Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw mierników dla elektryka

zdzisiek1979 06 Aug 2010 12:49 12518 26
NDN
  • #1
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Witam.
    Postanowiłem zagłębić się w próbę dokonania skompletowania sprzętu pomiarowego do zastosowań w elektryce. Zacząłem przeglądać różne strony z sprzętem nie ukrywając że zacząłem od firmy Sonel i wpadł mi w oko ciekawy i zarazem fajnie wyglądający miernik MPI-502 podstawowe dwie funkcje pomiar RCD i pętli zwarcia.
    Cena troszkę powala bo sięga ok 2600zł.Wertując dalej strony trafiłem na promocję walizkową Sonela ( WME-3 i WME-4 )
    Zestaw WME-3 zawiera miernik MPI-502 + miernik izolacji MIC-3
    Zestaw WME-4 zawiera miernik MPI-502 + miernik izolacji MIC-2500
    Jedyny mankament takiego zestawu to okrojone do minimalnego zapotrzebowania okablowanie pomiarowe. Zrobiłem lekkie rozeznanie w dokupieniu kabli pomiarowych i krokodylków by rozbudować taki zestaw to ok 200zł :D
    Teraz przejdę do sedna sprawy a mianowicie chciał bym uzyskać jakąś waszą opinie o parametrach mierników MPI-502 i miernika MIC-3. Może mieliście jakąś styczność z przyrządami firmy Sonel i macie jakieś wypracowane zdanie że licha kiepska czy fajna i solidna.
    Następny mój dylemat to na jaki miernik rezystancji uziemienia zwrócić swoją uwagę może coś zaproponujecie :D
    A co koledzy sądzą o kombajnach ,wszystko w jednej obudowie :D

    Link do karty katalogowej zestawu WME-3
    http://www.meraserw.szczecin.pl/images/file/APARATURA%20POMIAROWA/WME-3%20Meraserw.pdf
    Link do miernika MPI-502
    http://www.meraserw.szczecin.pl/images/file/APARATURA%20POMIAROWA/MPI-502%20Meraserw.pdf
    Link do miernika MIC-3
    http://www.meraserw.szczecin.pl/images/file/APARATURA%20POMIAROWA/MIC-3%20Meraserw.pdf
  • NDN
  • #2
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Kombajn fajny, bo wszystko w jednym, ale:
    - nie ma wszystkich metod pomiarowych np. rezystancji uziemienia tylko metodą techniczną, rezystancja izolacji do 1kV [oprócz MPI-525]
    - kombajn nie ma wszystkich zalet mierników dedykowanych do konkretnego pomiaru
    - jest dość ciężki i duży, jak pół laptopa :)
    - legalizacja kombajnu kosztuje sporo więcej, niż "zwykłego"
    - jak się w razie w kombajnie coś uszkodzi, to jesteś pozbawiony urządzenia, którym zarabiasz na chleb :)

    Sam się przymierzałem do zakupu MPI-525, ale jak na chwilę obecną cena jest zaporowa dla mnie. Będę kompletował sprzęt systematycznie...

    Przy mierniku pętli zwarciowej zwróć uwagę na zakres napięcia, na jakim może pracować miernik, żeby dało radę zmierzyć pętlę faza - faza.
  • #3
    zdzisiek1979
    Level 38  
    O ten MPI-525 :D no co ukrywać fajny ale 5600zł to :cry:
    Jeśli biega o kombajny to ta jak jaka kol wiek usterka to cały sprzęt idzie do serwisu a jak nie daj wypadek i się rozwali na amen to tylko płakać.
    Akurat ten MPI-502 ma pomiar pętli w sieciach 230V/400V :D
    A jaki miernik uziemień mogli byście polecić?
  • NDN
  • #4
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Większość mierzy metodą techniczną, to i kombajn się nada, do pomiaru na budowie, gdzie jest dostęp do gruntu, żeby wbić sondy. MPI-520 ma możliwość pomiaru cęgami, 525 już nie.

