Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni

r06ert 05 Aug 2010 17:58 19575 40
Optex
 • sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni

  Witam serdecznie. Chciałem zaprezentować mój ostatni projekt. Jest to projekt sterownika GSM w wersji drugiej. Urządzenie posiada moduł GSM (SIM300D), gniazdo na kartę SIM oraz antenę. Sercem układu jest ATmega16. Wcześniejsza wersja z przed 2 lat do pracy wymagała telefonu Siemens C35 (Link). Urządzenie umożliwia zdalne zresetowanie oraz włączenie lub wyłączenie komputerów (laptopów) za pomocą wiadomości tekstowych. Możliwe jest niezależne sterowanie pracą 16 komputerów. Układ powstał na specjalne zamówienie znajomego do jego serwerowni. Kolega sam wymyślił sobie taki, a nie inny sposób zdalnego zresetowania zawieszonego komputera.

  Cały projekt składa się z układu sterownika, modułów wykonawczych oraz aplikacji Java. MIDlet uruchomiony na telefonie komórkowym użytkownika wysyła wiadomość tekstową na numer karty SIM w sterowniku. Autoryzacja wiadomości polega na sprawdzeniu czy nadawca znajduje się w książce telefonicznej na karcie SIM. Jeżeli autoryzacja przebiegła poprawnie to na podstawie treści wiadomości sterownik podejmuje decyzję o stanie modułów wykonawczych. W tym konkretnym wypadku moduły wykonawcze to transoptory przylutowane bezpośrednio do przycisku zasilania laptopa. Sterownik po przeprowadzeniu procedury resetowania komputera/komputerów lub ich włączania/wyłączania odsyła nadawcy wiadomość tekstową z potwierdzeniem wykonania zadania.

  Układ zamknięty jest w obudowie Z104, którą można zamontować na szynie montażowej DIN, chociaż konstrukcja urządzenia nie została przewidziana do tego typu mocowania. Urządzenie zasilane jest z wtyczkowego zasilacza. Układ wykonawczy zasilany jest z drugiego zasilacza co ma na celu zmniejszenie podatności układu na zakłócenia.

  Od kilku dni urządzenie jest testowane w docelowym miejscu. Urządzenie nie jest zbyt skomplikowane ani od strony układowej ani od strony programowej, niemniej uruchomienie dostarczyło dużo satysfakcji. :)

  Po drobnych modyfikacjach w kodzie programu mikrokontrolera sterownik może kontrolować pracę także innych urządzeń. Wyjścia o obciążalności do 150mA posiadają odrębny obwód zasilający, dzięki czemu można bezpośrednio podłączyć np. przekaźniki.

  kosztorys:
  1x ATmega16 15zł
  1x SIM300D 100zł
  1x antena GSM 10zł
  1x złącze kart SIM 2,5zł
  1x gniazdo SMA 5zł
  16x CNY17 30zł
  16x PC817 15zł
  32x gniazda RJ11 40zł
  1x bateria od telefonu komórkowego 10zł
  trochę wiedzy, chęci i wolnego czasu

  Liczę na oceny i komentarze pozytywne jak i negatywne. ;)

  sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  r06ert
  Level 25  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  r06ert wrote 955 posts with rating 422, helped 31 times. Live in city woj. wielkopolskie. Been with us since 2004 year.
 • Optex
 • #2
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Fajne, w czym napisałeś oprogramowanie ?

  P.S. Cóż to za szatański pomysł, żeby w serwerowni stosować laptopy ? :->
 • #3
  karbon
  Level 21  
  Nie podoba mi się połączenie z laptopami...
  Choć sam układ jest fajny.
  Robię właśnie pracę dyplomową związaną z tą tematyką ;)
 • Optex
 • #4
  r06ert
  Level 25  
  Kuniarz, oprogramowanie jest napisane w jedynym słusznym w dzisiejszych czasach języku - C. ;) Dlaczego laptopy są stosowane to już nie moja broszka. ;)

  karbon, zdaję sobie sprawę z tego że wychodzące przewody z tyłu obudowy nie wyglądają estetycznie, ale ciężko wymyślić coś innego tym bardziej że niewskazane było wyłączanie laptopów i lutowałem te przewody podczas ich pracy. :)
 • #5
  matisobek
  Level 13  
  a tak z ciekawości : ile ci zajęło zrobienie tego cuda ?:)
 • #6
  TokamakPl
  Level 16  
  Przekaźniki nie byłyby bardziej rozsądnym rozwiązaniem? Można by resetować również inne urządzenia. Czy zastosowano abonament telemetryczny czy jest to prepaid?
 • #7
  r06ert
  Level 25  
  matisobek, zacząłem pracę nad tym urządzeniem gdzieś tak w połowie czerwca. No ale w między czasie kończyłem pisać magisterkę i broniłem się, w upały leżałem plackiem, kończyłem pracę o 15 i byłem na tygodniowym urlopie, więc skończyłem kilka dni temu dopiero. ;)

