. W pomieszczeniu tworzą piękną przestrzeń. Szybkie niemęczące wysokie tony i naturalny środek. Zwolenników potężnego basu nie zaspokoją, ale zestaw uzupełniają mi 2 subwoofery na GDN 30/80. Co do kosztów myślę że ponad 500zł weszło, jednak za oryginalne kolumny Tonsilowskie o podobnych parametrach zapłacił bym 3-4 razy więcej :)

Kilka zdjęć:

Kolejne kolumny podłogowe by Joker. Kolejne kolumny podłogowe by Joker. Kolejne kolumny podłogowe by Joker. Kolejne kolumny podłogowe by Joker. Kolejne kolumny podłogowe by Joker.

Kolejne kolumny podłogowe by Joker. Kolejne kolumny podłogowe by Joker. Kolejne kolumny podłogowe by Joker.

Na wykresie "teoretyczny" obraz zwrotnicy z pominięciem przesunięć fazowych i zmian impedancji głośników.

Fajne!
  • #2 31 Lip 2010 00:50
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Bardzo ładne kolumienki. Nie podobają mi się te łączenia, ale jak kto lubi. Piszesz że łączyłeś na sam wikol, czyli nie stosowałeś wkrętów, czy aby na pewno jest to wystarczające, nie rozlecą się budy po latach?
    Zadam jeszcze standardowe pytanie, czym to napędzasz? ;]

• #3 31 Lip 2010 07:43
    Marios221
    Poziom 20  

Naprawdę bardzo podoba mi się projekt i samo wykonanie.
    Moje pytanie to jak z otworem Br.

• #4 31 Lip 2010 10:48
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam Twoja Metoda moze i dobra.. ale jednak wole skręcać i później fornirować.. niz martwic Sie ,że jak upadnie labo cos ze mi pęknie..

• #5 31 Lip 2010 11:16
    Joker2
    Poziom 23  

flubber.trip napisał:
    ...Piszesz że łączyłeś na sam wikol, czyli nie stosowałeś wkrętów, czy aby na pewno jest to wystarczające, nie rozlecą się budy po latach?
    Zadam jeszcze standardowe pytanie, czym to napędzasz? ;]

Jak już napisałem zrobiłem kilka par takim sposobem i żadne się nie rozleciały :D , a tak na poważnie to robilem testy "wytrzymałościowe" na zrzynkach. Prędzej drewno się rozwarstwia w innym miejscu niż puszcza na kleju. Dodatkowo w środku są wklejone listewki wzmacniające 14mm. Napędzam różnie. Mam kilka wzmacniaczy, teraz przymierzam się do jakiegoś nowego wzmacniacza diy około 100W na kanał. Będzie w sam raz do tych kolumn.

Marios221 napisał:
    ...Moje pytanie to jak z otworem Br.

Otwór średnicy 7,5cm, długość około 8cm. Budy po około 35l, co daje strojenie 50Hz. Próbowałem z niższymi strojami, jednak ostatecznie wolałem postawić na dynamikę.

Mitur23 napisał:
    Witam Twoja Metoda moze i dobra.. ale jednak wole skręcać i później fornirować.. niz martwic Sie ,że jak upadnie labo cos ze mi pęknie..

No zgadzam się :) Tylko że fornirowanie to większe koszty. Trzeba poświęcić więcej czasu (najpierw mieć czas) i rogi też nie koniecznie wychodzą idealnie. Później lakierowania parę warstw, a fornir lubi gdzieś się tam zacząć odklejać... Efekt końcowy jest świetny, ale swoje trzeba zrobić. Zostawiam to bardziej cierpliwym ode mnie :) A co do wytrzymałości nie ma co się martwić. Te zrobiłem 1,5 roku temu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1222359&highlight=kolumny+by+joker&sid= kolega jest bardzo zadowolony. Bardziej bałem się co do subwoofera, bo tam jednak drgania są większe, ale wszystko jest w porządku. Wikol to naprawdę mocny klej :)

Pozdrawiam.

• #6 31 Lip 2010 11:24
    marti_944
    Poziom 28  

Witam!

Projekt ładny, estetyczny, wygląda naprawdę.. hmm... elegancko ;)

Mam pewne pytanie: gdzie i za ile kolega kupił taką płytę ?
    No i tak sobie myślę, że łączenie samym wikolem nie jest zbyt solidne. Przy mocniejszym uderzeniu (dźwięku) może się rozlecieć. Jak już bez wkrętów od zewnątrz to mogłeś chociaż zapodać na te listwy w środku jakieś krótsze. No ogólnie - coby się trzymało :]

Przyłączam się do pytania - czym napędzasz ?

