Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NTT HOME 900AX L630 - diagnoza uszkodzenia zestawu komp.

04 Aug 2010 10:09 1523 6
  • Level 16  
    Witam, dostałem od Wujka zestaw komputerowy NTT HOME 900AX L630, który rzekomo resetował się. Nie sprawdzając nic, otworzyłem obudowę (takiego skupiska kurzu jeszcze nigdy nie widziałem) i zabrałem się za sprzątanie. Rozkręciłem go co do śrubeczki (łącznie z zasilaczem) i złożyłem do "kupy".
    Uruchomiłem go, sformatowałem dysk, zainstalowałem system. Chodził bez zarzutu dwa dni. Wczoraj późnym wieczorem grałem sobie, aż nagle na monitorze stanął obraz, tak jakbym wcisnął Pause. Pomyślałem: zawiesił się, ale po 10 minutach oczekiwania postanowiłem wyłączyć go awaryjnie. Po tym zabiegu, po włączeniu komputera chodził ok. 3-4 sekund i wyłączał się (monitor nie zaskakiwał). Dodam iż wentylator procesora przez ten okres pracował na bardzo wysokich obrotach a że było późno już postanowiłem zabrać się za niego dzisiaj. Przegląd rozpocząłem od odłączania czego się da. Po półgodzinnym przeglądzie w akcji została tylko p. główna, procesor oraz zasilacz. Żadnych błędów dźwiękowych czy nawet sygnalizacji o braku karty graficznej lub pamięci RAM. Tylko, że w takiej konfiguracji komputer już się nie resetował, reszta bez zmian, wentylator max. obroty.

Jeśli ktoś ma pomysł co może być nie tak proszę o pomoc, ja osobiście podejrzewam p. główną (nie posiada przepaleń czy wybrzuszonych kondensatorów.

Pełna specyfikacja komputera:
    Zestaw: NTT HOME 900AX L630
    ZKH-900ALX-H02
    Zasilacz - MODECOM FEEL-350ATX
    P.główna - ASUS P5VDC-TVM SE/S
    Procesor - CORE DUO 2 1.86 GHZ E6300
    K.graficzna - GeForce 7100GS
    RAM - SIS MODULE DDR2 512MB-533
    Dysk - Samsung SP2504C

Pozdrawiam.
    Pisklak
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 12  
    Moim zdaniem, jeżeli wypiąłeś wszystko, nawet kości RAMu i nie "pika" no to albo masz zepsuty buzzer, albo coś jest z płytą główną.

A możesz spróbować jakoś wejść do biosu?
  • Level 15  
    Sprawdź kondensatory na płycie głównej. W Zestawach komputerowych (takich jak ten ntt) często montują płyty główne "padaki" i po kilku latach zaczynają puchnąć kondensatory. Sprawdził bym jeszcze ramy i zasilacz (bardzo podobny problem miałem przy uszkodzonym zasilaczu cooler master).
  • Level 16  
    Witam ponownie.
    Co do pytań kolegów:
    Płyta sprawdzana na innym zasilaczu, efekt tak sam. Buzzer działa a przynajmniej działał wczoraj przed wyżej opisanym uszkodzeniem. Bios resetowany także nie dawał efektów, wejść do niego także się nie da.

Raczej na 100% obwiniałbym p.główną, tylko teraz jak znaleźć przyczynę skoro żaden kondensator nie wybrzuszony.

Ile może kosztować płyta pod ten procesor? Byle obsługiwała DDR2 i posiadała PCI-e.

Mimo wszystko proszę pamiętać, że jeśli ktoś ma pomysł na naprawę w/w płyty proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
  • Level 16  
    Witam ponownie i przepraszam z góry za double post.

Coś mnie natchnęło żeby zajrzeć pod procesor i co się okazało? Leżał w slocie sobie miedziana żyłka kabla (zielonego pojęcia nie mam jak się tam znalazła, widocznie jakoś wentylator wciągnął) do tego wygięte dwie nóżki w slocie, już poprawiłem, może nie jakoś super profesjonalnie ale na moje oko powinno być ok.
    Niestety po podłączeniu wszystkiego nadal nie działa.
    Przynajmniej teraz wiem, że winny jest procesor lub p.główna.
    Tylko teraz jak sprawdzić to bez odpowiednich podzespołów?

Proszę o pomoc.
  • Level 14  
    Te płyty lubią wzionąć ducha. O ile piny w slocie nie są powyginane to obstawiał bym niestety płytę. Głowy oczywiście nie dam sobie uciąć, ale znam te asusy. Kondensatory są tam polimerowe więc to raczej nie one.
  • Level 16  
    Dokładnie dwa piny są wygięte i to w taki sposób, że są wykręcone +/- o 180stopni miejsca łączenia z procesorem. Szykuję się do kupienia nowej p.głównej bo chyba nie opłacalna będzie naprawa tej, tylko teraz jestem ciekawy czy procesor działa. Da się to jakoś sprawdzić?