    Kłopociki się robią, gdy jest podłoże wybetonowane. Wtedy przydają się cęgi. W instalacjach Ex nie wolno rozłączać uziemień, więc pozostaje pomiar tylko cęgami, poza tym cęgi dają dużą wygodę, bo nie trzeba rozpinać zacisków probierczych, które przez zaniedbanie są często w opłakanym stanie :(

    No i na koniec metoda udarowa, to ma tylko jeden miernik sonela :)
    MRU-200, jedyne 4600PLN brutto :)

    W poprzedniej robocie mieliśmy MPI-508, do kompletu jeszcze MRU-101. O tyle wygoda, że 2 mierniki, 1 torba z osprzętem i nie było możliwości czegoś nie zabrać na robotę. Jeden mierzył, drugi robił tabelkę, rysunek i zapisywał, jak na laborce w technikum :D
  • #5
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Patrzyłem na tego MPI-508 no cena 3350zł jedynie co ma fajne extra to to że może być użyty jako rejestrator napięcia :D
    Pomiar cęgami no raczej jest mi obcy nie miałem przyjemności, oczywiście mam tu na myśli pomiar uziomu :D
    Na razie się rozglądam i próbuje ustalić co było by optymalnym rozwiązaniem dla mnie. Zaś zastosowanie na placu boju to instalacja na domku jednorodzinnym jakieś biuro ,kamienica.
    Chciał bym się zmieścić w granicy ok.4000zł ze wszystkim to na miernik uziomu przypadło by tak ok.1000zł ale może lekko być przekroczona.
  • #6
    volf_25
    Level 11  
    miernik rezystancji uziemienia MRU 100 firmy Sonel to koszt około 2000zł ja robie na MRU 101 i moge go polecić jest troszke droższy
  • #8
    volf_25
    Level 11  
    powinien ci wystarczyć trzeba zawsze liczyć po jakim upływie czasu dany miernik się zwraca czym więcej pomiarów się robi to można sobie bardziej poszaleć
  • #9
    bogdan kruszewski
    Level 1  
    polecam ,,Sonela'' - np. MPI 510, MRU 101. którymi wykonuje pomiary od 2004r
    jak również ,,ATMORA'' WG407 do pomiaru uziomów odgromowych bez potrzeby rozłączania złącz kontrolnych, którym wykonuje pomiary od 2005r polecam bo chociaż drogie w zakupie to są niezawodne.
  • #10
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Raczej bardzo zaawansowane mierniki muszę odrzucić bo nie planuje wykonywania prac pomiarowych a tylko wykorzystywać go do pracy związanej z wykonaniem GSW czy innego uziomu wedle potrzeby i sprawdzenia czy jest wykonany dobrze czy tylko tak wygląda. Więc będzie używany tylko w tedy jak będzie potrzeba.
    Zaś z drugiej strony nie chcę znów kupić jakiejś atrapy miernika zaś nie mogę nigdzie doszukać się opinii-recenzji ów KEW4105A, dotarłem tylko do instrukcji obsługi.Cena przystępna ale czy wart kupna to już nie wiem nigdy nie miałem nic firmy Kyoritsu więc nie wiem jaką mają jakość i solidność.

    Gdyby to komuś się przydało jako pomoc przy wyborze miernika a myślał by o MPI-502 to pozwolę sobie w kilku zdaniach go opisać.
    Dobrze trzyma się w dłoni go i jest wygodny w noszeniu trzymaniu i jako ozdoba szyi na pasku. Układ przycisków jest wygodny jedynie pokrętło wyboru pomiarów jest troszkę za delikatne i wydaje się nieprecyzyjne ale to nie przeszkadza choć no mogłoby być lepiej opracowane. Wyświetlacz jest wyraźny i przejrzyście widać na nim wskazania choć szkoda że nie jest graficzny Very Happy Łatwo można zmienić parametry pomiaru. Łatwy w obsłudze :)
    Nie używam pamięci wewnętrznej i nie sprawdziłem jak współpracuje z komputerem bo ma możliwość przesyłania bezprzewodowo danych (radiowo). Odbiornik jest wielkości pamięci USB. To nie wypowiem się w tym temacie.
  • #11
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Znaczy, że kupiłeś? :)

    Ja mimo mankamentów swojego wyboru zdecydowałem się na kombajn MPI-525, chyba, że Sonel wypuści jakąś nowość do czasu zakupu. Podliczyłem kupno pojedynczych mierników i wychodzi sporo więcej... Pracowałem trochę ostatnio na tym 525 i muszę przyznać, że przypadł mi do gustu. Wszystko w jednej torbie i nic na pomiarach nie zaskoczy...

