Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)

mirekk36 31 Lip 2010 16:08 15473 21
  • Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)
    Witam,

Chciałbym zaprezentować kolejny mini projekt aczkolwiek bardzo użyteczny i przydatny na codzień. Ponieważ posiadam kilka bardzo dużych wyświetlaczy VFD 2x20znaków (rozmiar lampy 20x6 cm !!!) postanowiłem zbudować mini panel reklamowy z wygodną obsługą dla klienta. Wyświetlacze omawiane były w Link. Nie będę więc już omawiał samego wyświetlacza tutaj. Dodam tylko, że dzięki temu iż posiada on teraz całkiem nowy sterownik na procesorze ATmega32 mojej konstrukcji mam duże możliwości jego sterowania. Zarówno bezpośrednio przez USB, przez RS232/485, oraz poprzez łącze równoległe typowe dla starszych wyświetlaczy VFD Futaby.

OK - nowy mikrokontroler w postaci (obecnie ATmega328 - bo duuużo RAMu i tani jak barszcz, ale też duuużo FLASH'a na najróżniejsze efekty i gadżety)

Generalnie kontroler można w pełni sterować poprzez:

1. Podczerwień - pilot w standardzie RC5, lub Sony bądź JVC albo Samsug ;)
    2. Bluetooth - BTM-222

(całość zasilamy tylko zasilaczem 12V i żadnych więcej kabelków)

dzięki modułowi Bluetooth jest również świetna możliwość podmiany firmware sterownika drogą radiową z komputera PC . (Baaaaaardzo przydatna i miodna opcja) Oczywiście przez własny Bootloader:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1343484&highlight=

Zegarek PCF8583 (SMD) podtrzymywany jest z kondensatora duuużej pojemności 1F i starcza na ładnych parę dni bez zasilania. Oczywiście czas można ustawiać z komputera albo nawet synchronizować go automatycznie przez Bluetooth za pomocą mojego oprogramowania.

Kontrolerek obsługuje dowolne czujniki temperatury - jaki się wepnie będzie tak samo działał w trybie 12bitowym: DS18B20, DS1820 czy DS18S20.

Pilotem IR można na szybko zmieniać różne teksty, które domyślnie zapisane są zarówno w pamięci FLASH - a można ich tam dużo umieścić dzięki ATmega328. Ale także można je umieszczać w pamięci EEPROM - co pozwala na definiowanie własnych łańcuchów tekstowych przez klienta bezpośrednio z komputera!!! Łańcuchy znaków mogą mieć po 254 znaki i się płynnie przewijają w górnej linii wyświetlacza.

Dzięki temu gdy np klient musi gdzieś wyjść na godzinkę ze swojego zakładu to już nie musi pisać jakiejś durnej kartki i przyklejac jej taśmą klejącą ;) ..... teraz tylko pilotem przełącza już jakiś predefiniowany tekst, np:

"Przerwa od 14:00 do 15:00. Przepraszamy za utrudnienia"

albo:

"Zaraz wracam"

planuję też, (ponieważ wbudowany jest zegar) że będzie się aktualizował cza i np będzie napis:

"Wracam za godzinę" ... po jakimś czasie: "Wracam za pół godziny" .... po jakimś czasie "Wracam za 15 minut" - wystarczy tylko zdefiniować czas wyjścia i powrotu. A gdy ktoś się spóźni to też będzie stosowny komunikat ;) ..... ooooj moje klientki na takie urządzenia aż się ślinią - byle było to posto obsługiwać.

Wprawdzie nia każda z nich ma komputer u siebie w zakładzie czy sklepiku ale.....

.... ale po co jest Bluetooth .... zamierzam zabrać się za małą aplikacyjkę w Javie żeby można było zmieniać czy edytować teksty wprost ze swojego telefonu komórkowego. A na PC piszę oczywiście jak zwykle dedykowaną aplikacyjkę do tego.