  TokamakPl Nic nie stoi na przeszkodzie żeby podłączyć przekaźniki. Transoptorki (PC817) w modułach wykonawczych mają ustalony prąd diody taki żeby pracowały przy napięciu 5V - czyli takim jaki jest zasilacz dla obwodów wykonawczych. W stopniach wyjściowych sterownika zastosowałem CNY17, które mają maksymalny prąd kolektra tranzystora 150mA. Typowy przekaźnik bierze ok. 30-40mA, więc spokojnie można wrzucić tam jakiś z cewką na 5V. Ponad to osobiście uważam że jak można nie stosować elementów mechanicznych to lepiej ich nie stosować. ;) Zastosowałem tam zwykłego prepaida. Urządzenie będzie raczej sporadycznie używane.
 • #8
  Goofy1991
  Level 11  
  Witaj!
  Dałeś jakieś zabezpieczenie w paczce danych jaka jest wysyłana SMSem z tej aplikacji na tel. ? bo zabezpieczenie jedynie sprawdzaniem numeru telefonu i prównywanie z listą w telefonie nie daje dużej ochrony jeśli w grę wchodzi resetowanie komputerów zapewne świadczących jakieś ważne usługi.
 • #10
  r06ert
  Level 25  
  Goofy1991, autoryzacja przebiega tylko w ten właśnie sposób. Rozważałem też możliwość prostego szyfrowania wiadomości czy podawania w nim dodatkowego kodu dostępu, ale ostatecznie zrezygnowałem z tego.

  TokamakPl, hmm... ciekawe :) ...powiadomię znajomego i jeżeli będzie zainteresowany to sam zmieni wymieni sobie kartę. Dzięki za info :)
 • #11
  lubik00
  Level 15  
  Projekt bardzo fajny sam bawiłem się w podobne sterowniki gsm
  jesli chodzi o pre-paid to polecam play karta ważna rok po doładowaniu
 • #12
  CaMIkaZEe
  Level 20  
  Fajne, a przede wszystkim funkcjonalne :) Wiele możliwości rozbudowy. Tematyka bardzo popularna na dzień dzisiejszy :)
 • #13
  Goofy1991
  Level 11  
  r06ert: wydaje mi się, że nie trudno by było zrobić dodatkowy ciąg znaków, którym uzupełniony by był wysyłany z telefonu SMS gdyż to jest już jakieś zabezpieczenie. Nie jest konieczne szyfrowanie wysyłanej wiadomości, bo te dane, zapewne w postaci zero-jedynkowej lub hexa nie są jakoś tam bardzo poufne tym bardziej, że nie zamieściłeś schematu i nie wiadomo jak je rozszyfrować.

  Niemniej jednak wciąż istnieje podatność tego urządzenia na sms-spoofing, więc przy ewentualnym rozwijaniu firmware dla urządzenia proponuję dodać taki ficzer ;]
 • #15
  kondensator
  Level 36  
  TokamakPl wrote:
  r06ert wrote:
  Zastosowałem tam zwykłego prepaida. Urządzenie będzie raczej sporadycznie używane.
  Właśnie w tym problem. Prepaidy mają okres ważności, dwadzieścia parę złotych na miesiąc musi być wydane. Abonament telemetryczny wydaje mi się tańszy. Np. pierwszy link z Google: http://www.era.pl/pl/biznes/taryfy/taryfa_telemetryczna/taryfa_telemetryczna
  sbartos wrote:
  Hola! W orange samą kartę prepaid wziąłem za 10 pln/mies. no i nie ma opłaty za aktywację
  Po co przepłacać ?
  http://www.wrodzinie.com.pl/SparkSklepProdukty/Default.aspx
  Starter 20zł ważny 12 miesięcy (i 20zł do wykorzystania). Dowolne doładowanie (nie tylko 25zł zdrapka lub z terminala ale i np. 5zł przelewem) przedłuża pełną funkcjonalność o następne 12 miesięcy. Zasięg ogólnopolski zapewnia... Era.