Pozdrawiam! \m/

• #7 31 Lip 2010 22:56
    Joker2
    Poziom 23  

marti_944 napisał:

...Mam pewne pytanie: gdzie i za ile kolega kupił taką płytę ?
    No i tak sobie myślę, że łączenie samym wikolem nie jest zbyt solidne. Przy mocniejszym uderzeniu (dźwięku) może się rozlecieć. Jak już bez wkrętów od zewnątrz to mogłeś chociaż zapodać na te listwy w środku jakieś krótsze. No ogólnie - coby się trzymało :]

Przyłączam się do pytania - czym napędzasz ?

Pozdrawiam! \m/

Płytę kupiłem w Obi w Częstochowie po około 35zł za metr kwadratowy. Kawałki docięte na wymiar, więc strasznie dużo nie napracowałem się przy budowie :)

Co do wytrzymałości to jak już pisałem. Zapewniam że są masywne. A rozlecieć od uderzenia dźwięku mogła by się kolumna 1000W :)

Napędzam chwilowo Techniscem SU-Z25. W planach mam wzmacniacz diy. Jak narazie szukam czegoś ciekawego, po głowie chodzi mi symasym. Ostatecznie coś w stylu holtona, ale dość zmodyfikowanego ;] Kiedy zrobię obiecuję wrzucić na portal :)

• #8 01 Sie 2010 07:41
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Podaje link do Jego projektu

To nie jest projekt Pawła S. On tylko wkleił schemat.

Zresztą ta zwrotnica, którą on podał jest skopana. Zestaw na tonsil 16/50/6 + visaton sc10n naprawdę ładnie brzmi gdy na gdnie jest tylko cewka 1,5 mH, a na sc10n tylko rezystor 5,6R + kondensator 3,3 uF. Na tamtej zwrotnicy u mnie grało przeciętnie. Ale to bylo do sc10n no i co kto lubi.

Jaka masz wypadkowa impedancji wooferow?

Ne wiem dlaczego obudowy te BRy są tak "modne" i jeśli ktoś robi kolumny to koniecznie muszą być w BR. Closed, TL, czy Open Baffle jakoś nie cieszą się popularnością, a można uzyskać dzięki nim ciekawe efekty. A co do tych GDNów to przecież te głośniki grają w obudowie wentylowanej strasznie słabo. W 18-26 litrowej (na jeden głośnik) dobrze wytłumionej obudowie zamkniętej basu jest dużo i jest naturalny. No ale co kto lubi...

Doczepie się też do rozmieszczenia głośników - to już nie jest kwestią gustu, w przeciwieństwie do zagadnień, które poruszałem wyżej. Głośniki powinny być możliwie jak najbliżej siebie, aby uzyskać spójność dźwięku i uniknąć ewentualnych problemów ze zgraniem fazowym.
    Następna rzecz - wysokotonówki nie mają podfrezowania. U siebie zauważyłem znaczną różnice po zrobieniu frezów pod głośnik wysokotonowy. Nie są to jakieś fanaberie, tylko udowodnione zjawisko - http://diyakustyk.com/dyfrakcja.html#dyf

Co do ułożenia cewek w zwrotnicy, jeśli było odsłuchiwane z takim ich rozmieszczeniem, to ok. Należy tylko pamiętać, że takie ułożenie powoduje ich wzajemny wpływ n a własną indukcyjnosc - http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm

Wizualnie wyszło całkiem ładnie, kolor jest jak najbardziej ok.
    Próbowałeś ich pod wzmacniaczem na Lmach? Jest jeszcze w Twoim posiadaniu?

• #9 01 Sie 2010 12:08
    derytrus
    Poziom 10  

Bardzo ładne kolumny.

Mam pytanie w kwestii obróbki drewna - jak zerwałeś laminat pod łączenia? Próbowałem zeskrobać kawałek ze ścinków wiórowej, ale jestem w stanie odłamywać jedynie małe kawałki.

• #10 01 Sie 2010 23:46
    jaromas
    Poziom 12  

Ładnie wyszło, mam pytanie odnośnie krawędzi, po docięciu na wymiar było widać goły wiór-przykleili ci listwy w sklepie czy sam kleiłeś? jeśli sam to jak to robiłeś? pozdrawiam

• #11 02 Sie 2010 09:02
    Mitur23
    Poziom 23  

a Ty nie dawałeś wg kołków?.. Laminat można normalnie zeszlifować.. ja zwykle Papier Gr.24 i jazda szlifierka kątową

• #12 02 Sie 2010 09:47
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co razi na pierwszy rzut oka, to złe rozstawienie głośników. Pomiędzy nimi są zbyt duże odległości. Moim skromnym zdaniem w konstrukcjach dwu-drożnych jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest układ MTM. Natomiast TMM tylko i wyłącznie w dwu i pół-drożnych. Jeśli na wygłuszenie obudowy zastosowałeś tylko matę bitumiczną, możesz zastanowić się jeszcze nad wełną. Powinno to dać słyszalną różnicę. Pozdrawiam.

