Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa dwu triodowa - zasada dzialania

08 Wrz 2004 09:52 2793 4
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 42  
  Kolego misiu! Bardzo dawno temu nauczyciel przedstawił nam w szkole budowę lampy i jej zasadę działania, ale zrobił to w taki sposób, że od razu wszyscy załapali o co biega. To i ja Ci też w ten sposób wytłumaczę i dam głowę że do końca swoich dni nie zapomnisz, tak jak ja nie zapomniałem.
  Na początku uczony wymyślił diodę lampową, zbudowaną z anody i katody, zasada działania jest bardzo prosta, jako że katoda jest pod łączona do masy, a do anody jest podawany wysoki potencjał dodatni, to elektrony z katody są mocno przyciągane do anody, nie odwrotnie, odwrotnie jest tylko umownie. Ale uczeni za czeli się zastanawiać, w jaki sposób można by tą diodą sterować i wstawili do niej siatkę sterującą i nazwali ja Trioda, pod pinając ujemne napięcie pod tą siatkę można było już regulować przepływ tych elektronów, bowiem przyciągane elektrony przez wysoki potencjał na anodzie, trafiały na siatkę o ujemnym potencjale gdzie zostały wyhamowane w zależności od podanego ujemnego potencjału. Ale powstał nowy problem, bowiem potężna szybkość biegnących elektrony z katody do anody powodowała że część tych elektronów odbijała się od anody i wracała z powrotem do siatki i to powodowało szumy i znowu uczeni mieli dylemat co z tymi szumami zrobić, no i wymyślili, w stawiając jeszcze jedną siatkę między anodę a siatkę sterującą i nazwali ją siatką ekranującą którą podłączyli do masy i tak powstała Pentoda. Część odbitych z anody elektronów trafia na siatkę ekranującą, która sprowadza je do masy likwidując szumy tej lampy. A dwu triodo wa lampa to nic innego jak dwie lampy w jednej obudowie, może koledzy od lamp coś jeszcze dodadzą co by w pełni zaspokoiło twą ciekawość.
  Pozdrawiam
 • Poziom 37  
  janek11389 napisał:
  ... część tych elektronów odbijała się od anody i wracała z powrotem do siatki i to powodowało szumy... wstawiając jeszcze jedną siatkę między anodę a siatkę sterującą i nazwali ją siatką ekranującą którą podłączyli do masy i tak powstała Pentoda. ...


  Chyba chodziło Ci o tetrodę, która była mało popularna, bo również wprowadzała zakłócenia. Więc bardzo szybko wprowadzono pentode z jeszcze jedną siatką. (czyli 5 elementowa). Ale to nie zmienia faktu, że wyjaśniłeś to przejrzyście. :) Były jeszcze heksody, oktody... ale to już inna para kaloszy.
 • Poziom 37  
  W tetrodzie problemem był tzw. efekt dynatronowy (emisja wtórna elektronów z anody) http://www.republika.pl/audioton/lampy2.html
  Wówczas wprowadzono siatkę ekranującą.A tetrodę zbudowano nie dlatego że trioda szumiała ale żeby zwiększyć nachylenie charakterystyki w celu zwiększenia wzmocnienia i zmniejszenia pojemności siatka-anoda które to pojemności ograniczały użyteczność triody do częstotliwości akustycznych.Osiągnięto to przez wprowadzenie siatki ekranującej.
  http://www.republika.pl/audioton/lampy1.html
  http://polo.po.opole.pl/~general/lampy/l_zasada.htm
 • Poziom 43  
  zauwazono, ze do obudowy typu nowal jak w zalaczniku (chodzi o ilośc nożek) - moga się zmieścić dwie triody. Jej symbol to własciwie znacznie uproszczona budowa. Poniżej masz bardzo popularną w telewizorach triode podwójna PCC.

  Moge teraz pokrótce wyjaśnić co znajduje się w lampach patrząc na sama symbolike.

  ECC - znaczy dwie triody C=trioda, żarzone napięciowo =E
  PCC - znaczy dwie triody C=triona, ale żarzone pradowo =P
  ECL - znaczy pentoda (L) lub tetroda (żadziej) mocy + C czyli trioda, żarzona napieciowo.

  a teraz opis wyprowadzeń a- anoda k- katoda g-(grid) siatka f-f = żarzenie , s- (z ang. Screen) czyli ekran. Czasami środek żarzenia podłącza się do masy układu.