Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS POWMAX DataSafe 1400VA i akumulator samochodowy

ziomluk 05 Sie 2010 20:02 1864 7
  • #1 05 Sie 2010 20:02
    ziomluk
    Poziom 9  

Chciałem wiedzieć na jakim akumulatorze samochodowym (tzn:ile Ah i A) ten UPS będzie chodzi około 30 minut

Kupuje na Allegro ten UPS: UPS 1400VA

Za każdą sensowną wypowiedź dam plusy!!

0 7
  • #2 05 Sie 2010 20:09
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

W sumie teoretycznie będzie chodził na każdym pół godziny. Musiałbyś powiedzieć, jakie obciążenie będzie za nim pracować, wtedy można będzie policzyć.

Nie jestem do końca przekonany, czy akumulator samochodowy to dobry pomysł. Po rozładowaniu akumulator takiej dużej pojemności będzie pobierał bardzo duży prąd ładowania, tak więc elektronika ładująca może nie wytrzymać. To tylko takie moje przemyślenie, może ktoś takie coś już zmontował i działało :)

0
  • #3 05 Sie 2010 20:37
    ziomluk
    Poziom 9  

To tak około max 200wat i akumulator będę doładowywał osobnym prostownikiem.

0
  • Pomocny post
    #4 05 Sie 2010 21:26
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Licząc ze sporym zapasem, założymy sprawność przetwornicy w UPSie = 0.5, tak więc z akumulatora będziesz ciągnął 400W.
    400W / 12V = 33.3(3)A
    Czyli ok 17Ah akumulator powinien wytrzymać pół godziny. Pewnie wstawisz coś rzędu 36-45Ah, więc powinno wytrzymać dłużej niż pół godziny.

0
  • #5 05 Sie 2010 21:42
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

Dlaczego chcesz dać akumulator samochodowy ? Bo tańszy ?
    W UPS-ach stosuje się akumulatory żelowe, szczelnie zamknięte o specjalnej konstrukcji z kilku powodów, najważniejsze to:
    - większa trwałość,
    - przy odpowiednim sposobie ładowania ( odpowiednie napięcie podtrzymania, okresowe rozładowywanie i doładowywanie) akumulator nie zasiarcza się,
    - możliwość rozładowania bardzo dużym prądem przez stosunkowo długi czas, bez szkody dla akumulatora - np. akumulator samochodowy o pojemności 20 Ah raczej nie pożyje zbyt długo po rozładowaniu prądem 60 A przez 10 minut, a żelowy do UPS-a bez problemu,
    I to tyle z grubsza.

PS. Przy 200 W obciążenia i sprawności 90% pobór prądu z akumulatora nie przekroczy około 20 A co przy 30 minutach daje pojemność około 10 Ah razy 2 (akumulator obciążony tak dużym prądem odda około 50 % pojemności) czyli 20 Ah żelowy do UPS-a powinien dać radę. Osobiście zastosowałbym 30 Ah - zapas na starzenie się.

0
  • #6 06 Sie 2010 08:27
    ziomluk
    Poziom 9  

No w sumie tak, ale ja mam na zbyciu taki 45Ah od samochodu, bo kupuje nowy więc...

0
  • #7 07 Sie 2010 07:29
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

Czyli jeśli kupujesz nowy, tzn. że stary nie jest pierwszej młodości...
    Spróbować możesz, ale nie spodziewałbym się cudów, czas podtrzymania może być bardzo krótki, a i akumulator może się szybko sam rozładowywać.
    Pozostaje kwestia jak bardzo zależy Ci na sprawności UPS-a :D
    Osobiście jakbym już kupił UPS a nie za bardzo miał środki na nowy akumulator, kupiłbym jakiś żelowy dedykowany np. 10 Ah i zadowolił się krótkim czasem podtrzymania (jakieś 10 minut przy tych 200 W).
    Sprawdź w dokumentacji UPS-a (albo googlu) jaki najmniejszy powinien tam być.

0
  • #8 07 Sie 2010 09:40
    _haker_1
    Poziom 32  

Mozna bez problemu dostac akumulatory zelowe powyzej 20Ah, wcale nie dedykowane do UPS'ow tylko np do jakis quadow, motocykli itp. Sam uzywalem akumulatora 17Ah do laptopa jako dodatkowe zrodlo zasilania gdy gdzies wyjezdzalem. Bardzo fajna sprawa bo laptop dzialal praktycznie pol dnia, a i sam akumulator kosztowal grosze w porownaniu do nowej baterii. Oczywiscie tu chodzi o co innego ale nie powinno byc zadnych problemow poza tym, ze akumulator moze byc stary i nie miec nawet polowy swojej pierwotnej pojemnosci (skoro go wymieniasz).

0