Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa opcja, nagradzanie pomagających

gulson 07 Sep 2004 22:44 19927 95
Testo
 • Na forum pojawiła się nowa opcja dla osób, które stworzyły nowy temat z pytaniem jest to przycisk Nowa opcja, nagradzanie pomagających. Jeżeli dana osoba pomogła rozwiązać problem to klikamy na ten przycisk, w ten sposób elektroda.pl wyśle podziękowanie w imieniu pytającego oraz przekaże 2 punkty. Punkty zostaną przekazane od elektroda.pl a nie z konta zadającego pytanie. Jednocześnie zostały obniżone punkty za nowy temat i odpowiedź. W ten sposób mamy nadzieję zlikwidować proceder bezsensownych wypowiedzi a wypromować osoby z największą wiedzą. Dodatkowo osoba co udzieliła pomocy z lewej strony przy wiadomościach będzie posiadała pogrubiony licznik udzielonych pomocy.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  gulson
  System Administrator
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  Has specialization in: elektronika, phpbb, mariadb
  gulson wrote 22298 posts with rating 2846, helped 71 times. Been with us since 2001 year.
 • Testo
 • #2
  gader
  Level 26  
  bardzo dobry pomysł popieram!
 • #3
  zodiak318
  Level 34  
  Supersprawa. :)
  Może wreszcie przykróci się trochę proceder :
  - na elektrodzie od 2 tygodni lub miesiąca a "wygenerowanych" kilkaset punktów :evil:
 • #4
  ZAHYR
  Level 32  
  Super :)
  Jedno pytanko: Czy ta opcja działa w toczących się już tematach, czy dopiero nowych :?:
 • #5
  DWAserwis
  Level 29  
  Heh - po ponad dwóch latach częstego marudzenia na ten temat i ponad 800 tysięcy postów musieli napisać userzy i wreszcie doczekałem się 8O
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=25979#25979
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=296506#296506
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=575888#575888
  ......................
  wreszcie porządny przykład od naszych braci zza buga i nietylko :wink:
  ps
  Jednak Donkichot wygrał z wiatrakami
 • #6
  gulson
  System Administrator
  nareście pojawił się system w miarę adekwatny do posiadanej wiedzy i udzielonej pomocy. Będziemy promować w rankingach osoby z jak największą liczbą "Pomógł osobom" a nawet wysyłać podarunki. Można także wrócić do starszych tematów. Rozpoczęła się kampania informacyjna o nowej funkcji. Nie można nikogo zmuszać, jednak to nic nikogo nie kosztuje i powinien być to moralny obowiązek. Osoba odpowiadająca dostanie schludne podziękowania z linkiem do tematu. Wystarczy kliknąć i wszystko.

  Najbardziej zabawne jest to, że moderatorzy oraz administratorzy mają takie samo konto <pomógł> jak inni. Pełna równość. Jeżeli ja nie będę się starał to wyląduje na ostatnim miejscu, będzie na pewno wstyd :oops:
 • #7
  cortez_
  Level 26  
  Super pomysł. Czy informacje wyswietlaja się tylko tym co mają licznik >0? Ci co mają zero to chyba nie mają nic wyświetlone...
 • Testo
 • #8
  Panda02
  Level 32  
  Mam dwa pytania:
  1. Czy ta opcja działa we wszystkich działach elektrody np. "Newsy na stronie" , czy tylko w "technicznych"?
  2. Czy przycisk "pomógł" można użyć w danym temacie jeden raz, czy kilka razy, jeśli uzna się że pomogła nie jedna osoba? Rozumiem, że podjęto równolegle jakieś kroki, aby nie było pola do nadużyć typu; nabijanie kolegom punktów.
  Zauważyłem przy jakimś temacie dwa czerwone wykrzykniki (nie potrafię tego tematu znaleźć). Co one oznaczają? Może coś mi umknęło.
 • #9
  Jon-X
  Level 28  
  Czy stosowne byłoby przejrzenie wszystkich zadanych pytań (założonych tematów) i kliknięcie na w/w przycisk, aby podziękować osobom które pomogły (np. mi) przed wprowadzeniem systemu ?
 • #10
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mam tylko nadziej że nie będzie to nadużywane... a już wymyśliłem jeden sposób.. nie opisze go żeby nie dawać sposobności... to tak jak system punktowy allegro i opinie.. też zdażają sie nadużywający.. tak tylko chce zwrócić uwage na taki problem.. generalnie podoba mi sie pomysł
 • #11
  gulson
  System Administrator
  1. Tylko w technicznych działach
  2. Przycisk powinien być używany w stosunku do osób, co rzeczywiście pomogły. Można używać kilka razy w temacie. Wszystkie <pomógł> będą sprawdzane przez moderatorów
 • #12
  Przemcio
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam
  Tak to super pomysł !!!
  Dla mnie, drobnego "ciułacza" jest to impuls zeby może więcej pytać bo mam
  możliwość w jakiś drobny sposób odwdzięczyć się za pomoc :)

