Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SANYO VHR-4100EE, nie zawsze dowija taśmę.

07 Sie 2010 12:12 1793 8
 • Poziom 10  
  Witam. Mam problem, jak w temacie. Magnetowid nie zawsze do końca zwija taśmę przy wysuwaniu. Co może być przyczyną?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 2  
  Witam. Taki objaw może być wynikiem słabego kontaktu ślizgaczy ze ścieżkami w przełączniku funkcji (Modeselectswitch nr 16141). Można spróbować rozmontować i przeczyścić z użyciem WD 40 ( nie należy używać waty, aby nie pozostały żadne niteczki). Ewentualnie można wstrzyknąć troszkę WD 40 bez rozbiórki,ale nie ma pewności że wszędzie dojdzie i trzeba uważać aby nie zanieczyścić innych elementów, zwłaszcza pasków. Pozdrawiam ADAM 12.P
 • Poziom 10  
  Może Pan powiedziec mi dokładnie, gdzie ten przełącznik się znajduję?
 • Poziom 29  
  Przełącznik funkcji (Mode Switch) znajduje się za silnikiem ładowania kasety i ustawienia mechanizmu (Loading Motor). Jednak to nie on jest przyczyną niedowijania taśmy. Ten przełącznik informuje procesor servo o ustawieniu mechanizmu, a konkretnie o trybie pracy w którym się znajduje.
  Na niedowijanie taśmy mogą mieć wpływ między innymi: naciągnięty pasek klinowy, łączący silnik przesuwu taśmy (Capstan Motor) z przekładnią, zbyt duże opory mechaniczne zabrudzonego zespołu przekładni, talerzyków podającego, lub odbierającego, czy też sam zacierający się capstan motor. Te elementy powinny być co jakiś czas czyszczone i smarowane.
  Jeśli Kolega dotychczas tego nie robił, a chce sam rozbierać mechanizm, to zalecam, aby wcześniej zaopatrzyć się w Dodatek Specjalny 6/7 "Serwisu Elektroniki", gdzie jest dokładnie opisany mechanizm tego magnetowidu.
 • Poziom 2  
  Prawdopodobnie źle zrozumiałem przedstawioną usterkę. Sądziłem, że chodzi o wadliwe zwijanie taśmy w chwili zakończenia odtwarzania i wycofywania jej z bębna wirującego. Jeżeli w grę wchodzi zwykłe przewijanie taśmy do początku, to uwagi Kolegi andrzeja c są całkowicie słuszne.
 • Poziom 10  
  Może aby było wszystko jasne napiszę usterki w punktach :)

  1. Po odtwarzaniu kasety daje stop i wysuwam na zewnątrz taśmę. Czasem jest zwinięta elegancko, czasem nie; kawałek wystaje poza klapkę taśmy, przez co jest pogięta.

  2. Przesuwam taśmę do tyłu normalnie (nie na wizji) daje stop, play, ekran jest czarny, po czym słychac gięcie taśmy, i obraz wraca do normy. Nie zawsze tak się też dzieje.
 • Poziom 2  
  Przedstawione objawy są teraz czytelne. Podtrzymuję więc zalecenie przeczyszczenia przełącznika funkcji, ale należy także sprawdzić stan elementów mechanicznych, zwłaszcza odpowiedzialnych za hamowanie taśmy w chwili zatrzymania. Spotkałem się z pęknięciem osi dźwigni hamulca - wykonana jest z tworzywa sztucznego ( lecz nie chodzi tu o hamulec taśmowy regulujący naciąg przy odtwarzaniu ). Niesprawność mechaniczną sugeruje głównie drugi z wymienionych objawów.
 • Poziom 10  
  Zbadałem go dokładnie i zauważyłem, że wywija taśmę w czasie przewijania na wizji do tyłu, tzn. lewa rolka nie zwija jej do środka.

  Dodano po 2 [godziny] 26 [minuty]:

  Wreszcie udało mi się naprawić. Przyczyną okazał się hamulec na lewej rolce od przesuwania taśmy. Musiałem go od nowa przykręcić i ustawić na śrubie.
 • Poziom 10  
  Wracam do problemu, ponieważ znów się pojawił. Wymieniłem naciągnięty pasek klinowy, przesmarowałem mechanizm i jest trochę lepiej (po wyciągnięciu kasety z magnetowidu wystaje mniejsza część taśmy). Usterka tym bardziej kłopotliwa, że dotyczy głównie kaset Basf (głównie tych starszych), ale też niektóre nowe (nie wiem od czego to zależy). Większość kaset dowija poprawnie. Może ma któryś z Panów jakieś wskazówki?

  PS. Czy ma ktoś instrukcje obsługi do tego magnetowidu w PDF?