Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica/agregat 6,5kVA 400V i 4kVA 230V, pytania

skyrafal 04 Sie 2010 03:50 2841 4
  • #1 04 Sie 2010 03:50
    skyrafal
    Poziom 13  

Witam
    kupiłem używany agregat z włoską prądnicą jak w tytule. na naklejce prądnicy jest takie info o połączeniu uzwojeń prądnicy :

gwiazda 3x400V 3f i 1f 230V 2kVA
    trójkąt 3x230V 3f i 1f 230V 4kVA

na skrzynce jest też miejsce na przełącznik którego brakuje 230V/400V

tabliczka znamionowa mówi tak 6,5kVA 400V 4kVA 230V no i są podane prądy i cos fi

2 pytania

1. dlaczego połączenie uzwojeń prądnicy w trójkąt daje na jednej fazie 2x większą moc ?

2. czy uzwojenia prądnicy łączy się tak samo jak silnik - chodzi o płytkę mocującą wyprowadzenia
    czyli albo blaszki równolegle po 2 zaciski (trójkąt) albo 3 zaciski ze sobą (gwiazda)

w tej chwili nie ma przełącznika trójkąt/gwiazda czyli 230/400 i ktoś zrobił na sztywno w gwiazdę.
    mnie zależy na dużej mocy jednofazowej, żeby mogła pracowac spawarka 230V.

0 4
  • #2 05 Sie 2010 15:54
    radoslaw-tomczyk
    Poziom 9  

Prawdopodobnie (nie na pewno) Jest to agregat z wyjściem dwóch rodzajów napięć. Przy napięciu 230V ma moc 4kVA a przy 400V 6,5kVA. Jeśli jest to spawarka Inwertorowa do max 200A, to agregat spokojnie sobie poradzi. ja mam agregat 2 kVA i taką właśnie spawarkę i hula.

0
  • #3 05 Sie 2010 17:23
    skyrafal
    Poziom 13  

Założyłem na ryzyko przełącznik trójkąt-gwiazda na uzwojenia prądnicy. rzeczywiście tak jak pisze na naklejce podczas pracy "gwiazda" daje 400V międzyfazowe i przy "trójkącie" 230V. podczas pracy w trójkąt do wyjścia 230V podłączyłem spawarkę transformatorową - bez problemu spawa elektrodą 3,25 przy nastawionym prądzie ok. 180A czyli max jaki daje spawarka. jest taki ruski "kombajn" spawarka/prostownik/rozruch z elektronicznym sterowaniem prądem spawania i ładowania, a więc dosyć dużej sprawności, bo nie ma regulacji rdzeniem.

nie wiem tylko skąd bierze się 2x większa moc podczas pracy "trójkąt"

możesz mi Kolego napisac jaki masz ten agregat i jaką spawarkę ? też zastanawiam się nad inwertorową, bo ma anty-stick, stabilizację łuku i takie tam fajne i użyteczne bajery. jest przy tym mała i lekka oraz bez porównania większej sprawności, a więc nie musi miec monstrualnego agregatu.
    może mi polecisz jakąś dobrą spawarkę tak do 200A ??

jeszcze taka sprawa dotycząca prądu spawania - patrz - piszesz, że agregat 2kW "obrabia" spawarkę 200A. zakładając napięcie spawania ok. 20V to przy 200A masz moc łuku rzędu 4kW i więcej.
    inwertorowe mają jakieś 70-80% sprawności do daje ok. 5kW pobierane ze źródła prądu.
    tak to wygląda od strony fizyczno/elektrycznej.

0
  • #4 07 Sie 2010 19:23
    radoslaw-tomczyk
    Poziom 9  

Mam spawarkę TIG/MMA 200A 230V. Bardzo dobrze się sprawuje, choć pod agregatem nie wykorzystywałem jej pełnej mocy, gdyż nie miałem takiej potrzeby. Max. pobór mocy to 2,7 kW. Elektrodą 3,25 przy nastawionym prądzie ok. 180A tą spawarką to wypala się dziury w blasze gr 10mm. Do spawania taką elektrodą wystarcza spokojnie prąd ok 130A. Przy 180-200A to elektroda 5,00mm. "Czwórką" spawałem ceowniki 12-20cm przy 160A. Chyba sam dostrzegasz różnicę. Agregat mam Wojskowy 230V, 2kW made in ZSRR. Wiadomo "gniotsja nie łamiotsja". Poczytaj sobie trochę o silnikach jednofazowych i trójfazowych, to dowiesz się skąd większa moc agregatu.

0
  • #5 07 Sie 2010 19:37
    skyrafal
    Poziom 13  

już wiem jaki masz agregat - AB-2 taki z rozrusznikiem elektrycznym i silnikiem 2 cylindrowym. Tyle, że ten agregat można przeciążyc i to sporo, wiec momentami daje ze 3kW.

możesz mi napisac jakie jest orientacyjne zużycie paliwa tego agregatu ?

0