  PS:
  Czekam na opis resetera / pilota na 868MHz. Zasięg nie będzie "ogólnoświatowy", ale na kilka...kilkanaście km z punktu A do punktu B jak najbardziej możliwy (a z retransmisją szeregową jeszcze n-razy większy) W razie problemów z zasięgiem mogę pomóc.
 • #16
  s6spn6
  Level 24  
  Quote:
  Właśnie w tym problem. Prepaidy mają okres ważności, dwadzieścia parę złotych na miesiąc musi być wydane. Abonament telemetryczny wydaje mi się tańszy. Np. pierwszy link z Google: http://www.era.pl/pl/biznes/taryfy/taryfa_telemetryczna/taryfa_telemetryczna


  Zainteresuj się karta prepaid i taryfa
  PlayFresh każde doładowanie przedłuża ważność konta albo na rok albo na dłużej...
  Quote:
  P.S. Cóż to za szatański pomysł, żeby w serwerowni stosować laptopy ? :->


  w niektórych serwerowniach nie tylko liczą ci za podłączenie serwera i transfer ale i zajęta powierzchnie przez serwer dlatego zamiast serwerów używa się laptopa...
 • #17
  r06ert
  Level 25  
  Goofy1991 wrote:
  wydaje mi się, że nie trudno by było zrobić dodatkowy ciąg znaków, którym uzupełniony by był wysyłany z telefonu SMS gdyż to jest już jakieś zabezpieczenie.

  Zgadza się, jest to dosłownie dopisanie 2 linijek kodu do programu.

  Goofy1991 wrote:
  Nie jest konieczne szyfrowanie wysyłanej wiadomości, bo te dane, zapewne w postaci zero-jedynkowej lub hexa nie są jakoś tam bardzo poufne tym bardziej, że nie zamieściłeś schematu i nie wiadomo jak je rozszyfrować.

  Zgadza się, kodowanie rozkazu nie jest jakieś szczególnie trudne, więc dla swojego świętego spokoju nie zamieściłem kodu programu ;)

  Goofy1991 wrote:
  Niemniej jednak wciąż istnieje podatność tego urządzenia na sms-spoofing

  Do tego trzeba jeszcze znać numer telefoniczny karty SIM w reseterze. Poza mną znają go 3 osoby i raczej nie jest to w ich interesie żeby go jakoś ogłaszać. ;) Ale dziękuję za trafną uwagę :)
 • #18
  TokamakPl
  Level 16  
  Kurcze, wygląda na to że sporo się zmieniło od czasu gdy interesowałem się zagadnieniem ważności kont prepaid. Wygląda na to że ten play fresh rzeczywiście ma długi okres ważności. Analogicznie w sieci wRodzinie, 12 miesięcy za 20zł.
 • #19
  banannq
  Level 11  
  Tyle że sieć wRodzinie od niedawna nie istnieje ;]
 • #20
  Sh44dow
  Level 16  
  2 lata temu korzystałem ze startera Plus Simdata - niby miesiąc ważności, a po roku włożyłem ten starter do telefonu i dalej mogłem odebrać połączenie.


  Sorry za offtopic, ale...

  [quote="s6spn6"]
  Quote:

  w niektórych serwerowniach nie tylko liczą ci za podłączenie serwera i transfer ale i zajęta powierzchnie przez serwer dlatego zamiast serwerów używa się laptopa...


