Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie drugiej rozdzielnicy w domu

grzesdc 03 Sie 2010 19:23 3229 5
  • #1 03 Sie 2010 19:23
    grzesdc
    Poziom 16  

Witam...

Wykonuję właśnie remont mieszkania w domu jednorodzinnym (2 pokoje, kuchnia łazienka). Wykonałem instalację (mała rozdzielnia, Obwody gniazdkowe 3x2,5mm zabezpieczone "s" B16, oświetlenie 3x1,5mm B10.) Wszystko podzieliłem na kilka obwodów, oczywiscie zabezpieczając wyłącznikiem różnicowo-prądowym. I teraz tak:
    W starej rozdzielni, a raczej czymś na ten deseń mam zabezpieczenie 3x16A i pociągnięte pod tynkiem do tego mieszkania (wcześniej miał być tam jakiś warsztat) okablowanie 5x2,5mm. Są to dwa kable równolegle podpięte pod ta eskę. Miały być tam dwa osobne gniazda siłowe. Wiem ze rozdzielnie wypadało by połączyć kablem minimum 5x4mm, wiec wpadłem na pomysł żeby nie kuć połowy domu połączyć te kable równolegle z obu stron ( w jednej i drugiej rozdzielni). W sumie da to 5x5mm... Tak jakby. Wiem ze to trochę rzeźba, ale nie mogę kuć pod nowy kabel a korytka tez odpadają...
    Czy mogę tak zrobić?

0 5
  • #2 03 Sie 2010 23:38
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

A jeżeli jeden z przewodów ulegnie uszkodzeniu? np. nadpali się wskutek słabego styku w kostce? to co wtedy? zostanie zasilanie na 2,5mm2?

Jaki układ sieci? Czy jest GSW, jeśli tak, to czy jest uziemiona?
    Czy planujesz kuchenkę elektryczną, lub płytę indukcyjną w kuchni? Czy woda grzana jest bojlerem lub podgrzewaczem przepływowym?

0
  • Pomocny post
    #3 04 Sie 2010 10:49
    remik_l
    Poziom 29  

PN-IEC 60364-5-523:2001
    Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych
    Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego
    Obciążalność prądowa długotrwała przewodów

523.6 Żyły równoległe

Jeżeli w tej samej fazie lub biegunie układu są połączone równolegle dwie lub więcej żył, należy równocześnie:

a) przedsięwziąć środki zapewniające równomierny podział obciążenia między nimi;

Wymaganie to uważa się za spełnione, jeżeli żyły są z takiego samego materiału, mają takie same przekroje, są w przybliżeniu równej długości i nie mają na całej długości odgałęzionych obwodów oraz jeżeli

— żyły równoległe znajdują się w przewodach wielożyłowych lub w skręconych przewodach jednożyłowych; albo

— żyły równoległe znajdują się w nieskręconych przewodach jednożyłowych w układzie trójkątnym lub pła­skim i są żyłami miedzianymi o przekroju nie większym niż 50 mm2 lub aluminiowymi o przekroju nie więk­szym niż 70 mm2; albo

— żyły równoległe znajdują się w nieskręconych przewodach jednożyłowych w układzie trójkątnym lub pła­skim i są żyłami miedzianymi o przekroju większym niż 50 mm2 lub aluminiowymi o przekroju większym niż 70 mm2 oraz zostały zastosowane specjalne konfiguracje konieczne dla ich ukształtowań. Powyższe konfiguracje składające się z odpowiednich wiązek i odpowiednich przestrzeni między różnymi fazami lub biegunami są w opracowywaniu.

b) zadbać, aby przy określaniu podziału obciążenia prądowego były spełnione wymagania 523.1.3.

Jeśli spełnisz te warunki to możesz tak zrobić.
    Zadbaj o to aby połączenia były pewne, które nie dopuszczą do sytuacji o której napisał kol. Miwhoo.

Na koniec ciekawy wątek w tym temacie z innego forum:
    http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&It...file=viewtopic.php&f=12&t=6055&st=0&sk=t&sd=a

0
  • #4 04 Sie 2010 11:21
    grzesdc
    Poziom 16  

Z odbiorników dużej mocy będzie tylko płyta grzejna w kuchni. Jak pisałem główne zabezpieczenie jest 3x16A więc teoretycznie 2,5mm starczy w ekstremalnym przypadku, ale jak remik napisał oczywiście skręcę z sobą końce.

0
  • #5 10 Sie 2010 08:02
    volf_25
    Poziom 10  

płyta grzewcza to pobór około 7000W więc powinieneś mieć zabezpiczenie przy instalacji 1-fazowej 32A przy 3-fazowej 16A oczywiście możesz teoretycznie używa ale przy włączeniu całego obciążenia będzie wyżucało ci zabezpieczenie

0
  • #6 22 Sie 2011 21:24
    grzesdc
    Poziom 16  

Późno ale:

Równoległe przewody skręcone z sobą parami. Do kuchenki podciągnięte 5x4mm

0