Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa i podłączenie kabla 4-żyłowego telofonicznego?

keraj27 05 Lut 2013 13:36 27344 36
 • #31
  mirybi
  Poziom 2  
  Zmieniłem kabel i połączenia kabli i efekty przerosły moje oczekiwania. Od puszki do gniazda, do którego podłączony jest modem pociągnąłem kabel 7x2 o którym mówiłem wcześniej, puściłem w nim sygnał na dwóch parach: dopływ i powrót przez filtr założony przy gniazdku modemu, z racji na ograniczoną liczbę etonów połączyłem nimi tylko dopływ do modemu, resztę (dopływ do dwóch telefonów) połączyłem równolegle, zalutowałem i zaizolowałem koszulkami termicznymi.
  Efekt taki, że prędkość z dotychczasowych 4,5 Mb/s wzrosła do niecałych 7 Mb/s i jak do tej pory modem nie stracił synchronizacji, gdzie wcześniej zdarzało się to nawet kilka razy na godzinę. Wcześniej wszystko było połączone równolegle w puszce, natomiast filtry zainstalowane były przy telefonach.
 • Osprzęt kablowy
 • #32
  irekr
  Moderator
  Inaczej mówiąc wykonałeś prawidłową instalację.....

  Pogratulować sukcesu i niech się INNI uczą....
  :)
  i
 • Osprzęt kablowy
 • #33
  n.b.g.zeus
  Poziom 8  
  Witam.

  Podepnę się do tematu z małym zapytaniem...

  Mianowicie planuję w najbliższych dniach wymianę instalacji telefonicznej w domu z uwagi na jej wiek i obecny stan (wiele miejsc łączenia, rozgałęzień), z tego co wyczytałem na forum również kabel obecnie położony niezbyt nadaje się do zastosowania w sieciach ADSL (płaski dwużyłowy)


  Ńową instalację planuję położyć przy użyciu kabla YTKSY 2x2x0,5.

  Wymyśliłem trzy koncepcje wykonania, jednak nie wiem na którą się zdecydować. Liczę więc że jakaś mądra głowa z forum doradzi mi która będzie najwłaściwsza.


  Pomysł pierwszy:

  Budowa i podłączenie kabla 4-żyłowego telofonicznego?

  Moim zdaniem najprostsze. (ale czy najwłaściwsze?)
  Wybieram niebieską parę, łączę przy użyciu etonek z przewodami wchodzacymi do budynku na strychu, puszczam kabel kolejno na piętro, tam gniazdko/splitter i z niego osobno do routera i na dół pod telefon (z mikrofiltrem po drodze oczywiście).


  Pomysł drugi:

  Budowa i podłączenie kabla 4-żyłowego telofonicznego?

  Najbardziej mi się podoba.
  Wykorzystuję obie pary, z czego niebieską przeznaczam do routera, pomarańczową do telefonu.
  Łącze za pomocą etonek tak jak na rysunku. Kabel schodzi na dół, para niebieska nigdzie po drodze nie przerywana/nie łączona wchodzi do routera. Pomarańczowa zaś wprowadzona do gniazdka, a z niego mikrofiltr i nowy przewód na dół do telefonu.


  Oraz trzeci i ostatni:

  Budowa i podłączenie kabla 4-żyłowego telofonicznego?

  Najbardziej zawiła, jednak pomysł wywodzi się z wyczytanych na forum opinii że mikrofiltr powinien znajdować się zaraz za routerem. (jeśli źle to zrozumiałem to bądźcie łaskawi :))

  Początek jak w opcji pierwszej. Używam niebieskiej pary. kabel leci prosto do splittera wpiętego bezpośrednio w router. Następnie ze splittera (wykorzystuję pomarańczową parę) mikrofiltr i sygnał wraca tym samym kablem do przedpokoju. Tam gniazdko podłączone do tej pomarańczowej pary i dalej na dół do telefonu.


  Dodam że we wszystkich 3 przypadkach od miejsca gdzie planuję założyć gniazdko do routera jest jakieś 7-8 metrow czego na rysunkach zapewne nie widać..

  Który pomysł wydaję się Wam najodpowiedniejszy? Proszę o pomoc bo sam mam już mętlik w głowie:)

  Dodam że cała operacja ma na celu maksymalne przyspieszenie internetu z neostrady (w opcji 1-10Mb jak na razie leci mi marne 1...). Jeżeli istnieje choć cień szansy na poprawę po wymianie instalacji to gotów jestem się tego podjąć. Jeżeli nie zmieni to nic to satysfakcja że wszystko jest "po Bożemu" i tak będzie wystarczającą nagrodą...
 • #34
  andk1eltd
  Poziom 35  
  Cała idea zawiera się w trzecim rozwiązaniu - i często tak się robi w przypadku, kiedy od routera do odgałęzienia na telefon jest np. kilkanaście metrów przewodu i nie da się bez dużego nakładu pracy założyć tam filtra. Jeżeli w instalacji nie ma odgałęzień to rozwiązanie pierwsze jest jak najbardziej prawidłowe. Filtr powinien znajdować się w miejscu odgałęzienia.
 • #35
  n.b.g.zeus
  Poziom 8  
  Dzięki za odpowiedź. Czyli nie zawracać sobie głowy pozostałymi i skupić się na trzecim sposobie?
  A jaka jeśli mogę wiedzieć zasadnicza róznica jest między 1-szym a 3-cim? Duże straty będę miał jak jednak pójdę na łatwiznę i wykonam zgodnie ze schematem nr. 1?
 • #36
  andk1eltd
  Poziom 35  
  Jeżeli wykonujesz od nowa[b][/b]instalację z jednym gniazdkiem to wersja pierwsza jest poprawna i najprostsza. Trzecią wesję stosuje się w istniejących, rozgałęzionych wielogniazdkowych instalacjach gdzie router jest podłączony gdzieśtam a klient chce mieć telefon we wszystkich gniazdkach. Wtedy z przyłącza doprowadza się parę bezpośrednio pod router, na routerze splitter i po filtrze do reszty instalacji.
 • #37
  n.b.g.zeus
  Poziom 8  
  Dokładnie tak. Zamierzam stworzyć sieć na nowo, z jednym routerem, oraz 1 telefonem. Większej ilości aparatów nie ma w planach, i raczej nigdy nie będzie. Więc skoro w moim przypadku wybór między 1 a 3 nie ma znaczenia dla poprawnego dzialania internetu przymierzam się do wersji nr. 1.

  Dzięki za pomoc.

  Pozdrawiam