Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skalowanie czcionki bascom i wyświetlacz graficzny

03 Sie 2010 17:57 4531 9
  • Poziom 14  
    Witam.

Posiadam wyświetlacz graficzy 240x128 ze sterownikie 6963 i chciałbym powiększyć cyfry i litery wyświetlane. Czy może mnie ktoś nakierować aby np. z 8x8 zrobić dwa razy większe. Czytałem coś o skalowaniu czcionek lecz nie zrozumiałem całej procedury

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    6963 ma własny generator znaków ale można wyświetlać czcionki jako obrazki.

Małe czcionki pochodzą z wewnętrznego generatora znaków. Duże to odpowiednio poukładane obrazki. Oprogramowanie w Bascomie, sterowanie M16.
  • Poziom 43  
    M. S. napisał:
    6963 ma własny generator znaków ale można wyświetlać czcionki jako obrazki.

Małe czcionki pochodzą z wewnętrznego generatora znaków. Duże to odpowiednio poukładane obrazki. Oprogramowanie w Bascomie, sterowanie M16.

A co ja powyżej napisałem ?
  • Poziom 14  
    Witam.

Dzięki za naprowadzanie.
    Posiadam wyświetlacz EA DIP240-7KLW i dołączam notkę katalogową. Z tego co udało mi się znaleźć w necie to wyświetlanie fontów które pochodzą z podprogramu. Wszystko było by dobrze tylko jak dałem zwykłą czcionkę aby się zwiększała co jeden przebieg programu to trwało to mniej więcej co sekundę

Natomiast jak wyświetliłem zwykły obrazek bgf to zmienna na wyświetlaczu zasuwała jak mały samochodzik.

Chciałbym docelowo ustawiać zadaną temperaturę z przycisku góra/dół i odczytywać ją.

Dzięki wielkie za programik. Zaraz biegnę go sprawdzić czy mogę się na nim wzorować.

pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Witam.

Próbowałem wgrać twój program i wystąpiły następujące problemy:
    na samym początku kiedy ma wyświetlić logo.bgf to widać jakieś krzaki, natomianst ramka i słowa termometr i barometr wyświetla poprawnie.

Po przeskoczeniu na inny ekran wszystko co się wyświetla jest jakby stworzone przerywaną linią. Jednostki hpa i stopnie celcjusza są poprawnie napisana bez wartości cyfrowych które są czterema liniami przerywanymi pomimo tego iż zamiast wartości z przetwornika analogowego dałem jakąś wartość - napięcie=100.

Czy mógłbyś mi opisać mniej więcej w jaki sposób wartość w przetwornika analogowego jest przetwarzana i wywoływane są obrazki cyfr?

Najbardziej interesowało by mnie aby zmienna na przykład x od 0 do 250 była poprawnie wyświetlana korzystając z dużych cyfr.

Pozdrawiam.

Freddy - twój plik też testowałem i wszystko ładnie wyświetla (litery) natomianst nie wiem jak za pomocą tego programu wyświetlić jakąś zmienną typu byte. Tak jak wcześniej pisałem wskakiwanie do podprogramu powoduje zbyt wolne zwiększanie wartości zmiennej którą zmieniam z przycisku. Czy można ten cały podprogram przenieś do głównego programu do-loop?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Pisałem ten program bardzo dawno temu i mało pamiętam. Mój wyświetlacz ma rozdzielczość 160x128. Być może to jest powód rozjeżdżania się obrazków, choć to dziwne, skoro jednostki (też obrazki) wyświetlają się dobrze. Może, że jak pamiętam, one wyświetlane są jeden raz. Małe litery są wyświetlane w warstwie tekstowej więc jest ok.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Roman Szemik napisał:
    Witam.

...
    Freddy - twój plik też testowałem i wszystko ładnie wyświetla (litery) natomianst nie wiem jak za pomocą tego programu wyświetlić jakąś zmienną typu byte. Tak jak wcześniej pisałem wskakiwanie do podprogramu powoduje zbyt wolne zwiększanie wartości zmiennej którą zmieniam z przycisku. Czy można ten cały podprogram przenieś do głównego programu do-loop?

Pewnie że można.
  • Poziom 14  
    Witam.

Po wymianie wszystkich plików bgf na inne nagle stała się jasność i programik zaczął wyświetlać poprawnie cyfry. Natomiast przyczyną przerywanych linii i znaków była w konfiguracji wyświetlacza ustawiona funkcja mode = 6 a nie 8.

Mam pytanie. Czy można jakoś przyspieszyć wyświetlanie obrazków aby nie było wydocznego efektu "rośnięcia" na wyświetlaczu?

Pozdrawiam.

Ps.
    Freddy - czy znasz jakiś inny sposób (prostszy) lub ty M.S wyświetlania fontów na wyświetlaczu graficznym niż ten który załączyłeś (Freddy). Jakoś nie mogę się w nim odnaleźć. Okroiłem go z rotacji, czcionki podświetlonej lecz została niezła zupka wyrazowo literowa której nie trawię.