Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - formula do zmiennych do obliczen

02 Sie 2010 17:52 5223 9
  • Poziom 2  
    Mam drobny klopot a w zasadzie dwa :-)
    Jak skopiowac formule z jednego do innego arkusza ? jest jakas funkcja na kopiowanie samej tylko formuly nie koncowej wartosci ?

Potrzebuje zrobic pewne wyliczenia i makro moze byc do tego dobrym rozwiazaniem bo If to max 7 powtorzen.
    Potrzebuje zdefiniowac kilkanascie roznych zmiennych (A1:=wyrazenie, A2 := wyrazenie .... ) a w arkuszu po wpisaniu A1 odpowiednia komorka zawsze w tej samej kolumnie (np K1, K2, K3 .... ) ma przeliczyc wartosci wedlug podanej zmiennej.
    Niby proste ale nie potrafie
  • Poziom 13  
    Pierwsze pytanie:

1. Wybierz komórkę z której chcesz skopiować formułę
    2. Wciśnij F2
    3. Wciśnij Shift+Home
    4. Wciśnij Ctrl+C
    5. Przełącz się na arkusz to którego chczesz wkleić formułę
    6. Wciśnij Ctrl+V

Drugie pytanie:

możesz podać trochę więcej szczegółów?
  • Poziom 10  
    Jeżeli chcesz do równania wstawić stałą to umieszczasz ją w znacznikach $, np:
    $k$1
    i zawsze po niej bedziesz liczył. Mam nadzieje, że o to tobie chodziło.
  • Poziom 28  
    Dorzucę swoje trzy grosze do kolegi tagy.
    Ten sposób ma sens przy przeklejaniu tej samej formuły do komórek o adresie innym niż adres komórki kopiowanej przy założeniu, że ciało formuły ma pozostać bez zmian.
    Odpowiadając na pytanie zadane:
    Cytat:
    Jak skopiowac formule z jednego do innego arkusza ? jest jakas funkcja na kopiowanie samej tylko formuly nie koncowej wartosci ?

Stajesz na komórce do kopiowania.
    Wciskasz ctrl+C
    Przechodzisz do komórki w której chcesz wkleić formułę.
    I teraz:
    Sposób 1: Prawoklik myszy i z menu wybierasz Wklej specjalnie zaznaczając opcję formuły
    Sposób 2: Trzymając lewy Alt wciskasz po kolei klawisze E,S,F i na koniec zatwierdzasz Enter-em.

Co do drugiej części pytania proponuję formuły tablicowe.
  • Poziom 2  
    kopiowanie funkcji

chodzi mi o przeniesienie do arkusza1 gotowego wzoru bedacego w komorce w arkuszu3, z tym ze, wzor liczy np. mnozac 4 komorki przez siebie w ustalony sposob - czyli wzor.
    Wzor moze ulec zmianie i zmieniam go w arkuszu3. Dlaczego ? Dlatego ze w arkuszu3 beda inne wartosci 4 kolejnych mnożonych komórek. W arkuszu3 wyliczam sobie współczynnik do czegoś tam innnego.
    A wzór do skopiowania jest np. taki: (A1*A2)*((A3*A4)/2)=X. Wierszy jest ponad 3 setki i klopotliwe dosc zeby we wszystkich 300 zmieniac, a prawdopodobne wielce ze pozycji bedzie wiecej

Funkcja INDEKS zwraca mi wartość tabeli Arkusz3 nie zapis wzoru. Działa prawidłowo ale nie o to mi chodzi.

=Arkusz3!$A$1 ściąga wyliczaną wartość komórki, nie użyty wzór.

----------------------------

Druga sprawa to makro do definicji zmiennych do przeliczeń
    Potrzebuje zdefiniowac w Arkuszu1 az 27 zmiennych (ALA, OLA, BZZ ... ), które są ustalonymi różnymi wzorami do obliczeń różnych wartości. Np. podobnie jak wyżej tyle że więcej mnożenia i dzielenia.
    Arkusz1 to arkusz do wyliczeń wagowych dla związków chemicznych do użycia, coś jakby ... hmmm ... pozycje na liście zakupów czy zamówieniu.
    Wyliczenia są brane z wartości wpisanych w komórki b1,c1,d1,e1,f1,g1 i koncowo wynik w h1
    w komórce A1 chcę wpisać BZZ żeby w h1 pojawił się wynik wedle wzoru wpisanego do formuly, jesli wpiszę ALA to wartości z komórek przeliczy wedle wzoru ALA .. itd.

