Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krótkofalówka Vivanco FP200 - Zmiana częstotliwości

radekdjredi 02 Sie 2010 10:19 2327 5
  • #1 02 Sie 2010 10:19
    radekdjredi
    Poziom 12  

Witam ma krótkofalówkę na falach 446Mhz. Jest zbudowana na układzie 15e03 i przy tym jest kwarc 20.948Mhz i na mc3371 ale tam nie widzę żeby dochodził kwarc, jest jeszcze jeden ale on dochodzi do ekranu i ma 4Mhz. A w miejsce gdzie powinien być kwarc(tak mi się wydaje) dochodzi cf450e (czarny graniastosłup). Teraz kilka pytań:
    1.Do jakiej najniższej częstotliwości mogę zejść po zmianie kwarcu?
    2.Czym się różni kwarc z napisem FM od zwykłego(bo zapomniałem wspomnieć że ten 20.948Mhz jest FM)?
    3.Czy jest coś takiego jak rezonator nastawczy, albo da się to zrobić na jakiejś atmedze?

Proszę o pomoc i z góry dziękuje.

• #2 02 Sie 2010 10:50
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany

Z tym FM na kwarcu to pewnie chodzi o sposób modulacji czyli FM-modulacja częstotliwości. Zwykły kwarc po wzbudzeniu się czyli jak go podłączysz do jakiegoś układu będzie oscylował z częstotliwością jaka jest na nim napisana.
    Rezonator nastawczy? Można zrobić obwód oscylatora LC czyli cewka i równolegle do nie podłączony kondensator albo warikap(wtedy za pomocą PWM będziesz mógł sterować tym)warikap-kondensator który zmienia swoją pojemność pod wpływem napięcia albo jak wolisz możesz zrobić syntezę częstotliwości(wtedy będzie wyświetlacz:D).

• #3 04 Sie 2010 19:45
    radekdjredi
    Poziom 12  

Witam myślałem żeby przerobić ją na CB, ale nawet jak bym pokombinował to tutaj jest modulacja FM a o ile dobrze pamiętam w CB jest AM. Mam jeszcze pytanie, bo mam dwie taki radyjka, ale jedno jest po zalaniu a drugie działa. Dało by się z dwóch małym kosztem zrobić kieszonkowe CB, albo czy na tych podzespołach ta się osiągnąć takie częstotliwości. A jeżeli nie CB to może chociaż do 137-138Mzh do map meteo, aha mam jeszcze konwerter la1185 jak by tym coś poradził.

Macie jakieś pomysły.

• #4 04 Sie 2010 21:47
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Ten radiotelefon jest to tzw. PMR i działa tylko w paśmie 446MHz. :cry:

radekdjredi napisał :

Cytat:
    Witam ma krótkofalówkę na falach 446Mhz.

Cytat:
    Witam myślałem żeby przerobić ją na CB

Odpowiedź jest całkiem prosta.

Tego typu radia NIE da się przestroić na pasmo CB.

Nie ta technologia wykonania i montażu a i sama konstrukcja NIE jest na pasma KF tylko na UKF.

Pozdrawiam.

• #5 05 Sie 2010 09:38
    radekdjredi
    Poziom 12  

...ale na odbiornik NOAA lub na pasmo policyjne(170-172mhz) dało by się przestroić(chodzi głównie o odbiór)??

Jak mam jeden tylko sprawny radiotelefon PMR to na nic mi on.
    Jeszcze jedno mogli byście podać jakieś modele kieszonkowych CB w miarę dobrych(albo coś żeby zamontować do motoru)

• #6 05 Sie 2010 15:30
    mpn103
    Poziom 34  

Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania i tak brzmią "nie"

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME