Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JVC KDS673R - Instalacja wejscia AUX w zamian za CD.

bury 08 Sie 2010 12:44 5227 5
  • #1 08 Sie 2010 12:44
    bury
    Poziom 19  

Witam
    Jako że jestem średnim audiofilem z niedużym portfelem, chcę w miejsce nie sprawnego napędu cd w moim radiu samochodowym zainstalować wejście aux którym w miejsce cd mogę podawać sygnał z zewnętrznego urządzenia.

Warunkiem jest to, iż chcę przełączać miedzy odtwarzaczem a radiem istniejącymi przyciskami radia FM/AM/CD - (źródło zew.)

Zatrzymałem się na układzie scalonym sterującym głośnością. (po przełączeniu na CD tor audio jest wyciszony)
    Mechanizm cd został wyjęty a włączniki wykrywające płytę zwarte .
    Co daje mi swobodne przełączanie miedzy FM a CD ( gdzie na wyświetlaczu widnieje tylko napis cd PLAY)

Pytanie: czy muszę jeszcze oszukać procesor aby tor audio mógł spełniać swoją rolę?

Inaczej - czego jeszcze nie zrobiłem aby to mogło zadziałać.

Proszę o wszelaką pomoc.
    Dzięki, Pozdrawiam.

0 5
  • Relpol
  • #2 10 Sie 2010 21:39
    bury
    Poziom 19  

prawę załatwiło wywalenie rezystora R782 był w szeregu za tranzystorem Q782 który steruje mutowaniem końcówki mocy.
    Straciłem wyciszanie podczas włączania i wyłączania ale mam co chciałem.
    Przełączam pomiędzy CD (odtwarzaczem mp3) a Radiem FM.
    Oczywiście mogę sterować głośnością ustawieniami balansu i reg. tonów radia przy odtwarzaniu mp3 (czego nie dało by mi prostsze rozwiązanie - Podpięcie się do końcówki mocy bezpośrednio)

LINK DO SCHEMATU KTÓRYM SIĘ POSŁUGIWAŁEM :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=1919

Miło pisać monologi na forum.
    Dzięki chociaż tym którzy zerknęli na temat przed jego rozwiązaniem - (moderatorzy)
    POZDRO !!

Wiem że można łatwiej ale nie znam analogi pracy układu cd przez procek do końcówki mocy.

Ponownie pytanie jak symulować pracę CD dla procesora- aby mógł poprawnie sterować mute końcówki.
    Jakieś sugestie ?

Dodano po 2 [godziny] 7 [minuty]:

Sygnał podaje bezpośrednio na IC161 na nóżki 17 prawy kanał i 16 lewy kanał. Czy może lepiej dać jakiś kondensatorek w szereg ?
    Dodatkowo przerobiłem gniazda chinch z tyłu radia z LINE OUT REAR na WEJŚCIE AUX

Docelowo podłączony będzie do radia tel komórkowy lub jakiś odtwarzacz.

Jeśli chodzi o jakość to nawet bez prób odsłuchowych, mogę śmiało powiedzieć że jakość mp3 będzie o niebo lepsza niż przekazywana radiowo przez transmiter do tunera.

Polecam to rozwiązanie i w razie pytań służę pomocą.
    Czołem Koledzy.

Dodano po 4 [minuty]:

Może kiedyś dołożę do radia układ mutujący końcówkę mocy, aby nie słuchać trzasków głośników przy wyłączaniu radia.

Wiem że można łatwiej ale nie znam analogi pracy układu cd przez procek do końcówki mocy.

Ponownie pytanie jak symulować pracę CD dla procesora- aby mógł poprawnie sterować mute końcówki.
    Jakieś sugestie ?

stuki w głośnikach - nie do zniesienia. muszę pomyśleć o obwodzie odłączającym wyciszenie tylko dla CD- poszukam jakiegoś napięcie które pojawia się (na złączu płyta główna a mechanizm CD) które jest aktywne podczas włączonego cd a podczas przełączenia na fm znika.

Jakieś sugestie ?

0
  • Relpol
  • #3 27 Paź 2010 19:09
    Pain
    Poziom 25  

Witam właśnie zmagałem się z tym samym problemem. Podłączyłem przewód jack do układu IC161, wyrzuciłem rezystor R782 i przy zworkach zaczęły się schody.
    Z czterech switchy zwarłem jeden - ten zwierający po włożeniu płyty, trzy pozostałem odłączyłem aby były rozwarte. Efekt taki że po wybraniu CD jako źródła wyświetla brak dysku i z powrotem przełącza na radio.

Jak prawidłowo wykonać zworki od wykrywania płyty? Konieczne jest wyrzucenie mechanizmu czy może zostać?

0
  • #4 14 Lis 2010 17:41
    bury
    Poziom 19  

Witam.
    Sorry że po tak długim czasie odpowiadam...

Ja podałem mu płytę i "sam pokazał" które przełączniki załączyć :)
    Ale ja wywaliłem mechanizm, zworki zrobiłem na płycie w miejscu łączenia płyty i mechanizmu.

Foto.
    JVC KDS673R - Instalacja wejscia AUX w zamian za CD.

Stukanie przy wyłączaniu załatwił przekaźnik +12V z wyjścia remote radia oraz masa. Dodałem mu rezystor 600K równolegle do zasilania żeby szybciej reagowało po wyłączeniu radia.
    Przekaźnik podaje masę na nóżkę tranzystora o którym pisałem wyżej MUTE.

Niestety tylko przy wyłączaniu przy włączaniu lekkie bum jest słyszalne. - Rozwiązanie na szybko, z tego co było pod ręką.

Pozdrawiam

0
  • #5 14 Lis 2010 20:47
    Pain
    Poziom 25  

Wielkie dzięki za odpowiedź :D
    Jak tylko będę miał czas wrócę do przeróbki i mam nadzieję, że teraz będzie działać.

Zrobione, działa jak należy.

Ciekawostka: Z normalnego odtwarzacza mp3 wszystko w porządku lecz gdy podłączyłem Nokię 5530 przestawał grać jeden kanał nawet w trybie radia, dodatkowo w drugim kanale pojawiały się trzaski i bardzo szybko pojawiał się przester. Może ma to związek z tym, że gniazdo jest 4-stykowe, słuchawki+mikrofon. Ta sama nokia z domowym wzmacniaczem już współpracuje poprawnie.

0
  • #6 13 Sie 2011 11:24
    TkAzyl
    Poziom 2  

Witam, posiadam radyjko KENWOOD KDC-3080RA i chciałbym uczynić z nim podobnie jak w powyższym temacie, jednak nie mam pojęcia który rezystor wylutować, gdzie zrobić zworki i gdzie podpiąć się z kablem aux, jeśli ktoś byłby w stanie udzielić mi pomocy, będę wdzięczny. dołączam zdjęcie płyty głównej i czekam na pomoc

0
  Szukaj w 5mln produktów