Całość działa przez komenty AT po łączu RS232/Bluetooth

Jak widać systemiki które robię są że tak powiem "wielozadaniowe" jednocześnie może być wykonywanych wiele operacji w "jednym" czasie a to wszystko na zwykłym AVRku.

(w tle na jednym ze zdjęć widać także pilocik radiowy do sterowania oświetleniem z innego mojego tematu na Link)

Cały program napisany jest w języku C w środowisku Eclipse. Wsadu i płytki nie umieszczam głównie dlatego, że jest to bardzo specyficzny projekt i wątpię żeby komuś się przydało)

Poniżej kilka fotek i filmiki. Pokazuję foteczki płytek, które ostatnio bardzo fajnie mi wychodzą metodą żelazkową. A to wszystko dzięki ..... - (zawsze chyba będę przy takiej okazji wspominał - mistrza płyteczek z elektrody)... kolegdze - manekinen.

Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)

Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)

Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)

Filmiki będą niedługo. Widać na nich m.inn sterowanie z pilota podczerwieni żeby np szybko włączyć sobie napis o tym że właśnie jest przerwa urlopowa ;)

Oczywiście sterownik o ustalonej godzinie wieczorkiem - przyciemnia wyświetlacz i zmienia napis np na "czas spać" a rano sam się włącza kiedy trzeba. Napisy mogą się same w ciągu dnia cyklicznie zmieniać co jakiś czas z jakąś np reklamą produktów, z informacjami o promocjach itp.

Sam wyświetlacz bez żadnego zewnętrznego mikrokontrolera może być podłączony np bezpośrednio pod USB do LCD Smartie i wygląda to wtedy tak:

UPDATE!

Właśnie pełną parą powstają aplikacje do komunikacji przez Bluetooth z modułami BTM112/222 poprzez telefony komórkowe. Poniżej proszę fotki ze wstępnych wersji programu, który będzie ładnie wyszukiwał urządzenia BT w otoczeniu a następnie będzie można ładnie wybrać to do którego chcemy się podłączyć ;) .... eeeeh ileż to nowych zastosowań będzie tych popularnych modułów BTM-xxx

Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)Mini REKLAMA VFD (zegar, DS1820, Bluetooth, Podczerwień)

Na początku zacząłem pisać w Javie J2ME ale teraz piszę w C++ dla Symbiana, dzięki temu aplikacja może chodzić nawet na starszych telefonach jak np Nokia6230i ;) i oczywiście na nowych jak Nokia E72 ale i praktycznie dowolnym innym jak Sony, Samsung itd

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 31 Lip 2010 20:35
    PO.
    Poziom 20  

1. Jak to jest że masz dwa kolorki? Inny filtr pod przyciemnioną szybą?
    2. W górnej przewijasz teksty - a dolnej nie szkoda? Może z tą godziną i temperaturą też jakiś "skrinsejwer" by na fajnym efekcie zrobić ;) ?

• #3 31 Lip 2010 21:06
    mirekk36
    Poziom 42  

PO. -->

ad.1 - dokładnie tak jak piszesz - dwa filtry pod szybką ;)

ad.2 - No to dopiero pierwsza mega alfa beta wersja całości. Nawet już nie pokazałem tutaj, że np po ustalonej godzinie włącza się skrensajver i pisze inny tekst a całość się przyciemnia.

I dokładnie jak mówisz - godzinka też będzie w pełni konfigurowalna czyli druga linia będzie jakoś w różny sposób jeszcze zagospodarowana wg uznania i dowolności. Pamięci Flash na takie bajerki mam dużo więc mogę poszaleć .... i poszaleję - bo jedno urządzonko zamontowałem a już kolejne osoby się dopytują ;)

• #4 31 Lip 2010 21:59
    marcelix007
    Poziom 14  

Cytat:
    OK - nowy mikrokontroler w postaci (obecnie ATmega328 - bo duuużo RAMu i tani jak barszcz, ale też duuużo FLASH'a na najróżniejsze efekty i gadżety)

Aktualnie było by taniej na ARM.
    Projekt ładny w swojej prostocie. Czy masz dla nich konkretne zastosowanie? Plan napisania aplikacji na fona to świetny pomysł.