    Muszę się tylko trochę wstrzymać i odłożyć grosza, bo na raz tego nie ugryzę...
    Doszedłem do wniosku, że jak inwestować to raz a dobrze, bo w końcu nie kupuje się takiego miernika raz na rok...
  • #12
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Ta :D dałem 2980zł za MPI-502 i MIC-3 okrojony zestaw w kabelkach ale sobie dokupiłem za to dostałem w zestawie wskaźnik P-2 zawsze jakiś dodatkowy przyrząd ekstra :D walizka wygląda solidnie to powinna trochę wytrzymać.
    Szkoda tylko że mam pomiar izolacji do 1kV.
    MPI-525 niezależnie jak liczyć to wychodzi tak samo z kupnem czy by się kupiło oddzielnie przyrządy czy kombajn tak samo prawie wyjdzie nawet z wzorcowaniem MPI-525 to 463zł a oddzielnie w moim przypadku to 384zł bez miernika uziomu.
  • #13
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Wg cennika Sonel [netto z lutego 2010], wiem, że stary ale akurat taki mam:

    - MPI-525 - 4960PLN
    _________________________________________

    - MIC-2500 - 2490PLN - rezystancja izolacji
    - MRP-120 - 1190PLN - parametry RCD
    - MRU-105 - 1890PLN - uziemienia
    - MZC-300 - 1190PLN - impedancja pętli zwarcia

    Pozdumowując:

    Kombajn: 4960PLN [6051,20PLN brutto]
    Pojedyncze mierniki: 6760PLN [8247,20PLN brutto]


    Wziąłem do obliczeń najtańsze wersje pojedynczych.

    Jakby nie patrzył, od strony finansowej wychodzi sporo korzystniej dla kombajnu.
  • #14
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Teraz to policzyłeś :shocked!:
    MPI-525 to teraz z VAT-em 5612zł

    Ja liczyłem tak MPI-502 2600zł
    Rezystancji 1kV 1131zł
    Razem 3731zł

    Uziemienia to tak powyżej 1000zł ale na razie się wstrzymuje to bym się zmieścił w granicach 5000z tyle ze jak bym wybrał izolacje do 2.5kV to 2880zł miernik to razem 5480zł no to nieopłacalne było by mi ale na razie był by taki zbędny mi to1kV styka.
    A w swoim przypadku wyszedłem 3121zł bo dokupiłem kable jak w przyszłości dokupię uziom to zamknę się w 4400-4500zł i mi wystarczy firmy nie prowadzę to i tak no wykosztowałem się.Tak to to kolega brał pomiary z zakładu i robił a teraz mam ew.mamy swoje ,uziom to się jeszcze pożyczy.
    Jak bym sprawdzał je co rok w sonelu to gwarancja na 5 lat jest wtedy, chciał bym by mi starczyły na tyle lub troszkę więcej. A co w przyszłości to już nie wiem :D
  • #15
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Przecie napisałem, że cennik z lutego :) tylko taki miałem, a na cenie allegrowej się nie chciałem opierać.

    Podejrzewam, że teraz przelicznik jest podobny i kombajn wychodzi taniej, niż mierniki specjalizowane do pomiarów jednej wielkości.

    Ja znów firmę mam i jak oddaję instalację, to komplet być musi. Na razie kombinuję i się dogaduję ze znajomym, ale jak by nie patrzył kasa przez palce ucieka...
  • #16
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Kupiłem kombajn MPI-525... jutro powinna przyjść paczka. Podzielę się wszelakimi spostrzeżeniami, bo w piątek zabieram go w chrzest bojowy...
  • #18
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    5 596,14 zł z fakturą i jakiś multimetr dodatkowo za free...

    Meraserw-5 ze Szczecina.
  • #20
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Alledrogo, przesyłka free :D

    2 sztuki mieli wystawione... :) Świadectwo wzorcowania ma, certyfikat mają, to mi się opłacało wziąć... w lokalnych hurtowniach poniżej 5700 nie znalazłem..
  • #21
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    No to tak.
    MPI-525.
    Miernik bardzo intuicyjny w obsłudze, mimo sporych gabarytów [29x23x7,5cm] daje się łatwo trzymać jedną ręką. Noszenie na smyczy na szyi jest trochę niewygodne, bo smycz jest wąska, ale jak się ją wrzuci pod kołnierz garnituru roboczego, to jest OK [nad tym mogliby jeszcze w sonelu popracować].
    Co do samych pomiarów, pełna automatyka, robi wszystko sam, oprócz protokołów, chyba, że ma się PE4, gdzie po wprowadzeniu rodzaju i wartości zabezpieczenia automatycznie jest wszystko liczone i od razu wpisany wynik pozytywny lub negatywny, pozostaje tylko drukować :) Fajna jest funkcja AUTO do pomiaru RCD. Wybiera się "ptaszkami" parametry, które mają być pomierzone, wciska się start i trzeba tylko iść do rozdzielnicy włączać RCD, albo wysłać pomocnika.

