Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Listwa zasilająca pod kolumny akywne?

maniek_lubon 04 Aug 2010 22:10 2639 8
 • #1
  maniek_lubon
  Level 9  
  Witam. Zakupilem kolumny LDM PDP-612A i teraz zastanawiam sie czy mozna je jakos zabezpieczyc przed przepieciami listwą filtrującą np. lestara, nie chodzi mi o jakies chinskie tandety tylko profesjonalna listwe z filtrem i bezpiecznikiem. Czy kolumna taka dostanie wystarczajaca ilosc prądu przez takie listwy?
 • #2
  MR-Sound
  Level 25  
  Tak.
  Zawsze można sprawdzić multimetrem co i jak.
 • #3
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Tak dostanie odpowiednią ilość prądu.
  Listwa zasilająca ma schemat mniejwięcej:
  Listwa zasilająca pod kolumny akywne?
  Czyli masz warystory zabezpieczające przed przepięciem w sieci, i kondensator filtrujący wyższe częstotliwości. Czasami jeszcze stosuje się dławik na wejściu. Czyli niewielkim kosztem możesz sobie sam zrobić taką listwę ze zwykłego przedłużacza.
 • #4
  Granat :)
  Level 34  
  Ja kupiłem listwę podobno polskiej produkcji za około 50zł. Wygląda solidnie, gruby przewód zasilający. Przed listwą jest jeszcze zasilacz ups line-interactive, też ma jakieś filtry. Jednak wzmacniacz T.amp E400 jest chyba zbyt czuły, albo ma jakaś wadę. Przy podłączaniu/odłączaniu urządzeń transformatorowych bez soft-startu (np. par36), w głośnikach słychać spore puknięcie. Jego głośność zależy od momentu przebiegu fazy w gniazdku, w którym włączany jest dany sprzęt. Dodam jeszcze, że sprzęt transformatorowy jest włączany w niezależne gniazdko przed filtrami, ale na tej samej fazie.
 • #5
  krzysiuc
  Level 25  
  Kolego Granat to normalny odgłos przy wł/wył reflektorów wpiętych w tę samą fazę co nagłośnienie. Odgłos ten powstaje w wyniku przejścia "łuku" pomiędzy stykami wyłącznika. Nie ma na to złotego środka, jedynie to wpinać światło w oddzielną fazę. Wracając do tematu... Jeśli kolega nie buduje sam rozdzielni tylko wpina się w istniejącą już instalację energetyczną to raczej organizator będzie odpowiadał za wszelkie uszkodzenia sprzętu wynikłe z przyczyn prądowych, a nie kolega. Kolejna sprawa jeśli listwa taka będzie wykonana w jakiś zły tandetny sposób nie wykluczone, że urządzenia nagłośnieniowe będą mieć jakieś przydźwięki.
 • #6
  Granat :)
  Level 34  
  Tak, ja to rozumiem. Chodziło mi jednak o ten konkretny wzmacniacz. Np. w T.amp E800 pyknięcie jest znacznie cichsze, a w cyfrowych końcówkach w ogóle nie występuje. Tak samo nie występuje również w domowym sprzęcie Denona. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że T.ampy z serii E są bardzo wyczulone :P
 • #7
  Hefajstos
  Level 35  
  Quote:
  Tak.
  Zawsze można sprawdzić multimetrem co i jak.

  Co chcesz sprawdzać multimetrem?

  Listwy było bardzo modne na początku lat '90, kiedy pojawiły się w naszych domach komputery, oczywiście bardzo drogie, "delikatne" i "zachodnie". Teraz mówi się, że dobra listwa chroni nie tyle komputer przed przepięciami, co resztę instalacji przed komputerem (z powodu zasilaczy impulsowych jest coraz więcej zakłoceń w sieci - pojawiają się nowe problemy). Kolumna aktywna, to zwykły wzmacniacz i tyle. Jak chcesz w coś inwestować, to zrób sobie solidne, gumowe kable z końcówką IEC ("wtyczka komputerowa" na końcu, kabel 3x1mm² H07, grubszy nie wejdzie).


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #8
  Farad1985
  Level 21  
  Nie rozumiem na czym w ogóle polegają te dywagacje. Odpowiedź jest krótka na Estradzie nie stosuje tego typu wynalazków. Jeżeli kolumna jest profesjonalnie wykonana to już w układzie wejściowym ma warystor zabezpieczający przed przepięciem. I jeszcze mam pytanie co miał na myśli kolega adambyw rysując swój schemat i podpisując oznaczenie kondensatora napisem warystor?