Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modem radiowy do samodzielnego montażu

07 Wrz 2004 19:36 1943 15
  • Poziom 11  
    Witam
    Kiedyś w którymś z EDW widziałem reklamę pewnego kitu AVT. Był to modem radiowy o skromnym zasięgu. Niestety nie ma opisu w dziale układy do komputera, a bardzo chciałbym zbudować coś takiego. A może znacie jakies inne schematy modemów radiowych o niewielkim zasięgu? Najlepiej jakby miał zasięg do 50M w budynku (czyli niby 200m metrów w terenie otwartym - takie parametry miał nadajnik fm z zestawu do samodzielnego montażu firmy Jabel. Jego moc była w sam raz - ze stosunkowo niewielką anteną sygnał pokonywał nawet dwa piętra z niezłą jakością dźwięku). A może są gotowe moduły radiowe, które wymagąją niewielkiej liczby elementów do komunikacji z portem rs232?
    Nie zależy mi na dużym transferze - telnet wystarczy.
    Przepraszam, jeżeli coś pokręciłem, ale jestem początkującym, chciałbym zbudować takie coś w celach edukacyjno - praktycznych.

Pozdrawiam

P.S.
    Mam nadzieję, że dałem posta do odpowiedniego działu?
  • Poziom 26  
    polecam zmiane celu na karte wlan sztuka ok 120 pln
    predkosc 11 mbit zasieg 300 m (otw. teren)
  • Spec od komputerów
    gader - czytales temat? Slowa kluczowe to: "Nie zależy mi na dużym transferze", "w celach edukacyjno - praktycznych."
  • Poziom 13  
    Platon napisał:
    gader - czytales temat? Slowa kluczowe to: "Nie zależy mi na dużym transferze", "w celach edukacyjno - praktycznych."

Myślę, że nie warto się w to bawić. A w celach edukacyjnych można sobie przeczytać specyfikację standardu Wi-Fi.
  • Spec od komputerów
    ja bym sie pobawil. myslalem kiedys o takim "ircu" z kolega. wlasnie w celach edukacyjnych.
  • Poziom 11  
    WLAN odpada. Zabawa jest droga, mój laptop ma 16 bitowe złącze pcmia i w ogóle zabawa mało ciekawa (no chyba że bym jeździłpo osiedlach i szukał dziur w sieciach lokalnych :P). Stanowczo jednak upierałbym się przy takim prościutkim modemie. Tak sobie myślałem, skoro w kablu com typu bull modem chyba transmisja idzie na dwóch żyłach bodajże, to nie można by tego jakoś radiowo zrealizować? Niestety z elektroniki to ja jestem cienki bolek (nawet do technikum elektr. nie chodzę, tylko do lo) i bym raczej musiał ze schematu gotowca lutować :P Choć kto wie, może są jakieś proste i tanie moduły nadawczo odbiorcze z dobrą dokumentacją.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    rasz napisał:

Nie o to mi chodziło :) Walory edykacyjne żadne, a i mój laptop raczej tego nie obsłuży. Nawet windowsa na nim nie mam, tylko dos + monkey linux. Ew. moge windę 95 wrzucić, ale jakoś ten blutooth to jakoś mi nie pasuje.
    Btw, dla mnie tanie rozwiązanie to task ze 30, 40 zł na jeden "modem" :D
  • Poziom 13  
    Mad_Lamer napisał:
    WLAN odpada. Zabawa jest droga, mój laptop ma 16 bitowe złącze pcmia

To akurat w niczym nie przeszkadza. Jest wiele dobrych kart wi-fi 16-bitowych. Zabawa wcale nie jest droga - taka karta kosztuje ok. 150 zł, a używana taniej. Jeśli byś robił taki modem, to za części byś więcej zapłacił.

Mad_Lamer napisał:
    Choć kto wie, może są jakieś proste i tanie moduły nadawczo odbiorcze z dobrą dokumentacją.

Nie ma czegoś takiego.

Taki modem wymaga dokładnego zestrojenia, bez obszernej wiedzy z dziedziny elektroniki i sprzętu pomiarowego efektów raczej żadnych nie uzyskasz.
  • Poziom 11  
    paszczak napisał:

To akurat w niczym nie przeszkadza. Jest wiele dobrych kart wi-fi 16-bitowych.

