Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik elementów na taśmociągu.

Hetii 03 Sie 2010 10:25 2432 18
  • #1 03 Sie 2010 10:25
    Hetii
    Poziom 15  

Witam serdecznie.

Przede mną stanęło zadanie zaprojektowanie licznika który zliczał by cegły przesuwające się na taśmociągu.

Układ ma dokonywać pomiaru w trzech punktach a dane mają trafiać do komputera.

Szerokość taśmociągu ~1m, prędkość przesuwu cegieł ok 3/s

Jakie rozwiązanie czujnika byście tutaj polecali ? (czy zwykła bariera podczerwieni + klocki rs485 z avt podołają zadaniu?)

Pozdrawiam

0 18
  • #2 03 Sie 2010 12:46
    ostryas
    Poziom 13  

A co w przypadku gdy między dwoma cegłami nie będzie przerwy ?? Czy jednak zawsze będzie ??

0
  • #3 03 Sie 2010 20:45
    Pinecha
    Poziom 13  

Pytania poprzednika sa istotne dla rozwiązania tego problemu . Można zastosować rozwiązanie które pozwoli liczyć cegły nawet jezeli będą się one przesuwały bez przerwy.
    Rozwiązanie - opis schemat może później
    1. Stosujemy czujnik pojemnościowy lub barierę optyczną - dobieramy doświadczalnie aby uzyskać największą dokładność
    2.a Konfigurujemy układ zliczający czas , który określa czujnik pojemnościowy
    ' jest cegła - brak cegły ' lub zestawu cegieł
    b.Zakładamy , że taśmociąg porusza się ze stałą prędkością.
    c.Określamy czas " przejazdu 1 szt cegły ''
    d. Jeżeli czas liczony w p.a jest dłuższy od czasu przejazdu 1 szt cegły to
    dzielimy go i otrzymujemy liczbę cegieł.
    e. Należy przyjąć założenia do obliczeń kiedy zaliczamy następną cegłę

t1 - czas przejazdu 1 szt cegły zmierzony i przyjęty od obliczeń
    t2 - czas przejazdu potoku cegieł / 1 szt i więcej bez przerwy /
    l - liczba cegieł zliczona
    l = t2/t1
    jeżeli wynik dzielenia nie jest liczbą całkowitą to przyjmujemy zgodnie z
    przyjętymi zasadami

0
  • #4 04 Sie 2010 00:22
    Hetii
    Poziom 15  

Witam ponownie.

Niestety na chwile obecną nie jestem w stanie określić jak ten taśmociąg pracuje.

Sprawą problematyczną może również okazać się moment w którym cegły będą zachodzić na siebie.

Jak będę posiadał dodatkowe informację to dam znać.

Pozdrawiam.

0
  • #5 04 Sie 2010 06:33
    Pinecha
    Poziom 13  

Witam
    Warunkiem w miare dokładnego liczenia cegieł jest to aby one jechały w jednym rzędzie . Jeżeli to możliwe to należy wykonać na taśmociągu zwężenie aby je odpowiednio ustawić.

0
  • #6 04 Sie 2010 10:24
    ostryas
    Poziom 13  

A czy cegła będzie jechać bokiem jednym albo drugim do czujnika zliczającego? może pod jakimś kątem? Co wtedy z czasem przejazdu? a jeśli dwie pojadą obok siebie tym węższym bokiem i zobaczy ją wtedy jak jedną ? Trzeba by opisać jak dokładnie to będzie wyglądało, szczególnie mechanicznie? Jest możliwość żeby choć w małym stopniu cegła leżała na cegle?

Prostym sposobem na rozdzielenie cegieł, o ile nie jedzie jedna na drugiej, jest zastosowanie dwóch taśm o różnych prędkościach (druga szybsza od pierwszej ),cegła przemieszczając się na szybszą taśmę zwiększy dystans do następnej.

0
  • #7 04 Sie 2010 10:29
    Pinecha
    Poziom 13  

Jak pisałem powyżej .
    Odpowiednia prowadnica z ogranicznikami bocznymi i górnymi powinna właściwie ułożyć cegły jedna za drugą

0
  • #8 07 Sie 2010 22:45
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Jak da się przewęzienie na taśmociągu to chyba problemu nie rozwiąże bo jak cegły będą w rządku ale nie będzie spacji między miny żeby foto komórka czy coś innego mogła je liczyć chyba żeby dać korektę czasu ile jedna cegła jedzie w polu widzenia :P

0
  • #9 07 Sie 2010 22:50
    wd40
    Poziom 21  

A nie można ważyć tych cegieł?