• Metal Work Pneumatic
  • #5 31 Lip 2010 22:16
    mirekk36
    Poziom 42  

marcelix007 --> tanie ARM'a ???? toż ja kupiłem sobie kilka dni temu mały zapasik ATmega328 po 12,5zł !!!!! (netto) - to dużo ??? jaki ARM w tej cenie ? Poza tym ARM to dla mnie jak zwykle przesada do tak prostych projektów ;)

Zastosowanie jak najbardziej konkretne. Jak w tytule - mała reklama wyświetlająca różne napisy dla różnych odbiorców. To nie jest czysty wymysł - to już sprzedane i kilka zamówień na kolejne egzemplarze ;)

Dlatego teraz będę jeszcze rozwijał sofcik do PCt'a i na telefonik

• #6 31 Lip 2010 23:19
    PO.
    Poziom 20  

Tylko jeśli chodzi o sofcik na pieca to gdzieś jest granica sensowności. Może lepiej napisać plugin do lcdsmartie via bluetooth i jakoś to zintegrować ;) , wtedy minimum roboty? I tak naprawdę a88 wtedy wystarczy (wiem, cena ta sama, ale chodzi o poziom komplikacji wsadu). Choć wtedy komp musi na okrągło chodzić a to raczej autonomiczne ma być.
    W sumie ciężko wyczuć, co dla klienta "fajniejsze".

Pomysł z filtrami niezły, przez chwilę miałem zagwozdkę...

• #8 01 Sie 2010 09:52
    mirekk36
    Poziom 42  

PO. --> jeśli chodzi o soft i pisanie softu - to jest dla mnie jak narkotyk ;) więc z tym nie mam problemów lubię tak spędzać czas wolny.

Odnośnie LCD Smartie - hmm to już bardzo dawno zrobiłem, nawet napisałem własny sterownik DLL do LCD Smartie, więc nie ma najmniejszego problemu. Można sam wyświetlacz bez ŻADNEGO dodatkowego mikrokontrolera od razu przez USB podłączyć !!! czy Bluetooth i proszę bardzo:

tak więc do wyboru do koloru. No ale jak sam się domyślasz taki np mały zakład krawiecki czy tzw. "ciuchbuda" przecież nie posiada na stanie żadnego kompa - więc tam pomysł z LCD Smartie byłby bardzo mało trafiony niestety :

11111olo --> jakiś niebieski kawałek folii znalazłem , przyciąłem nożyczkami i już filtr gotowy ;) Normalnie sam wyświetlacz świeci prawie na biało.

Dodano po 10 [minuty]:

Jeszcze pokażę, żeby było porównanie jak się ma wielkość tego wyświetlacza do innych typowych VFD:

• #9 01 Sie 2010 11:33
    marcelix007
    Poziom 14  

mirekk36 napisał:
    marcelix007 --> tanie ARM'a ???? toż ja kupiłem sobie kilka dni temu mały zapasik ATmega328 po 12,5zł !!!!! (netto) - to dużo ??? jaki ARM w tej cenie ? Poza tym ARM to dla mnie jak zwykle przesada do tak prostych projektów ;)

Zastosowanie jak najbardziej konkretne. Jak w tytule - mała reklama wyświetlająca różne napisy dla różnych odbiorców. To nie jest czysty wymysł - to już sprzedane i kilka zamówień na kolejne egzemplarze ;)

Dlatego teraz będę jeszcze rozwijał sofcik do PCt'a i na telefonik

Przy takiej cenie to masz racje. Jak sprawdzałem w T... to były po prawie 21-30zł.
    ARM to rzeczywiście przerost formy nad treścią, ale np: STM32F101C6T6 w pierwszym sklepie jaki otworzyłem kosztuje 14.64zł.