• #13 02 Sie 2010 19:57
    Joker2
    Poziom 23  

[quote="Tomq"]

Cytat:
    ...
    Zresztą ta zwrotnica, którą on podał jest skopana. Zestaw na tonsil 16/50/6 + visaton sc10n naprawdę ładnie brzmi gdy na gdnie jest tylko cewka 1,5 mH, a na sc10n tylko rezystor 5,6R + kondensator 3,3 uF. Na tamtej zwrotnicy u mnie grało przeciętnie. Ale to bylo do sc10n no i co kto lubi.

Jaka masz wypadkowa impedancji wooferow?
    ...

Nie wiem jak z sc10, ale z 10/80/19 ta zwrotnica jest świetna :)
    Wypadkowa impedancja głośników 8ohm. Wiem wiem, nie łączy się głośników szeregowo ze względu na nierównomierność cewek, ale audiofilem nie jestem.
    [quote="Tomq"]
    Cytat:
    ...

Ne wiem dlaczego obudowy te BRy są tak "modne" i jeśli ktoś robi kolumny to koniecznie muszą być w BR. Closed, TL, czy Open Baffle jakoś nie cieszą się popularnością, a można uzyskać dzięki nim ciekawe efekty. A co do tych GDNów to przecież te głośniki grają w obudowie wentylowanej strasznie słabo. W 18-26 litrowej (na jeden głośnik) dobrze wytłumionej obudowie zamkniętej basu jest dużo i jest naturalny. No ale co kto lubi...

...

Dlatego że obudowy TL, czy Open Baffle są trudne do obliczenia. Trzeba mieć do nich duże doświadczenie. Łatwo je skopać przez co końcowe efekty na pewno nie będą ciekawe.

Jeśli chodzi o closed to konfigurowałem tak 16/50 w budzie 25l dobrze wytłumionej 3 lata temu.

Kolejne kolumny podłogowe by Joker.

Dlatego teraz postanowiłem z ciekawości sprawdzić jak mój ulubiony głośnik Tonsila zagra w BR.

[quote="Tomq"]
    Cytat:
    ...

Doczepie się też do rozmieszczenia głośników - to już nie jest kwestią gustu, w przeciwieństwie do zagadnień, które poruszałem wyżej. Głośniki powinny być możliwie jak najbliżej siebie, aby uzyskać spójność dźwięku i uniknąć ewentualnych problemów ze zgraniem fazowym.
    Następna rzecz - wysokotonówki nie mają podfrezowania. U siebie zauważyłem znaczną różnice po zrobieniu frezów pod głośnik wysokotonowy. Nie są to jakieś fanaberie, tylko udowodnione zjawisko - http://diyakustyk.com/dyfrakcja.html#dyf

...

Chętnie wykonał bym frezy pod wszystkie głośniki, jak bym miał czym :) Robiąc je w warunkach domowych kombinując tylko zniszczył bym wygląd. Poza tym w testach które kolega przytoczył (dziękuję za linka, bardzo ucząca stronka) brała udział vifa 25tg. Głośnik z wyższej półki dla którego można by się pobawić we frezy. Kolejna kwestia, u mnie filtr głośnika wysokotonowego ma stromość 12dB/okt. Wysokość 5mm głośnika ponad płaszczyznę obudowy powoduje dołek na charakterystyki przy około 3kHz <- u mnie głośnik odgrywa tą częstotliwość już -6dB, także frez dla mojego nieaudiofilskiego ucha mógł by niczego nie zmienić. Nie mniej jednak dziękuję za informacje, bo nie wiedziałem o tym.

Co do ustawienia głośników to zgadzam się że powinny być w bliższych odległościach, jednak chciałem żeby było równiutko i proporcjonalnie, więc wyszło jak wyszło :) tak jak napisał kolega przemo-lukas głośniki powinny być w układzie MTM. Też o tym myślałem, ale ostatecznie zrobiłem wysokotonowy u góry. Będę mądrzejszy na przyszłość :) Z bliskiej odległości (pół metra) rzeczywiście nie gra to ładnie, jednak nikt nie słucha kolumn z tak bliskiej odległości. Powyżej metra grają świetnie.

Jeśli chodzi o pytania dotyczące obróbkę drewna. Płyty kupiłem docięte na wymiar, a krawędzie okleiłem obrzeżem meblowym. Obrzeże z drugiej strony ma naniesiony klej, który łapie pod wpływem temperatury. Przykleja się do drewna po przejechaniu żelazkiem. To co wystaje po obu stronach obciąłem nożykiem do tapet, a później delikatnie wyłagodziłem drobnym papierem ściernym. Laminat od wewnętrznej strony zdarłem za pomocą szlifierki paskowej. Można również zrobić to samym papierem ściernym, ale trzeba uważać żeby nie powyszczerbiać krawędzi. Jak robiłem to kładąc dwie płyty obok siebie na płaskiej powierzchni, łącząc i jadąc szlifierką przez środek.

