Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa opcja, nagradzanie pomagających

gulson 12 Wrz 2004 17:52 18958 95
    ACULA
    Poziom 34  
    Freddy napisał:

2. Bensensowny post - post który nic nie wnosi, typu :
    "tak jak mówił mój poprzednik, ja też ..." albo
    "ja też" - odjęcie 2 punktów

Ad. 2. Na wielu zachodnich forach, posty typu "me too" sa karane odjęciem punktów

Uważam, że zwłaszcza propozycja 2. zniechęciła by "myśliwych" do polowań na darmowe punkty

Punkt 13 regulaminu oraz pozostałe. Pisanie postów nic nie wnoszących.
    Kara->ostrzeżenie->odjęcie punktów.

Zostaje kwestia niezadowolonych popieraczy ;)

PS Zaraz pojawi się następny temat o narzekaniach na stosowanie regulaminu i wyrzucanie takich postów do kosza.
    MCbx
    Poziom 28  
    "tak jak mówił mój poprzednik..."

A posty "tak, jak mówił mój poprzednik, tylko na mojej konfiguracji, to się rozumie [prcesor], [RAM], [dysk]"?? Według mnie posty te są przydatne, ponieważ może wyjść np. wada komponentu lub błędna konfiguracja. Całe szczęście, posty takie są dość rzadko usuwane.
    TONI_2003
    Moderator
    ... zgadza się
    Po za tym pozostaje kwestia typu że ktoś oczekuje pomocy ale jest typem niedowiarka i " dopiero zbiorowy gwałt na nim" w stylu jak wyżej lub podobnym skłania tego kogoś do uczynienia tych może nie do końca go przekonujących go pociągnięć ( no bo skoro udzielający pomocy się mniej więcej zgadzają w danym przypadku ) to najbardziej nie przekonany niedowiarek zostanie przekonany do poczynienia pewnych kroków . Tylko nie piszcie że nie można kogoś uszczęśliwiać na siłę . Pozdrawiam
    janto
    Poziom 23  
    Jako skromny ciułacz punktów, oczywiście popieram pomysł ale strasznie cierpię, kiedy mam pobrać coś za kilka(naście) punktów (np. pliki po ileś tam Mb). Przecież schematy da się upchnąć do kilkuset kb. Myślę,że to jest najgorszy sposób nabijania punktów. Pzdr.
    DWAserwis
    Poziom 29  
    Większość schematów z elektrody, co mają po naście kilobitów to nawet na papier toaletowy się nie przyda, porządny schemat czy serwisówka, ma naście Mb i z takim narzędziem się najlepiej i niezawodnie pracuje -- w pełni czytelne i dużo ważnych informacji tam jest --- no cóż, ale do tego potrzeba doświadczenia i umiejętności, i co najważniejsze to trochę podstawowych przyrządów pomiarowych i umiejętności ich obsługi

"tak jak mówił mój poprzednik..." --- niestety nieraz trzeba tak pisać albo nawet potwierdzić lub wyśmiać jakieś posty emotikonami - dużo niedowiarków ma mocno opóźniony zapłon , albo mota się ze swoimi myślami , bo jacyś kretyni (sorki) wcześniej napisali bzdury, a późniejszy post naprowadzający na właściwe tory nie dociera do potrzebującego.
    niestety przez niewiedze i niedoświadczenie moderatorów wiele tematów jest skopane bo powyrzucali te potwierdzenia i pozostawili bzdury.

A punkty za podziękę to idealne rozwiązanie ---- ale nie będzie się podobało nabijaczom , nieukom , i tym co tylko się przechwalają, a wiedzy mniej niż zero, wreszcie jest motywacja do jakiejś rzetelności, a nie pisania i przepisywania bzdur

Prawdę powiedziawszy to za podziękę to dawane powinno być 10pt
    za założenie tematu 0pt
    za post 1pt
    a wartość pobieranych plików pomnożyć przez x 10 - i zlikwidować te bezsensowne ułamki
    Założyciel tematu nie powinien dostawać punktów za kolejne posty, w swoim temacie, chyba, że zamknie temat opisując, co wykonał i podziękuje za pomoc

PS.:
    Jakiś moderator pofatygował się i podkreślił na czerwono moje błędy ortograficzne -- DZIĘKUJĘ - ale i tak Word był lepszy, bo znalazł o 5 więcej, ważniejsze by było, aby moderatorzy zajęli się błędami merytorycznymi niż ortograficznymi, – choć w swoich postach niestety tego nie zauważają.