• #10 01 Sie 2010 11:43
    JOLLY
    Poziom 15  

Mam pytanie, jeśli nie tajemnica, to gdzie można dostać tak duże wyświetlacze VFD?

• #11 01 Sie 2010 12:06
    mirekk36
    Poziom 42  

JOLLY --> nie tajemnica, w zasadzie to można dostać tylko na allegro albo ebay'u. Z tym, że ostatnio już daaaawno ich nie było. Kiedyś był duży wysyp tych konkretnych modeli. Ludziska się na nie rzucali a później rzucali wyświetlacze w kąt - bo sprzedawca zwykle nie pisał, że tego nie da się wysterować tak jak szereg popularnych VFD niestety. Totalna lipa - aż do momentu kiedy kilku ludziom na elektrodzie a w szczególności jako pierwszemu koledze o nicku "bogdan" udało się po raz pierwszy zhakować ale samą elektronikę. Od tej pory wszystko ładnie dało się dalej zrobić.

Dodano po 7 [minuty]:

marcelix007 napisał:
    ....
    ARM to rzeczywiście przerost formy nad treścią, ale np: STM32F101C6T6 w pierwszym sklepie jaki otworzyłem kosztuje 14.64zł.

No właśnie, więc już nawet nie chodzi o samą cenę bo ta też jest niska jak na ARM ile o ten "przerost formy nad treścią". Tym bardziej, że przy sporządzonych od dawna własnych dobrych bibliotekach w C dla różnych peryferiów na AVR to pisanie takich prostych programów odbywa się z taką łatwością jak w Bascomie ;)

• #12 01 Sie 2010 12:11
    PO.
    Poziom 20  

No to w sumie racja, musi być autonomiczne. Ale może zrobimy z tego jakiś publiczny protokół, tak pod kątem przyszłych wyświetlaczy i sterowników? Żeby każde z każdym mogło gadać ;) . I pisania obsługi pod różne komórki, palmy itp - choć większość pewnie załatwi java.
    Pozostaje kwestia zabezpieczenia tego, dopóki jest nieznane i do niczego nie pasuje to jest względnie bezpieczne. Ale na tym poziomie wrażliwości wystarczy prosty stały klucz do odróżniania klientów, mała popularność i mała chęć na włam.

PS: co do bibliotek, są flamy o to i moje podejście ;) ale ja mam te moje (pseudo)biblioteki pisane modułowo, np: osobno definicje, osobno warstwa sprzętowa, kilka warstw pośrednich i użytkowych od strony programu - to dla lcd tekstowego, jestem w trakcie zabaw nad graficznym, po prostu gdzieś "wskoczy" generator znaków i cała podmiana sprowadzi się do zmiany kilku definicji i includów, program główny nawet nie zauważy (zewnętrzne funkcje pozostaną bez zmian :P ).
    Nie jest to może najszybsze w działaniu ani najmniejsze ale najwygodniejsze w pisaniu ;) .
    No nie napisałem najważniejszego: całość da się tak samo łatwo przeportować na army - do eksperymentu się przymierzam, odpowiednia wersja pliku z defincjami albo warstwą sprzętową - reszta programu tak samo "nie zauważy" (oczywicie dla innych odwołań do sprzętu zauważy ale to osobna bajka).

• #13 01 Sie 2010 12:18
    mirekk36
    Poziom 42  

PO. napisał:
    .... na tym poziomie wrażliwości wystarczy prosty stały klucz do odróżniania klientów, mała popularność i mała chęć na włam.

I tego trzeba się trzymać. Jak się zrobi urządzenia , które będą się sprzedawały w setkach tysięcy egzemplarzy rocznie albo na miesiąc to wtedy można myśleć o zabezpieczeniach przed hakerami, inaczej to takie zabezpieczenia nie są warte funta kłaków i stanowią tylko zmarnowany czas, kod, i miejsce w pamięci ;)

Odnośnie pisania własnych biblitek - to przecież jest całkowita dowolność, każdy pisze tak żeby mu było najwygodniej z tego korzystać i już. Jeśli więc działają ci i spełniają twoje konkretne założenia to dobrze.

