Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór anten i prawidłowy montaż

piotrek2308 07 Sie 2010 18:30 6968 25
  • #1 07 Sie 2010 18:30
    piotrek2308
    Poziom 9  

Posiadam obecnie antene siatkową ale przez te burze palą się płytki, więc chcę zastosować antenę kierunkową. Nie jestem specjalistom i mam kilka pytań.
    Łapię sygnał z Łodzi(jakieś 50km odemnie), wszyskie kanały oprucz TVP 1 są od 21-60 więc potrzebne dwie anteny
    1. http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-69_A1910R.htm
    2.http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_4-elementowa_dipol_4-6-12_A0410.htm do TVP1
    Połącze je tym http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_1-12-21-60_dipol_C0010.htm
    W tej siatkowej jest płytka i zasilacz przy telewizorze. A jak to podłącze to będzie chodzić bez wzmacniaczy/zasilaczy te symetryzatory wystarczą?? Za bardzo niemiem jak to będzie wyglądało. Mógłby mi ktoś to wyjaśnić?

0 25
  • #2 07 Sie 2010 19:37
    11111olo
    Poziom 43  

Bzdura. Łapię wszystkie programy na antenie "siatkowej" która jest anteną kierunkową, płytka w ciągu 10 lat się nie spaliła, bo w czasie burzy NALEŻY odłączać antenę, a "jedynke" mam na kanale 12 i na tej antenie odbiera idealnie. Do Wrocławia mam z 60-70 km.

0
  • #3 08 Sie 2010 01:15
    michcio
    Specjalista elektryk

Siatka już to do siebie ma, że palą się w niej płytki po burzy. Przyczyna to brak jej uziemienia, a dokładniej wiszące "w powietrzu" elementy odbiorcze anteny.

Kol. @11111olo - siatka kierunkowa? Chyba tak, jak koło od roweru.
    Dookólna to nie jest, ale kierunkowa raczej też nie.

0
  • #4 08 Sie 2010 09:04
    ekmir
    Poziom 24  

Miałem okazję przyjrzeć na przyrządach pomiarowych się jednemu z tych "fantastycznych" wzmacniaczy anteny siatkowej. To podawane przez producenta wzmocnienie to może i jest ale na jakimś zupełnie przypadkowym kanale. One zupełnie nie trzymaja podawanych parametrów. Jeden kanał jest mocno wzmocniony, a sąsiadujacy z nim prawie zupełnie nic.

0
  • #5 08 Sie 2010 10:04
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

11111olo napisał:
    Bzdura. Łapię wszystkie programy na antenie "siatkowej" która jest anteną kierunkową, płytka w ciągu 10 lat się nie spaliła, bo w czasie burzy NALEŻY odłączać antenę, a "jedynke" mam na kanale 12 i na tej antenie odbiera idealnie. Do Wrocławia mam z 60-70 km.

Bzdury kolego wypisujesz i to wielkie albo pojęcia żadnego nie masz!
    Nie zabieraj głosu więcej!

Dodano po 1 [minuty]:

ekmir napisał:
    Miałem okazję przyjrzeć na przyrządach pomiarowych się jednemu z tych "fantastycznych" wzmacniaczy anteny siatkowej. To podawane przez producenta wzmocnienie to może i jest ale na jakimś zupełnie przypadkowym kanale. One zupełnie nie trzymaja podawanych parametrów. Jeden kanał jest mocno wzmocniony, a sąsiadujacy z nim prawie zupełnie nic.

To wiadomo od samego początku ale wytłumaczyć to komuś raczej nie realne.:D

Dodano po 3 [minuty]:

piotrek2308 napisał:
    A jak to podłącze to będzie chodzić bez wzmacniaczy/zasilaczy te symetryzatory wystarczą?? Za bardzo niemiem jak to będzie wyglądało. Mógłby mi ktoś to wyjaśnić?

Będzie działać w jakości takiej jaki dostanie sygnał z nadajnika.
    Można zastosować wzmacniacz po zwrotnicy który trzeba dopasować do sygnałów otrzymanych z anteny.

