Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamek elektroniczny na kartę czipową

04 Sie 2010 08:11 2853 1
  • Poziom 11  
    Witam

Prezentowanym układem jest zamek elektroniczny. Jest to ulepszona wersja tego na filmie http://www.youtube.com/watch?v=2tJEaPRxIno (znajdzie się na nim kilka błędów, wiem o tym)

Cel tego tematu:
    Chcę zaprezentować ów układ, aby zobaczyć dzięki Wam, czy nie można tu przypadkiem czegoś jeszcze ulepszyć.

Schemat ideowy:
    Zamek elektroniczny na kartę czipową

Opis układu:
    1). Stabilizator napięcia - Stabilizuje napięcie dla mikrokontrolera attiny26.
    2). Zamek elektroniczny na kartę - Wkładając kartę telefoniczną z czipem do bazy i przyciskając jeden z mikrołączników - programujemy numer zapisany w pamięci czipa do pamięci uC attiny26. Zaprogramowane numery otwierają zamek, czyli ustawiają stan wysoki na pinie nr. 9. Więcej tutaj.
    3). Przekaźnik czasowy - Jest on uruchamiany do działania dzięki jednemu z transoptorów, o układzie tym więcej tutaj.
    4). Przekaźnik impulsowy - Każde zwarcie wyprowadzeń kondensatora powoduje zmianę stanu pinu 3, czyli tym samym cewki przekaźnika mono stabilnego. Zmiana tych stanów jest inicjowana przez jeden z dwóch transoptorów.
    5). Układ wykonawczy - Tutaj mamy połączenie, które przy każdym z dwóch stanów przekaźnika powoduje albo zamykanie, albo otwieranie się zamka.

Przykład:
    Wkładając kartę telefoniczną, której numer jest zapisany w pamięci uC attiny26 zapala się zielona dioda i zostaje wyzwolony stan wysoki na pinie numer 9.
    Wówczas w dwóch transoptorach diody oświetlają tranzystory, gdzie jeden z nich zwiera wyprowadzenia kondensatora C1, a drugi wyprowadzenie TRIG (pin 2) timera 555 zwiera z masą. Uruchamiając te dwa przekaźniki - czasowy i impulsowy - z jednej strony jest zmieniana polaryzacja siłownika, a z drugiej strony zasila się go przez krótki czas sygnałem, mającym umożliwić mu zamknięcie / otwarcie zasuwy / rygla.

Podziękowania:
    Dziękuje za wszelkie uwagi.

(STOP NWO)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Moim (skromnym) zdaniem :
    1. Transoptory separujące PC817 - połączenie równoległe jest niefortunne - w wypadku elementów o skrajnie różnych parametrach (np. z innej serii) będzie nierównomierny rozpływ prądu pomiędzy nie. O wiele łatwiej i bezpieczniej jest połączyć je szeregowo (i można będzie prąd sterujący zmniejszyć), a jeśli chcesz w 100 procentach ustrzec się awarii, zastosuj szeregowe połączenie rezystora i diody sterującej LED transoptora, i dopiero takie dwa układy połącz równolegle do portu mikrokontrolera (myślę że wyjaśniłem dokładnie, nie chce mi się rysować). Prąd sterujący nimi też możesz trochę zmniejszyć, nawet najgorsze egzemplarze tego transoptora mają CTR>=50%, przy tych wartościach pozostałych elementów możesz spokojnie sterować je prądem 10-15 mA i tak jeszcze będziesz miał zapas projektowy.
    2. Rozważ możliwość sterowania za pomocą kart/breloków RFID : na dłuższą metę jest to rozwiązanie lepsze i bezawaryjne (wszelkie czytniki stykowe będą się zużywać, chyba że masz dobry czytnik, wyszabrowany - przepraszam, odzyskany - ze złomowanego aparatu telefonicznego, a nie te chińskie "wycinanki" sprzedawane po 0.50 PLN w hurcie). Wiem, że zużyte karty telefoniczne są za darmo, ale breloki RFID też można kupić już za 3 zł, a gotowy układ odczytujący z wyjściem RS232 za jakieś 35 zł (poszukaj na "wiodącym" portalu aukcyjnym).

To tyle moich subiektywnych uwag, reszta będzie zależeć od dokładności wykonania i jakości programu mikrokontrolera (pamiętaj o eliminacji drgań styków klawiszy itp.).