Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Polar Ekonomik 389 - cieknie woda

songwriter 04 Sie 2010 13:04 4445 7
  • #1 04 Sie 2010 13:04
    songwriter
    Poziom 9  

Woda cieknie zarówno przy włączonej pralce jak i wyłączonej.

Wystarczy wlać wodę otworami gdzie się dozuje proszek (przy wyłączonej pralce) i woda po jakimś czasie zaczyna kapać gdzieś z przodu pralki pod spodem (niestety nie udało mi się zlokalizować przecieku).

Po odchyleniu pralki do tyłu (w celu zajrzenia pod spód) kapanie jakby zmniejsza się.

Chcę nadmienić że kołnierz był wymieniany kilka lat temu (był dziurawy) obecnie jest w dobrym stanie jedynie troszkę pomarszczony.

Gumowa rura z harmonijką znajdująca się na dole bębna raczej nie przecieka (była kilka lat temu wymieniana bo sparciała wówczas też lała się woda ale pod koniec prania) Zaobserwowałem że po odchyleniu pralki do tyłu z krawędzi bębna pod kołnierzem zlatywały na tą rurę krople wody. Tak jak gdyby bęben był nieszczelny a może kołnierz? Tyle że woda w pralce nie sięgała do kołnierza (wlane zostało ok 5 litrów)

W filtrze znajdowało się sporo kamienia ale oczyszczenie nie pomogło. Uszczelka filtra jest stara ale nie wygląda na pękniętą czy uszkodzoną.

Gdzie może znajdować się przeciek? Warto to naprawiać? Dodam że poza tym pralka jest całkowicie sprawna i w dobrym stanie.

Jak nie opłaca się naprawa kupię zapewne starszy model electrolux bez LCD ale najpierw chciałbym się upewnić bo może za grosze można naprawić tego Polara.

Z góry dziękuję za pomoc.

0 7
  • #2 04 Sie 2010 13:26
    andk1eltd
    Poziom 35  

Cytat:
    Zaobserwowałem że po odchyleniu pralki do tyłu z krawędzi bębna pod kołnierzem zlatywały na nią krople wody. Tak jak gdyby bęben był nieszczelny a może kołnierz?

Jeśli widać skąd to w czym problem? Jeśli kołnierz - to wiadomo, jeśli dziurawy bęben to raczej nie bawiłbym się w naprawy. A gdyby okazało się że to fałszywy alarm to może być jeszcze pompka do wymiany. Jeżeli było sporo kamienia to wytarł się wałek i rozszczelniła się.

0
  • #3 04 Sie 2010 13:53
    songwriter
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź. Tyle że ja nie wiem skąd te krople kapiące z krawędzi bębna. Dziury nie zlokalizowałem. A wałek to dla mnie czarna magia.

A co do kołnierza to wydaje mi się, że było za mało wody by miał on coś z tym wspólnego choć pewności nie mam.

A kamień był w filtrze który się czyści.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Sie 2010 14:03
    andk1eltd
    Poziom 35  

Jeśli kamień był w filtrze to jest na każdej części, która ma kontakt z tą wodą.
    Popatrz jeszcze na obudowę filtra, może są jakieś pęknięcia na plastiku.

0
  • #5 04 Sie 2010 16:27
    elektryku5
    Poziom 37  

Wyłącz pralkę od sieci i dotknij pompkę wodną , sprawdź czy nie jest mokra , jeżeli jest to musisz zainwestować 45zł na nową lub 3,5zł na uszczelniacz. (jest również możliwość że woda będzie cieknąć na pompę)
    Możesz też przesuwać ręką po zbiorniku , może to on jest dziurawy.

1
  • #6 04 Sie 2010 16:40
    songwriter
    Poziom 9  

A czy ta pompa może przeciekać nawet gdy pralka jest wyłączona i woda znajduje się w bębnie? Woda przy wyłączonej pralce wpływa samoczynnie grawitacyjnie do bębna. Gdzie się znajduje ta pompa? Zbiornik wydaje się cały ale nie mam możliwości obejrzenia go w całości, musiałbym chyba wszystko rozkręcić.

Pralka wygląda tak jak tutaj na zdjęciach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polar_PS_663_Bio

0
  • #7 04 Sie 2010 17:55
    andk1eltd
    Poziom 35  

Przewróć pralkę i zobacz od spodu. Jest w pobliżu filtra. Jeżeli woda jest w bębnie to zalany jest filtr, pompa (wirnik), rura odpływowa do poziomu wody w bębnie. Z tych rzeczy może cieknąć. Nie ma znaczenia czy pracuje czy nie. Pompa wypompowuje wszystko ale odpływ jest wysoko i po zatrzymaniu się pompy reszta wody z rury odpływowej wraca do filtra i pompy. Dlatego po zakończonym praniu aby odkręcić filtr trzeba wężykiem spuścić tę resztę wody.

0
  • #8 04 Sie 2010 19:22
    songwriter
    Poziom 9  

Ogólnie pompa i wąż gumowy (ten który wcześniej nazwałem rurą) u dołu bębna były suche. Z dolnej krawędzi zbiornika (tam gdzie jest opaska aluminiowa (widoczna na zdjęciu)) jest do tej pory wilgotno (tam właśnie kropelkami sączyła się woda po odchyleniu pralki do tyłu) i padała na wąż gumowy. Na opasce widoczny jest kamień więc woda musiała się tam sączyć już wcześniej

niestety woda mocniej kapie gdy pralka jest w pionie a wówczas niewiele widać ale wystarczy podstawić rękę pod spód z przodu pralki i czuć spadające krople.

A tu są fotki pompy i krawędzi zbiornika

0