Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz LM317 - mała pomoc w wielkich sprawach :)

leonow32 01 Sie 2010 12:11 12058 4
  • Zasilacz LM317 - mała pomoc w wielkich sprawach :)
    Dlaczego tanie wino jest dobre? Bo jest tanie i dobre! To samo można powiedzieć o zasilaczu na LM317 - regulowanym stabilizatorze bardzo popularnym od wielu lat, dzięki któremu budowa zasilacza o regulowanym napięciu wyjściowym i wbudowanych zabezpieczeniach staje się tak prosta, że nawet taki trep jak ja nie ma z tym problemu :D

Układzik LM317 to bardzo dobry i stabilizator o regulowanym napięciu wyjściowym. W prezentowanym układzie regulacja jest od 1,25V do 12V. Bajerując odpowiednio można uzyskać regulację od 0 do 37V, regulowany ogranicznik prądu, a także zdalne włączanie i wyłączanie (przykład jest tu). Ponadto, układ LM317 jest wyposażony w szereg zabezpieczeń:
    - Zabezpieczenie termiczne - w układ wbudowany jest termometr, który po przekroczeniu 110'C obniży napięcie wyjściowe w taki sposób, aby układ pracował dalej, ale nie nagrzewał się jeszcze bardziej
    - Zabezpieczenie nadprądowe - w układ wbudowany jest stały ogranicznik, który nie pozwoli, by pobierany prąd przekroczył 1,5A (to wartość z dokumentacji, mało dokładna)
    - Zabezpieczenie przeciwzwarciowe - zwarcie wyjścia do masy jest zupełnie nieszkodliwe dla układu

Co do zabezpieczenia nadprądowego - układ chłodzony kostką lodu daje 2,8A ciągle.

Zasilacz LM317 - mała pomoc w wielkich sprawach :) Zasilacz LM317 - mała pomoc w wielkich sprawach :)

Mimo absurdalnie prostej budowy, zasilaczyk został wyposażony w parę fajnych rozwiązań.

Głównym celem zasilacza jest wykorzystanie ładowarek od Nokii, które leżą u mnie w szufladzie nieużywane od lat. Na płytce jest gniazdo DC 3,5/1,1mm (DCPS1813), które jest kompatybilne z ładowarką od Nokii (3310 i tego typu). Model ładowarki: ACP-7E. Ładowarka tego rodzaju ma obciążalność ok. 0,5A i napięcie ok 10V bez obciążenia. W takich warunkach LM317 nie wymaga dodatkowego chłodzenia. Obok wtyczki ładowarki jest jeszcze złączka Blond, która umożliwia podłączenie innego źródła.

Złącze zasilające BLOND :D powstało po tym jak kiedyś odwrotnie podłączyłem zasilanie w jakimś układzie i go spaliłem. Potrzebne mi było coś, co uniemożliwi przypadkowe odwrotne podłączenie zasilania, będzie wygodniejsze od złącz śrubowych i tańsze od bananów. I tak powstało złącze Blond - nazwa wzięła się od koloru włosów Kasi :D która stała się pierwszym użytkownikiem tego małego zasilaczyka.

Zasilacz LM317 - mała pomoc w wielkich sprawach :) Zasilacz LM317 - mała pomoc w wielkich sprawach :) Zasilacz LM317 - mała pomoc w wielkich sprawach :)

W zasilaczu znajdują się dwa trzypinowe wyjścia. Skrajne piny to masa (minus), a pin środkowy to Vcc (plus). Symetryczna budowa złącza uniemożliwia odwrotne podłączenie. Złączki w zasilaczu to kawałki popularnej listwy dziurek do goldpinów, a w urządzeniu zasilanym znajdują się trzy goldpiny. Kabel zasilający z jednej strony ma dziurki, a z drugiej są piny, analogicznie do zwykłego sieciowego przedłużacza.

Budowa wtyczki w kablu jest bardzo prosta - dwa skrajne piny są zlutowane drucikiem, a środkowy pin owinięty jest taśmą izolacyjną. Wszystko jest schowane w rurce termokurczliwej (tzw. termokurczak). Kabel jest oczywiście dwużyłowy. Złączki w zasilaczu i odbiorniku również mają połączone skrajne piny. Polecam wszystkim taki sposób zasilania układów, ponieważ jest tani, szybki i wygodny.

Poniżej zamieszczam pliki z programu KiCad oraz PDF-y gotowe do wydruku.

