Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa opcja, nagradzanie pomagających

gulson 07 Wrz 2004 22:44 18829 95
  • Na forum pojawiła się nowa opcja dla osób, które stworzyły nowy temat z pytaniem jest to przycisk Nowa opcja, nagradzanie pomagających. Jeżeli dana osoba pomogła rozwiązać problem to klikamy na ten przycisk, w ten sposób elektroda.pl wyśle podziękowanie w imieniu pytającego oraz przekaże 2 punkty. Punkty zostaną przekazane od elektroda.pl a nie z konta zadającego pytanie. Jednocześnie zostały obniżone punkty za nowy temat i odpowiedź. W ten sposób mamy nadzieję zlikwidować proceder bezsensownych wypowiedzi a wypromować osoby z największą wiedzą. Dodatkowo osoba co udzieliła pomocy z lewej strony przy wiadomościach będzie posiadała pogrubiony licznik udzielonych pomocy.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    gulson
    Administrator Systemowy
    Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
    gulson napisał 18426 postów o ocenie 1653, pomógł 63 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.
    gader
    Poziom 26  
    bardzo dobry pomysł popieram!
    zodiak318
    Poziom 34  
    Supersprawa. :)
    Może wreszcie przykróci się trochę proceder :
    - na elektrodzie od 2 tygodni lub miesiąca a "wygenerowanych" kilkaset punktów :evil:
    ZAHYR
    Poziom 32  
    Super :)
    Jedno pytanko: Czy ta opcja działa w toczących się już tematach, czy dopiero nowych :?:
    DWAserwis
    Poziom 29  
    Heh - po ponad dwóch latach częstego marudzenia na ten temat i ponad 800 tysięcy postów musieli napisać userzy i wreszcie doczekałem się 8O
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=25979#25979
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=296506#296506
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=575888#575888
    ......................
    wreszcie porządny przykład od naszych braci zza buga i nietylko :wink:

ps
    Jednak Donkichot wygrał z wiatrakami
    gulson
    Administrator Systemowy
    nareście pojawił się system w miarę adekwatny do posiadanej wiedzy i udzielonej pomocy. Będziemy promować w rankingach osoby z jak największą liczbą "Pomógł osobom" a nawet wysyłać podarunki. Można także wrócić do starszych tematów. Rozpoczęła się kampania informacyjna o nowej funkcji. Nie można nikogo zmuszać, jednak to nic nikogo nie kosztuje i powinien być to moralny obowiązek. Osoba odpowiadająca dostanie schludne podziękowania z linkiem do tematu. Wystarczy kliknąć i wszystko.

Najbardziej zabawne jest to, że moderatorzy oraz administratorzy mają takie samo konto <pomógł> jak inni. Pełna równość. Jeżeli ja nie będę się starał to wyląduje na ostatnim miejscu, będzie na pewno wstyd :oops:
    cortez_
    Poziom 26  
    Super pomysł. Czy informacje wyswietlaja się tylko tym co mają licznik >0? Ci co mają zero to chyba nie mają nic wyświetlone...
    Panda02
    Poziom 32  
    Mam dwa pytania:
    1. Czy ta opcja działa we wszystkich działach elektrody np. "Newsy na stronie" , czy tylko w "technicznych"?
    2. Czy przycisk "pomógł" można użyć w danym temacie jeden raz, czy kilka razy, jeśli uzna się że pomogła nie jedna osoba? Rozumiem, że podjęto równolegle jakieś kroki, aby nie było pola do nadużyć typu; nabijanie kolegom punktów.
    Zauważyłem przy jakimś temacie dwa czerwone wykrzykniki (nie potrafię tego tematu znaleźć). Co one oznaczają? Może coś mi umknęło.
    Jon-X
    Poziom 28  
    Czy stosowne byłoby przejrzenie wszystkich zadanych pytań (założonych tematów) i kliknięcie na w/w przycisk, aby podziękować osobom które pomogły (np. mi) przed wprowadzeniem systemu ?
    kosmita
    VIP Zasłużony dla elektroda
    mam tylko nadziej że nie będzie to nadużywane... a już wymyśliłem jeden sposób.. nie opisze go żeby nie dawać sposobności... to tak jak system punktowy allegro i opinie.. też zdażają sie nadużywający.. tak tylko chce zwrócić uwage na taki problem.. generalnie podoba mi sie pomysł
    gulson
    Administrator Systemowy
    Przemcio
    Witam
    Tak to super pomysł !!!
    Dla mnie, drobnego "ciułacza" jest to impuls zeby może więcej pytać bo mam
    możliwość w jakiś drobny sposób odwdzięczyć się za pomoc :)

Pozdrawiam
    Przemo
    kosmita
    gulson napisał:
    nareście pojawił się system w miarę adekwatny do posiadanej wiedzy i udzielonej pomocy. Będziemy promować w rankingach osoby z jak największą liczbą "Pomógł osobom"

a czy są gdzieś do wglądu te rankingi??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkos1
    Poziom 29  
    Misiek.Power napisał:
    .... czy jest jakaś możliwość zobaczenia, kto mnie w ten sposób wyróżnił???