• #14 01 Sie 2010 22:43
    krzysiek_p
    Poziom 13  

Pozdro, drogie army...

LPC1114FBD48/301
    32bit ARM Cortex-M0, 32K Flash, 8K RAM, LQFP48, RoHS
    Cena brutto:
    1-4 11,06 PLN
    5-9 9,83 PLN
    10-29 9,21 PLN
    30+ 8,60 PLN

Wyciąg z pewnego sklepu internetowego (k*mi.pl). LPC1111 jeszcze tańsze:

LPC1113FHN33/201
    32bit ARM Cortex-M0, 24K Flash, 4K RAM, HVQFN33, RoHS
    Cena brutto:
    1-4 7,13 PLN
    5-9 6,34 PLN
    10-29 5,94 PLN
    30+ 5,55 PLN

Więc przesiadka na ARMy jest bardzo rozsądna. Projekt fajny, podejrzewam, że zysk też :) Wielki plus dla ciebie, za połączenie hobby z pracą :)

Aha, jeszcze jedno - używasz eagla? Wersji Light? Nie wiem czy wiesz, ale jeśli używasz jej komercyjnie, jej używanie jest nielegalne - musisz kupić minimum stadard.

• #15 02 Sie 2010 00:26
    mirekk36
    Poziom 42  

krzysiek_p --> no fakt , tanie są ARM;ki ;) ale już tłumaczyłem dlaczego przy takich projektach pozostaję przy AVRkach i na razie zdania nie zmienię.

Odnośnie programów to kolega się nie martwi, nawet kiedyś jak w Bascomie jeszcze pisałem (były to moje początki na AVRkach) to kupiłem pełną licencję. Gdy używam Photoshopa to też tylko z licencją i pozostałych programów czy systemów także. Jeśli chodzi o mnie to - to jest praca a nie zabawa. Poza tym sam piszę oprogramowanie na sprzedaż i niezbyt lubię gdy ktoś próbuje używać go nielegalnie. Więc wiem co nieco na ten temat ;) Sprawy czytania licencji to podstawa, tak samo ty może nie wiesz, że wbrew powszechnej opinii takie programy shareware jak np WinZip czy totalcomander i podobne także są nielegalne jeśli się wykorzystuje je w firmie. Pomyśl nad tym ;)

• #16 02 Sie 2010 00:37
    krzysiek_p
    Poziom 13  

Tak wiem o tym :) Dzięki bogu ja jeszcze o to martwić się nie muszę (bo nawet nie pracuję), a większość programów używanych przeze mnie to właśnie shareware'y, ale jakiś czas temu tata mi opowiadał jak zrobili w pracy przegląd oprogramowania i połowę rzeczy musieli wywalić (własnie przez 'komercyjność' darmowych programów typu winzip właśnie). Oczywiście tej poprzedniej uwagi nie potraktuj przypadkiem jako jakiś atak, po prostu 'życzliwych' nie brakuje ;)

• #17 02 Sie 2010 12:53
    newmax
    Poziom 12  

Kolego mirekk36 mam pytanie a zarazem prośbę: czy możesz zamieścić bibliotekę .DLL obsługującą ten wyświetlacz pod Smartie?

• #18 02 Sie 2010 13:55
    KJ
    Poziom 31  

napisz coś więcej o podłączeniu tego VFD do smartie ;) bo mi leżą 2szt - jedną mam już przygotowana do zhackowania elektroniki druga jest nienaruszona i chętnie bym sobie do serwera podłączył ;)

• #19 02 Sie 2010 15:06
    mirekk36
    Poziom 42  

newmax --> mogę podać tę gotową bibliotekę DLL (napisaną w Pascalu/Delphi) mojej produkcji do tego wyświetlacza, ale ......

ale raczej będzie ona wam koledzy mało przydatna, ponieważ ona współpracuje ze zhakowanym sterownikiem sprzętowym mojej konstrukcji i oprogramowanym przeze mnie. Jeśli ktoś zrobi własny sterownik to moja biblioteka DLL przecież się z nim nie skontaktuje - no chyba, że ktoś napisałby obsługę sterownika dokładnie tak samo jak ja. Rozwiązaniem jest raczej zrobienie własnego sterownika i napisanie do niego własnej DLL'ki.