0
  • #6 08 Sie 2010 10:31
    piotrek2308
    Poziom 9  

dzac4 napisał:

Będzie działać w jakości takiej jaki dostanie sygnał z nadajnika.
    Można zastosować wzmacniacz po zwrotnicy który trzeba dopasować do sygnałów otrzymanych z anteny.

A te anteny i zwrotnica to dobre?
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-69_A1910R.htm --ona jest na kanały 21-69 tak jak w nazwie czy na 21-60 tak jak w tej tabelce pod anteną?
    Mógłbyś dać przykład jakiegoś wzmacniacza po zwrotnicy?

0
  • #8 08 Sie 2010 11:17
    11111olo
    Poziom 43  

dzac4 napisał:
    11111olo napisał:

Bzdury kolego wypisujesz i to wielkie albo pojęcia żadnego nie masz!
    Nie zabieraj głosu więcej!

Zarzucasz mi kłamstwo? Jak by antena siatkowa nie była kierunkową to by wystarczyłą ją "byle jak" ustawić i by działało jednakowo, co jak wiadomo nie jest prawdą. Nie jest to też super kierunkowa antena, a jednak na taką dużą odległość potrafi poradzić sobie świetnie z odbiorem nawet słabiutkiego TVN z Żurawiny.
    Nie wiem jaką Ty używałeś antenę siatkową ale moja wtedy kosztowała prawie 2x tyle co "inne" siatkowe.

Posiadam taką antenę.

Proszę wszystkie obrazki wklejać na serwer elektrody.pl z funkcji Dodaj obrazek znajdującej się w dolnym lewym rogu pola wpisu.
    Wkleiłem , poprawiłem. [SP5ANJ]

0
  • #9 08 Sie 2010 11:24
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

11111olo poczytaj na Wikipedia na temat anten odbiorczych potem możesz coś napisać i uświadomisz się w swojej niewiedzy.

0
  • #10 08 Sie 2010 11:44
    11111olo
    Poziom 43  

Poczytałem na wiki i gdzie indziej też i nie wmówisz mi że taka antena jest tylko na bliskie odległośći?
    Wiadomą rzeczą jest że super kierunkowa antena yagi która ma własne wzmocnieni na poziomie kilkunastu dB wygra z siatkową tylko że tamta jest na wąskie pasmo - zwykle kilka kanałów a ta jest na całe pasmo TV.

0
  • #11 08 Sie 2010 11:51
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

11111olo nie zmieniaj tematu!
    Jaka to jest antena kierunkowa?

Yagi to jedna z wielu anten kierunkowych które posiadają mniejsze lub większe wzmocnienie.

0
  • #12 08 Sie 2010 12:30
    ekmir
    Poziom 24  

Antena siatkowa z pewnością nie jest dookólna ale nie można jej również zaliczyć do anten kierunkowych

0
  • #13 08 Sie 2010 13:57
    LeDy
    Poziom 43  

ekmir napisał:
    Antena siatkowa z pewnością nie jest dookólna ale nie można jej również zaliczyć do anten kierunkowych

Kąt odbioru to ok 30°. Jest anteną jak inne i ma i wady i zalety jak inne . Jest dopuszczona do sprzedaży. Na moim terenie jest większość siatkowych i się sprawdzają. Wadą są wzmacniacze ale można ich " skutki " poprawić.

0
  • #14 08 Sie 2010 16:01
    piotrek2308
    Poziom 9  

ekmir napisał:

Może i byłoby to lepsze rozwiązanie ale za duże koszty.

Podsumowując ten anteny są dobre?
    I co z tym ewentualnym wzmacniaczem. Gdzie go i jak wygląda?

0
  • #16 09 Sie 2010 20:29
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

piotrek2308 napisał:
    Może i byłoby to lepsze rozwiązanie ale za duże koszty.

Jest to typowe podejście do anten TV u prawie 60% oglądających TV naziemną.

