Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystor dmuchawy fiat punto 1 grzeje się...

05 Sie 2010 12:10 11273 10
  • Poziom 21  
    Cześć mam problem z dmuchawa nie działa 1-2 działa tylko na max(3) kupiłem używany cały rezystor dmuchawy ale różni się od tego co wyciągnąłem tym ze niema tej zielonej obudowy.... gdy go podłączyłem dmuchawa działa na 1-2-3 ale rezystor tak sie grzeje ze az parzy gdzie szukać przyczyny?Dodam ze grzeje sie tak ze strasznie parzy...

Fiat punto 1

Dodam fotki jak wyglądają (nowy i stary) z ciekawości rozłupałem z mojego ta zielona obudowę.
    Rezystor dmuchawy fiat punto 1 grzeje się... Rezystor dmuchawy fiat punto 1 grzeje się...
  • Poziom 20  
    Tak właśnie działa rezystor. To zupełnie normalne, że się grzeje, gdy ogranicza prąd.
  • Poziom 21  
    Ale aż tak ze parzy w rękę? nie stopi się nic w środku? Jak dotknę tych drucików robi psss... takie gorące :) .Czy ta zielona obudowa potrzebna z czego ja zdobić?

Sorki za taki temat ale jestem zielony w tym temacie.
  • Poziom 20  
    Kolego nie ma potrzeby, abyś dotykał tych drucików...

Rezystor dmuchawy jest zbudowany z drutu oporowego który musi się grzać "aż tak ze parzy w rękę".

Obudowa zabezpiecza drut oporowy przed uszkodzeniem.
  • Poziom 35  
    Grzać się musi, a jeżeli się grzeje tak że temperatura go uszkadza to przyczyn musisz szukać w silniku dmuchawy - uszkodzony, nadmierny opór toczenia itp.
  • Poziom 21  
    Ok nie zakładałem go bo balem sie ze auto mi sie spali ;)hi hi ale założę zobaczę ile pochodzi i czy przestanie wystarczy wymienić ten rezystorek od góry? jak ktoś by znaj jego parametry to poproszę.
  • Poziom 26  
    To na samej górze to nie rezystor, to termik. Na temperaturę w okolicach 200 stopni. Kilku kolegów to ładnie wytłumaczyło na tym forum, na bank pisał o tym m.in. kolega viper555. Rezystor dmuchawy musi być zamontowany gdzie jego miejsce, wtedy jest chłodzony. Jeżeli znowu się przepali, to tak jak Ci radzono, szukaj problemu w samym wentylatorze.
  • Poziom 21  
    Dmuchawa działa na wszystkich obrotach wiec wina była w tym co zmieniłem... Dla pewności zdoiłem wirnik przeczyściłem szczotki popsikałem WD i chodzi cichutko :)Dzięki.
  • Poziom 10  
    U mnie miałem identyczny problem. Nie wymieniłem całego rezystora tylko spalony był termik. Zamiast termika wlutowałem bezpiecznik 10A główny bezpiecznik od dmuchawy w skrzynce ma 20A. Przeczyściłem wentylator i nasmarowałem tulejki bo górna się prawie zatarła i dlatego spalił się termik.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Ten drugi widać że zielona zalewa jest oskrobana, i nawinięty drut oporowy, promieniowanie cieplne może stopić plastiki nawiewów.
  • Poziom 10  
    Co do wlutowania zwykłego bezpiecznika to należy traktować to rozwiązanie jako tymczasowe, ponieważ w przypadku gdy temperatura wzrośnie, a przepływ prądu nie (np. gdyby rezystor nie były z jakiegoś powodu chłodzony) to nie mamy ochrony przez zapaleniem się plastików i pożar gotowy.