Tę i inne konstrukcje możecie zobaczyć na mojej stronie Leon Instruments - Zasilacz LM317

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    mirekk36
    Poziom 42  
    Wykonanie estetyczne nie powiem. No ale prezentowanie w DIY aplikacji LM317 to już (wg mnie oczywiście) nie jest lekka przesada? Może jako kolejny projekt będzie estetyczna płytka z aplikacją diody LED albo może REZYSTORA ze złączem "brunet" ? Sorki za tę małą krytykę.

Dodam, że błędem jest pominięcie kondensatorka 100nF przy nogach LM317 na wejściu. Więc nawet niestety nie do końca zgodny z notą ten cały prezentowany układ. Przeczytaj może do czego jest ten kondensator i kiedy warto go stosować - bo szczególnie byłby przydatny w takim twoim układzie.

A do tego wszystkiego pliki z dokumentacją po 2 punkty - szok. Podczas gdy taką dokumentację każdy ma za free z noty PDF scalaka albo z miliardów tematów w necie.

Kolejna rzecz - to LM317 grzeje się dokładnie tak samo jak 7805. Wprawdzie przy prądzie 100mA jeszcze nie jest specjalnie gorący ale przy 200-300mA już zaczyna nieźle grzać. Fakt wytrzymuje spokojnie przy tym bez radiatora, nawet przy prądzie > 600 - 700mA ale wtedy już można by go używać zamiast żelazka do produkcji płytek metodą domową.

Proponuję pomyśleć o scalonych przetwoniczkach Step_down typu np LM2675. Toż ona jest w obudowie 8pin SMD (mały scalaczek) a potrafi obsłużyć 1A. Są też przetworniczki z możliwością regulacji prądu wyjściowego.

Lepiej już by się tu nadawał taki twój zasilacz na tym samym scalaku tylko z rozszerzonym wykonaniem w porównaniu do tak podstawowej i prostej aplikacji.

http://leon-instruments.blogspot.com/2010/03/zasilacz-regulowany-20v-5a.html

Reasumując, warto chyba w DIY pokazywać coś choćby minimalnie więcej skomplikowanego. Żeby to chociaż jakieś ciekawe wykonanie przetwornicy do zasilania z doborem elementów i płyteczką. Tymczasem google daje nam tysiące takich projektów i to wpisując tylko słowo kluczowe LM317.

• PCBway
    djoy
    Poziom 15  
    Ten zasilacz ma swoje zalety, nie szumi wysokimi częstotliwościami ja przetwornice impulsowe, które w wielu przypadkach nie zdałyby egzaminu, wiem bo nie raz mnie to wkurzało, nawet filtracja kondensatorami nie pomagała, a taki zasilaczyk na LM317 jest prosty tani i niezawodny w działaniu :) Fakt przydałby się kawałek radiatora. Pozdrawiam ;)
    omicronNs
    Poziom 21  
    Bo przy zasilaczach impulsowych to się stosuje filtry typu Π. Może banalny układ, ale zasługiwać na miejsce w DIY może nowatorskim (chociażby z nazwy) złączem ;). A jeśli chodzi o warunki pracy LM-a to zakładając przy max obciążeniu spadek napięcia na ładowarce do 5V, to przy napięciu minimalnym napięciu stabilizatora tj. 1.2V, tracisz na nim 1.9W, a przy takiej mocy stabilizator może się nieznacznie spocić ;) .
    leonow32

Poziom 30  
    :arrow: mirekk66
    Nie napinaj się tak ;) Pliki można ściągnąć z mojej strony zupełnie bez prowizji. Nie wszystko musi być od razu wielkie i skomplikowane. Można zrobić termostat na ATmega8 i bajeranckim termometrze 1-wire albo można wziąć LM35, potencjometr i byle jaki wzmacniacz operacyjny. Ot taki przykład. Chciałem zaprezentować coś trywialnego, co wbrew pozorom jest bardzo pożyteczne. Ambitne układy pokazywałem wcześniej :D a trochę humoru w nazewnictwie nie zaszkodzi ;)

Co do kondensatorów w dokumentacji piszą: Normally, no capacitors are needed unless the device is situated more than 6 inches from the input filter capacitors
    in which case an input bypass is needed. A przy schemacie z tym kondensatorem: Needed if device is more than 6 inches from filter capacitors.

:arrow: omicronNs
    Układ faktycznie jest gorący, ale zabezpieczenie termiczne się nie włącza. W dokumentacji piszą, że do 125'C powinien wytrzymać. Bardziej obawiałbym się o ładowarkę, bo po dwóch godzinach była bardziej gorąca niż zwykle.