Wystarczy, że "ktoś" wyprodukuje "antenę anteno-podobną" niższą o 5 zł. od konkurencji a natychmiast 60% użytkowników kupuje taki wynalazek jak np. tzw. antenę siatkową. :cry:
    O hiszpańskich "cudach" nie wspomnę. :D

Niestety nie podałeś żadnych informacji :
    z jakiego nadajnika odbierasz
    na jakim poziomie teraz odbierasz
    z jakiej miejscowości odbierasz (lokalizacja)

W myśl regulaminu pkt. 11, proszę o podanie jak najwięcej szczegółów a odpowiedzi powinny być bardziej na temat.
    Wypis z regulaminu :
    11. W temacie wiadomości należy dokładnie zawrzeć całą istotę wysyłanych informacji. W działach serwisowo - naprawczych w tytule należy obowiązkowo podać dane sprzętu w sposób niezbędny do jego identyfikacji, np.: rodzaj sprzętu, markę i model naprawianego urządzenia jak również, w formie skrótowej lub symbolicznej, charakter uszkodzenia (problemu).

Pozdrawiam.

0
  • #17 09 Sie 2010 20:31
    LeDy
    Poziom 43  

piotrek2308 napisał:
    Czyli jeśliby TV znieżył z anteny z samym symetryzatorem, to należy zastosować zamiast symetryzatora wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-169_24db_ekranowany_B4008.htm i do tego zasilacz regulowany przy tv http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacniaczy_antenowych_zs_12v_100ma_z_regulacja_D0015.htm .

Czy dobrze to rozumiem?
    Dobrze rozumiesz . Zasilacz z regulacją pozwoli ci działać przy zbyt dużych sygnałach( wzbudzanie się) ..

0
  • #18 10 Sie 2010 12:01
    piotrek2308
    Poziom 9  

SP5ANJ napisał:

Jest to typowe podejście do anten TV u prawie 60% oglądających TV naziemną.

Poco wydawać ponad 80 zł na coś jeżeli taki sam efekt będzie za 15 zł. Może masz kasy jak lodu to możesz sobie kupować wszystko co najdrożesze ale nie zawsze lepsze. A ja nie uważam że antena siatkowa jest super wynalazkiem. Ale z drugiej strony wydajesz 30 zł, troche kabla i masz wszystkie kanały w średniej(czasami dobrej) jakości. A tak to minimum dwie anteny, dobry kabel i jeszcze jakkieś elemanty (wyjdzie grubo ponad 30 i do tego jeszcze kombinowanie z ustawieniem). To po co się menczyć i wydawać jeżeli 60% (myśle że więcej) chce to zrobić najmniejszym kosztem.

SP5ANJ napisał:
    Niestety nie podałeś żadnych informacji:
    z jakiego nadajnika odbierasz
    na jakim poziomie teraz odbierasz
    z jakiej miejscowości odbierasz (lokalizacja)

Napisałem w pierwszym poście że odbieram z Łodzi. Mieszkam w okolicach Bełchatowa. W sumie odbieram z trzech lokalizacji:
    TVP k.7 100kW Zygry k.Sieradza
    TVP2 k.32 ul. Andrzejewska
    Polsat k.49 100 kW ul. Andrzejewska
    TVN k.21 1 kW ul. Sienkiewicza
    TV4 k.56 10 kW ul. Andrzejewska
    TVP info k.43 100 kW ul. Andrzejewska

Wiadomo że chcę to zrobić tanio ale żeby chodziło lepiej i nie psuło się po każdej burzy.