:oops:
    daniel.sz
    Poziom 21  
    Panowie przeczytałem w/w wypowiedzi mam gościa który mi pomógł jakiś miesiąc temu cofam się do tego postu wciskam przycisk pomógł i nic się niedzieje.Prubuje już od trzech dni i klapa co robię żle?

Zapytanie nieaktualne jestem nieżle zamotany wciskałem przycisk pomógł na samej guże :oops:

PS przepraszam za błędy jestem dysortografem
    kosmita
    VIP Zasłużony dla elektroda
    janto napisał:
    Jako skromny ciułacz punktów, oczywiście popieram pomysł ale strasznie cierpię, kiedy mam pobrać coś za kilka(naście) punktów (np. pliki po ileś tam Mb). Przecież schematy da się upchnąć do kilkuset kb. Myślę,że to jest najgorszy sposób nabijania punktów. Pzdr.

niektórych schemató sie nie da spakować (np w PDFach)... ludziom takim jak ty (nie mającym punktów lub początkującym) pomagam przekazując punkty i udzielając rad jeśli mają jakieś problemy.. no i ponawiam pytanie do gulsona czy będą dostępne rankingi o których mówił w którymś z wcześniejszych swoich postów??
    mkos1
    Poziom 29  
    janto napisał:
    Jako skromny ciułacz punktów, oczywiście popieram pomysł ale strasznie cierpię, kiedy mam pobrać coś za kilka(naście) punktów (np. pliki po ileś tam Mb).......

Ja nie widzę w tym większego problemu - już nie raz zwracano się do mnie z prośbą o wysłanie na priv jakiegoś pliku bo ...nie ma dana osoba wystarczającej ilości punktów aby daną rzecz ściągnąć.
    Nigdy nie robiłem z tego problemów więc jeśli masz taki problem to ... poproś poprzez PW daną osobę a napewno chyba Ci nie odmówi.

Pozdrawiam !
    candle
    Spec od monitorów
    a tak zasadniczo to ktos mi wyjasni po co te punkty?
    do sciagania? a czego?
    dwa: twoj pomysl to byla skala od 1 do 5 (od bzdura do warte zapamietania) tak jak na ruskich forach, a to co to niby jest? poprawianie samopoczucia?? :lol:
    a dajcie wy sobie spokoj
    kosmita
    candle napisał:
    a tak zasadniczo to ktos mi wyjasni po co te punkty?
    do sciagania? a czego?