Ale nie w tym rzecz. Cena... zresztą mój laptop nawet sprawnego akumulatora nie ma, więc wifi w takim sprzęcie to chybiony pomysł :D

paszczak napisał:

Mad_Lamer napisał:
    Choć kto wie, może są jakieś proste i tanie moduły nadawczo odbiorcze z dobrą dokumentacją.

Nie ma czegoś takiego.

Taki modem wymaga dokładnego zestrojenia, bez obszernej wiedzy z dziedziny elektroniki i sprzętu pomiarowego efektów raczej żadnych nie uzyskasz.

Hmm, no jakoś udało mi się zmontować nadajnik na "200m" firmy Jabol, a o nic bardziej skomplikowanego mi nie chodziło. Btw. takie moduły są, nawet w jakimś edw parę miesięcy temu to opisywano (był schemat prostego pagera), ale mam zbyt duży bałagan, żeby znaleźć tą gazetę :D Swoją drogą jednak warto by było jej poszukać, bo strasznie jestem ciekaw ile taki moduł (a właściwie to wyglądał jak scalak w smd) kosztuje.
  • Poziom 13  
    Mad_Lamer napisał:
    rasz napisał:

Nie o to mi chodziło :) Walory edykacyjne żadne, a i mój laptop raczej tego nie obsłuży. Nawet windowsa na nim nie mam, tylko dos + monkey linux. Ew. moge windę 95 wrzucić, ale jakoś ten blutooth to jakoś mi nie pasuje.
    Btw, dla mnie tanie rozwiązanie to task ze 30, 40 zł na jeden "modem" :D

Zapomnij. Za tyle nie zbudujesz modemu.
  • Poziom 11  
    No cóż... chyba na upartego mógłbym, miałby parametry takie jakbym chciał, ale nie był by ani piękny ani poręczny. W dziale schematy dla grzybów jest schemat modemu , który steruje trxem. Jest tylko jeden scalak, więc raczej nie jest jakimś kosztownym wynalazkiem. Do tego jeszcze na bazarze kupuję za 20zł zestaw dwóch walkie talkie na pasmo CB, podłączam do serownika i jazda :) Niestety wymiary tych urządzeń są duże względem parametrów... No i do tego ta cholerna superreakcja, które łapie wszystkie okoliczne CB :> Ale jakbym dołozył jeszcze z 10-20zł to mógłbym kupić te nieco nowsze krótkofalówki (action mena, czy coś :D), które już CB nie łapią (chyba troszkę inna częstotliwość). Niestety tego typu radyjka sa jeszcze słabsze niż bazarowe i muszą się widzieć żeby dobrze było słychać... Ale jak widzisz da się :D W każdym razie thx za info.
  • Spec od komputerów
    PAnowie - nie piszcie ze sie nie oplaca, czy nie warto itp. Nie o to chodzi, zwlaszcza ze ma to byc w celach edukacyjnych. Po co jest forum, jezeli odpowiedz zawsze brzmi "kup w sklepie nowe".

Tu masz fajne uklady do RS'a, moze niekonieczne takie jakie chcesz, ale podobne:
    http://grzesiek21.republika.pl/komputer.htm
    Tylko podczepic pod TX jakis nadajnik FM 2W z EP.
    nie wiem czy sie da, ale moze ktos w temacie sie wypowie.
  • Poziom 13  
    Platon napisał:
    PAnowie - nie piszcie ze się nie oplaca, czy nie warto itp. Nie o to chodzi, zwlaszcza ze ma to byc w celach edukacyjnych. Po co jest forum, jezeli odpowiedz zawsze brzmi "kup w sklepie nowe".

Tu masz fajne uklady do RS'a, moze niekonieczne takie jakie chcesz, ale podobne:
    http://grzesiek21.republika.pl/komputer.htm
    Tylko podczepic pod TX jakis nadajnik FM 2W z EP.
    nie wiem czy się da, ale moze ktos w temacie się wypowie.

Że nie warto - to jedno. Drugie - taki "nadajnik" podłączony do komputera będzie nieźle "siać".
  • Poziom 21  
    Mad_Lamer czegos nie kumam, dalem ci link do gammy do gotowego modulu transceivera ktory sie podpina pod RSa, a ty dalej wybrzydzasz .. te moduly sa wlasnie po okolo 40-60zl