    Żeby pomiar zmieścił się w wymaganym błędzie 30%:
    - zakres pomiaru pętli zwarcia jest w przedziale 0,13-1999Ω dla przewodów 1,2m z sondami, a 0,19-1999Ω dla wtyczki sieciowej
    - ciągłość przewodów 0,12-400Ω

    Do miernika oprócz instrukcji obsługi dają jeszcze płytę z programem do zrzucania zapisanych w pamięci wyników pomiarów[990 komórek pamięci, 57500 pojedynczych wpisów], oczywiście dema PE4, schematic, foton i inne, oraz "Przewodnik po normie PN-HD 60364-6" z opisanymi praktycznymi metodami wykonywania pomiarów i wartościami dopuszczalnymi, jakim powinny odpowiadać pomierzone elementy instalacji.

    Mimo tego, że jest duży i ciężki [cały zestaw w walizce to ok 8-9kg, sam miernik ok 2kg], to nadrabia funkcjonalnością. Duży podświetlany wyświetlacz graficzny jest czytelny i wyraźny, nawet w słoneczny dzień. Koszt wzorcowania kombajnu to ok. 430PLN. Zamiast lecieć do walizki po inny przyrząd, zmieniam ustawienia pokrętła wyboru rodzaju mierzonej wartości i jadę dalej. Producent podaje ok 3000 pomiarów impedancji pętli na naładowanym akumulatorze [akumulator i ładowarka była w zestawie]. Dali poręczny futerał - walizkę wielkości torby do laptopa, w której mieszczą się wszystkir standardowe akcesoria i jest jeszcze troche miejsca na dorzucenie czegoś...

    Jestem bardzo zadowolony z zakupu, zapomniałem już, jak bolał mnie ten wydatek ;)

    W przyszłości planuję jeszcze zakupić przystawkę do pomiaru rezystancji izolacji AutoISO, żeby nie kombinować z przełączaniem i uziemianiem mierzonego kabla, bo to niepotrzebnie stracony czas, a czas to pieniądz.

    Niezdecydowanym, posiadającym odpowiednią ilość gotówki polecam z całą odpowiedzialnością zakup MPI-525.

    Na wszelkie dodatkowe pytania chętnie odpowiem :)
  • #22
    zdzisiek1979
    Level 38  
    No to fajnie ,zakresy pomiaru pętli to tak jak w moim tyle że masz większy prąd bo u mnie to 7.6A dla 230V i 13.3A dla 400V :D
    Troszkę żałuje ale nie podołałbym go kupić tyle że masz dobrze z pomiarem rezystancji izolacji 2.5kV tego ci zazdroszczę i ta przystawka też jest fajna do pomiarów.
    Powiedz mi kolego jak chodzi ci przełącznik wyboru pomiarów jest precyzyjny i ładnie się przełącza czy coś byś w niem zmienił :D
    Ten przewodnik po normie to masz na oddzielnej płycie ?
  • #23
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Przewodnik papierowy dali. Przełącznik zakresów chodzi tak, jak powinien, co kliknięcie, to inna nastawa. W końcu nowy... w starym multimetrze już klikania ani nie słychać, ani nie czuć, więc kręcę na czuja, ale mam go już z 10 lat :) jeszcze w technikum na warsztatach używałem.

    Co do MPI... celowo chciałem 2,5kV, żeby mierzyć przyłącza kablowe. Rezystor jest 10R, więc prądy odpowiednio 23 i 40A.

    Jak się temat rozwinie, to będę się rozglądał za miernikiem rezystancji uziemienia z możliwością pomiaru dwu-cęgowego, bez rozłączania uziemień. Teraz też nie ma wielkiego stresu, bo można impedancję pęrtli zmierzyć L-uziemienie. W instalacjach Ex nie rozłącza się żadnych zacisków od uziemień, ze względu na zagrożenie, a mierzyć trzeba co rok..

    525 ma jeszcze opcję "pomoc" o której nie napisałem wcześniej, po jej wciśnięciu przy wybranym konkretnym pomiarze na wyświetlaczu pojawia się rysunek z prawidłowo podłączonym miernikiem do pomiaru danego parametru...

    Generalnie po pierwszych dwóch pomierzonych instalacjach jestem zadowolony.
  • #24
    Robert Kaminski
    Level 25  
    Przyłącze się do wątku z zapytaniem o miernik Sonela.
    Czy kabel pomiarowy do pętli na 230 jest zakończony wtyczką ?
    Jeżeli tak - to czy miernik wykonuje pomiar niezależnie z której strony gniazda jest zacisk fazowy ?
    Czy jest opcja wyboru bez przełączania na kablach pomiaru L-PE i L-N.?
    Jeśli tak-to czy miernik zapisuje w pamięci jakiego typu jest pomiar L-PE czy L-N.

