Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatory - efekt pamięci

05 Sie 2010 22:49 1467 6
  • Poziom 10  
    Jak powszechnie 'wiadomo' akumulatory NiCd cierpią na 'efekt pamięci' jeśli nie będzie się ich rozładowywało i dopiero wtedy ładowało.

Ale czy tak jest na pewno? Czy ktoś to faktycznie z ludzi tu obecnych sprawdził?
    Dziś się natknąłem na takiż to artykuł:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Memory_effect (po angielsku)

Niestety polski odpowiednik jest znacznie uboższy i się trochę różni:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_pami%C4%99ci

Mówiąc o efekcie pamięci, nie chodzi mi o uszkadzanie aku poprzez przeładowywanie go (czyli np. rozładowanie do połowy, a potem ładowanie zwykłą ładowarką pełny czas ładowania - czyli pod koniec mocne przeładowanie), w tekście jest ten przypadek wyróżniony.

Chciałbym żeby ktoś odniósł się do informacji w artykule, a nie tylko pisał 'tak, aku NiCd ma efekt pamięci' :)
    .
  • Poziom 10  
    Nie wiem czy 'RTV użytkowe' to dobre miejsce dla tego tematu.
    Moje pytanie nie dotyczy jakie aku lepiej włożyć do pilota.

W niektórych zastosowaniach NiMH się nie sprawdzają (np. przy bardzo dużym obciążeniu), a ogniwa LiPo są znaacznie droższe.
    W tym przypadku NiCd są najlepsze - ponieważ zniosą duże obciążenie i są tanie.
  • Moderator
    razorjack napisał:
    Nie wiem czy 'RTV użytkowe' to dobre miejsce dla tego tematu.
    Moje pytanie nie dotyczy jakie aku lepiej włożyć do pilota.

Jednak ściśle wiąże się z eksploatacją sprzętu RTV, dlatego temat został przeniesiony w to miejsce.
  • Poziom 10  
    dla mnie modelarstwo (bo w takim kontekście poruszam temat) i rozmowy lekko teoretyczne to nie użytkowe RTV, ale niech będzie ;)

W świecie 'zwykłego użytkowego RTV' podejrzewam że wszyscy korzystają z bateri NiMH i się niczym nie przejmują (bo nawet nie wiedzą co i jak). ew. mają baterie Lixx które też są ładowane procesorowo.
  • Moderator
    OK. Przenoszę do "ogólne".
  • Poziom 39  
    Razorjack, przecież to zjawisko jest opisywane w literaturze a koncerny produkujące akumulatorki wydały miliony na jego ograniczenie, co ty tu chcesz jeszcze odkrywać? :|