Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xbox 360 - RROD proszę o radę

03 Aug 2010 05:02 6556 6
  • Level 9  
    Witam. Mam pytanie jak efektywna jest naprawa RROD za pomocą hot air'a i jak ona powinna wyglądać. Nie mam możliwości wykonać reballingu, mam jedynie dostep do hot air'a a chciałbym przywrócić do życia konsolę z uszkodzonym GPU. Czytałem, że najpierw trzeba podgrzewać płyte i dopiero wtedy podgrzewać procesor. Widzialem też na jednym filmie jak podczas tego procesu został dodawany też topnik. Czy ktoś z was próbował tej metody i czy mógłby ktoś powiedzieć jak powinien wyglądać proces takiej naprawy, no i do jakiej temp trzeba podgrzewać płytę i jaką temp powinien mieć stumień z hot air'a.
    Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek udzielone wskazówki. Pozdrawiam :)
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • User under supervision
    Hot-air-em wygrzewanie kul BGA pod układem nie jest prawidłową naprawą .Tłumaczenie sobie i innym że roztapia sie kule i przywraca połaczenia nie ma tu miejsca.Wyginamy płytę bądż układ coś tam dolega ,działa ale krótko.
    Możemy przy tym narobić innych uszkodzeń w otoczeniu układu.
    Takie tematy z takim podejściem do naprawy powinny być usuwane ,zaniżają jakość tego forum.
    W dziale laptopy hardware już wiedzą ze tylko wymiana na nowy układ +09 rok układ daje pozytywny efekt.
    Podkreślam wymiana.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 25  
    Usterka BGA dla GPU w konsoli Xbox 360, jak już wspomniał kolega bonzo jan, może zostać naprawiona [jeśli nazywamy rzecz naprawą] wyłącznie poprzez podniesienie układu, postawienie nowych kulek i ponowne wlutowanie GPU na płytę:

Xbox 360 - RROD proszę o radę Xbox 360 - RROD proszę o radę

Przyczyna wad połączeń leży w pęknięciach połączeń pomiędzy padami GPU i padami na płycie:

oraz korozji (utlenienia powierzchni) samych padów pod oderwanymi kulkami:

Niestety, sama stacja hot air nie nadaje się do przeprowadzenia naprawy tego typu usterki (dotyczy to oczywiście kwestii, w której zostanie usunięta rzeczywista przyczyna wad połączeń BGA). Dlaczego? Zastosowany w połączeniach BGA konsoli Xbox 360 stop bezołowiowy wymaga temperatury ok. 200-210 st. C. Dla uzyskania takiej temperatury w strefie kulek BGA i padów grzanie tylko i wyłącznie gorącym powietrzem od góry przez GPU, z boku czy z dołu przez kilka warstw płyty głównej wymagałoby temperatury rzędu 400-500 st. C (biorąc pod uwagę straty temperatury), co byłoby zabójcze dla samego GPU, jak i dla jego okolicy, w tym laminatu płyty głównej. Gdyby jeszcze dla takiego zakresu temperatur dodano topnik, to nijak się to nie będzie miało do naprawy, a wręcz przeciwnie...

W sieci można znaleźć mnóstwo porad na temat napraw konsol domowymi metodami, jednak z racji tego, że na forum staramy się nie propagować szkodliwych i relatywnie nieskutecznych metod, trudno polecić jakąkolwiek z nich. Jeśli spróbujesz podgrzać GPU grzejąc go z góry, czy z dołu (niektórzy używają do tego opalarek do drewna ustawionych na 500 st. C), to logicznie rzecz biorąc szanse na przetopienie i odnowienie połączenia ze stopu bezołowiowego są żadne (nie mówiąc już o zniwelowaniu korozji padów), natomiast niebezpieczeństwo zniszczenia GPU, pamięci i/lub samej płyty jest bardzo duże.

Bardzo rzadko udaje się naprawić połączenia bezołowiowe metodą piekarnika, świeczki, palnika gazowego, kocyka itd., chociaż prawdę mówiąc powodzenie tych metod stoi w wyraźnej sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem i logiką.
  • Level 9  
    Dzięki panowie za rady ;) ale troche się nie zrozumieliśmy ja nie mówie o grzaniu heat gunem czy owijaniu w koc czy róznych tych domowych metodach opisanych na you tube,,, bardziej mi chodziło o proces reflowingu (rework), z tego co tutaj czytałem to był nawet zalecany przez niektorych użytkowników. Pozatym sam widziałem na tym forum tutorial jak ktoś sciagał procesor za pomocą hot aira i pogrzewacza więc bardziej chodzi mi o to czy rework da tutaj jakis efekt.
  • Level 25  
    Napisz dokładniej, jakim sprzętem dysponujesz. Jeśli chodzi o informacje na temat praktykowania metody reflow jako skutecznego remedium na naprawę wady połączeń BGA, to moim zdaniem należy podejść do tego typu metod z dużą rezerwą. Nawet na forum pojawiają się informacje, jakoby udało się naprawić YLOD w PS3 tylko i wyłącznie poprzez podgrzanie strefowe do temperatury 80 st. C (sic!). Jak się ma taka temperatura do temperatury topnienia stopu SnCu? A jak do temperatury aktywacji topnika? Jak dla mnie są to błędne i szkodliwe informacje.

Inną sprawą jest zdjęcie układu (chociaż np. poprawne, nieinwazyjne wykonanie tej czynności w przypadku GPU w PS3 należy do trudnych zadań bez odpowiedniego wyposażenia warsztatu), a jeszcze inną jego poprawne wlutowanie. Jeśli dysponujesz podgrzewaczem i pirometrem [bądź termoparą], szanse na powodzenie naprawy (nawet poprzez reflow) rosną, chociaż nadal będziesz musiał się uporać z problemami:
    a) wyginania się płyty podczas grzania strefowego - tu akurat Xbox 360 nie jest aż tak niewdzięcznym materiałem, ponieważ aktualnie płyty tej konsoli nie przejawiają silnej tendencji do wyginania się, jeśli jednak płyta "skręci się", szanse na naprawę maleją do niemal zera,
    b) osiągnięcia temperatury kulek 200 st. C bez ryzyka uszkodzenia płyty (przykładowo na testach na uszkodzonej płycie PS3 dla 853A na 350 st. C + grzanie od góry poprzez hot-air na ok. 350 st. C daje na górze płyty około 180 - 190 st. C i GPU ani drgnie).
  • Level 9  
    Hmm powiedzmy że miałbym do dyspozycji taki sprzęt: Link
    I teraz pytanie czy w praktyce reballing jest trudnym procesem do wykonania? A co do reflow to jak wygladał by proces jeśli chodzi o czas i temperatury ...
  • Moderator
    Koledze chyba się coś pomyliło - to jest dział serwisowy, nie instruktażowy.
    O sposobach i technice naprawy napisano już sporo, w różnych działach forum.
    Zamykam.