nie do ściągania a do jego ograniczenia.. zwróć uwage że jak nie masz punktów to nie ściągasz. Chodzi o to żeby ograniczyć ruch na łączach do niezbędnego minimum, aby zapewnić sprawne pisanie postów (po to jest w końcu forum)... no przynajmniej tak mi sie wydaje
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Aby zredukować ruch na łączach nie trzeba podpierać się punktami. Tutaj punkty są towarem wymiennym na materiały dostępne na elektrodzie, a nie czynnikiem zmiejszającym ruch. Pomyśl co by było gdyby ludzie z dużą ilością punktów - jak np. ja i Ty - uparli się na ściaganie danych z elektrody. Odpowiedź jest jedna - blokada elektrody. To może mieć sens w połączeniu z innymi restrykcjami, ale nie jako samodzielne ogniwo redukcji ruchu. Zresztą tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic176245.html
    padły propozycje jak ograniczyć ruch na łączach elektrody.
    ACULA
    Poziom 34  
    Nie zrozumiałeś.
    Jak ktoś ma 1000 punktów to można powiedzieć że jest dojrzałym użytkownikiem, bo jeszcze nie wyleciał ;)
    Punkty są praktycznie dla ludzi z <10 punktów. Wpadłby taki alegrowicz z 0 punktów a potem mógłbyś kupić 50GB schematów ;)
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Zrozumiałem bardzo dobrze. Ale tu już zbaczamy z temtu :) .
    IrekKo
    Poziom 32  
    Hmmm, dostałem maila z podziękowaniem, ale nie zauważyłem żeby pojawił sie jakiś napis pod moimi danymi :roll:
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Nie przejmuj się ja też mam jeden taki przypadek i się tym nie przejmuję. Bo niby czym? Czy ten dopisek pod spodem jest naprawdę tak istotny?
    kosmita
    Martwi mnie jedna rzecz, otóż do tej pory było tak że "tępiło" się zakładanie kilka razy tematu dotyczącego tego samego. Teraz Ci którzy chcą nabić sobie licznik będą unikać powiedzenia użytkownikowi żeby szukał i ewentualnie raportował, będzie odpowiadał ehhh.. a po wpisaniu jakiegoś słowa lub sekwencji słów żeby przeszukać elektrode, wyszukiwarka znajdzie nie setki a tysiące wyników... mam tylko nadzieje że w większości będą prawdziwe odpowiedzi a nie rozmowy o du.... Maryni
    md
    Poziom 39  
    Jestem tu od niedawna, ale zdążyłem się zorientować, że podstawowym celem niektórych forumowiczów jest walka o punkty i o rangę - nikt nie lubi, jak się go określa mianem "raczkujący".
    Wysuwam więc wnioski następujące:
    1). Punkty potrzebne są do ściągania plików i nic poza tym
    2). Rangi w bezpośredni sposób zależą od ilości punktów.
    Aby uniknąć niepotrzebnej walki za wszelką cenę o punkty i rangi, wystarczy spowodować, by zarówno ilość punktów jak i ranga forumowicza była widoczna tylko w jego profilu, a nie obok jego postów. Osoba zainteresowana w statystykach konkretnego forumowicza zajrzy do danych w jego profilu.
    Pozostawienie informacji "pomógł osobom" pozwoli się łatwo zorientować w skuteczności danego forumowicza i będzie mobilizowało wszystkich do pisania konkretów. W ten sposób nowicjusze na forum nie będą deprymowani rangą raczkującego i nie będą nabijać bezsensownych postów, by zmienić ten stan rzeczy, a postarają się zaistnieć udzielając dobrych porad. Nie można przecież wykluczyć, że raczkującym zostanie nazwany fachowiec z wieloletnim stażem, a kompletny laik nabije tysiące punktów i zyska miano specjalisty pisząc np: "no właśnie" lub "ja tak samo" itp.
    Masster
    Poziom 32  
    Co do punktu pierwszego to już tak jest, punkty służą tylko i wyłącznie do pobierania co większych załączników i wyróżniania postów.
    A z punktm drugim mógłbym polemizować. Dlaczego ranga ma zależeć od ilości punktów? Jak dla mnie to bez sensu. Takie ustawianie doprowadziło by do sytuacji w której rangi użytkowników zmieniałyby się po każdym pobranym pliku i nie oznaczałyby nic konkretnego, stałyby się jeszcze bardziej bezużyteczne niż są teraz.
    Nie jesteśmy tu dla rang, stopni czy czegokolwiek ale, przynajmniej ja, z chęci pomocy innym. A "pomógł mi" to jakiś wyznacznik wiedzy użytkownika.
    Osobiście jestem przeciwny wprowadzeniu kolejnego rankingu w którym na dodatek stawia się ludzi będących x czasu na elektrodzie na równi z tymi o zerowym dorobku. Czuję się sprowadzony do parteru bo jako użytkownik o sporym dorobku postów (staram się nie pisać głupot ani nie powielać napisanych wcześniej informacji) i na stan dzisiejszy z 1 pomocą wychodzę na kogoś kto napisał kilkaset wiadomości z czego jedną wartościową.
    md
    Poziom 39  
    Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś. Właśnie to mi się nie podoba, że wystarczy napisać tysiąc durnych postów by mieć rangę specjalisty lub pisać niewiele, ale z sensem i mieć rangę początkującego - czysta paranoja.
    Uważam, że nie powinno się nadawać rang, a jeżeli już, to nie powinny one być widoczne obok postów, bo powodują tylko dezorientację i nie mają one nic wspólnego z faktycznym stanem wiedzy piszącego. Jak ktoś lubi być tytułowany, to niech ma tytuł super ekstra specjalista 10-tego poziomu, ale tytuł ten niech będzie widoczny dopiero w profilu forumowicza. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany, to będzie zaglądał do profilu i podziwiał rangi userów.
    To właśnie wyścig po punkty powoduje pisanie idiotyzmów i przeciążanie już i tak ledwo dyszących serwerów Elektrody.
    Masster
    Poziom 32  
    Rzeczywiście źle Cię zrozumiałem. Co do rangi specjalista to zgadzam się w 100% specjalistą może być zarówno z 1 jak i 1000 postów (z tym, że ileś tych postów musi napiać bo po na tej podstawie wystawia się rangę specjalisty). Nie powinno się dawać takiego tytułu tylko za ilość napisanych wiadomości. W sumie to w rangach tylko to mi nieodpowiada a można to zmienić przez prostą zmianę nazwy odpowiedniej rangi. A miano specjalisty od xxx powinno być przyznawane ręcznie przez moderatorów na podstawie zawartości merytorycznej postów użytkownika. (To akurat jest już wprowadzone i nieliczne grono użytkowników ma taki tytuł)
    yego666
    Specjalista PLD
    Mysle, ze kazdy ma po troche racji w kwestii rang, ale pragne zauwazyc, ze jesli jest sie na forum to nie po to by brylowac w swietle reflektorow i blasku uwielbienia "maluczkich". Tutaj szukamy wiedzy i sie nia dzielimy.
    Milo jesli ktos podziekuje za pomoc, ale nic sie nie stanie jesli tego nie zrobi. Lista "Pomogl Mi" to fajny pomysl, ale nalezy ja traktowac wylacznie jako zabawe ( na razie nic mi nie wiadomo by planowano extra nagrody za wysokie miejsca ).
    Nieszczegolnie obchodzi mnie czy ktos madry, od kogo czegos sie nauczylem ma 1000000 czy tylko 2 punkty, i nie chcialbym by moja wiedze oceniano tylko poprzez pryzmat zdobytych punktow.
    Wdeptujemy tu w odwieczny dylemat : Jakosc czy Ilosc?
    Jestem na forum od niecalego roku i dorobilem sie okolo 200 postow, ale konia z zedem temu kto mi powie Czy to duzo czy nie ?

