Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora

krzysiek.goldon 06 Sie 2010 19:25 6519 12
  • #1 06 Sie 2010 19:25
    krzysiek.goldon
    Poziom 12  

Witam wszystkich!
    Jestem na etapie konstruowania własnego zasilacza i chciałbym umieścić w nim regulator obrotów wentylatora. Poszperałem trochę na elektrodzie i zaprojektowałem taki schemat:

oraz PCB:

Jest to mój pierwsza płytka wykonana w programie Eagle i dlatego prosiłbym o jakieś opinie i podpowiedzi co można poprawić.

W wersji 3d płytka prezentuje się tak:

Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora

Z góry dziękuję za zainteresowanie i udzielone wskazówki.

pozdrawiam

ps. zamieszczam oczywiście pliki .sch i .brd

0 12
  • Semicon
  • #2 06 Sie 2010 20:35
    zmyslonyy
    Poziom 26  

W tego rodzaju układzie zaprojektowanie płytki nie ma aż tak wielkiego znaczenia niemniej warto wiedzieć żeby ścieżki prądowe odchodzące od diod prostowniczych miały zachowany kierunek jako wejściowe i wyjściowe. Czyli tak jak masz na płytce połączone minusy kondensatorów elektrolitów najlepiej by było rozdzielić mase wejściową od wyjściowej albo stosownie je naprawde powiększyć. Znowu jeśli chodzi o ścieżki do potencjometru są poprostu nieproporcjonalnie zbyt szerokie jak na prądy tam przepływające. Z samej wartości rezystora dzielnika wynika że ten prąd jest dość mały a szerokie ścieżki mogą tylko zbierać różne śmieci z eteru działając jak antena. No i chyba najważniejsze...po co wypełniasz miejsca na płytce nie łącząc je z żadnym potencjałem? to będzie tylko kolejna antena.

0
  • #3 06 Sie 2010 22:21
    Przem188
    Specjalista EDA

Radiator również nie będzie chyba potrzebny, nie aż tak wielki. W sowim komputerze mam podobny układ, ale zbudowany z zastosowaniem typowego układu stabilizatora szeregowego na tranzystorze - stopniem zasilającym wentylator jest zwykły BC547, do którego w bazie podpiełem potencjometr regulacyjny oraz ustalający minimalne obroty, a także mały układ wymuszenia po włączeniu komputera wejścia wentylatora na pełne obroty przez dosłownie sekundę- na wszelki wypadek, gdyby łożyska były zużyte lub sam silnik potrzebował "kopa", aby ruszyć, a potencjometr byłby skręcony na minimum. Tranzystor nie posiada żadnego chłodzenia a i tak się nie grzeje - zasila wentylator o dużej średnicy.

0
  • Semicon
  • #4 07 Sie 2010 14:42
    krzysiek.goldon
    Poziom 12  

Zmodernizowałem trochę płytkę, starałem się stosować to rad udzielonych przez kolegów, teraz regulator wygląda tak.

PCB:

widok 3d:

Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora

Proszę o opinie i ewentualne wskazówki.

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 07 Sie 2010 16:13
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Kondensator C4 jest kondensatorem przeciwzakłóceniowym i zaleca się go montowanie jak najbliżej układu dlatego umieść go odwracając o 90stopni w lewo nad złączem P_1 a rezystor dzielnika R1 możesz umieścić pod tym złączem. W związku z tym że nie oddzielasz ścieżki masy między wejsciowe a wyjściowe a rozmieszczenie elementów na to pozwala to zrób nawet dwukrotnie szerszą ścieżke od tej co jest obecnie.

0
  • #6 07 Sie 2010 19:13
    krzysiek.goldon
    Poziom 12  

Kolego zmyslonyy, dzięki za zainteresowanie twoje rady bradzo mi pomogły. Zamieszczam zdjęcia i pliki .sch i .brd nowej wersji płytki.

PCB:

widok 3d:

Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora

Mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o rozdzielenie mas na wejściowa i wyjściowa, czy powinno to wyglądać mniej więcej tak?

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #7 07 Sie 2010 20:03
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Chodzi o poprawny rozpływ prądów na wejściowe i wyjściowe tak samo jak na schemacie a zrobiłeś teraz jakby na odwrót że masa C2 odchodzi płynie od samych diod prostowniczych a potem masa kondensatora C1 prowadzi do wyjścia. Kierunek przepływu prądu ścieżki masy powinnien być taki sam jak na schemacie.

0
  • Pomocny post
    #9 08 Sie 2010 21:22
    marco47
    Poziom 41  

Jeżeli budujesz zasilacz od podstaw to włącz ten układ (który w tym wypadku jest za bardzo rozbudowany) na projektowaną płytkę zasilacza. Wtedy zlikwidujesz masę niepotrzebnie powtarzających się elementów: gniazdo wejściowe, diody prostownicze, kondensator filtrujący. Zresztą to co tu naszkicowałeś mija się z celem bo regulacja potencjometrem wentylatora to przeszłość. Zastosuj najprostszy układ regulacji prędkości wentylatora przez pomiar temperatury np. na diodzie. Jeden TL082, kilka elementów zewnętrznych, mosfet.

Przykładowe rozmieszczenie elementów na płytce PCB 37x25mm

Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora Prośba o sprawdzenie pcb - regulator obrotów wentylatora

0
  • #10 09 Sie 2010 14:46
    krzysiek.goldon
    Poziom 12  

Dzięki marco47, myślałem że z tej płytki nie da się już więcej wycisnąć, a jednak myliłem się. Chociaż jak na pierwsze zaprojektowane pcb to chyba nie jest źle :)

0
  • #11 09 Sie 2010 16:42
    marco47
    Poziom 41  

Jest w porządku jak na pierwszą płytkę :D
    Widzę że dbasz o szczegóły, co jest bardzo dobrym nawykiem.
    Można z tej płytki jeszcze więcej wycisnąć, ale chodziło mi o pokazanie innego podejścia do układania elementów. Układaj elementy zgodnie z ich logicznym ułożeniem na schemacie, aby maksymalnie zmniejszyć ilość połączeń i ich długość.

0
  • #13 10 Sie 2010 10:52
    krzysiek.goldon
    Poziom 12  

Dziękuje kolegom zmyslonyy i marco47 za pomoc. Problem rozwiązany. Zamykam temat.

pozdrawiam

0