0
  • #10 08 Sie 2010 11:17
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

a jak kilka cegieł będzie pod taśmociągiem to jak je policzy? Jak jedno wielką ;)

0
  • #11 08 Sie 2010 16:42
    Pinecha
    Poziom 13  

Widzę ,że koledzy nie czytają poprzednich informacji - system ma liczyć na podstawie czasu zasłoniętego układu detekcji np . foto lub pojemnościowy

0
  • #12 09 Sie 2010 11:11
    fantasta
    Poziom 29  

Pinecha napisał:
    Widzę ,że koledzy nie czytają poprzednich informacji - system ma liczyć na podstawie czasu zasłoniętego ukałdu detekcji np . foto lub pojemnościowy

Nie kolego, to ty tak postanowiłeś. Autor nie potwierdził wyboru wiec dyskusja nad sposobem liczenia jest dalej otwarta

0
  • #13 26 Sie 2010 22:57
    Hetii
    Poziom 15  

Witam ponownie :)

Posiadam już dodatkowe informacje.

Mianowicie sprawa wygląda tak że cegły są układane w dość dużych odsŧępach od siebie, tak że nie trzeba stosować żadnych prowadnic. Szerokość taśmociągu ok 1m.

Tak jak wspominałem na początku planuję użyć wstępnie bariery IR.
    Wstępny układ jaki sobie wymyśliłem to atmega8 z transoptorami na wejściu.

I tutaj mam parę pytań które zaprzątają moją głowę.

1. Czy użycie transoptorów jest zasadne ? (przewody do czujników będą miały ~50m, może mniej)

2. Jakich elementów użyć do bariery w roli nadajnik/odbiornika ?

Planowałem diodę IR + fototranzystor lub odbiornik z rodziny TFMS.

Z tym że tak jeżeli dam samą diodę zasilaną przez rezystor i fototranzystor to zapewne będzie on reagował także na inne źródła światła, oraz nie jestem pewny co do skutecznego zasięgu diody nadawczej, przy takim sterowaniu.

Natomiast jeżeli użyję odbiornika TFMS to rozumiem że wówczas muszę wygenerować sygnał nośnej 36Khz dla diody nadawczej, wówczas odbiornik powinien reagować tylko na ten sygnał ale obawiam się że na wyjściu będzie on modulowany z tą częstotliwością co raczej nie będzie pożądane.

Generalnie liczę na pomoc w temacie zaprojektowania bariery.

Pozdrawiam

0
  • #14 27 Sie 2010 07:34
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Witam :)
    Można się pobawić w budowę bariery; Jednak dla celów automatyki przemysłowej jest tyle gotowych podzespołow (gotowe, przebadane i co najważniejsze: można uszkodzone szybko zastąpić identycznymi)
    Spójrz chociażby na stronę:
    http://www.twt.com.pl/page.php?content=to
    Do Twoich zastosowań 1 metrowa bariera na podczerwień - ok. 220 netto (nadajnik+odbiornik). Można poszukać torów podczerwieni od bram przesuwnych czy skrzydłowych - będzie taniej...

0
  • #15 27 Sie 2010 10:00
    Hetii
    Poziom 15  

Witam.

Jest to jakaś opcja, którą rozważę. Jednak propozycję układowe nadal są mile widziane.

0
  • #16 28 Sie 2010 23:45
    Hetii
    Poziom 15  

Witam serdecznie .

Proszę o opinie czy jest sens budowania układu bariery samodzielnie czy też inwestować w innego różnego rodzaju czujniki ?

Pozdrawiam

0
  • #17 29 Sie 2010 08:14
    jestam
    Specjalista Automatyk

Jeśli możesz kupić gotowy czujnik/barierę/cokolwiek to kup. Za kilka lat ludzie z utrzymania ruchu nie będą rzucali klątw na Ciebie i Twoich potomków do siódmego pokolenia ;)

0
  • #18 31 Sie 2010 17:53
    Pinecha
    Poziom 13  

Witam
    Na znanym portalu aukcyjnym można kupić elementy nowe lub używane.Jeżeli interesują cie używane to może coś znajdę. Jeżeli chcesz to szybko zrobić to proponuję zastosować gotowy licznik . Sa nawet takie co maja własna baterię i pamiętają zliczone impulsy. Można zastosować PLC i tu masz dalsze możliwości rozbudowy . Więcej mogę podać jezeli napiszesz do mnie na mój adres
    Pozdrawiam

0
  • #19 02 Wrz 2010 14:15
    Hetii
    Poziom 15  

Witam.

Jak wspomniałem wcześniej układ który przetwarza sygnały z odbiorników mam już wykonany, jedynie potrzebuję samą barierę.

Jeżeli kolega ma coś na stanie co by rozwiązało mój problem to jestem zainteresowany.

Miedzy czasie propozycje układowe także mile widziane.

Pozdrawiam.

0