Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kabiny prysznicowej z sauną o mocy 3kW.

efish 31 Lip 2010 14:27 5090 5
  • #1 31 Lip 2010 14:27
    efish
    Poziom 12  

Jak w temacie. Chcę podłączyć kabinę prysznicową z generatorem pary o mocy 3kw. Moje pytanie jest takie czy mogę pociągnąć kabel o przekroju 2,5 mm2 bezpośrednio z puszki ( tam tez idzie bezpośrednio od różnicówki kabel 2,5 mm2). Czy bezpośrednio ciągnąć od głównego kabla i dać oddzielną różnicówkę? I jeszcze jest kwestia uziemiania, wszystko u mnie uziemione jest do 0. Jest to stary dom ale instalacja jest w miarę nowa, tylko nikt nie pomyślał o zrobieniu uziemienia. Moim zdaniem jest konieczne wykonanie uziemienia tak kabiny i nie do 0 ale tak jak prawidłowo powinno być do ziemi? Mam na zewnątrz skrzynkę bezpiecznikową z licznikiem i ona jest prawidłowo uziemiona, czy mogę doprowadzić kabel uziemiający do tej od tej skrzynki. Proszę o podpowiedz czy dobrze myślę i jakich kabli powinienem uzyć.
    pozdrawiam
    Maciek

-1 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 31 Lip 2010 16:21
    O^O
    Poziom 21  

Zabierając się za montaż odbiorników w miejscu szczególnie niebezpiecznym, jakim jest łazienka (i to jeszcze w strefie 1 lub 0) nie można mylić sposobów ochrony przeciwporażeniowej!
    Sądząc po Twoim poście, nie masz wystarczającej wiedzy, żeby wykonać to poprawnie. Wezwij elektryka, który wykona jak trzeba połączenie oraz pomiary.

1
  • Sklep HeluKabel
  • #3 31 Lip 2010 20:09
    efish
    Poziom 12  

Wiem że tego sam nie zrobię, ale chcę się podpytać jak to ma być prawidłowo zrobione, żeby nikt mi nie spartolił roboty. Bo właśnie robię remont i wszystko chce ładnie pochować. Głównie mi chodzi jaki kabel powinien być, bo chce go teraz podciągnąć i zabudować ściankę. A elektryk dalej go podciągnie.

0
  • #4 31 Lip 2010 20:32
    Akrzy74
    Poziom 39  

A co na to producent? Podaj dokładny typ i producenta tej kabiny :)

0
  • #5 01 Sie 2010 00:40
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Widzisz kolego ciebie interesuje tylko przewód a tymczasem przewód należy odpowiednio ułożyć. To natomiast wiąże się ze strefami które w łazience obowiązują a których wyznacznikem jest owa kabina.
    Wnętrze brodzika to strefa 0. Nad brodzikiem i pod nim ( gdzie najpewniej umieszczone są elementy które należy zasilić) to strefa 1.Do sześćdziesięciu centymetrów od kabiny to strefa 2.
    Wewnątrz strefy 0 i 1 nie wolno prowadzić żdnych przewodów. A ponadto przewód układany p/t w strefie 1 musi zostać zagłębiony minimum pięć centymetrów poniżej lica ściany.
    Czyli zasilanie kabiny musi zostać wyprowadzone albo poziomo ze ściany, albo pionowo z podłogi. Dodatkowo należy objąć aparaturę kabiny połączeniami wyrównawczymi (jeżeli produzent wymaga). Jednak tu może być problem, gdy w budynku nie ma połączeń wyrównawczych głównych.
    Nie podałeś z jakiego materiału są rury wodociągowe.
    Nie wolno ci uziemiać kabiny. Ty masz uziemić szynę PE w rozdzielni.
    Przekrój 2,5mm² wystarczy, chyba że producent podaje inaczej.

0
  • #6 01 Sie 2010 22:13
    1044571
    Użytkownik usunął konto