Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS F5R - grzeje się w okolicach gniazda zasilania

03 Sie 2010 20:07 5128 3
  • Poziom 2  
    Ten sam problem co w temacie Link

Model laptopa to ASUS F5R-AP006H.
    Moja dziewczyna ma problem z gniazdem, wtyczka częściowo już podtopiona. Teraz to się tak grzała że trzeba było zacząć działać. Poczytała na forach i dowiedziała się że za samą wymianę gniazda może zapłacić do 180 zł + vat. Piszę o gnieździe bo bolec w nim trochę się rusza. Ale do sedna, jako że studiuję elektronikę i lubię rozbierać i wiem do czego służy lutownica... rozebrałem laptopa w celu sprawdzenia jak wygląda gniazdo dokładnie. I ku mojemu zdziwieniu okazało się że spalony jest jeden element smd włączony równolegle w gniazdo zasilające. Poniżej obrazek (czarny element, prawy dolny róg, wyglądał jakby na nim powstał mały wulkan, zdjęcie po usunięciu "spalonej części"):

ASUS F5R - grzeje się w okolicach gniazda zasilania

I teraz pytanie moje do kogoś kto może wie co to za element. Przydałoby się go wymienić. Myślę że to dioda zabezpieczająca przed przepięciem. Co wy na to ? Skąd mogę znać parametr ? Napięcie z zasilacza to 19V.

Dodam że od pewnego czasu ma problemy z ładowaniem baterii. Do niedawna bateria trzymała krótko, max 15 min, teraz w ogóle nie trzyma, nie wiem czy jest sprawna czy nie, być może gdyby to naprawić zadziałałaby znów. Laptop ma już ponad 3 lata bez żadnych wymian. Jeśli chcielibyście wiedzieć szczegóły o prądach to na tą chwilę nic nie wiem.
    Proszę o pomoc, w razie jakiś pytań proszę pisać tu :)

Pozdrawiam]Link[/url]
  • RenexRenex
  • Poziom 20  
    Uszkodzony element to dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją. Element jest ewidentnie uszkodzony i należy go wymienić na sprawny. W celu sprawdzenia działania można element wylutować i KONIECZNIE sprawdzić, czy polaryzacja jest poprawna.
  • RenexRenex
  • Poziom 2  
    danb możesz zaproponować coś konkretnego ?

parametry zasilacza:
    19V 3,42A
  • Poziom 2  
    element wylutowany, po zmierzeniu miał rezystancję około 13 ohm (niezależnie od polaryzacji), czyli przez niego płyną prąd około 1,5 A, nic dziwnego że aż tak grzała się wtyczka. Gniazdo naprawione, może dziś poskładam laptopa i zobaczę czy zadziała :) póki co nie będzie zabezpieczenia, na dniach zrobię prądowe i napięciowe...