I jeszcze na koniec drobny pomysl racjonalizatorski :) . Licznik typu " Zaszkodzil Mi" bylby bardzo przydatny we wstepnej selekcji postow, ktore warto czytac.
    kosmita
    Masster napisał:
    Rzeczywiście źle Cię zrozumiałem. Co do rangi specjalista to zgadzam się w 100% specjalistą może być zarówno z 1 jak i 1000 postów (z tym, że ileś tych postów musi napiać bo po na tej podstawie wystawia się rangę specjalisty).

Moja ranga specjalisty została przyznana ręcznie.. a co do durnych postów to w dziale drukarki, kopiarki pilnujemy żeby ich nie było.. z tym że żeby nie było poszkodowanych w tym dziale w porozumieniu z modami zrobiłem temat FAQ.. skończyły sie wtedy durne i powtażające sie tematy (zobacz jaki jest liucznik odwiedzin gdyby co 10 miał chęć zadać pytanie jakie już było i jest w FAQ to ok 200 zbędnych tematów już zostało uniknięte) . Jak się jednak jakiś taka perełka trafi to od razu albo o de mnie raport dostaje albo od jeszcze kilku osób i temat trafia lotem koszącym często do kosza albo do działu dla początkujących.. może zamiast nażekać że ktoś klepie 20 raz na ten sam temat na, który po przeszukaniu forum prace magisterską można by napisać, to raportujcie podawajcie linki do odpowiedzi itd...
    md
    Poziom 39  
    yego666 napisał:

I jeszcze na koniec drobny pomysl racjonalizatorski :) . Licznik typu " Zaszkodzil Mi" bylby bardzo przydatny we wstepnej selekcji postow, ktore warto czytac.