0
  • #19 10 Sie 2010 19:59
    Dandre
    Poziom 13  

Przede wszystkim napisz, w jakiej jakości są odbierane programy na obecnej antenie ?
    Napisz coś o warunkach terenowych w jakich mieszkasz ? W dołku czy na górce ?Drzewa lub inne przeszkody zasłaniają kierunek nadajników, czy jest wolna przestrzeń ?
    Jak wysoko nad terenem zainstalowana jest antena ( mniej więcej ) ?
    Wszystykie te elementy mają znaczenie przy wyborze anten.
    A moze wystarczy zmienić wzmaczniacz antenowy w obecnej antenie, zmienić kabel na lepszy jakościowo i podnieść ją wyżej ?
    No i przede wszystkim, uziemić maszt antenowy.
    Jak nie masz odgromówki , to chociaż dość gruby drut sprowadzić od sztycy na dół, połączyc z kawałkiem ocynkowanej bednarki, a ją zakopać w ziemi na 2 sztychy minimum.
    Od Bełchatow do nadajników w Łodzi jest w linii prostej ok 40 km, do Zygier z 50 km. Niełatwo jest wykombinować instalację, która poprawnie odbierze wszystkie programy, bo np. TVP-2 z Andrzejewskiej i TV-Puls też z Andrzejewskiej, to 200 do 2 kW mocy z nadajnika i obawiam się, że jak najtańsze podejście do tematu nie zda egzaminu ?
    Ale różnie może być. Piszę te słowa z okolic Kurnosa. Antena siatkowa z jakimś wzmacniaczem zainstalowana jest w dołku, a teren na kierunkach nadajników jest totalnie zalesiony. Antena wisi jakieś 9 - 10 metrów nad ziemia.
    Telewizor odbiera wszystkie 7 programów i to w zadziwiający sposób, bo np. TV-Puls i TV-4 jest wiele lepszy niż zaśnieżony Polsat. TVN z Sienkiewicza ma czasami skaczący obraz, gubi kolory, a TVP-1 momentami trzeszczy fonia, ale obraz jest stabilny i kolorowy, chociaz pojawiają się podwójne krawędzie na obrazie.
    TVP-2, TVP-Info są bardzo dobre, ale to nie dziwi, bo i nadajniki są najmocniejsze.
    Ogólnie odbiór mocno zalezy od kaprysów pogody, ale przypisuję to właśnie skrajnie niekorzystnemu położeniu miejsca odbioru i jakości instalacji antenowej.
    Nam musi to wystarczyć, bo to nie jest instalacja domowa, ale prywatnie nie zakceptował bym czegoś takiego, chociaż oglądać się da.
    A jeśli idzie o Bełchatów, to na domach widzę dużo ATX-91 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm..
    Coś to musi znaczyć ?
    Jeśli idzie o anteny do TVP-1 to kanał 7 w Zygrach nadawany jest na częstotliwości 183,25 MHz. Spójrz na wykres zysku tej anteny. Dla tej częstotliwości zysk jest w dolnej części wykresu, czyli nienajlepiej. Jeśli dodamy do tego symetryzator, który nieco stłumi sygnał, potem zwrotnicę, która też swoje dołoży i niewiadomej jakości i długości kabel antenowy, to może się okazać, że cały zysk z anteny zostanie stłumiony przez instalację ?
    Prosty wydawałoby się temat, wcale nie jest łatwy.

0
  • #20 11 Sie 2010 08:58
    irekr
    Moderator

Poprosimy o dokładna pozycje geograficzną. "Okolice Bełchatowa" to bardzo mało precyzyjne określenie, w zależności od miejsca sygnały mogą być bardzo różne. Teren jest dość skomplikowany i zawsze będzie wymagać indywidualnego podejścia.
    Edit: pamiętaj o dniu jutrzejszym, DVB w okolicach Łodzi będzie nadawane z RTCN Zygry.

0
  • #21 11 Sie 2010 15:55
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

W czasie wyładowania atmosferycznego podczas burzy następują przepływy bardzo silnych prądów pomiędzy chmurami lub pomiędzy chmurami a ziemią. Wywołują one falę elektromagnetyczną, która rozprzestrzenia się swobodnie w atmosferze ziemskiej od strefy wyładowania. Ta silna fala elektromagnetyczna generuje dość wysokie napięcie elektryczne w napotkanych po drodze przedmiotach wykonanych z materiałów przewodzących prąd elektryczny. Ponieważ fala dociera do do rozległych instalacji metalowych w budynkach w minimalnie różnym czasie to powoduje w różnych miejscach instalacji chwilowe napięcia dość znacznie różniące się wartością. Te różnice napięć są przyczyną przepływu chwilowych silnych prądów, nawet w instalacjach objętych prawidłową siecią połączeń wyrównawczych i uziemiających. Prądy takie zdolne są uszkodzić delikatne układy elektroniczne urządzeń domowych. W skrajnych przypadkach bliskiego uderzenia pioruna uszkodzeniu mogą ulec nawet urządzenia energetyczne typu lodówka lub pralka, czy elementy w instalacji oświetleniowej.