Mnie wyróżniła :) jedna osoba i ....otrzymałem maila, w którym jest opisane od kogo i w jakim temacie.

A ogólnie pomysł jest jak najbardziej OK !
    Pochwała dla Pomysłodawcy !
    Andrzej Maciejewski
    Poziom 20  
    To dobra opcja ale opis jej działanie nie jest jasny.
    1. pojawiła się nowa opcja dla osób, które stworzyły nowy temat z pytaniem.
    2. Jeżeli dana osoba (rozumiem, że dana osoba to ta o której była mowa ta która zadała pytanie) pomogła rozwiązać problem to klikamy na ten przycisk ( rozumiem, że pomogła sama sobie),
    3. Dodatkowo osoba która udzieliła pomocy ( tego nie rozumiem, bo przecież nie klikam na konkretny post tylko chwalę dobre pytanie, które zaowocowało udaną dyskusją)

W końcu sobie wszystko ułożyłem. Opis funkcjonowania powinien wyglądać tak:

Na forum pojawiła się nowa opcja. Osoba, która zadała pytanie techniczne, uzyskuje w "swoim" temacie dodatkowe uprawnienia. Jeżeli otrzymała od kogoś skuteczną pomoc to powinna kliknąć na przycisk "pomógł mi" zaznaczając wartościowy post. Po pozytywnej weryfikacji przez Elektroda.pl autorowi skutecznej porady zostaną przekazane 2 punkty oraz podziękowanie. (Punkty zostaną przekazane od elektroda.pl a nie z konta zadającego pytanie).

Proponuję też zmienić opis przycisku "pomógł mi" na taki:

"Pytający premiuje najlepsze odpowiedzi które pomogły rozwiązać problem"
    _PREDATOR_

No to super, rozpoczął się NOWY WYŚCIG, tyle, że z korzyścią dla elektrody i tych którzy szukają pomocy i to bardzo popieram. Jeden za drugim będzie gonił, by szybciej i skuteczniej pomagać słabszym. Znacznie podniesie to rangę i tak wysoko stojącej elektrody (jest to zdanie, tych którym "udało" mi się pomóc).
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Czy jest możliwość zobaczenia za co przyznano danej osobie podziękowania i punkty w temacie pomógł? Ja wiem, że weryfikują to moderatorzy ale też chciałbym wiedzieć czym się ktoś wysławił. Bo zaczynam mieć wątpliwości. Widziałem już nowicjusza (4pkt.) z dorobkiem pomógł a oglądając te 4 posty nie za bardzo wiedziałem czym się zasłużył.
    No i jeszcze jedno. Czy użytkownik, który otrzymał takie wyróżnienie widzi je pod swoją statystyką w lewym oknie tabelki.
    ACULA
    Poziom 34  
    a)każdy widzi
    b)może dla Ciebie to było niczym, ale np dla pytającego o podłączenie diody było wybawieniem.
    Nie ma ideałów. Przechowywanie informacji za bardzo obciąży system. Ręczne weryfikowanie na zasadzie temu skasuję bo uważam że za proste a temu dam dziesięć bo rzeczywiście zabłysnął spowoduje masowe protesty.
    Po drugie i tak pewnie nikomu nie będzie się chciało sprawdzać za co dostał, podobnie jak nie zagląda się do Księgi tylko odpowiada ;)

Pomoc to pomoc, dla jednych nic, dla drugich życiowy sukces ;)

PS I tak za kilka tygodni sytuacja się wyklaruje ;)
    radek.kaba
    Poziom 14  
    Myślę,że ewentualnymi nadużyciami nie ma, co się za bardzo przejmować, ponieważ te punkty tak naprawdę nic nie dają, oprócz oczywiście dużej satysfakcji.

Odpowiedź do postu Pandy02 poniżej:
    W zupełności się z Tobą zgadzam. Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, że nic nie dają – nic nie dają z "komercyjnego" punktu widzenia dla użytkownika.
    Panda02
    Poziom 32  
    Ale wszyscy o nie zabiegają. Zwróć uwagę, że nawet ci którzy do tej pory byli czasami niezbyt uprzejmi, teraz starają się odpowiadać obszernie i wyczerpująco, żeby zasłużyć na pochwałę. Jeśli tak będzie dalej to tylko pogratulować inicjatywy wprowadzenia takiej opcji. To niewątpliwie przyczyni się do poprawy wizerunku i poziomu elektrody, czego wszyscy sobie napewno życzymy.
    Pytong
    Poziom 32  
    A kto kogo zmusi do wciśnięcia tego przycisku. Moim zdaniem to nic nie znaczący bajer.
    Panda02
    Poziom 32  
    Oczywiście, że nikt. To jest właśnie cała idea. Chęć odwdzięczenia się z udzieloną pomoc będzie tym mechanizmem. Oczywiście nie zawsze to zadziała, ale to może spowodować dodatkową zachętę do działania. Czas pokaże jak to będzie funkcjonować i nie należy negować od początku czegoś co jak się wydaje przynosi niezłe rezultaty.
    Pytong
    Poziom 32  
    A mnie to sie nie podoba. Duży czarny napis. Tak jakby traktowano tych którzy POMOGLI ok, a z innymi sie nie liczyli. Tylko czekać jak się co po niektórzy będą panoszyć i pastwic nad innymi, bo oni pomogli, a ty nie.
    ACULA
    Poziom 34  
    Pytong napisał:
    A kto kogo zmusi do wciśnięcia tego przycisku. Moim zdaniem to nic nie znaczący bajer.