Były by to bardzo nieobiektywne oceny. Gotów się jestem założyć, że pisząc w dziale "Komputery, Oprogramowanie" posty: "Zrób format C:" można się dorobić setek punktów "pomógł". Zauważcie, ilu forumowiczów wierzy w moc odrodzenia systemu po formacie. Inaczej jest, kiedy odpowiedzią jest np post "aktualizuj bios płyty". Taki post zarobiłby wiele minusów z banalnego powodu - ktoś, kto pyta o proste rzeczy nie rozróżnia pomiędzy biosem dla rev. 1.0, a biosem dla rev 3.0. Skutek flashowania kości biosu dla rev 1 wsadem dla rev 3 jest oczywisty. I jak myślisz, czyja to może być wina, że płyta po flashowaniu nie wstała? - oczywiście tego, który udzielił rady, a nie tego który w wielkim zapale zabrał się za rzecz, która go przerosła.
    Generalnie jestem za odrzuceniem jakiejkolwiek formy klasyfikacji rang użytkowników. Poza tym samo wciśnięcie pomógł nie niesie za sobą informacji kto pomógł i jakim postem. O wiele więcej korzyści dla innych forumowiczów jest z tego, że osoba, której się pomogło poinformuje na forum czymś w rodzaju: "problem rozwiązany. Pomogła aktualizacja sterowników". Taka informacja jest wartościowa dla wszystkich interesujących się tematem - również dla pomagającego. Oczywiście nie ujmuje ona rangi innych odpowiedzi w tym temacie, bo często się zdarza, że takie same objawy są wynikiem całkiem różnych problemów sprzętowych czy programowych i to co pomogło jednej osobie nie musi pomóc w innym przypadku, a analizując udzielane odpowiedzi, można sobie wypracować metodykę postępowania w takiej i wielu podobnych sytuacjach.
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Rozwiązanie z ukryciem wszystkich rang i przeniesienie ich do profilu jest dobrym pomysłem. Nie mniej dobrze by było wiedzieć za co dana osoba została wyróżniona. Wspominałem o tym wcześniej ale nikt nie podjął tematu - czyżby moderatorzy chcieli ukrywać swoje decyzje? Bo to przecież oni weryfikują pomocników. Ja osobiście chciałbym wiedzieć jaka odpowiedź przyczyniła się do rozwiązania problemu.
    End
    Poziom 29  
    Ukrycie rang jest wporzo moim zdaniem i tak powinno się stać.
    Nie mam pojęcia kto do końca wymyslił te "pomógł mi" i teraz jest nowa opcja "zaszkodził mi"...Co to ma być?
    Jak chcę komuś podziekować to zrobię to na PW a jak ktos mi zaszkodzi to już wiem że ten koles jest u mnie spalony,człowiek z natury jest pamiętliwy więc będzie wiedział co i jak.
    Ja jak mam problem to wiem do kogo się zgłaszać konkretnie bo sa tutaj użytkownicy którzy są poprostu fachowcami lub poprostu wyuczonymi elektronikami.
    Najbardziej drażni mnie na stronie głownej forum: "Najbardziej pomocni" co to ma być? Po co to? Zeby zobaczyc kto tutaj jest góra czy jak?
    Dajcie spokój to jest tylko forum.
    Przeciez są moderatorzy? po co? jeśli mogą odejmowac punkty za bezsensowne posty nie to robią.W końcu jest tutaj ich trochę.
    Tylko mi nie zabierajcie bo już nie mam prawie wcale.
    Oddałem koledze...i co pomogłem?...
    Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam.
    Pozdrawiam autora "pomogł mi" :P
    kosmita
    The End napisał:

Najbardziej drażni mnie na stronie głownej forum: "Najbardziej pomocni" co to ma być? Po co to? Zeby zobaczyc kto tutaj jest góra czy jak?
    Dajcie spokój to jest tylko forum.

