Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka cena jest za położenie 1m koryta kablowego 10cm 40cm

04 Sie 2010 18:56 25460 4
  • Poziom 19  
    Witam kolegów.
    dostałem propozycję położenia około 200metrów koryt kablowych lecz nie mam zielonego pojęcia jak to wycenić.
    Dokładnie chodzi mi o to jaką cenę powiedzieć zleceniodawcy za przyczepienie do ściany jednego metra koryta.
    Mam położyć około 140metrów koryta o szerokości 10cm i około 60 metrów koryta szerokości 40cm.

Ile elektryk bierze pieniędzy za samą robociznę za położenie jednego metra takiego koryta ? Bo materiały już są dostarczone poprzez zleceniodawcę.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 42  
    Witam!

Aby wycenć to rzetelnie należy posłużyć sie katalogami. Tam masz wszystko podane.
    Gdy dodasz do tego stawkę r-g, narzuty i ceny materiałów będziesz miał czarno na białym koszty o które pytasz.
    Jednak to co podasz inwestorowi to inna sprawa. To się nazywa elastyczność.
    Jednak by być elastycznym należy znać podstwy wyceny.
    Inaczej to manufaktura, czyli albo zaniżanie lub zawyżanie kosztów.
    Może któryś z kolegów mających dostep do Normy lub innych programów kosztorysowych znajdzie chwilkę czasu i ci pomoże.
  • Poziom 19  
    Witam kolego dziękuję za odzew.
    Mi chodzi o to jaka cena podać za "robociznę" bez materiałów - materiały już są.
    Pozdrawiam.
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Dobrze jest posłużyć się katalogami nakładów rzeczowych WACETOB.
    Według katalogu KNR 5-08 tab. 0114 -
    nakłady na 100 m korytek :
    - rg = 37,70 dla podłoża z gipsu, gazobetonu
    - rg = 44,20 dla podłoża z cegły
    - rg = 46,70 dla podłoża z betonu
    Powyższe obejmują wykonanie ślepych otworów, osadzenie kołków rozporowych, wiercenie otworów w listwach, umocowanie listew za pomocą wkrętów, zamocowanie pozostałych elementów łącznych i pokryw.
    Uwaga - w przypadku montażu listew o szerokości podstawy do 20 mm do nakłądów robocizny należy zastosować współczynnik 0,8

Podsumowując sprawę korytek - oznacza to, w/w nakłady nie obejmują układania przewodów w listwach, do których jest osobna tablica 0212.
    Tutaj katalog rozróżnia układanie przewodów o łącznym przekroju żył, i tak :
    - do 7,5 mm2 = 4,06 rg na 100 m przewodów
    - do 12,5 mm2 = 4,57 rg j.w.
    - do 30,0 mm2 = 5,55 rg j.w.

Teraz wystarczy podstawić stawkę rg, pozostałe pozycje kosztorysowe ( Kp, Z )
    i mamy wyliczony cennik.
    Można również posłużyć się programem kosztorysowym, unikając liczenia "na piechotę".

PS. Cały czas pisałem o korytkach PCV.
  • Poziom 19  
    Witam.
    Dziękuje bardzo za pomoc.
    A może masz kolego wycenę koryt metalowych bo takowe będę właśnie zakładał.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.