  Właśnie dlatego istnieją serwery w obudowach rack 1U. Stosunek cena\jakość jest znacznie lepszy na korzyść serwerów. Używane serwery można kupić taniej od laptopów, nie wspominając już o awaryjności i chłodzeniu komputerów przenośnych.
  Laptop zamiast serwera w działalności gdzie konieczna jest ciągła praca to pomyłka, chyba że właściciel kupił tanio całą ciężarówkę z Chin lub chce szybko zwinąć interes w razie nieoczekiwanej wizyty :D.
 • #21
  kondensator
  Level 36  
  banannq wrote:
  Tyle że sieć wRodzinie od niedawna nie istnieje
  Jeżeli jest tak jak Kolega twierdzi, to abonenci jakoś tego nie zauważyli - korzystają bez problemu.
 • #22
  drzasiek
  CNC specialists
  W każdej sieci jest doładowanie za ok 20 zł które przedłuża okres ważności na połączenia odbierane na ok rok a na wykonywane przez miesiąc. Np w orange pop masz pakiety smsów (w innych sieciach i taryfach pewnie też ale mówię o tym o czym wiem bo sam korzystam) i pakiet smów kosztuje 6 zł i masz 600 na miesiąc. doładowanie są po 5 zł więc trzeba 10 zł na miesiąc + raz na rok 25 zł więc wychodzi 11 miesięcy po 10 zł + jeden miesiąc 25 zł i rocznie wychodzi 135 zł więc jak na właściciela serwerowni to raczej nieduży wydatek jak za taki komfort.. nie wiem czy w jakimkolwiek abonamencie się wyrobi w takiej kwocie
 • #23
  r06ert
  Level 25  
  kondensator wrote:
  Czekam na opis resetera / pilota na 868MHz. Zasięg nie będzie "ogólnoświatowy", ale na kilka...kilkanaście km z punktu A do punktu B jak najbardziej możliwy (a z retransmisją szeregową jeszcze n-razy większy) W razie problemów z zasięgiem mogę pomóc.


  Jeżeli jakiś gdzieś można kupić moduły o takim zasięgu to teoretycznie nie będzie to trudne. :) Nie wiem tylko jak ma się sprawa miedzy maksymalna mocą nadawania, a ustawodawcą. Poza tym nie lepiej byłoby zrobić takie cudo na 434MHz?
 • #24
  kondensator
  Level 36  
  r06ert wrote:
  kondensator wrote:
  Czekam na opis resetera / pilota na 868MHz. Zasięg nie będzie "ogólnoświatowy", ale na kilka...kilkanaście km z punktu A do punktu B jak najbardziej możliwy (a z retransmisją szeregową jeszcze n-razy większy) W razie problemów z zasięgiem mogę pomóc.
  Jeżeli jakiś gdzieś można kupić moduły o takim zasięgu to teoretycznie nie będzie to trudne. :) Nie wiem tylko jak ma się sprawa miedzy maksymalna mocą nadawania, a ustawodawcą. Poza tym nie lepiej byłoby zrobić takie cudo na 434MHz?
  1. Moduły "cyfrowe" można kupić, ale ja nie znam się na technice cyfrowej i procesorowej.
  2. Nadajniki czy anteny nie mają "zasięgu". Zasięg odbioru / łączności VHF/UHF zależy od różnych czynników (głównie od wysokości anten i samych anten, parametrów odbiornika i poziomu zakłóceń w miejscu odbioru - tu anteny kierunkowe i dodatkowe filtry pasmowe są również bardzo istotne), przy czym moc nadajnika jest tu... mało ważna.
  3. Z daleka od 433MHz...434MHz ! - w interesie własnym jak i legalnych licencjonowanych użytkowników tego pasma. Było o tym nie raz, nie tylko na tym forum i nie tylko ja o tym pisałem. Niestety wiele osób idzie "po najmniejszej linii oporu" i kupuje śmiecie które pozbywają się mądrzejsze kraje - "bo tanio", "bo łatwo kupić" itd.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3769887#3769887
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic988943.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1017698.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1238724.html <<
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic841711.html <<<
 • #25
  r06ert
  Level 25  
  kondensator To był skrót myślowy bardziej :) Masz racje, że na bilans łącza wpływa wiele czynników a moc nadajnika jest tylko jednym z parametrów. Powiem inaczej, jeżeli byłbyś wstanie dobrać anteny o odpowiednich zyskach, oszacować moc nadajnika i czułość odbiornika to myślę, że byłoby to już coś na czym można oprzeć poszukiwania gotowych modułów radiowych. Niestety ja posiadam bardziej teoretyczną wiedzę z dziedziny fal i anten. Tak samo budowanie własnych modułów radiowych z obwodami w.cz raczej nie wchodzi w rachubę. :) ...co do budowania "łancuchów" z takich transiverów to mam już pewne doświadczenie zdobyte w praktyce w tym kierunku.
 • #26
  kondensator
  Level 36  
  Moduły na 868MHz mogą być różne (kupione gotowe układy scalone lub "moduły w.cz."), ale nie z odbiornikiem superreakcyjnym (będącym z założenia cały czas źródłem zakłóceń), ani nie z modulacją AM. Zrób tak, aby działało na małą odległość, we/wy w.cz. było na brzegu płytki (a nie po środku), a dalej ja się będę martwił... Koszt modułów TRX jest zwykle niewiele większy niż sam TX lub sam RX, więc zdalne sprawdzanie zasięgu, potwierdzenie przekazania i wykonania rozkazu, odczyt temperatury i innych czujników nie powinno być w razie czego (dla informatyka, nie dla mnie...) problemem...
  Brak na rynku polskim prostych "pilotów" 868MHz (i 40.68MHz też, ale tu jest większy problem z gotowymi modułami) np. do sterowania oświetleniem, radiopowiadomienia itp. Są w sprzedaży rozbudowane (i kosztowne) centrale/ systemy alarmowe, a to nie załatwia sprawy i nie zapełnia luki...
 • #27
  r06ert
  Level 25  
  W swojej pracy mgr wykorzystałem moduły pracujące na paśmie 868MHz. Tematem była eksperymentalna sieć sensorowa:
  http://robert.zdunek.enetia.pl/bezprzewodowasiecsensorowa/bezprzewodowasiecsensorowa.html
  Zastosowałem tam transivery RFM12B:
  http://www.hoperf.com/upfile/RFM12B.pdf
  Bardzo fajne moduły, kosztowały mnie w detalu brutto 25zł. W części pracy poświęconej badaniom wykonałem m.in. pomiary zasięgu. Wyniki pomiaru dla dwóch różnych mocy nadawania (4dBm i -5dBm) na rysunku niżej
  sterownik GSM II - reseter (restarter) laptopów w serwerowni
  Czułość odbiornika ustawiona była chyba na poziomie ok -95dBm. Antenki to ćwierćfalowe odcinki drutu (które ponoć w teorii mają 0dB zysku). Prędkość transmisji to ok 40kb/s. Niestety nie pamiętam już innych parametrów systemu, takich jak dewiacja częstotliwości czy szerokość pasma filtru wejściowego w odbiorniku. Nadajnik nadawał paczki składające się z 32bajtów (cała ramka gdzieś z 40bajtów), a odbiornik zliczał tylko te które poprawnie odebrał (na podstawie sumy kontrolnej). Ponadto czy faktycznie parametry transmisji, jak i parametry anten były takie jak podaje producent to ja już mogłem się tylko domyślać. Odległość kilkudziesięciu metrów wydaje się mizernym wynikiem, nawet w porównaniu z tym które podaje producent (200m). Może decydującym czynnikiem były nie kiepskiej jakości anteny itp, ale np. wielodrogowość - tego nie wiem niestety.

