Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

świeci dioda awarii w liczniku prądu

wkamyczura 06 Sie 2010 14:25 29677 9
  • #1 06 Sie 2010 14:25
    wkamyczura
    Poziom 8  

Witam

Mam pytanie czy świecąca dioda awarii w liczniku prądu elektrycznego może być oznaką zwarcia w samej instalacji elektrycznej budynku.
    Facet z energetyki przyjechal i powiedział że sprawdził licznik i on jest OK - a dioda świeci.
    Powiedział że według niego pobór jest bardzo wysoki według licznika i że to może być problem zwarcia w instalacji elekrycznej.

Ale wyłączyłem wszystkie odbiorniki z gniazdek i licznik stanął.
    Gdyby było zwarcie w instalacji czy ten licznik mimo to nie powinien pokazywać poboru energii?

Z góry dzieki za opinie.

2 9
  • #2 06 Sie 2010 14:56
    bestboy21
    Poziom 39  

Świecenie awarii oznacza że ktoś majstrował magnesami przy liczniku.
    Zawyżone wskazania tak samo.

:?

Cytat:
    Mam pytanie czy świecąca dioda awarii w liczniku prądu elektrycznego może być oznaką zwarcia w samej instalacji elektrycznej budynku.

Zdecydowanie NIE.

3
  • #3 06 Sie 2010 15:02
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Stąd też wielka popularność magnesów neodymowych na Allehehe. Dobrze, że trafił Ci się facet, który nie drążył tematu, bo mogło by to się skończyć nieciekawie...

Z drugiej strony świecenie leda 'awaria' na liczniku może oznaczać brak jednej fazy. Możesz tego podczas normalnego funkcjonowania nie zauwazyć, jeżeli gniazdka i oświetlenie masz zrobione na dwóch pozostałych (które są obecne). Ja mam fazy rozdzielone na pokoje i jak mi jedna zgaśnie, to najczęściej ta w moim pokoju i pracowni. A pozostałe pomieszczenia są zaopatrzone w energię :)

2
  • #4 06 Sie 2010 15:09
    wkamyczura
    Poziom 8  

A takim razie mam pytanie czy uderzenie pioruna (jakieś 2 tygodnie przed zauważeniem diody walneło w okolicy tak że spaliło mi dekoder od satelity, a u sąsiadów nawet telewizory i komputery) moze być przyczyną pojawienie się tego błędu?

Dodano po 4 [minuty]:

a co tego czy facet mi się trafił spoko to nie wiem - nie ma mnie w domu a przyjechał to sprawdzić dzisiaj (to ja zgłosiłem ten problem do ZE) a ja jestem w pracy.
    facet powiedział że będzie musiał wymienić licznik a ten co jest wysłac do ekspertyzy sądowej - ma być w przyszłym tygodniuzeby go wymienić.

Co do magnesów to na bank nikt z nimi nic nie kombinował - jest to dom 1 rodzinny a ja chyba wiem co robiłem

2
  • #5 06 Sie 2010 15:14
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Jeżeli nie magnesowałeś nic, to tzw. ekspertyza sądowa zapewne wykaże, że licznik uległ uszkodzeniu poprzez wyładowanie atmosferyczne. Licznik należy do ZE więc powinni wymienić go we własnym zakresie, Ty natomiast nie powinieneś ponieść żadnych kosztów z tym związanych. Jakieś trzy lata temu u mnie wymieniali, bo na starym kończył się przebieg ;) Przyszli, prąd wyłaczyli, wymienili, zaplombowali, prąd włączyli, pojechali. Dostali po ciachu i kawie ;)

1
  • #6 06 Sie 2010 15:23
    wkamyczura
    Poziom 8  

ok. dzieki jeszcze tylko dla pewności bo kilka tygodni temu robiłem remont i zastanawiałem się że może jak coś wierciłem to jakiś kabelek gdzieś przewierciłem i moze dlatego jest pokazana awaria na liczniki (nie przypominam sobie nic więcej oprócz tego pioruna i remntu co mogłoby spowodować problem) - ta dioda i kręcący szybciej (na moją nie korzyść) licznik nie powinna być wynikiej jakiegoś zwarcia wenątrz budynku?

2
  • #7 06 Sie 2010 15:32
    bestboy21
    Poziom 39  

W środku są kontraktony które po wykryciu pola magnetycznego zwierają obwód kontrolny z bezpiecznikiem topikowym co powoduje jego spalenie i to powoduje świecenie awarii.
    Mógł to spowodować ten piorun skoro ci się dekoder spalił, po ekspertyzie jak nie wykryją namagnesowania licznika to nic ci nie zarzucą, ale te zawyżone wskazania to już zdecydowanie nie sprawa pioruna.

3
  • #8 06 Sie 2010 22:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 07 Sie 2010 09:03
    parura09
    Poziom 13  

Kolego wkamyczura ja też mam licznik z diodą sygnalizująca awarie ale u mnie świeci tylko w przypadku braku fazy, ale nigdy nie świeciła kiedy miałem zwarcie i kiedy zadziałało bezpieczniki,facet z elektrowni nie sprawdził zabezpieczeń przedlicznikowych ,może zadziałało powodując odłaczenie jednej fazy i dlatego dioda w liczniku świeci.

0
  • #10 11 Sie 2010 15:16
    Dixi68
    Poziom 15  

Dioda AWARIA ma zasygnalizować uszkodzenie licznika a nie uszkodzenia w instalacji. Szkoda, że nie podałeś typu licznika. Jeśli jest to licznik indukcyjny np C 52z to dioda AWARIA może załączyć się np. po zmianie kolejności faz na zasilaniu. Nie musisz nawet o tym wiedzieć. Naprawa sieci energetycznej mogła odbywać się poza twoim terenem i chociaż nie powinno się to zdarzyć to w życiu różnie bywa. A dlaczego licznik w takim momencie załącza awarie? Ano dlatego, że czasami w licznikach indukcyjnych (oczywiście trójfazowych) gdy nie ma odpowiedniej kolejności faz to tarcza nie zatrzymuje się w tzw. punkcie hamowania i może powoli obracać się nawet po wyłączeniu bezpieczników zalicznikowych. Możesz sprawdzić to u siebie. Punkt hamowania to czarna lub czerwona kreska na tarczy. Przed wyłączeniem ustaw ją mniej więcej na środku okienka i zobacz co się stanie.

0
  Szukaj w 5mln produktów