    Mam takie pytania bo wykonując dużą ilość pomiarów chciałbym znaleźć miernik który część danych zapisywać na papierze zachował we własnej pamięci.
    Aktualnie robię pomiary KEW6010b i trochę się nie sprawdza. Szczególnie system zapisu pamięci danymi z pomiarów.
  • #25
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Jest wtyczka w zestawie akurat mam MPI-502 to mam wtyk kątowy bez przycisku wyzwalania pomiaru, ale za to daje się wetknąć w gniazdko za szafą bo jest krótka w kombajnach jest wtyczka wydłużona, ale można za jej pomocą wyzwalać pomiar bo ma przycisk. Miernik automatycznie rozpoznaje wtyczkę i przyjmuje poprawkę na pomiar ( rezystancja przewodów pomiarowych ) w razie odwrotnego połączenia w gniazdku ( L zamienione z N ) informuje o tym i nie przeszkadza to w pomiarze, ale jest informacja o tym na wyświetlaczu. Pamięć zapisuje impedancję ,prąd zwarciowy, reaktancję dla każdego pomiaru przypisuje nr pozycji to można sobie zachować na wszelki wypadek w mierniku. Nie korzystam z pamięci to nie powiem ci teraz czy zapisuje w pamięci informację o odwrotności L z N, ale zrobię próbę to ci napisze bo jakoś nie zwracałem na to uwagi :D

    To taka szybka próba zapisu w pamięci i: nie zapisuje zamiany L z N a zapisuje czy pomiar był robiony L-PE ,L-N ,L-PE z RCD a i jakie było napięcie podczas pomiaru. W mojej zabawce nie mam zapisu daty i godziny :|
  • #26
    Robert Kaminski
    Level 25  
    Dzięki za wyczerpującą informację.

    Ten miernik przewyższa w funkcjonalności ten jaki posiadam.

    Mam pytanie w jaki sposób można wydrukować dane pomiarowe z pamięci ?.
    Oczywiście jest pakiet programów Sonel PE jakiego zresztą nie miałem okazji wypróbować .
    Z opisu producenta wiem, że oferowane funkcje mogą okazać się niezwykle funkcjonalne, w ograniczaniu czasu jaki trzeba poświęcić na pomiary i obróbkę.

    Ale czy nie mając tych programów, można otworzyć dane z pamięci za pomocą arkusza kalkulacyjnego ?

    Jeszcze dopytam się czy funkcję pomiaru L -N,L -PE robioną za pomocą wtyczki wybierane są automatycznie ,czy za pomocą przycisku, czy może konieczna jest manipulacja na przewodach pomiarowych?
  • #27
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Masz przełącznik pokrętło i masz do wyboru L-PE z RCD ,L-PE , i L-N ew. L-L .
    Możesz wtykiem mierzyć lub stosować przewody, ale wtedy musisz ustawić długość przewodu w mierniku. Daleko nie trzeba szukać tu jest instrukcja obsługi http://www.sonel.pl/media/files/pdf/ins/MPI-502%20insobs%20v1.06.pdf
    Jeśli chodzi o pamięć to jest kontakt radiowy mam coś jak pamięć USB wpinam odpalam program do komunikacji SonelReader i łącze się z miernikiem i pobieram dane ( ten sam program jest do innych mierników ) można je zapisać w pliku, ale nie mam programu PE4 więc nie stosuje tej metody chyba da się skopiować do arkusza, ale jak próbowałem je wydrukować z tego programu to nie mogłem połapać się co jest czym klęska :D totalna. Nie stosuje tego w ogóle wole na kartce spisywać wyniki. Szczerze to na chwile obecną stosuje go tylko w 20% więc więcej leży w walizce niż jest stosowany miało być pięknie jest kiepsko :D

    Przewodami nic nie manipulujesz najlepiej jest mierzyć wtykiem na prawdę prosty w użyciu. Jedyne co mi nie pasuje w nim to pokrętło funkcji jest delikatne i troszkę nieprecyzyjne powinno skakać jak w dobrym multimetrze, ale nie komplikuje życia. A ma jeszcze blokadę pomiaru by nie uległ szybkiemu przegrzaniu. Baterie są pod klapką zamykaną na śrubki. Może pracować na akumulatorach, ale trzeba ustawić w meni źródło zasilania.