Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przewodu ziemnego z domu do zabudowań

04 Sie 2010 20:05 11030 31
 • Poziom 11  
  Witam wszystkich serdecznie!

  Chciałbym zrobić instalacje w stodole, tylko muszę doprowadzić prąd z mieszkania. Odległość od domu do stodoły wynosi 35m. Znalazłem na allegro przewód ziemny 5*1,5mm. Czy taki przewód wystarczy, aby działała spawarka transformatorowa, silnik elektryczny oraz różne szlifierki, wiertarki oraz oświetlenie w 3 pomieszczeniach.
  Bardzo bym prosił o radę.
 • OptexOptex
 • Poziom 19  
  Chłopie 1,5 to na pewno za mało !!!!!!!!!!!!
  A jaka moc jest poszczególnych urządzeń Jakim bezpiecznikiem/wyłącznikiem będzie przewód zabezpieczony ??
  Ja bym proponował przewód 5x4mm2 albo nawet 5x6mm2 ale to zależy co bedzie tam podłączone.Pozdrawiam
 • OptexOptex
 • Poziom 11  
  W mieszkanie mam bezpiecznik c20, z którego wyprowadzę (jeśli nie za mały) właśnie ten przewód
 • Poziom 19  
  Przy zabezpieczeniu 20 A można dać 5x4mm 2 oczywiście Cu. Spadek napięcia przy pełnym obciążeniu wyniesie około 2% wiece da rade. Tylko zastanów się dobrze bo jeżeli okaże się ze te 20 A to za mało wiedz będzie problem. Najlepiej zobacz na urządzeniach jaka maja moc i zsumuj to wszystko i będzie jasno. pozdrawiam ŁP

  Moderowany przez Akrzy74:

  O tym czy faktycznie można dać zabezpieczenie 20A decyduje wiele czynników i wcale nie jest oczywiste, że przewód 5x4 spełni wszystkie warunki!

 • Poziom 11  
  Aha, spytam się jeszcze czy za tym bezpiecznikiem już w stodole będę mógł założyć tablice rozdzielczą z następnymi bezpiecznikami, w celu możliwości wyłączenia niektórych pomieszczeń w razie potrzeby. Dodam, że byłyby to po drodze już trzecie bezpieczniki. Pierwsze mają zaraz za licznikiem c25, drugie c20, a następne bym właśnie założył w tej nowej tablicy. I tu pytanie do was jakie najlepiej założyć?
 • Moderator Energetycy
  Witam.

  Kolego miki1624, dalej nie wiemy, jakie odbiorniki (szczególnie spawarka transformatorowa, silnik elektryczny oraz różne szlifierki, wiertarki) będą używane w stodole.
  Kolega lukaszpol26 sugeruje, by zsumować moc urządzeń odbiorczych.
  Rada dobra, lecz jak mniemam, i tak nie bedą pracowały jednocześnie, co nie zmienia wymogu właściwego doboru przekroju kabla zasilającego.
  Zresztą jest Kolega ograniczony zabezpieczeniami o wielkości 20 A.
  Montaż tablicy bezpiecznikowej w stodole wskazany, łącznie z zabezpieczeniem termicznym dla silnika.
 • Poziom 11  
  Posiadam spawarkę transformatorową o maksymalnym prądzie spawania 280A, silnik 1fazowy zamontowany na stale do cerkulatki i chyba tyle z takich większych sprawnych urządzeń. Reszta z odbiorników to zwykły sprzęt (szlifierka, wiertarka, itp.). Proszę napiszcie mi jaki może być najcieńszy przewód, aby się nie grzał bardzo. Spawam nie dużo, po 20 minut tygodniowo. Silnik też rzadko chodzi i nigdy razem ze spawarką
 • Poziom 42  
  Pamiętaj że to bezpiecznikiem zabezpieczasz przewód a nie odwrotnie... Przy odległości 35 metrów to minimum 5x4, masz pewność że nie spadnie napięcie. Spawarka 280A - zakładając 60V na wyjściu, na pełnej mocy pobierze ponad 40 A więc Twoje zabezpieczenia nie wyrobią. Daj przewód jak napisałem i zabezpiecz kilka niepowtarzalnych obwodów c16.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  miki1624 napisał:
  Cytat:
  Chciałbym zrobić instalacje w stodole, tylko muszę doprowadzić prąd z mieszkania

  To nie doprowadzaj z mieszkania- tylko od tablicy z zabezpieczeniami.
  Cytat:
  Znalazłem na allegro przewód ziemny 5*1,5mm. Czy taki przewód wystarczy, aby działała spawarka transformatorowa, silnik elektryczny oraz różne szlifierki, wiertarki oraz oświetlenie w 3 pomieszczeniach.

  Dziwne jest to, że nie znasz podstawowych zasad doboru przewodów/ kabli a zabierasz się samodzielnie za wykonanie instalacji w stodole w której występuje duże zagrożenie pożarowe, oraz w warsztacie. Czy Wiesz coś o takich instalacjach?
  O ile instalacja na to zezwala (TN-S) zastosuj kabel 5x6, (lub 4x10 a moc umowna zawsze może się zmienić - kabel pozostanie na "lata"), następnie należy wykonać nową TG w miejscu odpowiednim dla takiego urządzenia nie zapominając o odpowiednim osprzęcie w takim "obiekcie" jak stodoła, czy warsztat.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  1,5mm2 to się nadaje do podłączenia lampek w ogrodzie, a też nie wszystkich. Nie ma informacji na temat mocy pobieranej przez wszystkie zainstalowane urządzenia, oraz sieci zasilającej.

  Jeśli jest "po staremu" [TN-C lub TT] to kabel 4x, a bez względu na rodzaj sieci obowiązkowo osobne uziemienie szyny PE, bo nie ma sensu ciągać 5 żyły na 35m, przy takiej odległości efektywniejsze będzie oddzielne uziemienie szyny PE.
 • Specjalista elektryk
  To może aluminiowy YAKY 5x16? Albo 5x25? Cena praktycznie ta sama dla odpowiednio YKY 5x4 czy YKY 5x6 a obciążenia można w przyszłości podłączyć nieporównywalnie większe. Wiadomo, co tam się w tej stodole w przyszłości będzie robić? Jak stodoła, to pewnie jakieś gospodarstwo (choć niekoniecznie), a używa się w nim czasem silników 11 kW i większych.

  Ja bym jednak proponował 5xX bo jak w przyszłości w domu zostanie zmodernizowana instalacja to będzie problem. A raz podzielonego PEN ponownie się już nie łączy. No chyba, że podłączyć ten kabel jeszcze przed punktem rozdziału, ale 1. tak się raczej nie robi, 2. jak mu w przyszłości miejscowy ZE walnie punkt podziału w złączu to już całkiem kiszka.
  Także koniecznie kabel 5-żyłowy.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Czekamy w takim razie na odpowiedź autora, bo dalej nie wiadomo jaka sieć zasilająca, jaka moc zainstalowana, a sporo od tego zależy przy dalszych "rozważaniach".
 • Poziom 11  
  Na podwórku mam 2 mieszkania, jedno starsze, a drugie niedawno wybudowane. Do nowego domu mam prąd podłączony ze starego, kablem 4*2,5mm. I właśnie z nowego mieszkania chce wyprowadzić przewód do tej stodoły. W mieszkaniu mam dużą zamrażarke, lodówke, trzy telewizory, komputer oraz różne takie małe pierdoły. Na tym kablu ze starego mieszkania do nowego nigdy nie wybiło mi bezpieczników, a dodam że do nowego domu podłączałem silnik 5,5 kw, który nigdy mi nie wybił bepieczników. Czy na kabel do stodoły nie wystarczy mi przewód 4*2,5mm. Spawarka w stodole ma moc wejściową 16,3kVA o prądzie do 280A, silnik elektryczny 1 fazowy o mocy 1,1 kw i rózne sprzęty mniejsze
 • Poziom 19  
  OOO matko !!
  To lepiej daj ze starego domu odrazy do tej stodoły bo te 4x2.5 nie wytrzyma zbyt dużego obciążenia. Jeżeli zastosujesz przewód 4x2,5 trzeba się liczyć się ze spadkami napięcia. Moja rada wezwij elektryka bo nikt ci chyba już nie może poradzić. Pozdrawiam ŁP
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Chcesz narazić na pożar tylko siebie, czy mieszkasz z rodziną?

  Pierwszy raz słyszę, żeby mieszkanie / dom było nawet tymczasowo podłączone na przewodzie lub kablu 4x2,5, a wiele rzeźb już widziałem. Nie przepraszam, już raz mi się zdarzyło... Pomijam już fakt, że kolega nie pisze nic o rodzaju sieci, tylko na siłę forsuje swoje rozwiązanie...

  Jedynym możliwym rozwiązaniem jest zasilić tą stodołę zza licznika... Więcej nic się nie da napisać, bo dalej nie znam rodzaju sieci, która determinuje resztę połączeń...

  Pozdrawiam.
  Miwhoo.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  miki1624 napisał:
  Cytat:
  Na podwórku mam 2 mieszkania, jedno starsze, a drugie niedawno wybudowane.

  Ciekawi mnie kto wykonywał instalację w nowym budynku i kto wykonywał przyłącze kablem 4x2.5 mm² od tego nowego- do starego domu?
  Cytat:
  Czy na kabel do stodoły nie wystarczy mi przewód 4*2,5mm

  Nie! Instalacje nowe lub modernizowane muszą być wykonywane zgodnie z aktualnymi przepisami- jeśli kabel 4x, to minimum 4x10mm² Cu w zasilaniu 3-fazowym.
 • Specjalista elektryk
  16,3 kVa przy założeniu, że spawarka pracuje na 2 fazach daje prąd około 40A. A przewód 2.5 mm2 jest na to trzykrotnie za mały. Wychodzi 6-10 mm2 lub 16 aluminium.

  Nie 4x!!
 • Poziom 11  
  Gdybym miał podłączyć z licznika od razu do stodoły to musiał bym kupić 100m kabla ziemnego. I powiedz mi o co chodzi z tym rodzajem sieci?

  Dodano po 22 [sekundy]:

  Gdybym miał podłączyć z licznika od razu do stodoły to musiał bym kupić 100m kabla ziemnego. I napiszcie mi o co chodzi z tym rodzajem sieci?
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Rodzaj sieci masz w umowie, TN-C lub TT.
  Od tego zależy, jak dalej potoczy się sprawa, bez tego nie da rady ruszyć z miejsca.

  Jeśli 100m, to kup 16mm Al, zabezpiecz w domu za licznikiem rozłącznikiem bezpiecznikowym na wkładki D02, a w stodole zrób rozdzielnicę... Wkładki topikowe zabezpieczą kabel na odcinku licznik -> stodoła, a dalej będzie rozdzielnica miejscowa, w której trzeba zainstalować odpowiednie zabezpieczenia.

  Nie upieraj się przy swoim, bo źle się skończy.
 • Poziom 11  
  Dodam, że ja to elektrykiem nie jestem. Podłączyć bym sobie podłączył sam wszystko bo trochę się znam na tym, tylko najgorsze z tym doborem przewodu. No dobra to kupie przewód 5*4mm. A mogę go puścić z nowego mieszkania, a nie ciągnąć te 100m z starego?
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Jaki sens jest podłączać w nowym, skoro to nowe jest na 2,5mm2?

  Szczerze mówiąc, to wypadałoby wymienić WLZ ze starego do nowego domu, wtedy możesz sobie stodołę podłączyć do nowego...