  Pozdrawiam
  Przemo
 • #13
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  gulson wrote:
  nareście pojawił się system w miarę adekwatny do posiadanej wiedzy i udzielonej pomocy. Będziemy promować w rankingach osoby z jak największą liczbą "Pomógł osobom"


  a czy są gdzieś do wglądu te rankingi??
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  mkos1
  Level 29  
  Misiek.Power wrote:
  .... czy jest jakaś możliwość zobaczenia, kto mnie w ten sposób wyróżnił???

  Mnie wyróżniła :) jedna osoba i ....otrzymałem maila, w którym jest opisane od kogo i w jakim temacie.

  A ogólnie pomysł jest jak najbardziej OK !
  Pochwała dla Pomysłodawcy !
 • #16
  Andrzej Maciejewski
  Level 20  
  To dobra opcja ale opis jej działanie nie jest jasny.
  1. pojawiła się nowa opcja dla osób, które stworzyły nowy temat z pytaniem.
  2. Jeżeli dana osoba (rozumiem, że dana osoba to ta o której była mowa ta która zadała pytanie) pomogła rozwiązać problem to klikamy na ten przycisk ( rozumiem, że pomogła sama sobie),
  3. Dodatkowo osoba która udzieliła pomocy ( tego nie rozumiem, bo przecież nie klikam na konkretny post tylko chwalę dobre pytanie, które zaowocowało udaną dyskusją)

  W końcu sobie wszystko ułożyłem. Opis funkcjonowania powinien wyglądać tak:

  Na forum pojawiła się nowa opcja. Osoba, która zadała pytanie techniczne, uzyskuje w "swoim" temacie dodatkowe uprawnienia. Jeżeli otrzymała od kogoś skuteczną pomoc to powinna kliknąć na przycisk "pomógł mi" zaznaczając wartościowy post. Po pozytywnej weryfikacji przez Elektroda.pl autorowi skutecznej porady zostaną przekazane 2 punkty oraz podziękowanie. (Punkty zostaną przekazane od elektroda.pl a nie z konta zadającego pytanie).

  Proponuję też zmienić opis przycisku "pomógł mi" na taki:

  "Pytający premiuje najlepsze odpowiedzi które pomogły rozwiązać problem"
 • #17
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  No to super, rozpoczął się NOWY WYŚCIG, tyle, że z korzyścią dla elektrody i tych którzy szukają pomocy i to bardzo popieram. Jeden za drugim będzie gonił, by szybciej i skuteczniej pomagać słabszym. Znacznie podniesie to rangę i tak wysoko stojącej elektrody (jest to zdanie, tych którym "udało" mi się pomóc).
 • #18
  Connor MacLeod
  Monitors specialist
  Czy jest możliwość zobaczenia za co przyznano danej osobie podziękowania i punkty w temacie pomógł? Ja wiem, że weryfikują to moderatorzy ale też chciałbym wiedzieć czym się ktoś wysławił. Bo zaczynam mieć wątpliwości. Widziałem już nowicjusza (4pkt.) z dorobkiem pomógł a oglądając te 4 posty nie za bardzo wiedziałem czym się zasłużył.
  No i jeszcze jedno. Czy użytkownik, który otrzymał takie wyróżnienie widzi je pod swoją statystyką w lewym oknie tabelki.
 • #19
  ACULA
  Level 34  
  a)każdy widzi
  b)może dla Ciebie to było niczym, ale np dla pytającego o podłączenie diody było wybawieniem.
  Nie ma ideałów. Przechowywanie informacji za bardzo obciąży system. Ręczne weryfikowanie na zasadzie temu skasuję bo uważam że za proste a temu dam dziesięć bo rzeczywiście zabłysnął spowoduje masowe protesty.
  Po drugie i tak pewnie nikomu nie będzie się chciało sprawdzać za co dostał, podobnie jak nie zagląda się do Księgi tylko odpowiada ;)

  Pomoc to pomoc, dla jednych nic, dla drugich życiowy sukces ;)

  PS I tak za kilka tygodni sytuacja się wyklaruje ;)
 • #20
  radek.kaba
  Level 15  
  Myślę,że ewentualnymi nadużyciami nie ma, co się za bardzo przejmować, ponieważ te punkty tak naprawdę nic nie dają, oprócz oczywiście dużej satysfakcji.

  Odpowiedź do postu Pandy02 poniżej:
  W zupełności się z Tobą zgadzam. Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, że nic nie dają – nic nie dają z "komercyjnego" punktu widzenia dla użytkownika.
 • #21
  Panda02
  Level 32  
  Ale wszyscy o nie zabiegają. Zwróć uwagę, że nawet ci którzy do tej pory byli czasami niezbyt uprzejmi, teraz starają się odpowiadać obszernie i wyczerpująco, żeby zasłużyć na pochwałę. Jeśli tak będzie dalej to tylko pogratulować inicjatywy wprowadzenia takiej opcji. To niewątpliwie przyczyni się do poprawy wizerunku i poziomu elektrody, czego wszyscy sobie napewno życzymy.
 • #22
  Pytong
  Level 32  
  A kto kogo zmusi do wciśnięcia tego przycisku. Moim zdaniem to nic nie znaczący bajer.
 • #23
  Panda02
  Level 32  
  Oczywiście, że nikt. To jest właśnie cała idea. Chęć odwdzięczenia się z udzieloną pomoc będzie tym mechanizmem. Oczywiście nie zawsze to zadziała, ale to może spowodować dodatkową zachętę do działania. Czas pokaże jak to będzie funkcjonować i nie należy negować od początku czegoś co jak się wydaje przynosi niezłe rezultaty.
 • #24
  Pytong
  Level 32  
  A mnie to sie nie podoba. Duży czarny napis. Tak jakby traktowano tych którzy POMOGLI ok, a z innymi sie nie liczyli. Tylko czekać jak się co po niektórzy będą panoszyć i pastwic nad innymi, bo oni pomogli, a ty nie.
 • #25
  ACULA
  Level 34  
  Pytong wrote:
  A kto kogo zmusi do wciśnięcia tego przycisku. Moim zdaniem to nic nie znaczący bajer.

  Do użycia przycisku powinna zmusić wdzięczność ;)

  Mnie też nie interesują cyferki, w przeciwieństwie do niektórych, którzy muszą pisać dodatkowe posty na forum, żadające wcisnięcia ;)
  Takie posty będą usuwane. Jak ktoś ma pretensje do pytającego to przez PW ;)

  Jedno jest pewne, będzie wiadomo kto jest pytaczem lub daje rzeczowe odpowiedzi.