  Mogę się mylić, ale coś mi się nie wydaje żeby można było z tego wyciągnąć kilka km ;)
 • #28
  kondensator
  Level 36  
  Jak zrobisz coś do prób, to można się będzie przekonać ile kilometrów zasięgu da się wyciągnąć... Problemem może być prymitywny odbiornik. Sam się przekonałeś że zwiększenie mocy rzędu x10 dało wzrost zasięgu rzędu x2 (choć nic nie wiemy o warunkach pomiarów). Przykłady sprawdzone na podobnej częstotliwości (914/959MHz duplex - legalne analogowe telefony bezprzewodowe standardu CT1, już nie do kupienia) : 3mW=3km, 10mW=7km (jedna antena kierunkowa ok. 16dBd, druga dookólna ok. 0dBd w ręku), brak bezpośredniej widoczności ( po drodze budynki, wysoka fabryka). Dlaczego się udawało ? - Wiem co robię i mam czym to pomierzyć, polaryzacja pozioma (H), anteny też nie "ze sklepu", na materiałach nie oszczędzałem... To tak na rozbudzenie "apetytu".
  PS: Unipol 1/4 fali ma zysk mniejszy niż 0dBd (ok.-2dBd), tym bardziej przypadkowo zainstalowany.
 • #29
  r06ert
  Level 25  
  kondensator, do czego zmierzasz z tą rozmową? :)
 • #30
  kondensator
  Level 36  
  Zachęcam Kolegę do dalszych prób. Link, który zamieściłem pogrubioną czcionką - w razie czego dalsza ewentualna droga postępowania jest w moim avatarze (mam nadzieję że się wyświetla prawidłowo).

  Co do głównego wątku - nie jestem przekonany do absolutnej konieczności i sensowności możliwości zrobienia "resetu" komputera/sieci komputerowej z każdego ("cywilizowanego") miejsca na Ziemi.