KJ --> otóż właśnie szczegóły przeróbki podane są w tym temacie na elektrodzie, do którego link podałem w pierwszym poście. W miarę rozwoju tamtego tematu widać jak nastęuje w końcu "WYRŻNIĘCIE" z wyświetlacza VFD oryginalnego procesora Intel8051 oraz jednego sporego scalaka SMD (dedykowanego kontrolera wielu rzeczy naraz) .... i dodanie w to miejsce własnej płytki - w moim przypadku z procesorem ATmega32. To właśnie ta mega32 steruje teraz OŁYMI rejestrami przesuwnymi wyświetlacza i ona zajmuje się wyświetlaniem pixeli, tesktów, zawiera generator znaków. Żeby było wygodnie to nawet napisałem aplikację na PC, która pozwala na dowolne generowanie własnych fontów i najróżniejszych znaków o kodach od 0 do 255 ;) .... zatem bez problemu można mieć polskie ogonki w standardzie tak jak w Windowsie czyli WIN1250. Dzięki temu nie muszę wysyłać jakichś dziwnych kodów do wyświetlacza czy definiować znaków tylko program generuje mi fragment gotowego programu a w zasadzie całą tablicę znaków jako kod w języku C dla mikrokontrolera, który po prostu kompiluję i już mam.

Oczywiście dzięki temu że dałem obsługę USB to od razu dałem Bootloader i spokojnie bez obaw o USZKODZENIE wyświetlacza podmieniam firmware. A niestety łatwo można przy próbach pisania własnego softu FIZYCZNIE upalić ten piękny wyświetlacza. Ja niestety zanim doszedłem do tego co teraz mam - upaliłem aż 2 takie wyświetlacze na amen :(

mój kontroler wyświetlacza wygląda tak:

zamontowany na płytce zamiast oryginalnego procka tak:

a program na PC do generowania fontów tak:

fragment z opisu/dokumentacji jaką przygotowałem do swojej wersji sterownika:

więc jak widać możliwości sterowania jest aż kilka. A LCD Smartie wykorzytuje metodę komunikacji poprzez USB/RS232

• #20 02 Sie 2010 15:17
    KJ
    Poziom 31  

Nie do końca cię zrozumiałem na początku - myślałem że napisałeś DLL-kę do smartie która obsługuje oryginalny sterownik. Obecnie mam jeden wyświetlacz właśnie z wyciętym oryginalnym prockiem i tym dziwnym układem SMD ale ciągle nie mam czasu żeby się za to wziąć i uruchomić. Drugi mam nieruszany i myślałem że skoro można bezpośrednio to sobie podłączę :) Mój błąd przepraszam za zamieszanie ;)

• #21 10 Sie 2010 18:04
    mirekk36
    Poziom 42  

Przy okazji przedstawiam już gotowy programik (pierwsza wersja) do wprowadzania danych do wyświetlania do pamięci EEPROM

ale też co ważne, program na PC sam dokonuje synchronizacji czasu z serwerami SNTP w internecie, ustawia sam aktualny czas w kompie a przy okazji w zegarku urządzenia.

A że programik sam startuje razem z Windowsem to i czas jest praktycznie codziennie aktualizowany co pół godzinki - o ile ktoś ma komputer.

Teraz pracuję nad Midlet'em na telefon komórkowy, który będzie robił to samo ;)

• #22 14 Sie 2010 14:29
    mirekk36
    Poziom 42  

Zobaczcie do góry, na pierwszy post - są świeże foteczki z "fabryki oprogramowania" ;) na telefony komórkowe do połączeń z modułami BTM-112/222 (Bluetooth) ...