  PS Wolę cyferki na mierniku ;)
 • #26
  Panda02
  Level 32  
  Pytong wrote:
  A mnie to się nie podoba. Duży czarny napis. Tak jakby traktowano tych którzy POMOGLI ok, a z innymi się nie liczyli. Tylko czekać jak się co po niektórzy będą panoszyć i pastwic nad innymi, bo oni pomogli, a ty nie.

  I tutaj niestety możesz mieć rację, ale trzeba mieć nadzieję, że tak się jednak nie stanie. Należy myśleć pozytywnie!
 • #27
  slavvek_
  Level 12  
  Ale czemu tylko w działach technicznych ???
  Jezeli i tak kazdy "Pomógł" jest analizowany to mogło by być to w kazdym temacie.
  Ja np otworzylem temat w dziale Bazar Podzespoły bo nie wiedzialem za bardzo gdzie go umiescic
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=845962#845962 i chciałbym podziękowac bo faktycznie w tym temacie uzytkownik elektrody mi pomogl - a nie mogą.
 • #28
  Connor MacLeod
  Monitors specialist
  A ja dalej uważam, że na razie to jest ładny bajer. Prędzej niż się wszystkim wydaje zacznie dochodzić do nadużyć i jak to powiedział Pytong dojdzie do pastwienia się nad tymi co to nie mają żadnych "pomocnych" punktów - bez względu na staż i zasługi na elektrodzie.
  W każdym razie ja nie zamierzam włazić pytającemu w d.u.p.ę. aby dostać ten punkcik. Jak należy się zrypka to ją dostanie i tyle. Pamiętajcie aby słodkimi przepisami na naprawę danego sprzętu nie powiększać grona domorosłych naprawiaczy, którzy mają tyle wspólnego z naprawianiem sprzętu elektronicznego co ja z kosmonautyką.
  I jeszcze jedno - tak trochę OT. Skoro serwer tak pięknie chodzi bo został usunięty jakiś tam błąd, to może wprowadźcie kolejną statystkę. Ile razy ktoś raportował posty łamiące regulamin? Też chcieliście to wprowadzić i co? Wiadomo wtedy będzie kto jest upierdliwy i czepia się piszących. A ja staram się wysyłać raporty przy każdej okazji jak ktoś podpadnie.

  -----------

  I jeszcze mi się jedna rzecz przypomniała. Jeżeli ktoś myśli że bycie super doradcą jest bezinteresowne to jest w błędzie. Osoba taka jest wyróżniana dwukrotnie. Raz - jako pomocnik, dwa - dostaje ekstra 2 pkt. od Elektrody. Czyli tak na prawdę nie jest to takie bezinteresowne dla osoby, który takiej pomocy udzieliła. Zatem proponuję zrobić taką zmianę, aby nie dodawać tych 2 pkt. do konta pomocnej osoby. Bo podobno nikt nie robi tego dla punktów - prawda? I tak przecież są punkty za odpowiedź w temacie.
 • #29
  leoha
  Level 17  
  Niestety (a moze stety :? ) ale Connor MacLeod ma racje....
  I popieram go co do jednej kwestii:
  Quote:
  proponuję zrobić taką zmianę, aby nie dodawać tych 2 pkt. do konta pomocnej osoby. Bo podobno nikt nie robi tego dla punktów

  Tak własnie powinno byc !!
 • #30
  Freddy
  Level 43  
  gulson :arrow: Świetny pomysł. Jednak jestem również za dwoma innymi przyciskami.
  1. Zaszkodził mi - niestety zdarzają się takie rady - odjęcie 10 punktów
  2. Bensensowny post - post który nic nie wnosi, typu :
  "tak jak mówił mój poprzednik, ja też ..." albo
  "ja też" - odjęcie 2 punktów

  Ad. 2. Na wielu zachodnich forach, posty typu "me too" sa karane odjęciem punktów

  Uważam, że zwłaszcza propozycja 2. zniechęciła by "myśliwych" do polowań na darmowe punkty