Dziękuję za wszystkie opinie i podpowiedzi.

• #14 02 Sie 2010 22:55
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Poza tym w testach które kolega przytoczył (dziękuję za linka, bardzo ucząca stronka) brała udział vifa 25tg. Głośnik z wyższej półki dla którego można by się pobawić we frezy.

Ja bawiłem się we frezy dla sc10n (chyba ta sama klasa co 10/80/19) i różnice jest słychać, in plus oczywiście. Co do estetyki - masz racje bez odpowiednich narzędzi jest bardzo trudno. Robiłem nożem w LDFie i wyszło dość przecietnie - ale nie żałuje, dla mnie estetyka schodzi na dalszy plan od wrażeń słuchowych. Tyle na ten temat, bo wojny pt. "kolumna ma grać czy wyglądać" widziałem na forach już niejednokrotnie ;)
    Natomiast jeśli pomyśli się o tym przed wykańczaniem kolumn to można sobie bardzo prosto poradzić - na front nakładamy cienka (ok 3 mm) płyte hdf w której otwory o średnicy kosza/panelu głośnika zostały wycięte już wcześniej zwykłym nożem - efekt https://obrazki.elektroda.pl/58_1263647456.jpg Oczywiście są wady tego rozwiązania, m.in "skazani" jesteśmy na jedną głębokość frezu oraz nie da się zastosować tego w przypadku metody którą Ty użyłeś (gotowe fornirowane płyty).

Cytat:
    Dlatego teraz postanowiłem z ciekawości sprawdzić jak mój ulubiony głośnik Tonsila zagra w BR.

I jak wrażenia z porównania BR i Closed?

Cytat:
    Dlatego że obudowy TL, czy Open Baffle są trudne do obliczenia.

TL do obliczenia jest banalna (jeden prosty wzór), natomiast cała trudność tkwi w odpowiednim poprowadzeniu tunelu (kształt) i końcowym dostrojeniu odpowiednią ilością materiału tłumiącego. OB to już wyższa szkoła jazdy. Ale np closed - często spotykam się z podejściem wśród osób niesiedzących w temacie "to jako to bez BR , przecież nie będzie basu!" (cytat z życia wzięty).

Co do łączenia płyt - najlepszy efekt można uzyskać łącząc płyty które są ścięte pod kątem 45 stopni (złożone tworzą kąt prosty). jednak w domowych warunkach chyba nie da się tego tak równo wyciąć.

Jakiej muzyki słuchasz?

• #15 03 Sie 2010 18:17
    Joker2
    Poziom 23  

Tomq napisał:
    ...
    Cytat:

I jak wrażenia z porównania BR i Closed?
    ...
    Jakiej muzyki słuchasz?

Ciężko mi określić. Wydaje mi się że w closed basu było więcej, mimo że był tam tylko jeden głośnik na kolumnę. Ale był inny. Może i nawet schodził trochę niżej niż przy BR, natomiast w BR jest więcej wyższego basu, co nadaje kolumnie takiego impulsu i "mruczenia" :P

Kiedy przeglądałem na elektrodzie tematy dotyczące doboru głośników, znalazłem opinię że 16/50 marnuje się w closed i może to trochę utkwiło mi w pamięci :) Niestety nie mogę znaleść tego wątku żeby teraz przedstawić. Interpretacje zostawiam Wam :)

Co do muzyki jakiej słucham, kolumny nie mają trudnego zadania bo nie jest wymagająca :) Głównie muzyka rozrywkowa. Czasem nastrojowo coś z wokalem na pierwszym planie, np. Sarah McLachlan.

Pozdrawiam.

• #16 03 Sie 2010 22:48
    Tomq
    Poziom 38  

A jaką zwrotnice miałeś gdy był jeden głośnik? Może średnie tony były cofnięte i dlatego subiektywnie odczuwało się więcej basu? Z chęcią zobaczyłbym wątek o marnowaniu się tego głośnika w closed :D U mnie w ok. 17m2 basu jest w sam raz, na pewno nie odczuwam jego braku.

Bawiłeś się w niższe strojenie?

BTW, ile ważą te kolumny?

• #17 06 Sie 2010 20:29
    Mitur23
    Poziom 23  

A subwoofery na Gdn 30/80 masz oryginalne czy regenerowane?

• #18 02 Lis 2010 13:00
    herminator
    Poziom 13  

Generalnie bardzo fajnie jednak moim zdaniem głośniki za daleko od siebie.

• #19 16 Sty 2011 21:21
    bercikk89
    Poziom 1  

witam mam pytanko w środku kolumny dawałeś jakieś wzmocnienia??

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME