Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linia przesyłowa WN obok działki a zgoda na budowę.

adriansi 03 Sie 2010 18:19 9254 7
  • #1 03 Sie 2010 18:19
    adriansi
    Poziom 10  

Witam,
    Mam taki palący temat.
    Chcę kupić działkę budowlaną. Znalazłem taką w sam raz, jest tylko jeden mankament. Ok. 10 m od tej działki stoi słup przesyłowy wysokiego napięcia (taki z 20 m wysokości). Generalnie słup mi nie przeszkadza, ale dostałem w gminie "dobrą radę" żeby jej nie kupować ze względu na ten właśnie słup. Ponoć jest przepis który mówi że w promieniu 35 m od tego słupa nie można nic budować i mogę nie dostać zgody na budowę. Czy to prawda, ??
    Czekam jeszcze na wypis z planów zagospodarowania, ale nie wiem czy będzie coś w nim związane z tym słupem

0 7
  • #2 03 Sie 2010 18:35
    predator25
    Poziom 13  

Zastanów się czy warto. Czy jest taki przepis czy nie ma nie ważne ja bym nigdy nie kupił działki koło takiego czegoś ze względy choćby na same promieniowanie elektromagnetyczne mogące powodować różne choroby i zakłócenia w radiu czy telewizji a poza tym w czasie burzy mogą takie linie i słupy ściągać pioruny.

0
  • #3 03 Sie 2010 19:42
    Bartolini - Beria
    Poziom 1  

Witam.
    Najpierw musisz się dowiedzieć na jakim napięciu znamionowym pracuje linia. Jeżeli słup ma wysokość około 20 m to ja 99% jest to linia 110 kV. Zobacz ile izolatorów trzyma przewód. Jak jeden o długości około 1 m to na 200 % to 110 kV (ewentualnie 30 w izolacji 110). Jak by było zdjęcie całości słupa to bym ci powiedział dokładnie.
    Z katalogów jakie mam w pracy jasno wynika, że w Polsce nie ma słupa 110 kV dla którego w odległości 14,5 m od przewodu roboczego występuje przekroczenia dopuszczalnych wartości natężenie pola elektrycznego i magnetycznego. Możesz spokojnie brać działkę puki jest tania.
    Norma europejska 50341 (stara polska też- 5100) dopuszcza nawet budynek mieszkalny pod linia (dla najbardziej korzystnego przypadku - dach niepalny, przewodzący, uziemiony, trudnodostępny tzn. o nachyleniu powyżej 30% i z zamykanym włazem, odległość dla temperatury przewodu +60 st. C odległość przewodu od dachu nie może by mniejsza niż 3,5 m. Służbowo uzgadniałem takie lokalizacje i nigdy nic się nie działo. No może w przypadku podwyższonej wilgotności słychać tylko ulot i mogą wystąpić zakłócenia w odbiorze TV (Jak masz satkę to nie). Od roku się już nie zajmuje eksploatacją 110 kV i nie wiem czy chłopaki nie pozmieniali moich wzorów pism, ale jutro jak będę w pracy to wrzucę aktualne uzgodnienie budowy domu pod, lub w pobliżu linii 110 kV (z przepisami prawa, normami i wymaganymi odległościami).
    Chorób żadnych nie ma to bajki.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Najważniejsze to dowiedzieć się jakie napięcie znamionowe ma linia !!!

0
  • #4 03 Sie 2010 20:11
    adriansi
    Poziom 10  

Mam troszkę większe zdjęcie, może na tym coś będzie widać

0
  • #5 03 Sie 2010 22:34
    Darom
    Specjalista elektryk

Mnie to wygląda na 220kV

pzdr
    -DAREK-

0
  • #6 04 Sie 2010 19:34
    adriansi
    Poziom 10  

Już wiem, że na 99,99% jest to linia 220kV, widać to na tej mapce. Cieplice - Boguszów. (dolny śląsk)

0
  • #7 05 Sie 2010 15:44
    lechpiek
    Poziom 8  

adriansi napisał:
    Witam,
    Mam taki palący temat.
    Chcę kupić działkę budowlaną. Znalazłem taką w sam raz, jest tylko jeden mankament. Ok. 10 m od tej działki stoi słup przesyłowy wysokiego napięcia (taki z 20 m wysokości). Generalnie słup mi nie przeszkadza, ale dostałem w gminie "dobrą radę" żeby jej nie kupować ze względu na ten właśnie słup. Ponoć jest przepis który mówi że w promieniu 35 m od tego słupa nie można nic budować i mogę nie dostać zgody na budowę. Czy to prawda, ??
    Czekam jeszcze na wypis z planów zagospodarowania, ale nie wiem czy będzie coś w nim związane z tym słupem

Witam,
    Musisz mieć wypis, a najlepiej również wyrys z MPZP. Tam będzie wszystko napisane jak również będzie narysowana linia zabudowy (czyli od którego miejsca możesz się budować).
    Przerabiałem ten temat u siebie. Nie wiem jakie napięcie tam idzie, ale u mnie było tak, że linia zabudowy jest po 15m od osi przewodów. Jak zachowasz tą odległość to nie będzie to przeszkodą w uzyskaniu pozwolenia na budowę.
    Wszystko będzie opisane w MPZP.
    Pozdrawiam,
    Leszek

0
  • #8 10 Sie 2010 20:51
    adriansi
    Poziom 10  

Zakończenie sprawy :

Słupy o których była mowa to 20kV, strefa ochronna wynosi 25 m, czyli zachodzi na całą działkę. W związku z czym nikt nie wyda zgody na budowę domu. Reasumując działka jest bez żadnej wartości.

Dziękuję kolegom za pomoc.

0