Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o kalibrację baterii w laptopie - wątpliwości.

06 Sie 2010 12:09 4658 11
 • Poziom 37  
  Witam.

  Korzystając z FAQ przeprowadzam aktualnie kalibrację baterii w laptopie (pełne rozładowania i ładowania) , jednak mam kilka pytań:

  -bateria według producenta ma 6600 mAh, przy 7,4 V ( komputer to EEE PC)

  -battery mon wykazuje :

  1 - desing capacity 7800mAh
  2 - full charge 5600 przy 72 %, przy 100 % było 4900
  3 - current 4100 przy 72 % naładowania

  Skąd rozbieżności pomiędzy desing a pojemnością dedykowaną przez producenta ?

  Dlaczego full charge jest inne przy 100% a rośnie w miarę rozładowania ? Podobnie miałem przy pierwszym cyklu rozładowania - pojemność tj full charge rosła od 4900 do ponad 6 000 przy zerowym stanie baterii, po czym ładowałem komputer na full i znów full charge spadło do 4900 (obecnie mam 2 proces w trakcie i sytuacja znów się powtarza)

  Komputera wcześniej nie używałem, kupiłem rocznego. Komputer przy 5 % zaczyna alarmować o niskim stanie baterii, potem dochodzi do 0 % i w tym stanie przy włączonym WiFi + radio internetowe + komunikator itp wytrzymuje jeszcze godzinę spokojnie.

  Czy w takim wypadku przeprowadzać dalej kalibrację, czy może jeśli przy 4 cyklu nic się nie zmienia, warto było by wprowadzić reset wsadu ?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 28  
  Właśnie na tym polega kalibracja, pojemność full charge capacity nie wzrasta od razu przy 100% tylko podczas rozładowywania, np przy 50 - 40 %. Kalibrację wykonuj jeszcze kilka razy. Wszystkie akcje takie jak hibernacja, wstrzymywanie systemu, usypianie, wyłączanie dysków i monitora trzeba wyłączyć. Także wszystkie alarmy - o niskim poziomie energii baterii i krytycznym poziomie energii baterii. Laptop ma się wyłączyć z powodu niskiego napięcia, które jest zaprogramowane w elektronice.
 • Moderator Samochody
  Design capacity to pojemność określona przez producenta, Full charge to pojemność wyznaczona w procesie rozładowywania baterii ("wyuczona"). Stopień zużycia baterii wynika z różnicy między Design cap. a Full charge.
 • Poziom 37  
  Aktualnie przy z 0% mam takie dane:

  -Desing 9212 mAh
  -Full 7170

  Czy w tym wypadku desing nie powinien być stały ? Skoro producent określa tą pojemność to myślałem że powinna być stała.

  Aktualnie laptop wskazuje 0 %, desing i full charge jak pisałem. Napięcie wynosi 6,76 V na 2 ogniwa, czyli 3,38 V na ogniwi. Laptop tak ostatnio działał godzinę czasu... Trochę mnie dziwi, dlaczego na 0 % laptop wciąż tak długo pracuje.
 • Moderator Samochody
  To przyznam, że dziwne zachowanie. Albo program źle interpretuje dane ze Smart Battery albo kontroler baterii ma uszkodzoną pamięć.
 • Poziom 37  
  Laptop na 0 % wytrzymał ok 45 minut, w tym czasie włączone WiFi, komunikator i przeglądanie WWW.

  Jakieś wskazówki dotyczące regeneracji ? Zastanawiam się czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie reset wsadu...
 • Poziom 30  
  Ten typ tak ma BatteryMon badz inne programy wyliczaja w mWh i na podstawie tego interpretuja pojemnosc stad blad wskazania.


  Cytat:
  Dlaczego full charge jest inne przy 100% a rośnie w miarę rozładowania ? Podobnie miałem przy pierwszym cyklu rozładowania - pojemność tj full charge rosła od 4900 do ponad 6 000 przy zerowym stanie baterii, po czym ładowałem komputer na full i znów full charge spadło do 4900 (obecnie mam 2 proces w trakcie i sytuacja znów się powtarza)
 • Poziom 37  
  No to ładnie, Desing waha mi się niesamowicie. Aktualnie full charge po 2 procesie podskoczyło do 5400, efekt zachęcający. Myślicie że uda się dobić do ok 6 000 względem 6600 deklarowanych ?

  PS-Czy ktoś z was miał do czynienia z bateriami no-name do laptopów ? Nigdy jeszcze nie korzystałem z takowych, zachęca mnie bateria 10400 do eeePC, cena ok 200 zł, gdzie na serwisie oryginał 6600 kosztuje ok 400 zł...

  Co o nich myślicie ? Wielu narzeka, ale nawet w rękach nie miało, sprzedawca zapewniał czas działania na WiFi ok 10 godzin...
 • Moderator Samochody
  Mam taki zamiennik no-name w HP nc6000 i jest fatalny, po pierwszym ładowaniu rzeczywiście długo trzymał (ok 6h) ale szybko mu "przeszło". Poza tym w BIOSie bzdury podaje jeśli chodzi o odczyt napięć na poszczególnych sekcjach i baaaardzo powoli się ładuje (ok 8-10h, podczas gdy oryginał ładuje się do pełna w niecałe 2h i trzyma dłużej).

  Następnym razem kupię raczej regenerowany oryginał niż zamiennik, choć może po prostu miałem pecha i trafiłem na felerny egzemplarz.
 • Poziom 30  
  Ja kupilem baterie na eb.. zamiennik z 2 letnia gwarancja pisemna producenta (chinska) pojemnosc 10400mAh (do acer D150), byla standardowa 2200mAh , po pol roku trzyma ciagle okolo 9-10 godzin na poczatku bylo 11-12 normalnego uzytkowania , wiadomo bateria element wymienny jak wytrzyma rok to trzeba byc zadowolonym przy obecnych wymaganiach pradowych laptopow, a cena 40euro (z przesylka) calkiem przyzwoita do pojemnosci.
 • Poziom 37  
  Panowie, chciałem odświeżyć temat.

  Przeprowadziłem 4 krotnie proces ładowanie - full rozładowanie. Wówczas pojemnośćpowoli rozła i ostatnia najwyższa pojemność to 5370, czyli w sumie 470 mA więcej, niewiele ale zawsze coś.

  Następnie raz musiałem skorzystać w komputera na uczlelni, wóczas wyładowałem go do 50 %, wyłączyłem, potem do 0%, i dalej jak pisałem, pracował prawie godzinę i sam się wyłączył.

  Następnie pełne ładowanie, i jak się okazuje pojemność znów spadła na 4900...to wina tego rozładowania do połowy czy jednak bateria jest już "niereformowalna" ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  To już jest wina ogniw, są częściowo zużyte i pojemność powoli będzie spadać.
  Jeśli zaś chodzi o to rozładowanie, to o wiele lepsze dla baterii jest doładowanie takiej częściowo rozładowanej baterii, niż rozładowywanie jej do zera. Oczywiście niekiedy nie ma innej możliwości jak całkowite rozładowanie baterii (brak dostępu do gniazdka 230 V).