Bezpośrednie trafienie w instalację odgromową chroniącą dany budynek przed pożarem wywołuje we wszystkich elementach elektroprzewodzących znaczne różnice napięć. Piorun nie zawsze trafia centralnie w środek sieci połączeń instalacji odgromowej więc podczas spływu prądu do uziomów występują różnice napięć wywołujące przepływ różnych prądów. Prądy odprowadzające energię pioruna przewodami instalacji odgromowej też wywołują fale elektromagnetyczne mogące wzbudzać w urządzeniach wewnątrz budynku powstawanie szkodliwych i niebezpiecznych napięć. W budynkach ze szczególnie wrażliwym i odpowiedzialnym sprzętem elektronicznym wykonuje się dodatkowe instalacje ekranujące cały budynek w postaci siatek metalowych o odpowiednim rozmiarze oczek, zamontowanych w ścianach zewnętrznych budynku. W niektórych przypadkach stosuje się nawet podwójne instalacje;
    1. ekranujące cały budynek.
    2. plus instalacje ekranujące szczególnie chronione pomieszczenia,
    przed zewnętrznym promieniowaniem elektromagnetycznym, w tym również pochodzącym od wyładowań atmosferycznych.

Oczywiście podstawą zabezpieczenia takich budynków, jest wykonanie
    - odpowiedniej instalacji ochrony odgromowej budynku,
    - ochrony przeciwprzepięciowej sieci zasilającej,
    - i połączeń wyrównawczych wszystkich instalacji i elementów konstrukcji elektroprzewodzących budynku (balustrad, zbrojenia fundamentów i konstrukcji nośnych.
    Tym samym, połączone siecią połączeń wyrównawczych metalowe elementy konstrukcji budynku (w raz z siatkami ekranującymi w ścianach zewnętrznych) mogą pełnić dodatkowo rolę ekranujacą, uwzględnioną w projektowanej instalacji (podstawowej) ekranującej budynek przed przenikaniem fali elektromagnetycznej zewnętrznej do przestrzeni wnętrza budynku.

Odłączenie domowych odbiorników radiowych i telewizyjnych od sieci zasilającej 230V i od instalacji antenowej pozwala zminimalizować ryzyko przepływu chwilowych prądów niszczących wywołanych różnicami napięć indukowanych w różnych częściach budynku przez falę elektromagnetyczną powstałą po uderzeniu pioruna nawet w znacznej odległości od instalacji antenowej. Jeśli budynek ma instalację odgromową, sieć połączeń wyrównawczych i kompletny przeciwprzepięciowy układ dla zasilania 230V a antena odbiorcza będzie uziemiona to prawdopodobieństwo uniknięcia uszkodzeń będzie jeszcze większe.

A teraz odnośnie tutejszego przypadku.
    Odłączenie anteny siatkowej od telewizora oraz jej zasilacza i telewizora od sieci zasilającej 230V, przed burzą, czy w czasie burzy zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia anteny i odbiornika TV. W czasie burzy przewód antenowy należy odsunąć co najmniej 1m od czynnych przewodów sieciowych instalacji elektrycznej 230V. Czynności te bezpieczniej jest ( dla telewizora i telewidza) wykonywać wraz z odgłosami nadchodzącej burzy a nie w jej trakcie tj. po rzucie karnym gości.
    Porównywanie instalacji nadawczo odbiorczych pracujących bez przerwy (z zasady wymogów funkcjonalności, ciągłości usługi, ekonomi rywalizacji rynku telekomunikacyjnego firm telekomunikacyjnych) z domową anteną siatkową jest (jak armata na muchy), błędem w argumentacji. Nie pomaga pytającemu.