A powiedzcie mi mi co jest złego w rangach, liczniku postów i podziękowań?? Złą będzie sytuacja, kiedy jakiś niedowartościowany osobnik będzie podpierał sie licznikami w dyskusji żeby swoją wartość na tym forum podnieść, to będzie sytuacja zła, żałosna i godna potępienia. Jak dotąd nie zauważyłem jeszcze kłutni typu: ja mam racje bo mam xxxx postów ty masz yyy wieć siedź cicho, a dopuki ich nie ma to co złego jest w takich rangach i licznikach?? znów chcecie wracać do czasu z przed 89 roku kiedy to wszystkich na siłę wyrównywano??
    End
    Poziom 29  
    Wydaje mi się że tak jak pan ma swoją specjalną range tak i inny dobrzy i rzetelni uzytkownicy powinni z czasem dostać i to by było o.k.
    Moderatorzy mogliby dawać takie rangi bo wiedzą co się dzieje na forum i kto co pisze, bo to odrazu widać.
    Z tym "pomógł mi" to wydaje mi się że jest nie potrzebne bo jak już pisałem można podziękowac na PW co jest nawet jeszcze bardziej szczere niż "pomógł mi" .
    Jak ktoś ma kulture i czuje że ten ktoś mu pomogł to niech mu napisze że tak jest.Wtedy to jest dopiero satysfakcja.( ale to tylko moje nie znaczące nic zdanie).
    W sumie licznik postow niech by sobie został ale rangi jak każdy wie troche są oszukane bo np. ja mam ponad 300 postow i jestem totaony amator a wchodzi taki "fachura" i ma sobie 50 i ranga działa źle.
    A niektórzy ludzie na to patrzą,no w końcu po coś to jest.
    Te rangi powinnają jakoś innaczej dzialać,powinnją je moderatorzy przyznawać .
    Wiem że na elektroda.pl już bardzo duzo zarejestrowanych uzytkowników ale tylko część będzie zasługiwala na specjalne rangi od moderatorów a reszta piszących nie ma sobię range np. "użytkownik elektroda".
    Jesli ktoś poczuje się urażony lub niezaowazony niech zgłosi do moderatora fakt a on stwiedzi czy dac mu ta rangę czy nie...
    W końcu moderatorzy to dobrzy i sprawdzeni ludzie,znający się itp.
    Ja tak to widzę. :)
    End
    Poziom 29  
    A kto mówi że mają sporo czasu?
    Kto mówi że są do sprzątania?
    Chyba tylko pan.
    Cytat:
    Zwracają uwagę na styl postów i poprawność aby niebyło bałaganu z postami i żeby służyły one potem dla potomnych - i wcale nie są to fachowcy czy specialiści od określonych dziedzin (oczywiście jest kilku fachowców w tym gronie, do konsultacji)

Może i nie są specjalistami ale nie każdy może byc moderatorem więc sądze że czymś zasłużyli na taką range...
    Wiem coś o moderowaniu forum bo prawie sam moderuje całe EP.
    Wiem kto pisze sensowne rzeczy a kto poprostu sobie posty bez sensu nabija - bo przecież na forum EP nie ma punktów...no ale są tacy.
    Jak dla mnie nie mija się to z celem.
    Wyraziłem tylko to co czuje i myśle na ten temat.
    Nie mam już nic więcej do powiedzenia...
    Dziękuje wszystkim za wypowiedzi.[/quote]
    przemo.t
    Poziom 27  
    Witam szanownych forumowiczów...
    Zbocze niestety troche z aktualneo tematu, jesli pisze nie w tym dziale to przepraszam...

Mozecie mi wyjaśnic gdzie sie podział u mnie przycisk Pomógł...??
    Widziałem go tylko raz i to w pierwszy dzień kiedy zacząl funkcjonowac (byl jeszcze wtedy po lewej stronie chyba zaraz pod nazwa uzytkownika).
    myslalem ze pomysl sie nie przyjąl i zostal usuniety, az do dzis gdy chcialem go kliknac.... niestety ja go nie widze przy zadnym uzytkowniku.
    Myslalem ze to wina tego ze mam malo pkt ale przeciez jesli nawet to te punkty nie sa darowane z mojego konta??

Spotkaliscie sie juz z takim przypadkiem??
    Pozdrawiam