Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nocne oświetlenie sklepu pod CCTV

Miwhoo 01 Sie 2010 22:45 2228 6
  • #1 01 Sie 2010 22:45
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam.

Mam prośbę do osób posiadających oprogramowanie do projektowania oświetlenia. Muszę wykonać nocne oświetlenie sklepu na potrzeby monitoringu CCTV. Zainstalowane są kamerki dzień/noc, jednak nie dają sobie rady w nocy, bo witryna jest całkowicie oklejona, a innych okien nie ma... Czułość kamer jest na poziomie 0,1lux, więc półmrok w zupełności wystarczy, żeby kamera działała - widziała wnętrze.

Zastanawiam się nad świetlówkami rurowymi lub LED w oprawie halogenu 60mm. Wymiary sklepu 14mx7m. Jeśli ktoś mógłby wspomóc symulacją oświetlenia, to będę wdzięczny.

Wstępnie myślałem o 1-2 oprawach na rury G5 8W lub 4-6 punktów LED. Nie robiłem jeszcze oświetlenia nocnego w świetle widzialnym, proszę o porady i sugestie.

0 6
  • Napad.pl
  • Pomocny post
    #2 02 Sie 2010 15:50
    HeSz
    Specjalista elektryk

Odpowiedziałem na PW

0
  • Napad.pl
  • #3 02 Sie 2010 23:20
    Miwhoo

Dziękuję za odpowiedź. Ledy wydają się być najoszczędniesze, a światła za dużo nie potrzebuję... Wstawię 4 sztuki z zasilaczem na 12V, do tego "tuning", czyli piłowanie czubków diod na płaskie matowe, żeby rozproszyć światło :)

Pozdrawiam.
    Miwhoo.

0
  • #4 04 Sie 2010 23:25
    humax
    Poziom 18  

Skoro problem występuje z obserwacją nocną w podczerwieni to może najłatwiej dać dodatkowy reflektor IR zgodny z kątem obserwacji kamery? No chyba, że to kamera kolorowa z filtrem IR - wtedy czułość przy 0,1lux wydaje się lekko przesadzona.

0
  • #5 05 Sie 2010 09:35
    Miwhoo

Kamerki już wiszą, VTV-D6A2. Na innym obiekcie sprawują się bardzo dobrze mimo słabego oświetlenia, ale tutaj jest zupełnie ciemno, po zamknięciu drzwi po zmroku nic nie widać, bo w przeszklonych lodówkach nie działa oświetlenie.
    Doświetlenie IR nie wchodzi w grę, bo właściciel chce mieć nocne oświetlenie sklepu w paśmie widzialnym, załączane przez zegar, lub pracowników.

Chciałem znaleźć kompromis pomiędzy ilością światła i oszczędnością energii. LEDy wydają się być racjonalnym rozwiązaniem :)

0
  • #6 05 Sie 2010 18:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 05 Sie 2010 20:42
    Miwhoo

Jutro jadę negocjować z właścicielem :)

Dam znać, co wyszło, nie ukrywam, że przeważającym na tak lub nie argumentem będzie najprawdopodobniej cena zakupu i eksploatacji...

0