Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór odpowiednich potencjometrów.

05 Sie 2010 12:39 3079 7
  • Poziom 19  
    Witajcie,
    Buduje preamp na NE5532. Został już sprawdzony na zwykłych potencjometrach i było w porządku, jednak chciałbym zamówić coś lepszego, a mianowicie wykonać na zamówienie w zakładach TELPOD. Jednak mam problem z dokładnym ich oznaczeniem według katalogu na stronie telpodu. Nie chciałbym wyrzucić pieniędzy w błoto i proszę Was i ewentualną korektę. Problem mam z wymiarem, poniżej na zdjęciu zamieszczam wymiary tego potencjometru, tak, aby pasował do obudowy:
    Nie rozumiem niestety niektórych oznaczeń na ich stronie, więc proszę doświadczonych kolegów o poradę w dobraniu odpowiednich potencjometrów. Na pewno wszystkie mają być 2x100k, wzmocnienie to logarytmiczny a reszta to liniowe, zresztą chyba jak zawsze.

Moja propozycja: (Nie wiem co z wymiarami, chce żeby był taki sam jak na zdjęciu, tzn żeby pasował mi do obudowy.)
    Wzmocnienie: PRP-1623 GC41 - 2x100k/B, 25P-6
    Balans: PRP-1623 GC1 - 2x100k/A, 25P-6
    Niskie/wysokie: PRP-1623 GC11 - 2x100k/A, 25P-6

Link do katalogu: http://www.telpod.krakow.pl/pot_pl.html

No i jeszcze schemat preampa:

Pozdrawiam i z góry dziękuje,
    wilczasty! :)
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Na tym schemacie balans jest źle zrobiony. Nie wiem jak teraz , ale kiedyś stosowano potencjometr 2x100k M+N . A w praktyce to znaczy tyle , że połączono dwa potencjometry logarytmiczne , z tym że jeden odwrócony.
    Na Twoim schemacie nie regulujesz wzmocnienia na kanale R , czy L ale tłumisz źródło sygnału. Fakt że po potencjometrze wzmocnienia , ale jednak.
  • Poziom 19  
    arturavs napisał:
    Na tym schemacie balans jest źle zrobiony. Nie wiem jak teraz , ale kiedyś stosowano potencjometr 2x100k M+N . A w praktyce to znaczy tyle , że połączono dwa potencjometry logarytmiczne , z tym że jeden odwrócony.
    Na Twoim schemacie nie regulujesz wzmocnienia na kanale R , czy L ale tłumisz źródło sygnału. Fakt że po potencjometrze wzmocnienia , ale jednak.

Co to może oznaczać? Zdziwił mnie sam fakt, że potencjometr do balansu jest pojedynczy. Jeden z kolegów złożył dla mnie tego preampa, jednak nie mógł kupić potencjometru do balansu i go nie sprawdził pod tym kątem.

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Wybrałem ostatecznie takie:

Wzmocnienie: PRP 16-23 GC41 - 2x100kΩ/B (logarytmiczny), 30P-6 --> Potencjometr obrotowy o średnicy korpusu 16mm, przeznaczony do wlutowania do druku, podwójny sprzężony z 41 zaskokami o rezystancji 2x100kΩ o charakterystyce B, z wałkiem o średnicy 6mm i długości 30mm oraz zakończeniu typu P-6.

Niskie: PRP 16-23 GC11 - 2x100kΩ/A (liniowy), 30P-6 --> Potencjometr obrotowy o średnicy korpusu 16mm, przeznaczony do wlutowania do druku, podwójny sprzężony z 11 zaskokami o rezystancji 2x100kΩ o charakterystyce A, z wałkiem o średnicy 6mm i długości 30mm oraz zakończeniu typu P-6.

Wysokie: PRP 16-23 GC11 - 2x100kΩ/A (liniowy), 30P-6 --> Potencjometr obrotowy o średnicy korpusu 16mm, przeznaczony do wlutowania do druku, podwójny sprzężony z 11 zaskokami o rezystancji 2x100kΩ o charakterystyce A, z wałkiem o średnicy 6mm i długości 30mm oraz zakończeniu typu P-6.

Balans: PRP 167 C1 - 100kΩ/A (liniowy), 30P-6 --> Potencjometr obrotowy o średnicy korpusu 16mm, przeznaczony do wlutowania do druku, pojedynczy z 1 zaskokiem o rezystancji 100kΩ o charakterystyce A, z wałkiem o średnicy 6mm i długości 30mm oraz zakończeniu typu P-6.

Jeśli są jakieś błędy proszę o ewentualne poprawienie mnie.

Pozdrawiam!

Edycja:
    Zapytałem mailowo i zostały wycenione na 69zł z vat.
    Myślicie, że warto? nie jest to mała kwota. Może ktoś się spotkał z współczesnymi telpodowskimi potencjometrami.
  • Moderator
    wilczasty napisał:

nie jest to mała kwota.

Jeśli kwota za mała, to mogę Tobie sprzedać te potencjometry za 140 pln. Pasuje? :D
    Przecież kupujesz u producenta, po ominięciu hurtowni, pośredników, marży sklepowej, to chyba normalne że bedą taniej jak w sklepie. Chociaż czasem można się pomylić. To są pojedyńcze sztuki a nie hurt.
    Za tę kasę to bierz, ani się nie zastanawiaj.
  • Poziom 19  
    Olek II napisał:
    wilczasty napisał:

nie jest to mała kwota.

Jeśli kwota za mała, to mogę Tobie sprzedać te potencjometry za 140 pln. Pasuje? :D
    Przecież kupujesz u producenta, po ominięciu hurtowni, pośredników, marży sklepowej, to chyba normalne że bedą taniej jak w sklepie. Chociaż czasem można się pomylić. To są pojedyńcze sztuki a nie hurt.
    Za tę kasę to bierz, ani się nie zastanawiaj.

Dzięki za odpowiedź :)

Potencjometry na pewną są odpowiednie? Do głośności wezmę jeszcze z odczepem, zawsze może się przydać.

Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    marco47 napisał:
    Z tego co widzę to idziesz na całość. I tak trzymaj. Są to elementy na których nie można oszczędzać, bo to od nich w dużej mierze zależy jakość dobrego i czystego sygnału w budowanym urządzeniu.

No staram się, potencjometry dopiero zamówię ostatecznie gdy będę miał odpowiednią płytkę.

P.S. Jeśli możesz sprawdź ostatnie PW.

Pozdrawiam!