I pytanie czy można zrobić jakąś rozwijaną listę w tym arkuszu zeby się nie mylić w podawaniu nazw zmiennych.
    Jedną mam przyklejoną na ścianie :-)

Próbowałem dawać warunek if (jeżeli) ale niestety można użyć tylko 7 zmiennych.
  • Poziom 28  
    Co do tego kopiowania to mimo wszystko nie kumam o co chodzi. Wrzuć jakiś przykładowy arkusz i opisz na konkretnych komórkach co chcesz osiągnąć. Będzie łatwiej pojąć.
    Sprawa druga to nic prostszego jak zdefiniowanie dla poszczególnych komórek nazwy i używania jej jako zmiennej.
  • Poziom 13  
    pkt. 1 - czy o to chodzi?
    Code:
    Function formula(adres As Range)

formula = adres.formula
    End Function

sposób użycia: w komórce Arkusz1 A1 wpisz
    Code:
    =formula(Arkusz3!A1)
  • Poziom 28  
    Jednego nie rozumiem. Po co oglądać w jednej komórce formułę umieszczoną w innej? Przecież w komórce docelowej nie można jej i tak zmodyfikować a wynikiem jest sama formuła.
  • Poziom 40  
    sewertus napisał:
    kopiowanie funkcji

chodzi mi o przeniesienie do arkusza1 gotowego wzoru bedacego w komorce w arkuszu3, z tym ze, wzor liczy np. mnozac 4 komorki przez siebie w ustalony sposob - czyli wzor.
    Wzor moze ulec zmianie i zmieniam go w arkuszu3. Dlaczego ? Dlatego ze w arkuszu3 beda inne wartosci 4 kolejnych mnożonych komórek. W arkuszu3 wyliczam sobie współczynnik do czegoś tam innnego.
    A wzór do skopiowania jest np. taki: (A1*A2)*((A3*A4)/2)=X. Wierszy jest ponad 3 setki i klopotliwe dosc zeby we wszystkich 300 zmieniac, a prawdopodobne wielce ze pozycji bedzie wiecej

Jeżeli zmieniasz wzór w arkusz3 i chcesz aby ten sam wzór pojawił sie "automatycznie" w arkusz1 to niestety excel przy wykorzystaniu zwykłych funkcji tego nie załatwi.

Dwa wyjścia (a właściwie jedno):
    - Po zmianie wzoru kopiować całą zaznaczoną kolumnę (cały wiersz) z wszystkimi wzorami zwykłym kopiuj i zwykłym wklej wklejeniem tego w kolumnę (wiersz) arkusza1 (Stajesz na pierwszej komórce [kolumny lub wiersza] i wciskasz wklej)
    - stworzenie makra (nawet poprzez nagranie powyższego kopiowania i wklejania) i ustawienie jego wykonywania np na aktualizację którejś z komórek z oryginalnym wzorem w arkuszu 3

sewertus napisał:

Druga sprawa to makro do definicji zmiennych do przeliczeń
    Potrzebuje zdefiniowac w Arkuszu1 az 27 zmiennych (ALA, OLA, BZZ ... ), które są ustalonymi różnymi wzorami do obliczeń różnych wartości. Np. podobnie jak wyżej tyle że więcej mnożenia i dzielenia.
    Arkusz1 to arkusz do wyliczeń wagowych dla związków chemicznych do użycia, coś jakby ... hmmm ... pozycje na liście zakupów czy zamówieniu.
    Wyliczenia są brane z wartości wpisanych w komórki b1,c1,d1,e1,f1,g1 i koncowo wynik w h1
    w komórce A1 chcę wpisać BZZ żeby w h1 pojawił się wynik wedle wzoru wpisanego do formuly, jesli wpiszę ALA to wartości z komórek przeliczy wedle wzoru ALA .. itd.

I pytanie czy można zrobić jakąś rozwijaną listę w tym arkuszu zeby się nie mylić w podawaniu nazw zmiennych.
    Jedną mam przyklejoną na ścianie :-)

Próbowałem dawać warunek if (jeżeli) ale niestety można użyć tylko 7 zmiennych.

Ale VBA chyba tez ma ograniczenia co do 7 zapętleń if.
    Proponuje zrobić tzw. arkusz pomoc który będzie wyliczał wszystkie wyniki na raz, a do arkusza wynikowego (arkusz1) za pomocą funkcji indeks będzie się pobierać odpowiednie dane (po słowniku) z arkusza pomoc. Indeks może być "podpięty" pod formatkę combobox (pole wyboru) z formularzy i z listy będzie można wybrać odpowiednią nazwę.
  • Poziom 13  
    walek33 napisał:
    Jednego nie rozumiem. Po co oglądać w jednej komórce formułę umieszczoną w innej? Przecież w komórce docelowej nie można jej i tak zmodyfikować a wynikiem jest sama formuła.

Żeby porównać czy nikt inny jej nie zmodyfikował.