Do użycia przycisku powinna zmusić wdzięczność ;)

Mnie też nie interesują cyferki, w przeciwieństwie do niektórych, którzy muszą pisać dodatkowe posty na forum, żadające wcisnięcia ;)
    Takie posty będą usuwane. Jak ktoś ma pretensje do pytającego to przez PW ;)

Jedno jest pewne, będzie wiadomo kto jest pytaczem lub daje rzeczowe odpowiedzi.

PS Wolę cyferki na mierniku ;)
    Panda02
    Poziom 32  
    Pytong napisał:
    A mnie to się nie podoba. Duży czarny napis. Tak jakby traktowano tych którzy POMOGLI ok, a z innymi się nie liczyli. Tylko czekać jak się co po niektórzy będą panoszyć i pastwic nad innymi, bo oni pomogli, a ty nie.

I tutaj niestety możesz mieć rację, ale trzeba mieć nadzieję, że tak się jednak nie stanie. Należy myśleć pozytywnie!
    slavvek_
    Poziom 11  
    Ale czemu tylko w działach technicznych ???
    Jezeli i tak kazdy "Pomógł" jest analizowany to mogło by być to w kazdym temacie.
    Ja np otworzylem temat w dziale Bazar Podzespoły bo nie wiedzialem za bardzo gdzie go umiescic
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=845962#845962 i chciałbym podziękowac bo faktycznie w tym temacie uzytkownik elektrody mi pomogl - a nie mogą.
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    A ja dalej uważam, że na razie to jest ładny bajer. Prędzej niż się wszystkim wydaje zacznie dochodzić do nadużyć i jak to powiedział Pytong dojdzie do pastwienia się nad tymi co to nie mają żadnych "pomocnych" punktów - bez względu na staż i zasługi na elektrodzie.
    W każdym razie ja nie zamierzam włazić pytającemu w d.u.p.ę. aby dostać ten punkcik. Jak należy się zrypka to ją dostanie i tyle. Pamiętajcie aby słodkimi przepisami na naprawę danego sprzętu nie powiększać grona domorosłych naprawiaczy, którzy mają tyle wspólnego z naprawianiem sprzętu elektronicznego co ja z kosmonautyką.
    I jeszcze jedno - tak trochę OT. Skoro serwer tak pięknie chodzi bo został usunięty jakiś tam błąd, to może wprowadźcie kolejną statystkę. Ile razy ktoś raportował posty łamiące regulamin? Też chcieliście to wprowadzić i co? Wiadomo wtedy będzie kto jest upierdliwy i czepia się piszących. A ja staram się wysyłać raporty przy każdej okazji jak ktoś podpadnie.

-----------

I jeszcze mi się jedna rzecz przypomniała. Jeżeli ktoś myśli że bycie super doradcą jest bezinteresowne to jest w błędzie. Osoba taka jest wyróżniana dwukrotnie. Raz - jako pomocnik, dwa - dostaje ekstra 2 pkt. od Elektrody. Czyli tak na prawdę nie jest to takie bezinteresowne dla osoby, który takiej pomocy udzieliła. Zatem proponuję zrobić taką zmianę, aby nie dodawać tych 2 pkt. do konta pomocnej osoby. Bo podobno nikt nie robi tego dla punktów - prawda? I tak przecież są punkty za odpowiedź w temacie.
    leoha
    Poziom 16  
    Niestety (a moze stety :? ) ale Connor MacLeod ma racje....
    I popieram go co do jednej kwestii:
    Cytat:
    proponuję zrobić taką zmianę, aby nie dodawać tych 2 pkt. do konta pomocnej osoby. Bo podobno nikt nie robi tego dla punktów

Tak własnie powinno byc !!
    Freddy
    Poziom 43  
    gulson :arrow: Świetny pomysł. Jednak jestem również za dwoma innymi przyciskami.
    1. Zaszkodził mi - niestety zdarzają się takie rady - odjęcie 10 punktów
    2. Bensensowny post - post który nic nie wnosi, typu :
    "tak jak mówił mój poprzednik, ja też ..." albo
    "ja też" - odjęcie 2 punktów

Ad. 2. Na wielu zachodnich forach, posty typu "me too" sa karane odjęciem punktów

Uważam, że zwłaszcza propozycja 2. zniechęciła by "myśliwych" do polowań na darmowe punkty