Specjalistów uprasza się o podawanie linków z poradami odpowiednio zatytułowanych i opisanych. Nie skondensowane treściowo i merytorycznie listy linków zwykłemu pytającemu zajmują czas i dają wiele wzajemnie wykluczających się odpowiedzi. Przecież można podawać linki poszczególnych własnych lub cudzych interesujących wypowiedzi a nie adresy całych kilkustronicowych zapisów dyskusji w danym temacie. Wybitny znawca zagadnień chyba nie chce polecać wszystkich cudzych wypowiedzi w danym temacie jako słusznych. Co łacno widać z jego postów krytycznych. Ale sposób w jaki te linki podaje sugeruje czytelnikom szukającym odpowiedzi, że poleca i firmuje własnym nickiem, jako wybitny ekspert, wszystko co w danym temacie ktokolwiek napisze cokolwiek.
    Ja jestem tylko zwykłym i nie praktykującym technologiem drewna. Ale błagam o porady które wyjaśniają pytającym gościom podstawowe zagadnienia. Posługiwanie się slangiem technicznym tylko gmatwa odpowiedzi. Jeśli już coś ktoś chlapnie bo musi się popisać, to niech to następnie objaśni nowicjuszom w sposób podstawowy i zrozumiały. Piszcie kochani doradcy na trzeźwo, z rozmysłem, z myślą o dobro i oszczędność cennego czasu pytających a nie o własnym ego. Jak nie macie czasu to podajcie gotowe linki do literatury radiowo-technicznej, np. do konkretnych stron poradnika krótkofalarstwa Bieńkowskiego
    Prychanie i zabranianie wypowiedzi innym dyskutantom, bez dokładnego wyjaśnienia w czym tkwi błąd lub nie prawda techniczna jest stratą czasu. A właściwie to po co prychać?

"Socjalistyczne"zasady mocowania anten można obejrzeć tu; link do zasady mocowania antenR i TV na maszcie antenowym

Zasady odgromienia anten;
    Dobór anten i prawidłowy montaż Dobór anten i prawidłowy montaż Dobór anten i prawidłowy montaż Dobór anten i prawidłowy montaż Dobór anten i prawidłowy montażDobór anten i prawidłowy montaż Dobór anten i prawidłowy montaż

0
  • #22 19 Sie 2010 11:55
    PolishMateusz
    Poziom 2  

Możę to pierwszą wybrać antenę :) :)

0
  • #23 19 Sie 2010 21:22
    Kpc21
    Poziom 23  

Na tym zdjęciu praktycznie nic nie widać, ale wygląda to tak, jakbyś miał niepodłączony oplot przewodu koncentrycznego. Powinien być przykręcony za pomocą blaszki.

W przypadku montażu symetryzatora, separator antenowy (czyli wtyczkę z zasilaczem) należy zastąpić zwykłą wtyczką antenową.

0
  • #24 29 Sie 2010 20:14
    Wichau
    Poziom 2  

Cytat:
    W przypadku montażu symetryzatora, separator antenowy (czyli wtyczkę z zasilaczem) należy zastąpić zwykłą wtyczką antenową.

Wystarczy odłączyć zasilacz od prądu, czy trzeba przerobić końcówkę koncentryka na 'zwyczajną'? Sorry jeżeli to oczywiste, ale co właściwie szkodliwego wnosi taki podłączony zasilacz przy zastosowaniu symetryzatora? Przed chwilą sprawdzałem i zarówno z podłączonym jak i odłączonym telewizor raportuje identyczne poziomy mocy sygnału i jakości. To coś nieoczekiwanego?

0
  • #25 29 Sie 2010 20:27
    irekr
    Moderator

Mozna odłączyć wtyczkę z prądu, ale lepiej jest zastąpić wtyczkę "wzmacniaczową" zwykła wtyczka antenową. Ważne by nie podawać zasilania do symetryzatora. Jeżeli jest to symetryzator typu paskowego to szkoda zasilacza, który pracuje na zwarcie, natomiast gdy jest to symetryzator typu ferrytowego to można go trwale namagnesować, przez co znacznie rośnie tłumienie sygnału.

0
  • #26 29 Sie 2010 21:49
    Wichau
    Poziom 2  

Aha. Dzięki za odpowiedź. Symetryzator jest bez ferrytu, ciekawe więc, czy zasilacz jeszcze dycha, czy już nie, bo przez pół godziny miał przyjemność z tym symetryzatorem współpracować...

0