Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik 433MHz - sygnał wyjściowy.

02 Sie 2010 23:57 2873 13
  • Poziom 31  
    Witam. Wpadł mi w ręce padnięty dzwonek bezprzewodowy (odbiornik i nadajnik). Chce go spożytkować do innego celu niż jest przeznaczony, ale nie o to chodzi w temacie. Problemem jest wyjście do którego chce się podpiąć z procesorem. Odbiornik w momencie spoczynku generuje logiczną 1 (wyjście podciągnięte rezystorem 4k7 ohma do zasilania), natomiast gdy odbierze sygnał z pilota to generuje mi przebieg prostokątny. I tutaj problem. Jak odfiltrować ten sygnał wyjściowy z układu, aby w momencie nadawania z pilota mieć logiczne 0, a kiedy nie nadaje mieć dalej tą logiczną 1?
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 17  
    Witam,

Na początek mam nadzieję, że nikt się nie obrazi za rysunek - późno jest, a w Paint-cie najszybciej się rysuje :)

Do rzeczy... działa to na takiej zasadzie:
    Jeżeli układ jest w spoczynku, to logiczna "1" podawana jest na inwerter, a następnie na filtr dolnoprzepustowy, który dla napięcia stałego w zasadzie nic nie robi. Dalej komparator porównuje sygnał (logiczne "0") z napięciem 0,7 V i jako, że tego amplituda jest mniejsza, to na wyjściu komparatora także mamy logiczne "0".

Z kolei, jeżeli układ generuje sygnał prostokątny, to inwerter nie ma większego znaczenia. Filtr dolnoprzepustowy dobrany do częstotliwości prostokąta (można metodą prób i błędów) uśrednia napięcie... Załóżmy, że składowa stała za filtrem będzie równa 2 V, a tętnienia nawet 1 V, to i tak komparator porównując go z 0,7 V da na wyjściu logiczną "1".

Pozdrawiam,
    Piotr.
  • Poziom 39  
    Bardzo fajny układ. Kiedyś potrzebowałem coś podobnego i kombinowałem strasznie. Jeszcze na koniec, aby spełnić wymagania autora tematu należałoby dać kolejny inwerter na wyjściu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Duch__ napisał:
    Jak odfiltrować ten sygnał wyjściowy z układu

Pomysł "filtrowania" jest błędny - zmienny przebieg należy poddać detekcji (prostowaniu) przy pomocy dowolnego układu z jedną lub dwoma diodami i/lub tranzystorem, a następnie "wygładzić" filtrem dolnoprzepustowym RC (układ całkujący).
    Nie znając parametrów sygnału (amplituda i częstotliwość) nie można zaproponować konkretnego schematu z wartościami elementów.
    Temat wykrywania impulsów (sygnału impulsowego) był zresztą wielokrotnie omawiany na forum.
    Pozdrawiam.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 17  
    ...dlatego napisałem, że elementy można dobrać doświadczalnie...
    Proszę czytać ze zrozumieniem...

...że się zapytam z ciekawości... a po co niby ten prostownik, bo nie bardzo potrafię sobie to wyobrazić? Przecież to nie jest sygnał przemienny...

Pozdrawiam,
    Piotr.
    Na obrazkach pokazuję zasadę działania takich "detektorów" przebiegu impulsowego:
    Odbiornik 433MHz - sygnał wyjściowy. Odbiornik 433MHz - sygnał wyjściowy.
    Wybór rozwiązania zależy od parametrów sygnału wejściowego i wymagań dotyczących przebiegu wyjściowego. Ten ostatni może być dodatkowo kształtowany (np. przerzutnikiem Schmitt'a), jeśli wymagane są np.strome zbocza.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    prezeswal napisał:

Patrząc na zaproponowane schematy bardziej odpowiada mi pierwsze rozwiązanie. Mógłbyś kolego bardziej przybliżyć szacunkowe wartości elementów?
    prezeswal napisał:

Nie znając parametrów sygnału (amplituda i częstotliwość) nie można zaproponować konkretnego schematu z wartościami elementów.

Proszę uważniej czytać :D .

ps. Moje stwierdzenie o "błędnym podejściu do filtrowania" proszę rozumieć jako odnoszące się do zasady. Przedstawiłem propozycje, które umożliwiają wykrywanie przebiegu impulsowego przy dowolnym poziomie na wejściu w stanie statycznym.
    Przy takich parametrach sygnału wykonałbym taki układ:

Wartość R1 lub C1 może wymagać dobrania.
  • Poziom 31  
  • Poziom 17  
    Witam,

Jeśli chodzi o moją interpretację problemu, to jest to po prostu śmieszne, bo przedstawiłeś dokładnie ten sam układ co ja, tylko z wykorzystaniem innych elementów... Krytykujesz mój pomysł, a chwilę później go wykorzystujesz... Tranzystor na wejściu - inwerter, filtr - filtr i bramka Schmita w luźniej interpretacji jako komparator...

Pozdrawiam,
    Piotr.
    HIOB napisał:
    przedstawiłeś dokładnie ten sam układ co ja, tylko z wykorzystaniem innych elementów... Krytykujesz mój pomysł, a chwilę później go wykorzystujesz... Tranzystor na wejściu - inwerter, filtr - filtr i bramka Schmita w luźniej interpretacji jako komparator...

Swój pomysł prezentowałem ostatnio 22 lutego br.:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1584451&highlight=
    (pisałem, że podobne tematy już były, ale nie miałem czasu szukać, narysowałem podobny schemat od nowa - było szybciej :D ). Tak więc nie "wykorzystałem" Twojego pomysłu. W pierwszym swoim poscie cytowałem określenie autora (a nie Twoje), swoje intencje już wytłumaczyłem.

Mojego ostatniego schematu najwyraźniej nie rozumiesz: "Tranzystor na wejściu - inwerter" jest układem wyjściowym dzwonka (patrz opis, podany przez autora). Jeśli układ R1,D1 i C1 chcesz nazywać filtrem, to Twoja sprawa. O różnicy między komparatorem, a bramką z wejściem Schmitt'a nie będę pisał.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Witam,

Dobra nie będę się z Tobą sprzeczał bo przecież pozjadałeś wszystkie rozumy i nie potrafisz przyznać komuś racji... Ale to już Twój problem...

Pamiętaj tylko na przyszłość, że dany problem można rozwiązać na wiele sposobów i nie napisałem, że ten mój jest idealny.

Dyskusję między nami uważam za zamkniętą, bo do niczego ona nie prowadzi.

Pozdrawiam,
    Piotr.

Moderowany przez Mariusz Ch.:

Regulamin, punkt 10.8. Przyznaję nagrodę najwyższego stopnia, ale martwi mnie fakt, że mogę to zrobić po raz ostatni. Wszelkie możliwości udziału zostały wyczerpane.

p.s. Podpis przeczytałem dokładnie, a podjęta decyzja służy dobru forum.