  Jak z tym układem sieci? :)
 • Poziom 11  
  No tak, sensu niema. Tylko za ten przewód zapłacę 1000zł, a nie 300zł
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  100m YAKY4x16 to wydatek rzędu 468PLN + transport, w takiej cenie sprzedaje alledrogo, tylko nie wiadomo, czy taki kabel można u Ciebie zastosować.
 • Poziom 23  
  No niestety, bezpieczeństwo i pewność kosztuje...
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  miki1624 napisał:
  Cytat:
  Dodam, że ja to elektrykiem nie jestem. Podłączyć bym sobie podłączył sam wszystko bo trochę się znam na tym, tylko najgorsze z tym doborem przewodu. No dobra to kupie przewód 5*4mm

  Cytat:
  Tylko za ten przewód zapłacę 1000zł, a nie 300zł

  Jak sądzę sam ułożyłeś i podłączyłeś zasilanie do nowego domu kablem (a może przewodem) 4x 2.5mm² i byłeś z siebie bardzo zadowolony, że wszystko działa- taki super bohater. Jeśli nie Ty to inny domorosły elektryk. Teraz gdy okazuje się, że musisz wydać troszkę więcej pieniędzy na kabel- jesteś wielce zdziwiony, że nie możesz zastosować najtańszego kabla dostępnego na Allegro, a Twoje tendencje do wyciągania pochopnych wniosków są nie tylko śmieszne, ale wręcz głupie! Nie szukaj więc poparcia swojego durnego pomysłu- bo zwyczajnie się na tym nie znasz a inni mają tylko niezły ubaw. Skorzystaj więc z naszych rad lub zatrudnij elektryka który wykona Ci to wszystko zgodnie z zasadami i przepisami, a na koniec wykona stosowne pomiary.

  Cytat:
  No dobra to kupie przewód 5*4mm. A mogę go puścić z nowego mieszkania, a nie ciągnąć te 100m z starego?

  Jak miał to być dowcip i naigrywanie się z kolegów forumowiczów, to niech kolega dalej pisze (tylko zmieni dział). Będzie niezły ubaw…

  :|
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  Witam.Podłącze się do tematu z małym pytankiem :D
  Czy jeśli mam do ułożenia w ziemi kabel o długości 100m to czy jest jakiś określę to współczynnik procentowy który należy doliczyć do długości kabla by uzyskać zapas długości podczas układania. Kabel powinien być układany swobodnie i nie być naciągany co powinno zabezpieczyć go przed powstaniem naprężenia podczas zasypywania i wieloletniej eksploatacji.
 • Moderator Energetycy
  Witam.

  Kable należy układać w rowie/ziemi linią falistą, z zapasem 1%-3% długości wykopu, wystarczajacym do skompensowania możliwych przesunięć gruntu.
  Pomocne wiadomości w PN-76/E-05125 [335] oraz N SEP-E-004
 • Poziom 11  
  Ten kabel, który mam podłączony do nowego domu był przedtem doprowadzony do takiej małej ścianki specjalnej, gdzie było przykręcone gniazdo siłowe do silnika elektrycznego oraz gniazdko na kosiarkę i takie tam.
  Jak wybudowaliśmy nowy dom, elektryk zabrał ten kabel z podwórka i podłączył do nowego domu.Jak się pytałem elektryka z zakładu energetycznego, bo akurat wymieniał mi licznik na nowy, to mówił że przeniesienie licznika ze starego mieszkania do nowego i podłączenie sieci ze słupa do nowego mieszkania będzie mnie kosztować 3000zł. Więc na razie jest tak jak jest, i w najbliższym czasie chyba nie będę tego zmieniać.
  Więc mówicie, że niema sposobu podłączyć tego kabla z nowego domu.

  Chyba czeka mnie niezła inwestycja. A tej instalacji nie będę robił sam, kable jakie i gdzie rozprowadzimy z elektrykiem, a założyć tą tablice z bezpiecznikami to nie trzeba być elektrykiem by ją podłączyć, aby wiedzieć jakie zabezpieczenia i który bezpiecznik na jaki obwód. Lampy też sam sobie założę, czy te gniazda siłowe.